Bebekler kaç aylıkken arabayla uzun yolculuk yapar? Bebeklerle araba yolculuğuna nasıl çıkılır, Anne Çocuk

Bebekler kaç aylıkken arabayla uzun yolculuk yapar? Bebeklerle araba yolculuğuna nasıl çıkılır? Hakkında tüm bilgileri sizlere açıklayacağız. Anne ve Çocuk İçin yolculuk nasıl olmalı? Sorularınızın cevapları aşağıdaki makalemizde yer almakta.

Bebekler kaç aylıkken arabayla uzun yolculuk yapar? Bebeklerle araba yolculuğuna nasıl çıkılır, Anne Çocuk
14 Mayıs 2022 - 20:26
Bebekler kaç aylıkken arabayla uzun yolculuk yapar? , Bebeklerle araç kullanmak ebeveynler için stresli bir durumdur. Uzun bir yolculuğa çıkma düşüncesi her zaman bir endişe kaynağıdır. Bebeğin huzursuzluğu, can sıkıntısı ve yorgunluğu korkuları arasındadır. Bu duruma göre seyahat etmeyi seven ebeveynlerin en sık sorduğu soruları sizler için araştırdık. Bebekler kaç yaşında uzun araba yolculuklarına çıkar? Bebeklerle nasıl gezintiye çıkılır?

Bebekler kaç aylıkken arabayla uzun yolculuk yapar?

Bir aile için en kutsal şeylerden biri çocuk sahibi olmak ve ebeveyn olmaktır. Anne babalar çocukları için ailece vakit geçirmek, eğlenmek ve en uygun ortam ve koşullarda seyahat etmek isterler. Bir aile gezisi, tek başına bir geziden daha huzurlu ve keyifli. Bu durumda ebeveynlerin en çok düşündüğü konu, bebeklerinin uzun araba yolculuklarında huzursuz, sıkılmış veya yorgun olmaması kısacası keyifli aile huzurunun bozulmamasıdır.

KAÇ AYLIKKEN UZUN ARABA YOLCULUĞU YAPAR?

BEBEKLER KAÇ YAŞINDA , KAÇ AYLIKKEN UZUN ARABA YOLCULUĞU YAPAR?

Bu soru biraz daha anneye bağlı. Annenin doğumdan sonra kendini iyi ve sağlıklı hissetmesi önemlidir. Doğum yapan annenin sağlığı yerinde ise;
 
 • Vajinal doğumdan 1 veya 2 hafta sonra
 • Sezaryen doğumdan 3 veya 4 hafta sonra yorucu olmayan geziler yapılabilir.

Bebeğinin doğumuyla birlikte yeni bir hayata başlayan ebeveynler, aileleriyle vakit geçirmek için uzun seyahatler isteyebilirler. Ancak bu durumda, bebeğin uyum sağlaması ve sizinle duygusal olarak bağ kurması için zamana ihtiyacı vardır. Emzirilen bebeğin uzun yolculuklar sırasında sürekli aç kalması ve düzensiz emzirme süreleri sorunlara neden olabilir. Bu durumda düzenli emzirme saatleri ve anne vücudunun toparlanma süreci geçmelidir.

 Bebeklerle araba yolculuğuna nasıl çıkılır?

Genelde doktorlar bebeğin sağlıklı olduğunu ve bağışıklık sisteminin kurulduğunu (yaklaşık 1 ay) ifade eder. Bu arada doktorlar, 3 ila 6 aylık bebeklerin araba ile seyahat etmesini daha uygun bulduklarını söylediler. 7 aylık bebekler ise dış dünyayı merak ederler ve sürekli hareket etmek isterler ve bu aylarda uzun araba yolculukları riskli olabilir.
 

Küçük bebekler, iyi bakıldıkları sürece iyi gezginlerdir.

Bebekler seyahat sırasında hareket ettikleri için çok daha uykulu olabilirler. Anne ile temas halinde olan bebekler kendilerini daha huzurlu ve güvende hissederler. Bu durumda gezinin planlanmış olması önemlidir.

Küçük bebekler, iyi bakıldıkları sürece iyi gezginlerdir.

BEBEKLERLE YOLCULUK NASIL YAPILIR?

Bu uzun yolculukta ailenizle geçireceğiniz eğlenceli saatlerde aranızdaki bağın daha da güçleneceğini biliyoruz. Ancak en önemli konulardan biri bebeğin kısa süreliğine dahi olsa arabada asla yalnız bırakılmamasıdır. Ayna her zaman bebeği görebilecek şekilde ayarlanmalıdır.

 

BEBEKLERLE ARABA SÜRERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 • 1- Bebek araba koltuğunda seyahat etmelidir. 6 aylıktan küçük bebeklerin koltukları bebek arabasının arkasına dönük olmalıdır. 6 aydan büyük bebekler arabanın yönüne bakabilir.
 • 2- Anne her zaman bebeği kontrol edebilecek şekilde arka koltukta oturmalıdır.
 • 3- Bu, anne sütüyle beslenen bebekler için geçerli olmasa da, tamamlayıcı gıdalara geçiş yapan bebekler için öğünleri yine de hazır olmalıdır.
 • 4- Kıyafet ve ilaç değişikliği unutulmamalıdır.
 • 5- En sevdiği oyuncaklar her zaman yanında olmalıdır.
 • 6- Sık sık mola vermeyi unutmayın. Bu, bebeğin sıkılmaması için önemli bir durumdur.
 • 7- Şemsiye, battaniye veya tişört gibi güncel hava koşullarına ayak uydurabilecek eşyalar her zaman yanınızda olmalıdır.
 • 8- Bebek lazımlık eğitimi veya diş çıkarma gibi büyük değişiklikler geçiriyorsa, bu süre zarfında uzun araba yolculukları yapmamak en iyisidir.
 • 9- Seyahati planlarken, kesinlikle bebeğin uyku alışkanlıklarına göre ayarlayın. Çıkış uzun uykuya denk geldiğinde rotaya başlanırsa yolculuk daha huzurlu olur.
"Bebekler kaç aylıkken arabayla uzun yolculuk yapar?" başlığımız sizler için yeterli bir bilgi kaynağı oldumu eğer olduysa yorum bölümüne yorum yazmayı unutmayınız. Sağlıklı günler dileriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 0 Yorum