Evde canı sıkılan Fatma Öncel hayvancılıkla servet sahibi oldu!

Evde canı sıkılan Fatma Öncel hayvancılıkla servet sahibi oldu! Antalya'da yaşayan ev hanımı Fatma Öncel, 15 yıl önceki evliliğinden kalan 4 bileziğini sattıktan sonra aldığı bir inekle başladığı hayvancılık işinde 5 milyon liralık servete ulaştı. Öncel şu anda 170 büyükbaş ve 150 koyun ve keçi sahibidir.

Evde canı sıkılan Fatma Öncel hayvancılıkla servet sahibi oldu!
23 Haziran 2022 - 02:04 - Güncelleme: 23 Haziran 2022 - 02:05
43 yaşındaki 3 çocuk annesi Fatma Öncel, 15 yıl önce Antalya'nın Muratpayaş ilçesinde evde canı sıkıldığında yaladı ve kocasından geçimini sağlamak için hayvancılıkla uğraştı. 4 bileziğini satıp bir inekle çalışmaya başlayan Önl, servetiyle birçok ev hanımına örnek oldu.

Yetiştiriciliğe sadece 4 bilezikle başlayan Öncel, şimdi 170 büyükbaş ve 150 koyun ve keçi ile önemli bir gelir elde ediyor.
 

20 DÖNÜMLÜK ARAZİDE 5  MİLYON VARLIĞA SAHİP OLDU

20 DÖNÜMLÜK ARAZİDE 5  MİLYON VARLIĞA SAHİP OLDU


Hayvancılığın ilk yıllarında inek sütü satarak para kazanmaya başlayan Öncel, polis eşinin de desteğiyle inek sayısını 20'ye çıkardı. Öncel de ineklerini beslemek için bir tarla kiraladı ve buraya ektiği mısır karışımıyla hayvanlarını beslemeye başladı. Daha sonra tavuk ve keçi yetiştirmeye başladı. 15 yıl sonra 170 büyükbaş ve 150 koyun ve keçinin sahibi oldu. Servetini kurbanlık hayvanlarla, Kurban Bayramı'nda günlük süt ve yumurta satışıyla zenginleştirmenin yanı sıra, 20 dönüm arazi üzerine kurulu 5 milyonluk bir serveti var.
 

"SAĞLIĞIM İZİN VERDİĞİ SÜREÇTE BU İŞİ YAPIYORUM"

SAĞLIĞIM İZİN VERDİĞİ SÜREÇTE BU İŞİ YAPIYORUM

Bu işe üremeyi çok sevdiği için başladığını söyleyen Öncel, başarısını şöyle anlattı:

"Şu anda hayvanların fiyatları arttı, satarsam 5 milyon liraya mal oluyor. Birine 10 milyon lira verseler yine de bu işi bırakmam. Sağlığıma kavuşana kadar bu işi yapacağım. izin verir.
 

“HER GÜN 700-800 KG SÜT GELİYOR”

Bu yıl girdi maliyetlerinin artmasıyla kurbanlık hayvan satışlarının arttığını ve bunun hayvan fiyatlarına yansıdığını belirten Önl, "Ama yine de satış yapıyorum. Koyun ve keçiden adak sunarım, süt ve yumurta kazanırım. Şu anda ben de satış yapıyorum. sadece süt kazan. Günde 700 ila 800 kilo süt üretiliyor. Perakende satış yapıyorum. "Bir kilo süte 10 lira veriyorum" dedi.
 

"ÇOCUKLARIMDAN DAHA FAZLA HAYVANLARIMLA DAHA İLGİLENİYORUM"

ÇOCUKLARIMDAN DAHA FAZLA HAYVANLARIMLA DAHA İLGİLENİYORUM

Çalışma saatlerinin olmadığını kaydeden Öncel, "Saatim yok. Ben işçilerle sabah 5'te kalkıyorum. Onlar eve gidiyor, 'geceye kadar çalışıyorum. Hatta 2'de kalkıyorum. 03:00 hayvanları doğurmak için. Zorlanmadığım sürece buzağıları kendim doğurtuyorum. "Bunlar beni çocuklarımdan daha çok ilgilendiriyor. Bütün günümü onlarla geçiriyorum. Kıskanırlar ama aynı zamanda üremeyi de severler. Yetiştirmeye değer verilmeli, tarım durmamalı. Tarımı bırakmasınlar” dedi.
 

“RÜYA İDİ GERÇEK OLDU”

Başarılı iş kadını Fatma Öncel'in eşi Saadettin Öncel, eşinin bu kadar ileri gidebileceğine inanamadıklarını belirterek, "Daha önce polistim. Şimdi emekliyim. Tahinimiz doğudan buraya getirildiğinde eşim çok sıkılmıştı. Çalışmak istediğini söyledi. 'Bir inek alayım' dedi. önceleri küçümsendi, ama kar elde ettiği için inek sayısını artırmaya başladı. Ben de ona maaşımla ve zamanımla destek olmaya başladım. Bana bunun olacağını söyleselerdi inanmazdım. Gerçekleşen bir rüyaydı." dedi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum