Anne Frank kimdir?

Yahudi Anne Frank, 1942'de Hollanda'nın işgali sırasında Nazilerden saklandı. Anne Frank İki yıl sonra keşfedildi. 1945'te Bergen-Belsen toplama kampında öldü.

Anne Frank kimdir?
25 Haziran 2022 - 10:19 - Güncelleme: 25 Haziran 2022 - 10:21

Anne'nin İlk Yılları

Anne Frank Kimdir? 

Anne Frank Kimdir? 1929'da Almanya'nın Frankfurt am Main kentinde doğdu. Anne'nin kız kardeşi Margot, kendisinden üç yaş büyüktü. Almanya'da işsizlik yüksek ve yoksulluk şiddetliydi ve Adolf Hitler ve partisinin giderek daha fazla destekçi kazandığı bir dönemdi. Hitler Yahudilerden nefret ediyordu ve ülkenin sorunları için onları suçladı. Almanya'daki yaygın Yahudi aleyhtarı duygulardan yararlandı. Yahudilere olan nefreti ve kötü ekonomik durum, Anne'nin ebeveynleri Otto ve Edith Frank'i Amsterdam'a taşınmaya yöneltti. Orada Otto, reçel yapmak için jelleştirici bir madde olan pektin pazarlayan bir şirket kurdu.
 

Nazi Almanyası Hollanda'yı işgal etti

Anne Frank, Hollanda'da kendini evinde gibi hissetti. Dili öğrendi, yeni arkadaşlar edindi ve evinin yakınında bir Hollanda okuluna gitti. Babası işini ayakta tutmak için çok çalıştı ama bu kolay değildi. Otto ayrıca İngiltere'de bir iş kurmaya çalıştı, ancak plan başarısız oldu. Pektine ek olarak otlar ve baharatlar satmaya başlayınca işler düzeldi.1 Eylül 1939'da Anne frank 10 yaşındayken Nazi Almanyası Polonya'yı işgal ederek II. Dünya Savaşı'nı başlattı. Kısa bir süre sonra, 10 Mayıs 1940'ta Naziler Hollanda'yı da işgal etti. Beş gün sonra Hollanda ordusu teslim oldu. Yavaş ama emin adımlarla Naziler, Yahudiler için hayatı daha da zorlaştıran daha fazla yasa ve düzenleme getirdi. Örneğin, Yahudiler artık Yahudi olmayan parkları, sinemaları veya mağazaları ziyaret edemiyorlardı. Kurallar, giderek daha fazla yerin Anne'ye yasak olduğu anlamına geliyordu. Babası işini kaybetti çünkü Yahudilerin artık kendi işlerini yürütmelerine izin verilmedi. Anne Frank dahil tüm Yahudi çocuklar ayrı Yahudi okullarına gitmek zorundaydı.


Anne Frank gizli ek binada saklanmak zorunda, Naziler bir anda bir adım daha ileri gittiler. Yahudilerin kıyafetlerine Davut Yıldızı takmaya başlamaları gerekiyordu ve tüm Yahudilerin Hollanda'yı terk etmek zorunda kalacağına dair söylentiler vardı. Margot, 5 Temmuz 1942'de Nazi Almanyası'ndaki sözde bir "çalışma kampına" rapor vermesi için bir çağrı aldığında, ailesi şüphelenmeye başladı. Çağrının işle ilgili olduğuna inanmadılar ve ertesi gün zulümden kaçmak için saklanmaya karar verdiler. 1942 baharında, Anne'nin babası Prinsengracht 263'teki ofisinin ek binasında bir saklanma yeri ayarlamaya başlamıştı. Eski meslektaşlarının yardımına başvurdu. Kısa süre sonra onlara dört kişi daha katıldı. Saklanma yeri dardı. Anne frank çok sakin olmalı ve çoğu zaman korkmuş olmalı.
 

Anne Frank bir günlük tutar

Anne Frank bir günlük tutar

On üçüncü doğum gününde, saklanmaya gitmelerinden hemen önce Anne Frank bir günlük aldı. Anne Frank, saklandığı iki yıl boyunca Saklı Ek'teki olaylar hakkında yazdı, aynı zamanda duygu ve düşünceleri hakkında da yazdı. Ayrıca kısa öyküler yazdı, bir roman başlattı ve okuduğu kitaplardan Le livre des belles cümleleriyle alıntı yaptı. Yazmak zamanın geçmesine yardımcı oldu. Hollanda hükümetinin İngiltere'deki Eğitim Bakanı, Radio Orange'a savaş günlüklerini ve belgelerini tutması için başvurduğunda, Anne Frank, kişisel günlüklerini Het Achterhuis (gizli ek) başlıklı devam eden tek bir hikayede yeniden yazmak için ilham aldı.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum