3600 ek gösterge nedir, şartları neler? 3600 kimleri kapsıyor ve ne kadar verilecek?

3600 ek gösterge nedir, şartları neler? 3600 kimleri kapsıyor ve ne kadar verilecek?, Son dönemde çok konuşulan konulardan biri olan 3600 gösterge daha Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasıyla gündeme geldi. Milyonlarca kişinin beklediği ek gösterge, kamu hizmetindeki tüm memurları ve emeklileri kapsayacak mı? Emekliler için çalışacak mı? Yönetmelik 3600 ek göstergeleri ne zaman yürürlüğe girecek? 3600 ek göstergeyle ilgili tüm merak edilenler:

3600 ek gösterge nedir, şartları neler? 3600 kimleri kapsıyor ve ne kadar verilecek?
08 Haziran 2022 - 14:26 - Güncelleme: 08 Haziran 2022 - 14:27
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, milyonlarca kişinin sabırsızlıkla beklediği 3 bin 600 gösterge için bugüne kadar geliştirilen formüllerin detaylarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile paylaştı. . . Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, milyonlarca kişinin merakla beklediği 3600 ek göstergenin müjdesini verdi. Cumhurbaşkanı'nın hazırlıkların tamamlandığını açıklamasının ardından pek çok vatandaş 3600 göstergeyi daha kimin kapsayacağını araştırmaya başladı. Peki 3600 ek gösterge nedir ve kimleri kapsıyor? Detaylar burada:
 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması şu şekilde:

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması

Bilindiği üzere emekli ve görevli memurlarımız için 3600 ek gösterge olarak bilinen bir hazırlığı uzun süredir yürütüyoruz. Son olarak bu çalışmayı tamamlayıp Meclisin takdirine sunduk. Bu hazırlığı yarınki Bakanlar Kurulu toplantımızın ardından Ulusa Sesleniş konuşmamızda detaylı olarak anlatacağım. Bugün sadece daha önce söz verdiğimiz 4 meslek grubunu değil, 5 milyonu aşkın memur ve emeklimizi de ilgilendiren bir formülle bu sorunu çözdüğümüzün müjdesini paylaşmak istiyorum.

 

EK GÖSTERGE 3600 NEDİR VE NE YAPAR?

EK GÖSTERGE 3600 NEDİR VE NE YAPAR?


⇒ 3600 ek göstergesi, memurların hizmetteyken aldıkları maaşları, emekli olduklarında ise ikramiye ve maaşlarını belirleyen noktalardan biridir.

⇒ Ek göstergelerin rakamları unvana, hizmet sınıfına ve rütbelere göre farklılık gösterir. Ek gösterge ne kadar yüksek olursa, emeklilik ve emeklilik ikramiyesi rakamı da o kadar yüksek olur.
 

EK GÖSTERGE EMEKLİLERE FAYDALANIR MI?

EK GÖSTERGE EMEKLİLERE FAYDALANIR MI?

Son düzenlemelerle emeklilerin maaşlarında artış olacak.

Uzlaşmanın bir parçası olarak, ek 3600 ve 30 yıllık hizmet göstergesine sahip bir memur; emekli maaşında 1234 TL ile 1391 TL arasında, emekli ikramiyesinde 44.500 TL ile 50.150 TL arasında artış olacak.
 

KİMLERİ KAPSIYOR?

En son düzenlemelere göre, 3.600 ek muhbir hemşire, polis, öğretmen, hemşire ve dini liderlerden oluşuyor. Ancak önümüzdeki günlerde bu kapsamın genişletilebileceği belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeli haberi duyurdu. “Daha önce söz verdiğimiz 4 meslek grubunu değil, 5 milyonu aşkın memur ve emeklimizi ilgilendiren bir formülle bu sorunu çözdüğümüzün müjdesini paylaşmak istiyorum” dedi. Son açıklamasında tüm kamu görevlilerinin 3600 ek göstergeden yararlanacağını belirtti.

3600 ek gösterge nedir, Kimleri kapsıyor

EK GÖSTERGE NE ZAMAN AKTİF OLACAK?

Son düzenlemelere göre ek gösterge Ocak 2023'ten itibaren geçerli olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 6 Haziran Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, yıl başına kadar 3600 ek göstergeye ulaşılacağını söyledi.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından paylaşılan meslek gruplarına göre artış oranlarını gösteren tablo:

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum