Antalya Gezilecek Yerler Nelerdir? | En Güzel 15 Yer ! 2022

Antalya Gezilecek Yerler neler? | En Güzel 15 Yer ! hakkında sizlere uzun olarak bir açklamada bununacağız süper bir makele oldu hemen göz atmaya başlayınız.

Antalya Gezilecek Yerler Nelerdir? | En Güzel 15 Yer ! 2022
05 Ağustos 2022 - 23:05 - Güncelleme: 05 Ağustos 2022 - 23:13
Antalya Gezilecek Yerler, En güzel 15 yer Türkiye'nin sadece yurt içinde değil, yurt dışında da ünlü bir şehridir. Her yıl çok sayıda turisti ağırlayan bu şehir, özellikle 1980'den sonra hızla gelişmiştir. Şehre girer girmez Antalya'da gezilecek yerlerin Avrupa havası olduğu fark edilir. Antalya'da görülmesi gereken yerler. Turizmin gelişmesi nedeniyle birçok otel ve tatil köyü de inşa edilmiştir. antalya gezilecek yerler Her yıl binlerce turist ağırlanır ve gelenler genellikle geri gelmek isterler. Antalya'da Gezilecek Yerler Sanayi, tarım ve turizm şehri olan Antalya, muhteşem doğal güzelliklerinin yanı sıra birçok tarihi esere de sahiptir. Şehir antik çağlardan beri ilgi gördüğü için birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Türkiye'nin en eski şehir kalıntıları Antalya'da bulunmaktadır. Antalya'da görülmesi gereken yerler. Gezilecek çok yeri olan bu şehrin tüm güzelliklerini görmek için kısa bir tatil yetmez. Her köşesini gezebilirseniz uzun süre çok keyifli bir gezi yapma şansınız olur.

Antalya Gezilecek Yerler neler?, Seyahatiniz sırasında nerede konaklayacağınızı henüz belirlemediyseniz Enuygun.com'da Antalya'nın en popüler otellerini karşılaştırabilir ve erken rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Yeşillikler az da olsa, Beton daha çok, Trafik sıkışık olsa da, Ağaç olmasa da, Yolda Antalya yine güzel.
 

Antalya gezilecek yerler arasında Kaleiçi

Antalya gezilecek yerler arasında Kaleiçi

Kaleiçi aslında eski şehir merkezinin olduğu yer. Antalya'nın tarihteki ilk yerleşim yeri olduğu bilinmektedir. Kaleiçi denizle, karadan surlarla çevrili olduğu için adı buradan gelir. Kaleiçi en çok sokaklarıyla ünlüdür. Geçmişin mimari yapısı büyük ölçüde korunduğu için bir tarafı sokağa diğer tarafı arka bahçeye bakan cumbalı evlerin arasındaki dar sokaklarda dolaşmak çok keyifli. Akdeniz bölgesinin simgesi haline gelen portakal ağaçları ve mis kokulu begonvillerle bezeli bahçelerden geçerken tüm ruh haliniz değişiyor.


Roma, Selçuklu, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait pek çok eseri bulabileceğiniz Kaleiçi'nde hemen her dönem eser bulunuyor. Antalya'da görülmesi gereken yerler. Birçok tarihi yapı da dokusunu kaybetmeden restore edilmiştir. 130 yılında Roma İmparatoru Hadrian için yaptırıldığına inanılan ve üç bölümden oluştuğu için Üç Kapı olarak da adlandırılan Hadrian Kapısı, Kaleiçi'ne girişi sağlar. Antalya İkinci katı olduğu düşünülen kapının oyma ve kabartmaları dikkat çekiyor.

Hadrian Kapısı, surları kapatmak için yapıldığı için uzun süre kullanılmadığı için büyük ölçüde korunmuştur. Kapıdaki oyma ve işlemelerin bir kısmı antik çağa, bir kısmı da Selçuklu dönemine aittir. Kapının mimarisine Selçuklular katkıda bulunmuştur. Antalya'nın en ünlü tarihi yerlerinden biri Hadrian Kapısı'dır.

Antalya Gezilecek Yerler

Antalya Kaleiçi

Kaleiçi Müzesi, antik çağdaki yaşam biçimini anlatmak için etnografya müzesi olarak düzenlenmiştir. Müze bahçesinde Aya Yorgi Kilisesi bulunmakta ve korudaki eserler de görülmeye değerdir. Kaleiçi'ndeki bir diğer tarihi eser ise Kesik Minareli Camii'dir. Antalya'da görülmesi gereken yerler. Bu cami, daha önceki dönemlerden tarihi bir eser olarak kabul edilir. Osmanlı döneminde minare eklenerek camiye dönüştürülmüştür. Antalya'nın Gezilecek Mağaraları Antalya'nın Kaçırılmayacak Yerleri. Ancak caminin minaresinin bir kısmı çıkan yangında yanmış ve binanın zarar görmemesi için restore edilmemiştir. Minaresi eksik olduğu için Kesik Minare Camii olarak anılır. Bu caminin içinde ve bahçesinde çeşitli tarihi kalıntılar ve eserler bulunmaktadır.

Antalya'nın en eski parklarından biri olan Kaleiçi'ndeki Karaalioğlu Parkı da görülmesi gereken yerlerden biri. Oldukça düzenli bir bahçesi olan bu parkın bin yıllık ağaçları arasında yürümek huzur verici. Antalya Devlet Tiyatrosu ve tiyatro bahçesinde Türk tiyatrosunun ünlü isimleri İsmail Dümbüllü ve Münir Özkul'un heykelleri bulunmaktadır. Ayrıca parkta dikkat çeken diğer heykellerden biri de işçi ve çocuğunun heykeli. Bu heykel, yerel halkın parkın inşasına katkısını temsil ediyor. 12 Eylül dönemine gönderme yapan bir el heykeli ve Nazım Hikmet'in Hapishanedeki heykelleri de dikkat çekiyor.

BAYAN. 2. yüzyılda gözetleme kulesi olarak inşa edilen Hıdırlık Kulesi ve Osmanlı döneminde inşa edilen Yivli Minare külliyesi Kaleiçi'ndeki en önemli tarihi eserler arasındadır. Antalya Gezilecek Yerler Marinayı izleyebileceğiniz camlı teras ve yukarıdan Kaleiçi manzaralı panoramik asansör bulunmaktadır. Barbaros Hayrettin tarafından kurulan marina, Kaleiçi'nde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Son olarak marinadaki yerli ve yabancı oyuncakların sergilendiği oyuncak müzesini ziyaret edebilirsiniz.

Antalya yolları 2022

Antalya'da yürüdüğüm yollara yalnız ayak basmanı istiyorum...

Manavgat, Düden ve Kurşunlu şelaleleri

Manavgat Şelalesi, Antalya'nın en güzel doğa manzarasına sahip yerlerinden biridir. Antalya Gezilecek Yerler Su çok yüksekten akmasa da debisi yüksek olduğu için harika bir manzaraya sahiptir. Rafting veya safari gibi doğa sporları için tercih edilebilir.Ayrıca etrafınızı saran restoranlarda görenleri büyüleyen doğa manzarasında yemek yiyebilir veya çay içebilirsiniz. Antalya'da görülmesi gereken yerler. Antalya'da cennetten bir parça olarak tanımlanabilecek yerlerden biri de iki büyük karstik pınardan gelen suların yerin içinden ve yerin üstünden aktığı Düden Şelalesi. Manavgat yazımızın devamı için
 • Manavgat'ta gezilecek yerler
 • Kurşunlu Şelalesi
 • Antalya Şelaleleri
 • Antalya Düden Şelalesi

40 metre yükseklikten yemyeşil bir manzaraya dökülen sularla muhteşem bir manzaraya sahiptir. Her yıl birçok kişi mağaralardan çıkan suyu gözlemlemek için Düden Şelalesi'ni ziyaret ediyor. Antalya'da görülmesi gereken yerler. Kurşunlu Şelalesi, Antalya'da sözde mükemmel yerlerden bir diğeridir. Bu şelale geniş bir kanyonda yer almaktadır. 18 metre akan su yedi ayrı yerde birleşerek küçük göletler oluşturuyor. Şelalenin bulunduğu alanda milli park oluşturuldu. Geniş bir piknik alanına da sahip olan bu kemerin etrafında dolaşırken birçok hayvanı görebileceksiniz. Tilki, ağaçkakan, sincap, tavşan ve yaban domuzu bunların arasındadır.
 

Olympos antik kenti

Olympos antik kenti ve Olympos bölgesi Antalya'nın en popüler tatil yerlerinden biridir. Antalya'da gezilecek en güzel yerler Bu tarihi şehre ormanlık bir alan ve pansiyonların ve bungalovların bulunduğu bir alandan ulaşılabilir. Şehrin tarihi kalıntıları ağaçlarla iç içedir. Antalya'da Gezilecek Yerler Harap durumda olan şehirde köprü, kanal ve amfi tiyatro bulunuyor. Olympos antik kenti olan Olympos'un en ünlü yerlerinden biri mükemmel kumsalı. Her yıl binlerce insan tatillerini geçirmek için buraya geliyor. Antalya gezilecek yerler tarihi kalıntılar ve muhteşem deniz manzarası ile bütünleşen Olimpos plajı, görüp görebileceğiniz en güzel plajlardan biridir. Buraya gelen herkes tekrar burada tatil yapmak istiyor.
 

Karain Mağarası

Karain Mağarası Katran Dağı'ndaki Karain Mağarası ülkemizin en eski yerleşim yerlerinden biridir. Sarkıt, dikit ve sütun gibi doğal güzelliklerinin yanı sıra bu mağaranın tarihi Neandertal dönemine kadar uzanmaktadır. Mağarada, yeryüzündeki ilk insan olarak bilinen Neandertal insanının yanı sıra fil ve gergedan kalıntılarına da rastlanıyor. Ayrıca mağaranın 11 metrelik katmanlarında Neolitik, Kalkolitik ve Erken Tunç dönemlerine ait kesme taş kalıntılarına rastlanmaktadır. Bu anlamda Karain Mağarası insanlık tarihine ışık tutan doğal bir eserdir. Antalya'da görülmesi gereken yerler. Mağarada antik kalıntıların yanı sıra Roma dönemine ve diğer tarihi dönemlere ait olduğu bilinen kalıntılar da bulunuyor. Geçmişin aydınlatıcı bir mağarası olan Antalya'da gezilecek yerler Karain Mağarası'nı ziyaret eden çoğu kişi tarafından büyüleyici olarak yorumlandı. Antalya'da gezilecek en güzel yerler Türkiye'nin en büyük doğal yapılarından biri olan Karain'in dünya mirasına dahil edilmesi için çalışmalar devam ediyor. Antalya mağaraları ile ilgili yazımızı okumadan kaçırmayın.
 

Antalya'nın diğer doğal güzellikleri

Türkiye'nin eşsiz güzelliklerine sahip Antalya'nın diğer doğal güzelliklerini bir araya getirerek sizler için bir gezi rehberi derledik. Alara Çayı ve çevresi tarih boyunca pek çok kişinin konaklama yeri olmuştur. Rafting ve kano yapabileceğiniz bu gölgede ayrıca balık tutabilir, piknik yapabilir ve rahatlatıcı çay suyunda banyo yapabilirsiniz. Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde çokça ziyaret edilen bu yerin doğal ve tarihi güzellikleri ile baş başa kalabilirsiniz. Alanya'da bir tekne turu tatilinizin en güzel anılarından biri olabilir. Ayrıca bu bölgede sürekli düzenlenen tekne turları sayesinde Akdeniz'de yüzme fırsatı da yakalayabilirsiniz.
 • Tünektepe Teleferik Tesisleri
 • Antalya Kaleiçi Marina
 • Antalya Kaleiçi
 • Hadrian Kapısı (Üçkapılar)
 • Karain Mağarası
 • Falez Parkı
 • Karaalioğlu Parkı
 • Antalya Akvaryum
 • Güneş akışı

Antalya'da ulaşılması en zor yerlerden biri olan Antalya Çıralı Yanartaş Şelaleleri çok uzun süredir yanıyor. Dünyanın en güzel yürüyüş parkurlarından biri olan Yanartaş, Likya yolu üzerinde ve genellikle geceleri ziyaret edilmektedir. Dim Çayı çevresindeki çay bahçelerini ve piknik alanlarını ziyaret ederseniz Antalya'da harika bir gün geçirebilirsiniz. Likya Yolu üzerinde de bulunan Göynük Kanyonu harika doğa manzarasına sahip yerlerden biridir. Doğal bir havuzun da bulunduğu kanyonun çevresinde rafting yapabilirsiniz. Ulaşımı zor olsa da Güver Kayalık Kanyonu muhteşem doğasıyla herkesi kendine hayran bırakıyor. Antalya şelaleleri için lütfen sayfamıza giriniz.
 

Antalya'nın güzelliği ile büyüleyici plajlar

Antalya'nın En İyi Plajları ve Koyları Antalya'nın en ünlü plajlarından biri, adını Helenistik dönemin kraliçesi Kleopatra'dan alan Kleopatra Plajı'dır. Plajın doğal güzelliği büyüleyici. İnce kumlu olması ve denizin derin olmaması nedeniyle de oldukça popülerdir. Doğu Plajı, Antalya'nın muhteşem manzarasıyla büyüleyen bir diğer plajıdır. Suyu derin olmadığı için özellikle çocuklu aileler tarafından tercih edilmektedir. İncekum kumu ile ünlü bir diğer plaj ise İncekum plajıdır. Bir rekreasyon parkının içinde yer alan Ulaş Plajı da görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.Antalya plajlarının detaylarını okumak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Manavgat'ta bulunan Sorgun Plajı temizlik açısından en popüler plajlardan biridir. Üç doğal havuzu bulunan ve aynı zamanda harika bir doğa özelliği olan kendi kendini temizlemesiyle ünlü Koru Plajı en güzel yerlerden biridir. Yemyeşil ormanlarla çevrili Lara Plajı da bir doğa harikasıdır. Karpuz Kaldıran Plajı, Adalar, Mermerli, Konyaaltı, Reşat Adası, Kemer, Phaselis, Tekirova, Adrasan ve Patara plajları da en güzel yerlerden bazıları.

Antalya Antik Kentleri

Adeta bir antik kentler cenneti olan Antalya'da dikkat çeken ilk antik kent, Serik ilçesinde bulunan Sillyon antik kentidir. Bu şehrin girişinde hala ayakta duran bir kapı var. Burada bulunan surlar ve kaleler de ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Demre'de Myra antik kenti vardır. Bu şehrin en ünlü tarihi eserleri arasında Likya yazıtları, bir Roma amfi tiyatrosu ve kaya mezarları sayılabilir. Özellikle tiyatro harika bir manzaraya sahiptir. Korkuteli ilçesinde bulunan Termessos Antik Kenti, Antalya'nın dikkat çekici yerleri arasında yer alıyor. Antalya'nın tarihi yerleri için sayfamıza girin.Antalya'nın gezilecek tarihi yerleri

En iyi korunmuş antik kentlerden biri olan Termessos, aynı zamanda birçok tarihi döneme ait kalıntılara da sahiptir. Güllük Dağı'nın üzerinde doğal bir sit alanı üzerine kurulmuş bu antik kent de görülmeye değer. Üç tarafı sütunlarla çevrili, tabanında taş blokların bulunduğu agorası en dikkat çekici yerlerden biridir. Aksu'da Helenistik döneme ait tarihi eserlerin büyük ölçüde korunduğu ve Dünya Miras Listesi'ne alınması önerilen Perge Antik Kenti bulunmaktadır.

Lara'da Karpuzkıran sahilinde yer alan Magydos antik kenti, henüz kazılmamış pek çok yeri olan tarihi bir kent. Bu şehir en çok yapay limanıyla tanınır. Ayrıca şehirde su kemerleri, sur kalıntıları, dükkanlar ve hamamlar bulunmaktadır. Bunlar Antalya'nın birçok antik kentinden en ünlüleridir. İşin ilginç yanı, bu şehirlerin hala keşfedilmeyi bekleyen yerlerinin olması ve nu konuda bizler çok şanslıyız.

Antalya antik kentler ve eserler açısından o kadar zengin ki, bir bütün olarak kazılmalı ve detayların ortaya çıkması için daha fazla çaba sarf edilmelidir. Olimpos Antik Kenti ise tarihi ve doğal güzelliklerin buluştuğu Antalya'nın bir başka cennet köşesidir.
 

Antalya'daki diğer tarihi objeler

Demre'deki Noel Baba Kilisesi, burada yaşadığı bilinen ve adı Noel Baba olarak anılan Aziz Nikolaos için yapılmış tarihi bir anıttır. Myra antik kentine de oldukça yakın olan bu kilisenin tarihi Bizans dönemine kadar uzanmaktadır. Oldukça otantik bir yapı olan bu kilise aynı zamanda pek çok ziyaretçiyi de kendine çekiyor.

Manavgat'ta tarihi Roma dönemine kadar uzanan ve oldukça sağlam ve heybetli görünümü ile dikkat çeken Oluk Köprüsü bulunmaktadır. Antalya'da herkesi kendine hayran bırakacak muhteşem yapılardan biridir. Serik'te Köprüçay Nehri üzerine dikkat çekici bir köprü daha yapıldı. Aynı zamanda bir Roma eseri olan bu köprü oldukça büyük ve güzel bir yapıdır ve geçmişte buraya bir pazar kurulduğu bilinmektedir. Antalya'da gezilecek tarihi yerler

Antiphellus antik kentinde bulunan ve deniz manzarasıyla etkileyici olan Kaş antik tiyatrosu, dünyanın en güzel antik tiyatrolarından biridir. Türkiye'nin en büyük deniz feneri Kumluca'da bulunuyor. Adı Gelidonya Feneri olan bu deniz fenerinden deniz manzarası, başka hiçbir yerde bulamayacağınız bir manzaradır. Likya Yolu üzerinde yürüyorsanız mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Bilindiği gibi Apollon, güneşin oğlu olarak bilinir ve Türkiye'nin birçok yerinde adına bir tapınak inşa edilmiştir. Bu tapınaklardan biri de Side'deki Apollon Tapınağı'dır. Bu mimari şaheser, özellikle gün batımında deniz manzarası ile mükemmeldir. Serik'te dünyanın en iyi korunmuş ve en görkemli tiyatrolarından biri olan Aspendos Tiyatrosu da bulunmaktadır. Diğerlerinden farklı olarak burada da sahneyi görebilirsiniz. Yaklaşık 17.000 kişiyi ağırlayabilen bu tiyatro, antik dönemin en güzel eserlerinden biridir. Antalya'da Gezilecek Yerler

Antalya gezilecek yerler için hemen aşağıda bakabilirsiniz...
 

Antalya gezilecek yerler

 • Antalya'da gezilecek tarihi yerler
 • Alanya'daki Aktiviteler
 • Konyaaltı Gezilecek Yerler
 • Belek'te yapılacak şeyler
 • Serik'te Gezilecek Yerler
 • Manavgat'ta gezilecek yerler
 • İkincil ilgi çekici yerler
 • Antalya Şelaleleri
 • Antalya Gece Hayatı Disko Barlar
 • Antalya Festivalleri
 • Antalya'nın en iyi plajları ve koyları

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 0 Yorum