Davlumbaz nedir? Davlumbaz nasıl çalışır, ne işe yarar? Davlumbaz Alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Davlumbaz nedir? Davlumbaz nasıl çalışır, ne işe yarar? , Günümüzde hemen hemen her evin mutfağında kendine yer bulan davlumbazlar, fonksiyonelliği ve rahatlığı nedeniyle büyük talep görmektedir. Ortamı kötü kokulardan arındıran ve birçok olumlu özelliği beraberinde getiren davlumbazları satın almadan önce bilmeniz gereken bazı şeyler var. Peki yün nedir? Kaput ne için kullanılır? Kaput alırken nelere dikkat edilmelidir? İşte cevaplar...

Davlumbaz nedir? Davlumbaz nasıl çalışır, ne işe yarar? Davlumbaz Alırken nelere dikkat etmeliyiz?
20 Haziran 2022 - 13:25 - Güncelleme: 20 Haziran 2022 - 13:27
Lezzetli yemeklerin kaynağı olan mutfak, gün içerisinde en çok vakit geçirdiğimiz yerlerden biridir. Et yemeklerinden kızarmış yiyeceklere, şerbetli tatlılardan sebze yemeklerine kadar pek çok lezzetin iç içe geçtiği mutfaklarda bazen güçlü yemek kokuları rahatsız edici olabiliyor. Çoğu zaman pencereyi veya mutfak kapısını açıp temiz havayı içinize çekeriz ama bazen bu yeterli olmaz. Buharı ve kokuları uzak tutarak mutfağa rahatlık getiren davlumbazlar, doğru seçildiğinde kahraman rolü oynuyor. "Kaput nasıl çalışır?" Kaput ne için kullanılır? Bunun gibi soruların cevabını merak ediyor ve daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz! Yeni bir davlumbaz alırken dikkat edilmesi gereken detayları birlikte öğrenelim.

Yeni bir davlumbaz alırken dikkat edilmesi gereken detaylar
 

DAVLUMBAZ NEDİR?

DAVLUMBAZ NEDİR?


Mutfaktan balık, kızartma gibi yemeklerden gelen ağır kokuları gidermek için kullanılan davlumbaz hemen hemen tüm evlerde mutfak havalandırması için tercih edilmektedir. Duvara monte, ada tipi, konsol tipi ve karşı tip davlumbazlar gibi piyasada pek çok davlumbaz çeşidi bulunmakta olup, havayı filtreleyerek kötü koku ve duman oluşumunu engellerler.
 

DAVLUMBAZ NASIL ÇALIŞIR? DAVLUMBAZ NE İŞE YAPAR?

DAVLUMBAZ NASIL ÇALIŞIR? DAVLUMBAZ NE İŞE YAPAR?

Bir ısı eşanjörü kullanılarak egzoz havası tahliye sistemi bazında çalışan davlumbaz, bulunduğu alana temiz hava verir ve kötü kokulardan arındırır. Aynı zamanda doğru seçilmiş bir davlumbaz, yangın riskini en aza indirerek, yangın söndürme ve söndürme sisteminin düzgün bir şekilde yürütülmesini mümkün kılar. Böylece can ve mal güvenliğini sağlamış olursunuz.
 

BAŞLIK NASIL SEÇİLİR? DAVLUMBAZ ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

BAŞLIK NASIL SEÇİLİR? DAVLUMBAZ ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?


Yeni bir davlumbaz alırken öncelikle ürünün emiş gücü, takılacağı alan, dekoratif yönü ve temizliği gibi birçok faktörü göz önünde bulundurmalısınız. Aldığınız ürünün emiş gücü ne kadar yüksek olursa ortamda o kadar az koku olacağını görebilirsiniz.

Böylece mutfağın genişliğine göre uyarlanmış emiş gücüne sahip bir davlumbaz ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılayabilir. Standart büyüklükte bir mutfak için genel olarak 380 m³ emiş gücüne sahip davlumbazlar yeterli olacaktır.

Emiş gücünün yanı sıra ocak ve davlumbazın aynı boyutta olması çok önemlidir. 60, 70, 80 ve 90 cm boyutlarında satışa sunulan davlumbaz seçiminde kokuların yayılmasını önlemek için soba ile aynı ölçülere dikkat etmelisiniz. Ayrıca ocak ile davlumbaz arasındaki güvenlik mesafesinin 45 ile 65 cm arasında olması gerektiğini unutmayın.


Pişirme sırasında sıklıkla çalıştırılan davlumbazlarda doğru ses seviyesinin seçilmesi rahat kullanım için olmazsa olmazlardandır. 50 dbA üzerindeki ürünlerin rahat kullanım sağlamamasına dikkat ederek seçiminizi yapabilirsiniz.

Son olarak mutfağınızı dekore ederken belirlediğiniz tarza uygun bir davlumbaz seçmek bütüncül bir bakış açısı yakalamanızı sağlayacaktır. Farklı renk ve desenlerde piyasada bulunan davlumbazlardan şık bir seçim yapabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum