Boğaz ağrısı neden olur? Boğaz ağrısına ne iyi gelir? Boğaz Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Boğaz ağrısı, özellikle kış aylarında solunum yolu enfeksiyonlarının artmasıyla birlikte en sık görülen sağlık sorunlarından biridir. Peki boğaz ağrısına ne sebep olur? Boğaz ağrısına ne iyi gelir?, Boğaz Ağrısı Belirtileri Nelerdir?, Merak edilen tüm detaylar haberimizde yer almakta…

Boğaz ağrısı neden olur? Boğaz ağrısına ne iyi gelir? Boğaz Ağrısı Belirtileri Nelerdir?
08 Haziran 2022 - 12:35 - Güncelleme: 08 Haziran 2022 - 12:36
Her yaştan insanda görülebilen boğaz ağrısında boğazda şişlik, kızarıklık, ağrı, ağrı ve yanma gibi semptomların yanı sıra sinüs bölgesinde ağrı, burun tıkanıklığı, boğaz kuruluğu, hırıltı ve ses kalınlaşması gibi belirtiler görülür.

Boğaz ağrısına ne iyi gelir?

Peki boğaz ağrısına ne sebep olur? Boğaz ağrısına ne iyi gelir? Bilmeniz gerekenleri sizler için Boğaz ağrısı neden olur?, haberimizde derledik.

Boğaz Ağrısı
 

BOĞAZ AĞRISINA NE NEDEN OLUR?

BOĞAZ AĞRISINA NE NEDEN OLUR?

Çoğu boğaz ağrısına soğuk algınlığı veya grip neden olur. Çoğunlukla bakteri ve virüslerin neden olduğu enfeksiyon belirtilerinden biridir ve boğazın arkasında ağrılı ve yanma hissi ile sonuçlanır.


Farenjit, bademcik iltihabı, yemek borusu iltihabı, akciğer enfeksiyonları, larenjit, krup, reflü, tümör varlığı, yabancı cisim yutulması, sigara kullanımı, gece uykuda ağızdan soluma, kirlilik ve evcil hayvanlara, polen ve küflere karşı alerji nedenleri arasındadır. boğaz ağrısı. Ayrıca ameliyat sırasında genel anestezi de boğaz ağrısına neden olabilir.
 

BOĞAZ AĞRISI BELİRTİLERİ

BOĞAZ AĞRISI BELİRTİLERİ

- Ateş
- Baş ağrısı

- Boğazda veya bademciklerde beyaz lekeler
– Kırmızı ve şiş bademcikler
- Boyunda şişmiş lenf düğümleri
- Kaşınan cilt

Bazı durumlarda, aşağıdaki ek belirtiler ortaya çıkabilir.

Bunlar:

– Karın ağrısı (genellikle çocuklarda)
– Kusma (genellikle çocuklarda)
– Eklem veya kas ağrısı
 

Boğaz ağrısına ne iyi gelir?

Boğaz ağrısına ne iyi gelir?

Boğaz ağrısı genellikle 5 ila 7 gün içinde iyileşir. Bakteriyel enfeksiyonlarda doktor kontrolünde antibiyotik kullanılması gerekirken, virüslerin neden olduğu enfeksiyonlarda ilaç kullanımı genellikle gerekli değildir. Boğaz bölgesini rahatlatmak için bol su tüketilmesinin yanı sıra pastil ve gargara gibi lokal tedavilerin yapılması önerilir.

Boğaz ağrısı için evde uygulanabilecek doğal tedavi yöntemlerinden bazıları şunlardır:
 

- Bal

Bal veya balın çayla karıştırılması boğaz ağrısını gidermede etkilidir. Bazı sınırlı çalışmalarda balın özellikle geceleri öksürüğü gidermede etkili olduğu gösterilmiştir. Benzer araştırmalarda balın boğaz ağrısı ve ağız yaralarının iyileşme sürecini hızlandırdığı da bulunmuştur.
 

- Tuzlu su

Bir bardak ılık suya bir çay kaşığı tuz ilave edilerek elde edilebilen tuzlu su ile gargara yapmak boğaz ağrısı ve ağız salgılarını azaltmada etkili olabilir. Boğazdaki mikropları öldürmede de etkili olduğu bilinen tuzlu su gargara yöntemi 3 saatte bir tekrar hazırlanarak uygulanabilir.
 

- Papatya çayı

En etkili doğal iltihap önleyici maddelerden biri olan papatya çayı, boğaz zarındaki hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur ve vücuttaki yabancı organizmaların dışarı atılmasına yardımcı olur. Tüm bunlara ek olarak papatya çayı boğazı nemlendirerek rahatlatır. Antiinflamatuar ve antioksidan özellikleri sayesinde boğaz ağrısı, öksürük ve bademcik şişmesi gibi soğuk algınlığı semptomlarını iyileştirmede etkili olduğu bilinmektedir.
 

- Nane aromalı çay

Nane çayı, soğuk algınlığı ve benzeri durumların neden olduğu semptomları hafifletmek için kullanılabilir. Anti-inflamatuar, antibakteriyel ve antiviral özellikleri sayesinde boğaz ağrısı ve öksürükleri iyileştirmede etkili olabilir.
 

- Ada çayı

Adaçayı, boğaz astarını koruyucu bir tabaka ile kaplayarak mevcut zararlı organizmaları yok etmeye yardımcı olur. Çay olarak tüketilebilen veya gargara olarak uygulanabilen adaçayı, boğaz ağrısı ve öksürük gibi rahatsızlıkların tedavisinde etkilidir.
 

- Kabartma tozu

1/4 çay kaşığı karbonatın bir bardak ılık suya eklenmesiyle elde edilen karışımla gargara yapmak boğaz ağrılarının giderilmesinde etkilidir. Bu karışıma çok az miktarda tuz eklenmesi evde kullanılan çarenin etkisini artırır. Gargara yapıldıktan sonra ağız temiz su ile çalkalanmalıdır.
 

- Cemen otu

Çemen otu çay olarak veya tohumları çiğnenerek tüketilebilir. Ağrı, tahriş ve iltihapla mücadelede etkili bir yöntem olarak kabul edilen çemen, aynı zamanda etkili bir mantar önleyicidir.
 

- Hatmi kökü

Hatmi çiçeği kökü çay gibi demlendiğinde boğazı yatıştırır. Günde 2 veya 3 kez tüketildiğinde boğaz ağrılarının giderilmesinde etkili olduğuna inanılmaktadır.
 

- Rezene

Antiinflamatuar ve balgam söktürücü etkisi olan rezene çayı etkilidir.
 

- Elma sirkesi

Antibakteriyel özelliği olduğuna inanılan elma sirkesi asidik yapısıyla boğazdaki mukusun parçalanmasına yardımcı olur ve böylece bakterilerin yayılmasını engeller. 1 ila 2 yemek kaşığı elma sirkesinin bir bardak suya eklenmesiyle elde edilen karışımla iki saatte bir gargara yapmak boğaz ağrılarının giderilmesinde etkilidir. Reflü ile ilgili durumlarda kullanılmamalıdır.
 

- Sarımsak

Doğal bir antibiyotik olarak kabul edilen sarımsak, enfeksiyonlarla mücadelede etkilidir. Taze sarımsak yemeklere eklenerek tüketilebileceği gibi doğrudan sarımsak emmek de boğaz ağrısını yatıştırabilir. Reflü varlığında kullanılmamalıdır.
 

- Biber

Ağrı kesici özelliği olan acı biberi tek başına veya ılık su ve balla karıştırarak içmek boğaz ağrılarını ve şiddetli öksürükleri giderebilir. Ancak ağızda açık yara ve reflü varsa acı biber tüketilmesi önerilmez.

Boğaz Ağrısı neden olur? içeriğimiz sizin için yararlı bir bilgi oldumu eğer olduysa Boğaz ağrısı haberimiz Boğaz Ağrısı hakkında yorumlarınızı bekleriz. İyi okurlar ve sağlıklı günler dileriz

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum