Er-Rafi isminin anlamı nedir? Er-Rafi faziletleri nelerdir? Esmaül Hüsna Er-Rafi... Nedir?

Er-Rafi isminin anlamı nedir? Er-Rafi faziletleri nelerdir? Esmaül Hüsna Er-Rafi... Nedir?Hakkında gerekli bilgileri sizlere nacizane fikrim olarak sizlere aktaracağım bu bilgilerimizi.

Er-Rafi isminin anlamı nedir? Er-Rafi faziletleri nelerdir? Esmaül Hüsna Er-Rafi... Nedir?
27 Mayıs 2022 - 13:33
Allah'ın 99 isminden biri olan Er-Rafi, yükseltmek, yükseltmek, yüceltmek anlamlarına gelir. Yani yükselten, değerini artıran, değerli ve şerefli kılan demektir. Er-Rafi isminin özellikleri nelerdir? Bu haftaki haberimizde sizler için Er-Rafi isminin faziletlerini araştırdık. İşte Esmaül Hüsna'nın Er-Rafi ismiyle ilgili tüm detaylar...

Ref kökünden türeyen rafi kelimesi, yükseltmek, yüceltmek, yüceltmek anlamlarının yanı sıra yükseltmek, değerini artırmak, değerli ve şerefli kılmak anlamlarını da taşır. Ref kavramı Kuran'ın yirmi bir ayetinde Allah'a atfedilir. Allah, Ali İmran Suresi'nin 55. ayetinde İsa'yı kendisine havale edeceğini bildirmiştir. Refi ismi, "dereceleri yükselten" tercümesiyle başlayan Mü'min Suresi'nin 15. ayetinde geçmektedir. Kıyametin bazılarını alçaltacağını, bazılarını yükselteceğini bildiren Vakıa Suresi'nde müellifi Allah (c.c)'dir. Öte yandan bu ayetlerde, Allah'ın kıyamet gününde kâfirleri alçaltacağı, müminleri aziz ve şerefli kılacağı bildirilmektedir. Bazı âlimler, hâfıd-rafi isimlerin kabızlık-basit, muiz-muzil gibi zıt anlamlarda kullanmayı ve dengeyi ifade eden anlamları yansıtmayı daha gerekli görmektedir. Nitekim Kuran'da Allah'a atfedilen ref kavramı, insanların manevi niteliklerinin yanı sıra, göklerin tabiat düzeninin bir parçası olarak yükseltilmesi, güneş sisteminin korunması gibi maddi meseleleri de ele almaktadır. hassas dengelerle.

ER-RAFİ İSMİNİN GEÇTİĞİ BAZI AYETLER
 

ER-RAFİ İSMİNİN GEÇTİĞİ BAZI AYETLER

Al-i İmran 3/55: Bakın, Allah İsa'ya dedi ki: "Ey İsa! Seni öldürecek olan benim. Seni kendime yükselteceğim. Seni hakkı inkar eden nankörlerden arındıracağım. ayrıca sana uyanları kıyamet gününe kadar inkar edenlerden üstün tut, sonra ancak bana döneceksin ve hakkında ayrılığa düştüğünüz hususlarda ben hükmedeceğim. söz konusu.

إِذْ قَالَ اللّهُ يَا عِيسَى إِنِّي مُتَوَفِّيكَ وَرَافِعُكَ إِلَيَّ وَمُطَهِّرُكَ مِنَ الَّذِينَ كَفَرُواْ وَجَاعِلُ الَّذِينَ اتَّبَعُوكَ فَوْقَ الَّذِينَ كَفَرُواْ إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ ثُمَّ إِلَيَّ مَرْجِعُكُمْ فَأَحْكُمُ بَيْنَكُمْ فِيمَا كُنتُمْ فِيهِ تَخْتَلِفُونَ

İz kalallahu ya isa inni muteveffike ve rafiuke ileyye ve mutahhiruke minellezine keferu ve cailullezinettebeuke fevkallezine keferu ila yevmil kıyameh, summe ileyye merciukum fe ahkumu beynekum fima kuntum fihi tahtelifun.


Mümin 40/15: O, dereceleri yükselten, arşın sahibidir. İnsanları "Toplanma Günü"ne karşı uyarmak için emrinin ruhunu dilediğine ulaştırır.

رَفِيعُ الد pred.

Refiud derecati zul arsh, yulkir soul min emirhi ala erkekler yesau min ibadhi li yunzire yevmet telak.


Gerçek 56/3: Düşüyor, yükseliyor.

خَافِضَةٌ رَافِعَةٌ

Hafidatun rafya.
 

ER-RAFİ İSMİNİN FAZİLETLERİ NELERDİR?

Er-Rafi'nin adını anan kişi;

Maddi ve manevi olarak yükselmek,
 
Yeryüzünde yiyecek bol olacak,
 
Zalim ve düşmanca insanların zarar ve ziyanlarından korunacağı umulur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum