45 yaşın üzerindeyseniz ve ağız kokusu yaşıyorsanız İşte Çözümü

45 yaşın üzerindeyseniz ve ağız kokusu yaşıyorsanız, ağız kokusu nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında İşte Ağız kokusu sorunun Çözümü yayımlarımızda okuyunuz.

45 yaşın üzerindeyseniz ve ağız kokusu yaşıyorsanız İşte Çözümü
13 Nisan 2022 - 01:46
Bu, sahip olmak utanç verici bir sorundur - kimsenin kabul etmek istemediği bir sorun. Yine de herkes zaman zaman kendine şu soruyu soruyor: "Nefesim kokuyor mu?" Aramızdaki özellikle nefes paranoyaklığı, nereye gidersek gidelim nane, sakız ve hatta seyahat diş fırçası taşıma alışkanlığında olabilir ve hatta bazılarının güvenilir bir sevilen kişinin yüzüne nefes aldığı ve onlardan gerçeği istediği bilinmektedir. (Hey, yapman gerekeni yapmalısın.)
 

45 Yaş Üzeri Ağız Kokusu Nedenleri? 

Özellikle 45 yaşın üzerindeki kadınlar, ağız kokusu olarak da bilinen ağız kokusundan muzdarip olmaya eğilimlidir ve son zamanlarda soğan yiyip yemedikleri, dişlerini yeterince fırçalayıp fırçalamadıkları veya gargara kullanıp kullanmadıkları ile ilgisi olmayabilir. Bu sorunla mücadele ediyorsanız, utanmak için hiçbir neden yoktur; ağzınızdan çıkan hoş olmayan dumanlar muhtemelen sizin suçunuz değildir. Size bu inatçı ejderha nefesini neyin verebileceğini ve bununla nasıl mücadele edeceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

45 Yaş Üzeri Ağız Kokusu Nedenleri? 

 

Menopoza bağlı hormonal değişiklikler 45 yaş üstü kadınlarda ağız kokusuna neden olabilir.


Soğan ve sarımsak, ağız kokusuna neden olduğu için kötü bir rap alır ve bu doğru olsa da, kuru bir ağız daha sık suçlanabilir. Menopozdaki kadınlar için, sözde "pamuk ağzı", bu süre zarfında östrojen seviyelerindeki düşüş nedeniyle bölgeyle birlikte gelir. Bu, sıcak basması, gece terlemesi, huysuzluk ve sisli bir hafıza gibi kötü şöhretli semptomlara yol açar. Ancak bu hormonal kaymanın daha az bilinen bir yan etkisi, tükürük üretiminin azalmasıdır ve bu da sizi biraz kötü nefesle bırakabilir.

"Birkaç hastam menopoz nedeniyle ağız kuruluğu ve ağız kokusu yaşadı" diyor Whitney Rose DiFoggio, RDH, BS (YouTube'un "Diş Konuşma Kızı" olarak da bilinir). "Bu öncelikle ağız kuruluğu olarak da bilinen kserostominin yan etkisine sahip olabilen östrojen eksikliğinden kaynaklanmaktadır."

Menopoz, hormonların nefesinize zarar verebileceği tek zaman değildir. Menstrüasyonun başlangıcı, hamilelik ve hormonal doğum kontrolü gibi şeylerin hepsi tükürük üretiminizi ve dolayısıyla nefesinizi etkileyebilir. "Tükürük ağız sağlığı için önemlidir çünkü bakterileri ve yiyecekleri yıkar" diye açıklıyor Venüs Patti, DDS. "Ağız kuruluğu ağız kokusuna ve diş sorunlarına neden olabilir."


Temel olarak, östrojen seviyeleriniz her zaman patlak verdiğinde, ağzınızın kuruduğunu ve nefesinizin biraz koktuğunu fark edebilirsiniz.

Menopoza bağlı hormonal değişiklikler 45 yaş üstü kadınlarda ağız kokusu
 

Ağız kokusunun diğer nedenlerini dışlamak önemlidir.


Hormonal değişiklikler ağız kokusunun yaygın bir suçlusu olsa da, menopozdan geçen bir kadın olsanız bile, bunun nedeni olduğunu varsaymamak önemlidir. Cleveland Clinic'e göre, ağız kokusunun diğer nedenleri arasında bademcik taşları (bu, gıda parçacıklarının bademciklerinize sıkıştığı ve kötü kokulu kalsiyum birikintilerine sertleştiği zamandır), diş eti hastalığı, diyabet, sinüs enfeksiyonları ve hatta kanserdir.


Tabii ki, ağız kokusunun bir numaralı nedeni kötü ağız hijyenidir, bu nedenle ağız kokusuyla mücadelede attığınız ilk adımın dişlerinizi günde en az iki kez fırçalamak, düzenli olarak diş ipi kullanmak ve gargara kullanmak olduğundan emin olun. Hepsini hangi sırayla yapacağınızdan emin değil misiniz? DDS'den Todd Shatkin, Today'e diş ipi kullanmanın önce gelmesi gerektiğini ve fırçalamadan önce tam beş dakika boyunca yapmanız gerektiğini söyledi. Ancak, Catrise Austin, DDS, şova gerçekten önemli olmadığını söyledi. "Hangi emri yaptığın umurumda değil, sadece yap," dedi.

Ağız kokusunun diğer nedenlerini dışlamak önemlidir.

Ağız kokusu, menopozdan geçen kadınlar için tek diş endişesi değildir.


Ağız kokusu yaşıyorsanız, Ağız kokusu sinir bozucu ve utanç vericidir, elbette, ancak menopozdan geçen kadınlar için oyunda daha ciddi sorunlar vardır. Patti, östrojendeki düşüşün diş hekimleri için endişe verici iki temel değişikliğe neden olduğunu açıklıyor: ağız kuruluğu ve kemik kaybı. Patti, "Menopoz sonrası kadınların yüzde 25'i diş kaybetme riskiyle karşı karşıya" diyor. "Ayrıca diş eti hastalığı ve diş çürüğü riski altındalar."

Patti, kadınların diş kaybını önlemek için tedaviler hakkında doktorlarıyla konuşmalarını önerir. "Yeni araştırmalar ayrıca hormon replasman tedavisinin (HRT) kemik yoğunluğunun azalması gibi menopoz sonrası birçok sorunun önlenmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor" diyor. "Bu, diş kaybı ve diş eti hastalığı riskini azaltmada yardımcı olacaktır."

Ağız kokusu, menopozdan geçen kadınlar için tek diş endişesi değildir.

İşte kuru bir ağızla nasıl mücadele edileceği ve ağız kokusunu uzak tutacağınız gibi.


Sakız ve nane, hormon kaynaklı bir ağız kokusu vakasını maskelemede ancak bu kadar ileri gidebilir. İyi ağız hijyeni uygulamasına (diş ipi kullanma, fırçalama ve gargara kullanma) ek olarak, bol miktarda su içmek sizi sulu tutmanıza ve kuru ağzınızı daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. DiFoggio, "Su ağzınızı yağlamaya yardımcı olur ve vücudunuza dönüp daha fazla tükürük üretmek için ihtiyaç duyduğu sıvıyı verir" diye açıklıyor.
Ve elbette, düzenli diş hekimi ziyaretleri anahtardır. Patti, "Menopoz sonrası kadınlar, diş hekimlerini düzenli olarak görerek ve ortaya çıkan sorunları düzeltmeye ayak uydurarak ağız sağlıklarına daha fazla dikkat etmelidir" diyor. "Diş eti veya periodontal hastalık söz konusu olduğunda erken teşhis almak, bunları çözmenin anahtarıdır."

Healthline, ağzınız açıkken uyumanın da ağız kokusuna katkıda bulunabileceğini tavsiye eder. Ayrıca, ağız kokusuna neden olduğu bilinen tütünden uzak durun. Sorun devam ederse, doktorunuza veya diş hekiminize getirmekten utanmayın. Yardımcı olabilirler!

İşte kuru bir ağızla nasıl mücadele edileceği ve ağız kokusunu uzak tutacağınız gibi.

45 yaşın üzerindeyseniz ve ağız kokusu yaşıyorsanız eğer sizlere kesin çözümleri açıklıyoruz. Bu bilgiler sadece 45 yaşı üzerindeki kadınlara ağız kokusu özeldir.


ağız kokusu nedenleri ve tedavi yöntemleri
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum