Babalar Günü'nün tarihçesi nedir?

Bu yıl Babalar Günü, yaz gündönümü olan 20 Haziran Pazar günü kutlanacak. Birkaç yüzyıl önce doğmuş ve Fransa'da bir çakmak sayesinde resmiyet kazanmış bir kutlama.

Babalar Günü'nün tarihçesi nedir?
19 Haziran 2022 - 02:04 - Güncelleme: 19 Haziran 2022 - 02:08
Mayıs ayının son Pazar günü anneleri kutladıktan sonra, Haziran ayının üçüncü Pazar günü kutlama sırası Fransız babalara geldi. Anahtarlık, kül tablası, şiir, ülkenin dört bir yanından küçük okul çocukları büyük gün için gizlice bir sürpriz hazırlıyor. Ama Babalar Günü'nün kökenlerinin Orta Çağ'a kadar dayandığını biliyorlar mı?
 

Babalar Günü, aslen Yusuf'un bir kutlaması

Babalar Günü, aslen Yusuf'un bir kutlaması

Babalar Günü 15. yüzyılda doğdu. O zaman, tarihi Katolik takvimine göre Müjde'den altı gün önce 19 Mart olarak belirlenmiş bir dini bayramdı. Bu gün babaları kutlamak için değil, İsa'nın koruyucu babası olan Yusuf figürünü kutlamak için tasarlandı. Gelenek, 20. yüzyılın başında unutulmaya yüz tutmadan önce, Papa IX. Pius'un desteğiyle 19. yüzyıla kadar gelişmedi.


İlginç bir gerçek, bazı ülkeler, bu tarih dini çağrışımını yitirmiş olsa bile, Babalar Günü'nü kutlamak için 19 Mart tarihini korudu. Bu özellikle İsviçre , Portekiz , İspanya , İtalya ve bazı Latin Amerika ülkeleri için geçerlidir.
 

Babalar Günü'nün tarihçesi nedir?

Babasının doğum günü olan 5 Haziran Babalar Günü'nü ilan etmek için çalışmalara başladı, ancak bu çabalar o tarihe yetişemedi ve kutlamalar Haziran ayının üçüncü Pazar gününe ertelendi. Babalar Günü ilk olarak 19 Haziran 1910'da Spokane, Washington'da kutlandı.
 

1950'ler, Babalar Günü ticarileşiyor

1987 yılında dahice bir iletişim darbesi gerçekleştiren Café Grand'Mère markasının girişimiyle Büyükanneler Günü doğdu. 1954 yılında Fransa'da kurulan ve İsviçreli Kraft Jacobs Suchard grubu tarafından satın alınan şirket, büyükannelerin olumlu ve rahatlatıcı figürünü kutlayarak ürünlerini tanıtma fikrine sahipti. Hikayeyi biliyoruz...35 yıl sonra büyükanneleri kutlamaya devam ediyoruz.

Babalar Günü Macerası, Büyükanneler Günü Macerası ile bazı benzerliklere sahiptir. Artık kullanılmayan bu kutlama bir marka sayesinde yeniden canlandı. 1950'de Breton şirketi Flaminaire'in yöneticisi Marcel Quercia, gaz çakmaklarının satış hacmini artırmak için bir fikir arıyordu.


Birkaç yıl önce Flaminaire'in eski çalışanı Ouest France Jacques Renaud'a “Ağustos sonundan Noel tatillerine kadar ciromuzun %50'sini elde ettik, ancak Haziran ayı çok yavaş bir dönemdi” dedi . Ve bu tür bir makale için o zamanlar babalardan daha iyi ne hedef olabilir? " Babalar Günü! Ona bir Flaminaire verin, verdiği tüm sözleri tutan çakmak! ", dönemin Flaminaire reklamlarında diyebiliriz. Fransa'da bu kutlamayı sürdürecek bir ustalık.

1952'de bir kararname Babalar Günü'nü tamamen resmi hale getirdi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum