Çocuklarda şizofreni hastalığı nedir? Çocuklarda şizofreni hastalığı geçer mi?

Çocuklarda şizofreni hastalığı nedir? Çocuklarda şizofreni hastalığı geçer mi?, Anne babalar çocuklarının sağlıklı bir şekilde yaşamlarına devam etmelerini isterler. Ancak bazı çocuklar şiddetli tepkiler ve psikolojik sıkıntı tepkileri sergileyebilir. Günümüzde hala görülebilen şizofreninin çocuk ve ergenlerdeki verilerini anlatan uzmanlar, erken teşhise vurgu yaparak uyardı. Çocuklarda şizofreni nedir? Çocuklar şizofren olabilir mi?

Çocuklarda şizofreni hastalığı nedir? Çocuklarda şizofreni hastalığı geçer mi?
08 Haziran 2022 - 15:41 - Güncelleme: 08 Haziran 2022 - 15:58
Şizofreni, duygu ve eylemleri etkileyen düşünce sistemini bozan bir bozukluktur. Erken şizofreni hastası gençler ve çocuklar halüsinasyon görür ve duyar. Bu durum hasta kişiye tamamen gerçek görünmeyebilir. Uzmanlar, şizofrenili çocuk ve ergenleri tanımlarken başkalarıyla paylaşamayacakları şeyleri deneyimlediklerini söylediler. Çevrelerine ve kendilerine yönelik düşüncelerinin değişmeye başladığını, bunun sonucunda davranışlarında farklılıklar olduğunu ve dillerinin, motor becerilerinin veya sosyal işlevlerinin zarar gördüğünü açıkladılar. Şizofreniye neden olan faktörün sinir sisteminin gelişimi sırasında organizasyonu bozduğunu söyleyen uzmanlar, çocuk anneden rahime düştüğünde genetik geçiş dışında annenin stresinden de kaynaklanabileceğini söylediler.
 

ÇOCUKLUK ŞİZOPRENİ NEDİR?

Danimarkalı şizofrenili çocuklar üzerinde yapılan bir çalışmada, aile, çevre ve okul gibi sosyalleşebilecekleri ortamlardan kendilerini soyutladıkları ve dünyanın kalbinde bir sorun olduğuna dair düşünceleri olduğu fark edildi. Bazı durumlarda saatlerce yaşama kavramını bile düşündükleri ve dünyanın boş göründüğü fikrinin hakim olduğu gözlemlenmiştir. Ergen hastalar aynı zamanda düşüncelerin beyinlerine yerleştiğini hissetme, kendi sesleriyle konuşup başkalarının onları duyacağını düşünme, hareketlerini kontrol eden başka bir güçten bahsetme, sıra dışı bir insan ya da lider olduklarını düşünme eğilimindedirler.

Araştırma ile şizofrenili çocukların %20'sinin tedavi ile düzeldiği, kalan %80'inde ise durumun aynı olmadığı belirtildi. Daha iyiymiş gibi yapıp daha iyi olduğunu söylemesine rağmen, bazen nöbet şeklini alan hastalığın yeniden ortaya çıktığı ekli raporlarda belirtildi. Aynı rapordaki bilgilere göre genç olmak tekrarlayan bir risk faktörü olarak tanımlanmaktadır.

 

KAÇ ÇOCUK şizofrenili?

Dünya Sağlık Örgütü'nün açıkladığı rakam net olmasa da 21 milyon kişinin şizofreniden etkilendiğini açıklıyor. Şizofreni çocuklarda ve ergenlerde çok nadir görülür. Bir çocuğun şizofreni geliştirme şansı %1'den az olsa da, çoğunluğu genetik geçişin oluşturduğu bilinmektedir. Genetik dışındaki çevresel faktörlerin çekinik geni aktive edebileceğini açıklayan uzmanlar, erkeklerin kızlara göre daha fazla semptom gösterdiğini açıkladı. Ancak çocuklar konusunda ihmalkar ebeveynlere karşı uyarıda bulunan uzmanlar, büyüdüklerinde tedavinin çok daha zor olduğuna da dikkat çekti.
 

Şizofreni kaç yaşında teşhis edilir?

 Araştırma sonuçları ışığında çocuğun duygusal bütünlüğünün kolaylıkla ifade edilebildiği yaş olarak yedi yaş seçilmiştir. Çocuklarda başlangıcın yetişkinlere göre daha sinsi ve daha yavaş olması nedeniyle teşhis konulan çocuğun aslında erken çocukluk döneminden itibaren bazı belirtileri olduğu açıklandı. İlk aşamada düşmanca ve saldırgan tutumların ortaya çıkması ve okulda sorunların ortaya çıkması semptomlardan biri olsa da, uzmanlar hastalığın teşhisinin üzerinden en az iki yıl geçtiğini söylüyorlar.
 

ÇOCUKLUK ŞİZOFRENİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Araştırma sonucunda ortaya çıkan semptomlar net olarak ortaya konmasa da farklı kombinasyonlarda ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Bu durumdan yola çıkarak uzmanlar, bir ay boyunca en az iki veya üç semptomun devam etmesi gerektiğini açıkladı. Ayrıca şizofreni belirtileri tüm yaş grupları için hemen hemen aynı özelliklere sahiptir.

Çocuk düşüncelerinin çalındığını ve kendisine ait olmayan düşüncelerle değiştirildiğini söylüyor.
Çocuk, düşüncelerinin başkaları tarafından duyulduğunu, bu nedenle çevresindeki insanlardan uzak durması gerektiğini belirtir.

Çocuk, yorum yapan ve tartışan belirli sesleri duyar ve bunlara yanıt verir.
Kontrol altında bir başkası tarafından yapılıyormuş gibi hissettiren davranışlar, hükmedememe ve birine bağımlıymış gibi yaşama
Çocuğun kendi vücudunun yabancılaşması ve tuhaflığı
Düşüncede yavaşlama ve hareket etme yeteneğinin ortaya çıkması
Duyguları ifade etme ve gösterme zorluğu
Pasiflik ile sessizliğin baskınlığı

Amaçsız davranışlarda bulunmayı isteme ve bunların kendilerine ait olan tek şey olduğunu savunma durumudur.
sürekli yalnız kalma arzusu

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum