Çocuğa zorla yemek yedirmek neden yanlış? Yemek yemeyen çocuğa ceza verilir mi? Neden Yemez

Anne ve Baba, Çocuğa zorla yemek yedirmek neden yanlış? Yemek yemeyen çocuğa ceza verilir mi? Neden Yemez çocuğunuz yemek yemese cezalandırmak doğumudur. Aşağıdaki Doğru yada yanlış olduğunu açıkladık.

Çocuğa zorla yemek yedirmek neden yanlış? Yemek yemeyen çocuğa ceza verilir mi? Neden Yemez
14 Mayıs 2022 - 20:04
Çocuğa zorla yemek yedirmek neden yanlıştır?, Bazı çocuklar çok aç gözlüyken, bazıları çok iştahsız olabilir. Bu durum anne babaları üzmekte ve endişe kaynağı olmaktadır. Sağlıklı beslenen çocuğun gücü yerindeyken, iştahı olmayan çocuğun vücut direnci daha düşüktür. Anne baba kızabilir ve çocuğu yemeye zorlama refleksine girebilir. Bir çocuğu yemeye zorlamak neden yanlıştır? Yemek yemeyen çocuk ceza alır mı?

 çocuğunuz yemek yemese cezalandırmak doğumudur

Anne babalar çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek isterler. En sağlıklı yiyecekleri hazırlarlar ve daha fazla vücut direnci için çabalarlar. Ailelerden gelen en yaygın şikayetlerden biri, çocukların daha az yemesi veya iştahının çok az olmasıdır. Ailelerin bu duruma karşı baskıcı tavırlar sergilemek yerine sakin olmaları gerekmektedir. Buna çözüm arayan ebeveynler, bir ceza veya ödül sistemi kullanmaya çalışırlar.
 

ÇOCUĞU YEMEK İÇİN ZORLAMAK NEDEN YANLIŞTIR?

Bazen, çocuğunuz yemek yemeyi reddettiğinde, ağzından çıkardığında veya yememeye direndiğinde sabrınız test edilebilir. Yani belli zamanlarda onu yemeye zorlamaya çalışmış olabilirsiniz. Ancak ne yazık ki çocuğu yemek yemeye zorlamaya çalışmak birçok soruna yol açmaktadır. Bunlardan biri annenin zorla beslemesine rağmen güven kaybıdır. Anne otorite olduğu ve gelecekteki tüm davranışlarına müdahale edeceği hissini verdiği için anne ile olan güvenli bağı, endişeli bir bağa dönüşebilir. Bu da sürekli tetikte olma ve emir bekleme hali ile özgüven eksikliği yaşayan bireylerin gelişmesine yol açar.

Anne ve Baba, Çocuğa zorla yemek yedirmek neden yanlış

YEMEYEN ÇOCUK CEZALANDIRILABİLİR Mİ?

Çocukları cezalandırmak her zaman yanlıştır. Güç sorununun ödülü tamamen yanlış. Bir çocuk yediği için ödüllendirildiğinde, her yemekten sonra ödül beklemeyi öğrenir. Daha sonra çocuk fizyolojik ihtiyaçlarını karşılamak için değil ödül için yemeyi tercih edebilir. Bu durumla ilgili temel sorunlardan biri, iştahın ödülle başlayıp gelecekte obeziteye devam etmesine veya iştahın tamamen kaybolmasına neden olabilmesidir.

Çocuk, ihtiyacı olduğu için, yani aç olduğu için yediğinde, midesi guruldadığında ve yoksunluk çekmeye başladığında, ödül beklentisi tutumu geliştirmeyecektir. Bu nedenle çocuk asla yediği için ödüllendirilmemelidir. Az da olsa yemesi gerektiğini ona söylemelisiniz.


Ceza sistemi kullanılmamalı ve aç bırakılmamalıdır. Yine anne ile olan bağı zedelediği gibi onun karakteristik özelliklerini de olumsuz etkileyebilir. Uygulanacak en kesin yöntem, çocuğa azar azar yemek yerken her şeyi tattırmaktır. Çünkü bazen çocuklar yemeklerin rengi veya kokusundan dolayı yemek yemek istemeyebilirler.

 Yemek yemeyen çocuğa ceza verilir mi?

ÇOCUKLARIN SORUNSUZ YEMEK İÇİN NE YAPILMALI?

  • Öncelikle bir çocuğun yemeği fazla öğünün önüne konmamalıdır.
  • Aç kalma imkanı verilerek, her istediğini yeme imkanı sunulmalıdır.
  • Tabii ki, ebeveynler gergin olmamalıdır. Ağırlık ve boy orantılı ise zorlamayınız.
  • Rol model olması gereken anne-babalar, tüm ailenin aynı anda sofraya oturup yemek yemesi gerektiğine ikna edilmeli ve anne-baba olarak kesinlikle tek tip diyetle beslenmemelidir.
  • Çocuğun kendisi aç olup olmadığını bilir. Bu nedenle ona istediği kadar yeme fırsatı vermelisiniz.
  • Kaşıkla kovalanmamalıdır. Bu hem boşa çaba harcamaya hem de yemek yemekten kaçınmaya yol açabilir.
  • Ailece yemek yerken güzel sunumlar hazırlamak ve lezzetinden bahsetmek iştahı artırabilir ve merak duygusunu tetikleyebilir.
  • Beslenme sırasında uyarıcı TV, cep telefonu, tablet gibi cihazlar açılmamalıdır.

 Yemek yemeyen çocuğa ceza verilir mi?

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum