Bir Müslüman kadın nasıl olmalı? Necmettin Erbakan'a göre Müslüman Hanım şahsiyetin özellikleri nelerdir?

Bir Müslüman kadın nasıl olmalı? Necmettin Erbakan’a göre Müslüman Hanım şahsiyetin özellikleri nelerdir? bunun hakkında genel bilgilendirme. Aşağıdaki maddemizde Bir Müslüman kadın nasıl olmalı? konusu hakkında sizlere bilgiler aktaracağız.

Bir Müslüman kadın nasıl olmalı? Necmettin Erbakan'a göre Müslüman Hanım şahsiyetin özellikleri nelerdir?
05 Haziran 2022 - 11:53
Bir Müslüman kadın nasıl olmalı?, Aile toplumun temel taşıdır. İslam'ın kadınların hayatın çeşitli alanlarında nasıl davranması gerektiğine dair kuralları Kuran ayetleri ve hadislerle belirlenir; Kadının anne-babası, akrabaları, eşleri, çocukları, komşuları, erkek ve kız kardeşleri, arkadaşları ve içinde yaşadığı toplumla olan tüm ilişkilerinde ideal davranışı genel hatlarıyla izlenmiştir. öğretmen. Dr. Merhum eşimiz Hatice Nermin Erbakan'ın vefatından sonra verdiği bir röportajda hocamız Necmettin Erbakan, Bir Müslüman kadın nasıl olmalı? sorusuna ise  Müslüman bir kadının kişiliğinde olması gereken özellikleri sıralamış ve bu özellikleri birleştiren kadının hanımefendi olduğunu söylemiştir. .
 

MÜSLÜMAN KADIN KİŞİLİĞİNİN DÖRT AYIRICI ÖZELLİĞİ:

MÜSLÜMAN KADIN KİŞİLİĞİNİN DÖRT AYIRICI ÖZELLİĞİ:

"Birincisi bana göre şuurlu bir Müslüman kadın dört özellik ile ölçülür. Birincisi temizliktir. Çünkü temizlik İslam'ın ayrılmaz bir parçasıdır. İkinci özellik güzel ahlâktır. Çünkü İslam'ın ayrılmaz bir parçasıdır. Üçüncü özellik. Müslüman kadının namazı, dördüncüsü ise bütün bunlarla cihat etmesidir.


Bu özelliklerinin yanında Prof.Dr. Erbakan, eşi Nermin Erbakan örneğinde de Müslüman bir kadının şu özellikleri taşıması gerektiğini söyledi:
 

ÜSTÜN SABIR:

"Bir düşünün cep telefonu daha yeni, 30-40 yıl önce yoktu. Bazen günlerce eve gidemezdik. Vardığımızda sabahın dördünde vardık. O saatte kalabalığın içinden arama şansın bile olmaz. Kendini onun yerine koy. Uyarmadan bekle. Her türlü ihtimal var. Arabayla geliyorsun. Kaza olabilir. . Her şey olabilir. Sen. gece saat üçe kadar benden haber bile duyma. Sen de buna yıllarca katlandın. Çünkü o, bunu bir ibadet sayıyor ve "Allah'ın onu ahirette mükâfatlandıracağına" inanıyor. büyük bir sabırla, hiç şikayet etmeden, tam tersine bütün bunlar için, yani kendisine böyle bir hayat verdiği için Rabbine şükretti.
 

BİR FEDAKET ÖRNEĞİ:

 FEDAKET ÖRNEĞİ

Bizim durumumuzda karşılaştığımız zorluklar açıktır. Bu zorluklarla karşılaştığımızda, yük sonunda benden ona geçti. Sonunda, her zaman son yükü taşır. Ancak bu yükü taşırken hiç hissetmedi. Her zaman metin olmuştur. Bütün bunlara karşılık ahirette alacağı mükâfatı hep düşündü. Bu durumun Yüce Allah'ın bir lütfu olduğuna inanıyor ve yaşadığı tüm olaylardan manevi zevk alıyor.


Bir Müslüman kadın nasıl olmalı? hakkında, Bütün bu özelliklerinden dolayı onun (Nermin Erbakan) bir evliya, yani Allah dostu olduğuna inanıyorum. Bunu şu ayetle açıklamak istiyorum.

Rabbimiz Tevbe Suresi'nin 71. ayetinde şöyle buyurmaktadır: "Mümin erkekler ve mümin kadınlar dostturlar ve birbirlerine yardım ederler. Onlar iyiliği (birbirine) emrederler ve kötülükten sakınırlar. Allah'ın Resulü (s.a.v.) Allah'a ve Resûlüne itaat edin. İşte bunlar Allah'ın kendilerine merhamet edeceği kimselerdir. Şüphesiz Allah, güçlüdür, üstündür, hikmet sahibidir, hikmet sahibidir.
 

DESTEK CİHAZI:

Bu ayette de belirtildiği gibi eşim Hatice Nermin Erbakan cihat uğrunda çalışan herkesi cesaretlendirmiş, korumuş ve desteklemiştir, yani "Mümin erkek ve mümin kadınlar Allah'ın emriyle onların velisi olmuşlardır. başka." Temas ettiği herkesi eğitmeye çalıştı ve onların doğru yolu bulmalarına yardımcı olmak için koruyucu oldu.
 

İYİYİ GÜVENLEME VE KÖTÜLÜĞÜ ÖNLEME MİSYONU:

"İyiliği emreder, kötülükten menederler" emrine göre eşim Nermin Hanım hayatı boyunca bu emre itaat etmiştir. Herkese şunları tavsiye etti; Herkese iyilik yapmayı ve kötülükten sakındırmayı emretti.

 

DUANIN CİDDİ:

Eşim, ayette belirtildiği gibi "namazı doğru kıl" emrine uygun olarak namazlarında son derece titizdi. Bir Müslüman kadın nasıl olmalı?, Hayatı boyunca sabah namazını kılmadığı için pek çok gece uyumadığını hayal edebiliyor musunuz? Bunlar söylemesi kolay, yapması zor şeyler. Çünkü Yüce Allah'ın dostu olmak kolay bir şey değildir. Öncelikle şunu söyleyeyim, bu salih namazı kılmak için abdest alırken ondan daha titiz birini bulamazsınız. Abdestini titizlikle aldı, hepimizi hayrete düşürdü. Bu özelliği ile temizliği en iyi şekilde yerine getirir.
 

DİKKAT HELAL GIDA:

Sadece abdestte değil, yediklerinde de temizliğe çok dikkat ettiğini hayal edebiliyor musunuz? Mayalarda bir mütekabiliyet olması durumunda, tüm hayatını ekmeği kendisi yaparak geçirdi. Avrupa'ya gezilere gittiğimizde kendi yemeğini, hatta peynirini ve ekmeğini getirdi. Hiçbir yerden et almamış ama besmele ile güvendiği insanlardan et kesmiştir. Onlara baktığınızda, dışarıdan görünmezler. Ama bu büyük bir çaba ve büyük bir duyarlılık. Çünkü bu toplumun içinde olacaksınız ve bu toplumun şüpheli şeylerinden kendinizi korumak için elinizden geleni yapacaksınız.
 

BİLGİ VE Cömertlik:

Müslüman kadın nasıl olmalı? derseniz şöyle bir ifade dile getiriyim; Ayette belirtilen "zekat verirler" emrine göre, zekatını her kuruş, her kuruş, aylar öncesinden özenle hesaplar. Daha çok koyuyor. Daha sonra en muhtaç kişileri arayıp, hazırladığı listelere bağışlarını gönderdi. Bütün çocuklarım bunu biliyor, onlarda da o listeler var.
 

Her konuda Allah'a ve Resulüne itaat:

Ayetteki itaat sırasına göre eşim Hatice Nermin Erbakan'ın her konuda Allah'a ve Resûlüne itaat etmeye çalıştığını görüyoruz.

Bu nedenle eşim Hatice Nermin Erbakan'ın Allah dostu olduğuna inanıyorum..."

Rahmet ve özlemle anıyoruz...

Bu bilgi sizin için yararlı bir bilgi haline geldiyse lütfen yorum kısmına yorum yazmayı unutmayınız. "Bir Müslüman kadın nasıl olmalı?" tüm bilgileri sizlere ilettik.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum