Gıda Hijyeni Yönetmeliği 2022 | Gıda işletmeci hayvansal gıdalar için özel hijyen kuralları

Gıda Hijyeni Yönetmeliği 2022, gıda hijyeni yönetmeliği, gıda hijyeni yönetmeliği mevzuat, gıda hijyeni yönetmeliği ve hayvansal gıdalar için özel hijyen kuralları yönetmeliği, gıda hijyeni yönetmeliği güncel haberleri anlık olarak takip etmekteyiz. Açıklamalar Aşağıda yer almakta.

Gıda Hijyeni Yönetmeliği 2022 | Gıda işletmeci hayvansal gıdalar için özel hijyen kuralları
10 Haziran 2022 - 10:21 - Güncelleme: 10 Haziran 2022 - 10:22
Bu Yönetmeliğin amacı, tüketiciyi Gıda Güvenliği açısından korumak için gıda işletmecisinin gıda maddesinin birincil üretiminden son tüketiciye arzına kadar uyması gereken genel gıda hijyeni kurallarını belirlemektir.

Düzenleme; Birincil üretim aşaması da dahil olmak üzere üretim, işleme ve dağıtımın tüm aşamalarında gıda hijyeninin sağlanması için gıda işletmecisinin genel hijyen kuralları ve uyması gereken sorumluluklara ilişkin usul ve esasları kapsar.

Gıda işletmecisi, kontrolü altındaki tüm üretim, işleme ve dağıtım aşamalarının bu Yönetmelikte belirtilen ilgili hijyen gerekliliklerini karşılamasını sağlamaktan sorumludur.

Gıda güvenliğini sağlama sorumluluğu öncelikle gıda işletmecisine aittir.

Birincil üretimden son tüketiciye kadar gıda zinciri boyunca gıda güvenliği sağlanmalıdır.

Özellikle oda sıcaklığında güvenilir bir şekilde saklanamayan gıdalar, özellikle soğuk tutulması gereken gıdalar için soğuk zincirin korunması gerekir.

Gıda işletmecisi, tehlike analizine ve kritik kontrol noktalarına/HACCP ilkelerine ve iyi hijyen uygulamalarına dayalı prosedürlerin uygulanmasından sorumludur.

İyi uygulama kılavuzları, gıda işletmecisinin gıda zincirinin tüm aşamalarında gıda hijyeni kurallarına ve tehlike analizine ve kritik kontrol noktalarına/HACCP ilkelerine uymasına yardımcı olacak önemli bir araçtır.

Gıda Hijyeni Yönetmeliği

Gıda işletmecisi, gıda işyerinde çalışan personelin, işinin gerektirdiği gıda hijyeni konularında denetlenmesini, bilgilendirilmesini ve/veya eğitilmesini, 22 nci maddenin birinci fıkrasında belirtilen prosedürün geliştirilmesi ve sürdürülmesinden sorumlu personelin Yönetmeliğin veya iyi uygulama kılavuzlarının uygulanması, tehlike analizi ve kritik kontrol noktaları/HACCP İlkelerinin uygulama çalışmaları hakkında yeterli eğitim almalarını sağlamaktan sorumludur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum