Virüs Uzmanları, 75 Yaş Üstü Aşılanmış İnsanları Bunu Hemen Yapmaları İçin Uyardı

Virüs Uzmanları, 75 Yaş Üstü Aşılanmış İnsanları derhal olarak Hemen Yapmaları İçin sağlık uzmanları Uyardı.

Virüs Uzmanları, 75 Yaş Üstü Aşılanmış İnsanları Bunu Hemen Yapmaları İçin Uyardı
05 Mayıs 2022 - 13:25
Kaldırılan aşı gerekliliklerinden tersine çevrilmiş maske zorunluluklarına kadar, ABD'de COVID'in azaltılması konusundaki duruşumuz son birkaç ay içinde önemli ölçüde değişti. Ancak bu ayarlamaların çoğu, virüs enfeksiyonlarının ülkede sürekli ve önemli ölçüde düştüğü bir dönemde yapıldı - son zamanlarda da değişen bir şey. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin (CDC) son verilerine göre, COVID vakaları geçen hafta yüzde 25'ten fazla artarken, virüsle ilgili hastaneye yatışlar da aynı zaman diliminde yüzde 18'in üzerinde arttı.

75 Yaş Üstü Aşılanmış İnsanlar

Öte yandan COVID ölümleri hala azalıyor, şükürler olsun. CDC'nin verileri, yalnızca geçen hafta ölümlerde yüzde 5'ten fazla bir düşüş olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, bazı ölü sayısı verileri virüs uzmanları arasında ciddi endişelere neden oluyor.

Washington Post'un eyalet ve federal verilere ilişkin yakın tarihli bir analizine göre, aşılanmış insanlar arasındaki COVID ölümleri son birkaç ay içinde artıyor ve dengeyi ABD'deki koronavirüs ölümlerinin ezici çoğunluğunu oluşturan aşılanmamış insanlardan uzaklaştırıyor.

Bir bütün olarak aşılanmamış insanlar hala virüsten ölme riski altında kalırken, aşılanmış bireyler arasındaki ölüm sayısı, Delta'nın zirvesi sırasında Eylül 2021'de yüzde 23'ten, Omicron varyantının ülke genelinde arttığı bu yılın Ocak ve Şubat aylarında yüzde 42'ye yükseldi.

COVID mortalitesini inceleyen Irvine'deki Kaliforniya Üniversitesi'nde halk sağlığı profesörü olan Andrew Noymer, Washington Post'a verdiği demeçte, "Aşılanmamış olmak aşılanmaktan kesinlikle daha tehlikeli" dedi. "Aşılanmamışların pandemisi doğru değil. İnsanların semptomatik hale gelmeleri durumunda önleme ve eylem açısından hala dikkatli olmaları gerekiyor. "

75 Yaş Üstü Aşılanmış İnsanları Bunu Hemen Yapmaları lazım

75 Yaş Üstü Aşılanmış İnsanlar

Aşılanmış bireyler arasında artan ölüm sayısı, yaşlı insanları etkileyen orantısızlıktır. Washington Post'a göre, Omicron'un son dalgası sırasında ölen aşılanmış kişilerin yaklaşık üçte ikisi 75 yaş ve üstüyken, bu yaş grubu Delta'nın saltanatı sırasındaki ölümlerin sadece üçte birini oluşturuyordu.

Gazete, 75 yaş ve üstü arasındaki aşılanmış ölümlerin çoğunluğunun, artırılmamış insanlar olduğunu bildirdi. Bulgularına göre, Kaliforniya ve Mississippi'de - analiz edilen eyaletlerden ikisi - Ocak ve Şubat 2022'ye kadar aşılanmış yaşlı ölümlerinin dörtte üçü henüz bir güçlendirici doz almayanlar arasındaydı.
CDC'ye göre, toplam güçlendiriciye uygun nüfusun yaklaşık yüzde 50'si henüz ek bir atış yapmadı ve yüzde 32'den fazlası 65 yaşın üzerindeki uygun bireyler. Ajans ayrıca yakın zamanda bu yaş grubundakilerin ikinci bir güçlendirici almalarına izin vermek için aşı rehberliğini genişletti. Birçok yetkili, yaşlı aşılanmış bireylerin en çok ek dozlara ihtiyaç duyduğunu yineledi.


CDC Direktörü Rochelle Walensky, MD, 5 Nisan'daki Beyaz Saray basın brifinginde "Dördüncü atışı - ikinci güçlendiriciyi - 50 yaşın üzerindeki herkes için kullanılabilir hale getirdik, çünkü herkesin bu aşıya nasıl yaklaştığına dair bireysel risk değerlendirmesi var" dedi. "Ancak, altta yatan tıbbi koşulları olan 50 yaşın üzerindeki insanları ve 65 yaşın üzerindekileri devam etmeye ve bir sonraki atışı yapmaya teşvik edeceğiz."


 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum