Açlık Otu Nedir? Faydaları, Kullanımı, Zayıflamaya Etkisi için kullanılır mı?

Açlık Otu Nedir? Faydaları, Kullanımı, Zayıflamaya Etkisi için kullanılır mı? ne gibi faydaları vardır ve zararlarıda Açlık otunun faydası nedir?, Açlık otu zayıflatır mı? tüm bu sorulan soruların cevapları tek tek açıkladık aşağıda ulaşabilirsiniz.

Açlık Otu Nedir? Faydaları, Kullanımı, Zayıflamaya Etkisi için kullanılır mı?
10 Haziran 2022 - 19:15 - Güncelleme: 10 Haziran 2022 - 19:16
Bitki çayı tüketmeyi sevenler, organik beslenmeden yana olanlar, özellikle son 10 yılda popülerliği artan doğal beslenmenin ve doğal yaşamın önemini anlayanlar burada!

Kendinizi halsiz, yorgun veya hasta hissediyorsanız, bitki çaylarına sarılırsanız, zayıflamak için bitkisel destek almaya çalışırsanız veya doğanın size sunduklarının değerini biliyorsanız doğru yere geldiniz.

Belki bugüne kadar adını bile duymadığınız bir bitkiye rastlarsınız, açlık otu.

Göründüğü kadar ismi de ilginç olan bu bitkiyi daha yakından tanımanın, oruç otunun faydaları, kullanımları ve hatta zararları hakkında daha fazla bilgi edinmenin zamanı geldi.

Seni aşağı indirmek ve açlık otlarıyla tanışmak için neyi bekliyorsun.
 

Açlık Otu nedir?

Açlık Otu nedir?


Aslen Afrika kökenli olan açlık otu, ülkemizde deve gözü otu, erkek sinameki gibi isimlerle de anılabilmektedir. Faydaları nedeniyle yüzlerce yıldır tedavi edici olarak kullanıldığı söylenen bu bitki, sinameki bitkisine benzerliği ile dikkat çekiyor.

Son yıllarda en çok aranan doğal isimlerden biri haline gelen açlık otu, tıpkı ismi gibi görünüşüyle ​​de farkını hemen ortaya koyuyor. Adından da anlaşılacağı gibi kilo vermede olumlu etkileri olduğu biliniyor. Antik çağlardan beri "doğal müshil" olarak adlandırılmıştır.
 

Oruç otunun faydaları nelerdir?

Oruç otunun faydaları nelerdir?

Açlık otu nedir kısaca öğrendiğimiz gibi faydalarına geçelim. Oruç otunun bu faydalarını gördüğünüzde hemen denemek isteyeceksiniz, eminiz.
 • Bağırsaklara iyi gelir
 • Açlık otu doğal bir müshil etkisine sahiptir ve kabızlık sorununa çözüm sağlar.
 • Kilo verme sürecini hızlandırır
 • Vücudun yağ yakmasına yardımcı olduğu söylenir.
 • Uzun süre tokluk hissi sağlar
 • Sağladığı tokluk hissi sayesinde sizi gereksiz öğünlerden kurtarır.
 • Hazımsızlığa iyi gelir
 • Ölçülü tüketildiğinde sindirim ve boşaltım sistemleri üzerinde olumlu etkiler yaratır. Hazımsızlık ve gaz sancılarını giderdiği bilinmektedir.
 • Metabolizmayı hızlandırır
 • Bu sayede zayıflama süreçlerine bir katkı daha sağlar.
 • Sağlıklı bağırsak florasını korur
 • Çeşitli rahatsızlıklarda vücudun bağırsak florasının sağlığına kavuşmasına yardımcı olur.
 • Kan basıncını dengelemeye yardımcı olur
 • Kan basıncını düzenleyici etkisi vardır.
 • Açlık bitkisi nerede bulunur?
 • Kıtlık-çimen-nerede-bulunur-deklanşör-1
 

Açlık otu nerelerde bulunur?

Açlık otu aslında Afrika kıtasında yetiştirilebilen bir bitkidir ancak son yıllarda popüler olmaya başladığı için ülkemizde de kolaylıkla temin edilebilmektedir. Organik ürünler satan online alışveriş sitelerinin yanı sıra güvenilir aktarlardan bitkisel ilaç alabilirsiniz.
 

Açlık Otu Bilmeden Nasıl Kullanılır: Açlık Otu Kullanımı

Oruç otunun bu faydalarından yararlanmak için ondan çay demleyip tüketebilirsiniz. Çayı nasıl demlenir diyenleri hemen Açlık Otu Bitki Çayı Tarifimize tanıştıralım.

Açlık Çayı Tarifi için gerekli malzemeler:
 • 1 bardak içme suyu
 • 10 açık ot
 

Açlık otu çayı yapılışı:

Suyu iyice kaynatın. Kaynattığınız sıcak suya otları aç karnına atın ve ayrı bir bardağa veya kahve makinesine aktarın ve bu şekilde 5-6 dakika demleyin. Daha sonra aç karnına içindeki otları çıkarıp biraz soğumasını bekleyip afiyetle yiyebilirsiniz. Bu kadar!

Son olarak otu kahveye ekleyerek aç karnına tüketenler olduğunu unutmayalım.
 

Açlık otu nasıl zayıflatır?

Baştan açıklayalım, oruç otunun kilo vermede etkisi olsa da göbek ve kalça gibi bölgesel incelmelerde bu etki oluşmaz, vücuttaki toplam kilo kaybından söz edilebilir.

Çünkü oruç otunun kilo vermeye yardımcı olmasının nedeni, bağırsakların çalışmasını desteklemesi, doğal bir müshil etkisi yaratması ve kabızlık gibi sorunları önlemesidir.

Peki oruç otu bu etkiden yararlanmak için nasıl kullanılır? Yukarıda detaylı olarak tarif ettiğimiz çay şeklinde.

Siz de sinameki benzeri bu bitkiden zayıflamak için faydalanmak istiyorsanız bitki çayını aç karnına günde 1 fincanı aşmadan tüketebilirsiniz.

Ama dikkatli olun, en fazla 1 hafta boyunca her gün bu çayı içtikten sonra en az 1 hafta bu çayı içmemeli, bağırsaklarınızı ağırlaştırmamalı veya sürekli ishal olmamalısınız.
 

Açlık otunun zararları nelerdir?

Açlık otunun ne olduğunu, nerede bulabileceğimizi ve nasıl kullanıldığını detaylı bir şekilde öğrendiğimize göre artık son ve önemli kısma gelelim. Oruç otu pek çok faydasının yanı sıra vücutta çeşitli yan etkiler de yaratabilir ve bunları bilmeden tüketmeye başlamamalısınız.

Öncelikle başta da söylediğimiz gibi "doğal müshil" etkisi olduğundan fazla tüketilirse bağırsakların fazla çalışmasına ve dolayısıyla ishale neden olabilir. Özellikle sık sık ishal sorunu yaşayanların tüketmesi önerilmez.

Ayrıca bu özelliğinden dolayı uzun süreli kullanımlarda bağırsak tembelliğine neden olabileceği düşünülmektedir. Açlık otunun ölçülü tüketilmesi bağırsak florasının kalıcı olarak zarar görmemesi için çok önemlidir.

İshal durumunda aşırı tüketimi vücuttan aşırı su kaybına neden olabileceğinden özellikle tansiyon sorunu yaşayanlar, ciddi kronik hastalıkları olanlar, hamilelik dönemindeki kadınlar ve çocuklar için tüketilmesi önerilmez.

Kısacası açlık otu gibi vücudumuza etkisi büyük olan hiçbir bitkiyi doktorlarınıza danışmadan kullanmamalı ve ondan faydalanmaya çalışarak kendinize zarar vermemelisiniz. Zaten böyle bir şey yapmayacağını biliyoruz ama yine de hatırlayalım.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 0 Yorum