3800 yıl sonra Çek Cumhuriyeti'nde yeniden yapılan bir Bronz Çağı kadınının yüzü

3800 yıl sonra Çek Cumhuriyeti'nde yeniden yapılan bir Bronz Çağı kadınının yüzü. Çek Cumhuriyeti'ndeki bir müze, ülkenin kuzeyindeki bir mezarlıkta kemikleri bulunan bir kadının yüzünün rekonstrüksiyonunu açıkladı. MÖ 1880 ile 1750 yılları arasına tarihlenen merhumun, metal işçiliği ile tanınan Únětice kültürüne ait olduğu söyleniyor.

3800 yıl sonra Çek Cumhuriyeti'nde yeniden yapılan bir Bronz Çağı kadınının yüzü
19 Haziran 2022 - 21:24 - Güncelleme: 19 Haziran 2022 - 21:25
Ölümünden yaklaşık 4.000 yıl sonra , Çek Cumhuriyeti'nde bir Tunç Çağı kadını unutulmaktan çıkıyor . Brno'da bulunan bir müze olan Moravské zemské muzeum, yakın zamanda, 2007 ve 2009 yılları arasında yürütülen kazılarda kalıntıları bulunan merhumun yüzünün rekonstrüksiyonunu açıkladı.

Mezarın ortaya çıktığı yer, ülkenin kuzeyindeki Mikulovice köyü yakınlarındaydı. Ve o yalnız değildi. Aynı sitede en az 27 mezar ortaya çıkarılmıştır. Kolyeler ve diğer mücevherler de dahil olmak üzere 900'den fazla kehribar nesnesinden oluşan geniş bir eser koleksiyonuna ev sahipliği yaptı.

Çek Bilimler Akademisi Arkeoloji Enstitüsü'nden bir arkeolog olan Michal Ernée, WordsSideKick.com tarafından bildirilen “ Kadın mezarlarının %40'ında kehribar (bulduk) ” dedi . Yüzü yeniden yapılanan kadın mezar 2'deydi ve o da bir istisna değildi.
 

Bronz çağın kültüründen bir kadın

Beş bronz bilezik, iki altın küpe ve 400'den fazla kehribar boncuklu üç sıra kolye ile gömüldü. Onun sadece herhangi biri olmadığını ve muhtemelen yüksek bir sosyal seviyeye ait olduğunu gösteren pek çok unsur. Michal Ernée, "Bu, Únětice'nin tüm kültürel bölgesindeki en zengin kadın mezarı olabilir " dedi.

Yapılan tarihleme ölçümlerine göre merhum 1880 ile 1750 yılları arasında çağımızdan önce yaşamış olmalıdır. Kimliği belirsizliğini korusa da, aynı adı taşıyan köyden adını alan - özellikle balta, hançer veya mücevher gibi metal nesnelerle tanınan erken bir Tunç Çağı kültürü olan Únětice kültürüne aittir.

2 no'lu mezarda bulunan 400 inci kolye dikkat çekici bir örnektir. Moravské zemské muzeum tarafından bir yayında ele alınan Michal Ernée, " Bu , bu dönemin keşifleri arasında benzeri olmayan, kesinlikle eşsiz bir mücevher " dedi. Eserlerine ek olarak, kadın çok iyi korunmuş bir kafatası ile ayırt edilir.


Bu nedenle olası bir yüz rekonstrüksiyonu için mükemmel bir modeldi. Michal Ernée ile birlikte göreve başlayanlar, Çek Müzesi Antropolojik Yeniden Yapılanma Laboratuvarı'ndan antropolog Eva Vaní čková ve heykeltıraş Ond řej Bilek'ti.

Kafatası açıkça işin merkezindeydi, ancak ekip, yaşının yaklaşık 35 olduğu tahmin edilen merhumun hakkında daha fazla bilgi edinmek için DNA analizleri de yaptı. Eva Vaní čková, " Bu analizler [...] görünüşü hakkında çok daha gerçekçi bir fikre sahip olmamızı sağladı ", dedi.


Kahverengi saç, koyu renk gözler ve açık ten

Son rekonstrüksiyon, kahverengi saçlı, koyu renk gözlü ve açık tenli küçük bir kadını gösteriyor. Antropolog ve heykeltıraş, muhtemelen yüksek sosyal statüsünü akılda tutarken, yüzünün ifadesini yeniden canlandırmak için yaratıcılıklarının konuşmasına izin verdi.

Eva Vaní čková, " Belki de saygın ve güçlü bir kadındı ," diye devam etti. Öyle olsa bile, " hiçbir analiz onun gerçek kişiliğini belirleyemez. Bu kadının sonsuza kadar saklayacağı bir sır ." Ekip, portresini tamamlamak için onu giydiren ve mezarda bulunan mücevherlerin kopyalarını tasarlayan diğer uzmanları getirdi.

Mezarlığın içerdiği birçok esere ek olarak, arkeologlar için bilgi açısından da zengin olduğu ortaya çıktı. Baltık bölgelerinden gelen kehribarın varlığı, örneğin Únětice halkının Avrupa çapında ticaretle uğraştığını göstermektedir. Aynı şekilde, bazı alaşımlar için gerekli olan maddeler de sadece birkaç bölgede bulunuyordu.

Daha fazla analiz için diğer iskeletlerden DNA örnekleri alındı. Özellikle ölen kişinin akraba olup olmadığının tespitini mümkün kılacaktır. Son derece zengin mezarlara sahip bu kadınların yeri gibi başka noktalara da ışık tutacak ipuçları verebilirler.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum