Diyarbakır'ın Neyi Meşhur: Yöresel Lezzetleri ve Ünlü Restoranları hakkında bilgiler

Diyarbakır’ın Neyi Meşhur: Yöresel Lezzetleri ve Ünlü Restoranlar hangileridir? ve bunun hakkında sizlere 6 başlıkla ve görsel olarak anlatacağız. Hadi okumaya hemen başlayalım.

Diyarbakır'ın Neyi Meşhur: Yöresel Lezzetleri ve Ünlü Restoranları hakkında bilgiler
21 Eylül 2022 - 23:06 - Güncelleme: 21 Eylül 2022 - 23:09
Diyarbakır’ın Neyi Meşhur Yerel lezzetler ve ünlü restoranlar hangileridir?
Kültürel zenginliği ve bölgesel zenginliği ile öne çıkan Diyarbakır, ünlü yemekleriyle adından sıkça söz ettiriyor. Diyarbakır, mutlaka keşfetmeniz gereken birçok özel yemeği ile gastronomi açısından Türkiye'nin amiral şehirlerinden biridir. Et yemeklerinin öne çıktığı şehre seyahat edenler Diyarbakır'ın neden ünlü olduğunu sorduklarında meftune, picik, nardanaşı ve cartlak kebabı gibi sıra dışı lezzetlerle karşılaşıyorlar.

Diyarbakır’ın Neyi Meşhur: Yöresel Lezzetleri ve Ünlü Restoranları

 

1. Meftune

Meftune

Meftune Diyarbakır'a özgü çok lezzetli bir yemektir. Bölgede yaygın olarak tüketilen meftun, Diyarbakır'ın ünü denilince akla gelen ilk tatlardan biridir. Ekşi tadıyla ünlü olan tarif, bu tada sumak verir. Genellikle etle yapılan meftun, yöreye göre kabak veya patlıcan eklenerek de yapılabilir. Diyarbakır'da hizmet veren Tokçana Lahmacun Kebap & Sulu Meal'de Meftun'un tadını çıkarabilirsiniz.
 

2. Pıçık

Pıçık

Yoğurt ve bulgurdan yapılan picik Diyarbakır'ın özel tatlarından biridir. Üzerine eklenen salça ile eşsiz hale gelen picik, yöresel baharatlarla servis ediliyor. Ev yapımı yoğurdun kullanıldığı bu yemek, bu nedenle eşsiz asitliği ile bilinir. Diyarbakır'da evlerde sıklıkla yapılan Picik, şehir merkezindeki birçok restoranda servis ediliyor. Diyarbakır'da Pıçık adlı bu lezzetli yemeği tatmak isteyenler Kaburgacı Selim Amca'yı ziyaret edebilirler.

 

3. Kibe Mumbar Dolması

Kibe Mumbar Dolması

Kibe mumbar dolması ülkemizin farklı bölgelerinde yapılan muadillerinden farklı bir tada sahiptir. Bu kibe bazlı lezzet, ağızda eriyen tatlılığıyla ünlüdür. Domates salçası ile servis edilir. Diyarbakır mutfağını en iyi özetleyen lezzetler arasında öne çıkan kibe mumbar dolması, şehir merkezindeki birçok sulu restoranda servis ediliyor. Bu lezzeti tatmak için kibe dolmasıyla ünlü Paçacı Fazıl Usta'yı seçeneklerinize ekleyebilirsiniz.
 

4. Gevre

Gevre

Gevre, Diyarbakır yöresinde yaygın olarak tüketilen bir hamur işidir. Görünüşte klasik bir katmer gibi görünse de sunduğu lezzet şöleni ile Diyarbakır'ın en üst düzey lezzetleri arasında yer almaktadır. Yörede "bayram böreği" olarak da bilinen tahıl, yaz kış fark etmeksizin rahatlıkla yenebilir. Gabo Kitchen'da Gevre'yi en keyifli şekilde yiyebilirsiniz.

 

5. Kavurmalı Diyarbakır Dolması

Kavurmalı Diyarbakır Dolması

Yöresel spesiyallerden biri de kızarmış etli Diyarbakır dolmasıdır. Birçok malzemeden oluşan Diyarbakır Dolması genellikle yöreden gelen özel misafirlere ikram edilir. Dolmalık biber, patlıcan, sumak, pirinç, salça ve nane gibi lezzetli ürünler içerir. Ülkenin farklı yerlerinde yapılsa da Diyarbakır'da denenebilecek en iyi lezzetler arasında yer alıyor. Diyarbakır dolması için merkeze yakın olan Pera Food House'u tercih edebilirsiniz.
 

6. Ciğer Kebabı

Ciğer Kebabı

Diyarbakır gezilerinde ziyaretçilerin mutlaka denemesi gereken ciğer kebabı, eşsiz tarifiyle adından söz ettiriyor. Diyarbakır başta olmak üzere çevre illerde sıklıkla tüketilmektedir. Bu emek yoğun kebap, kuzu ciğeri ve kuyruk yağı ile eşsiz bir lezzet şöleni yaratır. Bulgur pilavı, domates ve biberle servis edilen ciğer kebabı, şehir merkezindeki birçok kebapçıda rahatlıkla bulunur. Umut Ciğercisi, ciğer kebabının lezzetini riske atmamak için tercih edebileceğiniz mekanlar arasında öne çıkıyor.

"Diyarbakır’ın Neyi Meşhur" hakkında sizlere görsel olarak anlattık umarım sizlere yararlı bir bilgi olmuştur. Sizlerinde fikriniz varsa bu Diyarbakır’ın Neyi Meşhur hakında bildiklerinizi yorum kısmına yazınız. iyi okurlar dileriz.

Diyarbakır’ın Neyi Meşhur deyince en çok aranan, benzer kelimeler;
  • Diyarbakır'ın neyi meşhur hediyelik
  • Diyarbakır'ın meşhur baharatları
  • Diyarbakır'ın nesi meşhur yiyecek
  • Diyarbakır'ın neyi meşhur meyve
  • Diyarbakır'ın meşhur tatlıları
  • Diyarbakır'ın meşhur yerleri
  • Diyarbakır Yöresel Yemekleri
  • Diyarbakır'ın meşhur içecekleri

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum