Google Ads için Otomatik Teklif Stratejileri | Nasıl Kullanılır? Nedir?

Google'ın otomatik teklif verme stratejileri ne zaman ve nasıl kullanılır? hakkında sizlere detaylı bilgileri bahsedeceğiz. Google Ads Otomatik Teklif Stratejileri Nedir? , Google Ads'de otomatik teklif verme nedir? Madde Şeklinde bilgileri aktaracağız.

Google Ads için Otomatik Teklif Stratejileri | Nasıl Kullanılır? Nedir?
19 Mart 2022 - 01:50 - Güncelleme: 19 Mart 2022 - 01:51
Google'ın otomatik teklif verme stratejileri teklif verme sürecini basitleştirmiş olsa da, otomatik olmasına rağmen, çoğunun hedeflere veya teklif sınırlamasının belirlenmesine ihtiyaç duyar.
 
Teklif stratejileri yalnızca kampanya düzeyinde uygulanabilir, bu nedenle kampanyadaki tüm reklam grupları aynı teklif stratejisine sahip olur. Farklı kampanyalar için farklı stratejileriniz olabilir. Kampanya stratejisini hesap düzeyinde ayarlamak ve birden fazla kampanyaya uygulamak da mümkündür.

Bu makalede, çeşitli otomatik teklif verme stratejilerini tartışacağız. Bazıları kampanyalarınız için iyi çalışabilir, diğerleri sizin için çalışmayabilir, hangilerinin sizin için doğru olduğunu belirlemek için her stratejiyi anlamak önemlidir.
 

Google Ads'de otomatik teklif verme nedir?

Google'ın Reklamlar otomatik teklif verme stratejileri, manuel teklif vermenin aksine Google'ı teklifinizin kontrolüne sokmuştır. Google aşağıdakiler için otomatikleştirebilir:
 • SERP üzerindeki konum
 • Tıklama
 • Dönüşüm
 • Dönüşüm değeri (Gelir)
 • Görünümler
 • Gösterim
 • E-posta Açılışları
Otomatik teklif verme, reklamınızın bir tıklama veya dönüşüm alma olasılığına göre otomatik olarak bir teklif belirleyerek sonuçları en üst düzeye çıkarmak için tasarlanmıştır.

Sistem bu olasılığı ortaya çıkarmakta ve kullanıcıların cihaz, işletim sistemi, tarayıcı, önceki arama geçmişi, arama yaptıkları saat, konum ve cinsiyet ve yaş gibi demografik verilerin yanı sıra kampanyalardan elde edilen geçmiş verileri analiz etmek için Google'ın makine öğrenimini kullanarak teklife karar verir.

Otomatik teklifin temel amacı, reklamverenlerin çoğunlukla yüzleşmek zorunda olduğu iki sorunu çözmektir:

 
 • Tekliflerinin nitelikli alıcılarla rekabet edebilecek kadar yüksek olup olmadığı
 • Tekliflerinin çok yüksek olup olmadığı ve satın almakla ilgilenmeyen kişilere gösterilmesi muhtemeldir.
 

Hedeflerinizi göz önünde bulundurun


Google Ads, hangi kampanya türünü kullandığınıza bağlı olarak, tüm teklif stratejileri tüm kampanya türleri, hangi ağı hedeflediğiniz ve tıklama, gösterim, dönüşüm veya görüntüleme almaya odaklanmak isteyip istemediğinize bağlı olarak bir dizi teklif seçeneği sunar.
 
Her otomatik strateji farklı bir kampanya ve hedef türü için uygundur. Google aşağıdaki beş temel tür hedefi önerir:
 • Müşterilerin sitenizde doğrudan işlem yapmasını istiyorsanız, dönüşümlere odaklanmak en iyisidir, akıllı teklif verme bunu yapmanıza izin verecektir.
 • Web sitenize trafik oluşturmak istiyorsanız, tıklamaları artırmak isteyeceksiniz, bu nedenle tıklama başına maliyet (TBM) teklifi sizin için doğru olabilir.
 • Marka bilinirliğinizi artırmak istiyorsanız, hedef gösterim payını kullanarak gösterimlere odaklanmak en iyisi olabilir.
 • Bütçeyle sınırlı değilseniz ve dönüşümlere odaklanmışsanız Hedef Eylem Başına Maliyet veya Reklam Harcaması Üzerine Hedef İade teklifi sizin için doğru olabilir.
 

Teklif stratejinizi seçerken bir diğer husus da verilerdir. Örneğin yeni bir dönüşüm kampanyanız varsa Google, teklif verme sürecini verimli bir şekilde otomatikleştirmek için dönüşümleri nelerin getirdiğine dair verilere sahip değildir. Teklif stratejinizi seçmeden önce verilerin toplanmasına izin vermek için başlangıçta manuel teklif verme ile başlamayı düşünün.


 

Hedeflerinizi bildiğinizde ve kampanyalarınız yeterli veri topladığında, Otomatik Teklif Verme Stratejinizi seçme zamanıdır. En yaygın stratejilerin artılarını ve eksilerini özetleyeceğiz.
 

Otomatik teklif verme stratejileri


Otomatik teklif verme, verimlilik ve kontrol arasındaki bir takastır. Otomatik teklif verme, zaman kazandırır ve hedeflerinize yönelik kampanyaları optimize etmek için Google'ın teknolojisinden ve tescilli verilerinden yararlanır. Öte yandan, manuel teklif verme ile tekliflerinizin tüm kontrolünü elinizde tutarsınız ve aynı kampanya içinde özelleştirebilirsiniz. Örneğin, Alışveriş'te tek tek arama anahtar kelimeleri veya ürünleri için teklifleri özelleştirebilirsiniz. Konum, Gün & Saat, Cihaz ve Hedef Kitle için teklif ayarlamalarını da kullanabilirsiniz.

Otomatik teklif verme stratejileri
 

Akıllı teklif verme


Google akıllı teklif verme, dönüşüm odaklı otomatik teklif stratejisidir. Daha fazla dönüşüm veya dönüşüm değeri elde etmek için teklifi artırma veya azaltma konusunda yardımcı olmak istiyorsanız, gelişmiş TBM'yi kullanabilirsiniz. Bunları kullanmaya karar verirseniz, bunun verimli olmasını istiyorsanız dönüşüm izlemeyi ayarlamanız gerekir.
 

Akıllı teklif nedir?


Akıllı Teklif, kampanyanızda veya teklif portföyünüzde dönüşümleri ve dönüşüm değerini en üst düzeye çıkarmak için tekliflerinizi optimize etmek için makine öğrenimini kullanır.

 

Google'a göre, Akıllı Teklif ile zamandan ve paradan tasarruf etmenize ve kampanya performansınızı artırmanıza yardımcı olabilecek 4 temel avantaj elde edersiniz.

 
 • Gelişmiş makine öğrenimi
 • Çok çeşitli bağlamsal sinyaller
 • Esnek performans kontrolleri
 • Şeffaf performans raporlaması
 

Google ads akıllı teklif verme hem büyük hem de küçük işletmeler için çalışır ve tüm kampanyalarınızdan elde edilen verilerle optimize edilebilir, bu nedenle yeni kampanyalar için uygundur.
 

Akıllı Teklif Stratejisi - Artıları ve Eksileri

 
Profesyonel:
 • Zamandan Tasarruf Sağlar
 • Gerçek zamanlıdır - her açık artırma için, yani birisi bir anahtar kelime girdiğinde, Google hedefinize en uygun olacağını düşündüğü belirli teklife karar verecektir.
 •  Google'ın makine öğrenimi ve tescilli verilerinden yararlanır- örneğin, bu belirli bir kullanıcı, tarama geçmişi ve ilgi alanları ve olağan davranışları vb. Hesaplar dönüştürme geçmişinden gelen verilerle birlikte. Buna ek olarak, dil, tarayıcı, işletim sistemi gibi teklif veremeyeceğiniz veriler için ayarlar.


Manuel teklif verme, cihaz, konum, hafta içi ve saat vb. Akıllı Teklif ile sistem, diğer tüm faktörleri de göz önünde bulundurarak cuma günü bir mobil kullanıcı için doğru teklifin ne olduğuna karar verecektir.

 
 • "Ayarla ve Unut" - bir kampanya kurmanıza ve sık sık izlemek zorunda kalmamanıza izin vererek küçük işletmeler için koşmayı kolaylaştırır.
 
Eksi -lerini
 
 • Azaltılmış bütçe kontrolü - Bir Google Ads akıllı kampanyasıyla tekliflerinizin kontrolünü kaybedersiniz ve bütçenizle sisteme güvenmeniz gerekir.
 
 • Kullanılan veriler üzerinde görünürlüğünüz veya kontrolünüz yoktur - Google'ın hedef kitlenizi yansıtmayabilecek geniş verilerini kullanmanın yanı sıra dönüşüm verilerinin kalitesine de bağlısınız.
 
 • Google'ın çıkarları reklamverenin değildir - Google'ın ilgisi çoğunlukla "ekosistemi" dengede tutmak ve elbette sizi reklamveren olarak para kazanmak değil, para kazanmaktır. Örneğin, çok yaygın anahtar kelimelerinizden bazıları hiç dönüştürülmezse veya mobil cihazlarda hiç dönüştürmezseniz, Google'ın size biraz trafik alması muhtemeldir, çünkü Google hariç tutarsa veya çok düşük teklif verirse, her dönüştürme olasılığınız olmadığında gelirini azaltır.
 
 • Google'ın kampanyalarınızı "öğrenmesi" zaman alır - Akıllı teklif verme, ilk uygulandığında, genellikle yaklaşık bir hafta boyunca sistemin size ne kadar süreyle olduğunu söyleyecektir. Bu öğrenme ifadesi nedeniyle, akıllı kampanyalar manuel teklif vermekten daha kırılgan veya hassastır.
 

Manuel teklif verme ile, bir hata yaparsanız geri çevirebilirsiniz ve sorun değil, ancak akıllı teklifle, bir kampanyada hata yaparsanız veya kampanyada önemli bir değişiklik yapmanız gerekiyorsa, örneğin bütçede veya hedeflemede, anahtar kelimelerde veya ürünlerde önemli bir değişiklik, kampanya Öğrenme Aşamasına geri döner. Bu, daha kötü sonuçlarla harcamalarda artışa veya harcamalarda ani bir düşüşe neden olan sonuçları etkileyebilir.
 

Gelişmiş TBM Teklif Stratejisi (eCPC)

 

Gelişmiş TBM nedir?

eCPC'nin amacı, anahtar kelime tekliflerinizin kontrolünü ele alırken dönüşümleri artırmaktır.

Gelişmiş TBM nedir?
 
Gelişmiş TBM veya eCPC biraz farklıdır, tek başına bir teklif stratejisi değildir, bunun yerine Google'ın otomatik teklif ve öğretimlerinden yararlanmak istediğinizde manuel teklif stratejisiyle uygulanabilir.

Google için geliştirilmiş TBM ile manuel tekliflerinizi, dönüşüm başına maliyetinizi artırmadan dönüşüm oranınızı artırmaya yardımcı olacak şekilde otomatik olarak ayarlar. eCPC'yi seçerek, sistemin her açık artırmada teklifi ayarlamasına izin verirsiniz, tıklama başına ortalama maliyetin seçtiğiniz teklifle aynı kalacağına dair bir "garanti" ile.

 

Bu nedenle, [koşu ayakkabıları] için 15 $ teklif verdiğinizi varsayalım, sistem daha yüksek dönüşüm olasılığına sahip bir açık artırmada daha yüksek teklif verebilir ve her iki arama da aynı olsa bile dönüştürme şansı daha düşük olan açık artırmalarda daha düşük olabilir. Google, aramanın iyi bir potansiyel müşteri olup olmadığını belirlemek için teklifi kullanıcının verilerine ve geçmiş dönüşüm verilerine göre ayarlamak için makine öğrenimini kullanır.

 

TBM'yi dönüşümler için en iyi duruma getirmek üzere ayarladığınızda:
 
 • eCPC, reklamınızın alakalı olduğu her arama için teklifinizi ayarlar ve bir tıklamanın dönüşüme yol açma olasılığına göre teklifler.
 • eCPC, bütçeniz için daha fazla dönüşüm elde etmenize yardımcı olabilir.
 • eCPC'yi dönüştürme değeri için en iyi duruma getirmek üzere ayarladığınızda:
 • eCPC, reklamınızın alakalı olduğu her arama için teklifinizi ayarlar ve bir tıklamanın dönüşüme yol açma olasılığına göre teklifler. Artık teklifleri dönüşüme göre veya dönüşüm değerine göre optimize edebilirsiniz.

Gelişmiş TBM Reklamları kampanyaları otomasyona giden ilk adımdır.
 

Gelişmiş TBM Teklif Stratejisi - Artıları ve Eksileri

 
Profesyonel

Çok fazla kontrole sahip olabilirsiniz - teklifiniz her açık artırmada aynı değildir, ancak Ortalama TBM'nin uzun vadede teklifinizi geçmeyeceğini bilirsiniz. Manuel TBM ile normalde yaptığınız her şeyi yapmaya devam edebilir, her anahtar kelime veya ürün için belirli teklifler belirleyebilir, teklif ayarlamalarını kullanarak Görüntülü Reklam Ekranında hedefleme yapabilirsiniz.
 • Makine Öğreniminden yararlanın - kampanyalarınızın kontrolünü elinde tutarken, Google'ın akıllılığından biraz yararlanabilir ve onunla oynayabilirsiniz.
 • Zamandan Tasarruf Edin - manuel TBM ile karşılaştırıldığında
 • Otomatik teklif stratejisine basamak 

Eksi -lerini
 
 • Bu bir uzlaşmadır - Google manuel teklifleriniz ve teklif ayarlamalarınız ile sınırlıdır. Hedefiniz dönüşümlerle ilgiliyse Google, ilerleyen makine öğrenimi avantajlarından yararlanmak için daha gelişmiş otomatik teklif verme stratejilerine güçlü bir şekilde ilerliyor.
 
 • Google'a daha fazla kontrol sağlamak - Google'ın stratejisine güvenmeniz gerekir.
 

Dönüşümleri En Üst Düzeye Çıkarma


2021'de tanıtılan Dönüşümleri En Üst Düzeye Çıkarma ve Dönüşüm Değeri teklif stratejilerini en üst düzeye çıkarma, bu hedefleri optimize etmek için Google Ads otomatik Teklif Verme'yi kullanın.
 

Google Ads'de Dönüşümleri En Üst Düzeye Çıkarma Nedir?

Dönüşümleri en üst düzeye çıkarın, bütçenizi harcarken kampanyanız için en fazla dönüşümü elde etmenize yardımcı olmak için teklifleri otomatik olarak ayarlar. Teklifleri otomatik olarak optimize etmek için gelişmiş makine öğrenimini kullanır ve teklifleri her açık artırma için uyarlayan açık artırma zamanı teklif verme özellikleri sunar.

 

Dönüşümleri En Üst Düzeye Çıkarma, tam otomatik bir Akıllı Teklif stratejisidir. Yani bu strateji, teklif verme söz konusu olduğunda herhangi bir sınırlama, sınırlama veya hedeflemeye izin vermez. Bütçeniz için en fazla dönüşümü sunmayı amaçlamaktadır. En üst düzeye çıkarma stratejileri, harcama bütçesinin tamamını kullanmayı amaçlamaktadır.

 

Google'a göre bu, kampanyanızla ilgili geçmiş bilgileri uygulayarak ve açık artırma sırasında mevcut olan ek bilgileri değerlendirerek çalışır. Dönüşüm değeri teklifini en üst düzeye çıkarın, her açık artırmada reklamınız için en iyi TBM teklifini otomatik olarak bulur.

 

Google, bu Reklamlar otomatik teklif stratejisine geçmeden önce bir dizi geçmiş dönüşümün kaydedilmesini gerektirmiyor veya beklemeyi önermese de, birçok uzman en üst düzeye çıkarma dönüşüm stratejisini uygulamadan önce bütçe harcamalarını değerlendirmeyi ve bazı dönüşüm verilerini toplamayı tavsiye ediyor.
 

Dönüşümleri En Üst Düzeye Çıkarma - Artıları ve Eksileri


Profesyonel
 • Kurulumu çok basit.
 • Tam akıllı teklif makinesi öğrenimini sağlar.
 
 • Bütçenizi aşmadan daha fazla dönüşüm oluşturun - zaten bütçeyle sınırlı olan ve günlük bütçeyi sürekli olarak harcayan kampanyalar için mükemmel bir seçimdir.
 
Eksi -lerini

Bütçeyi ROAS için dikkate alınmadan harcayacaktır (Reklam Harcamalarından İade)
 

Kontrol Yok - çok yüksek bir TBM ödeyebilirsiniz. Örneğin, 100 $ bütçeye sahip [ayakkabı floresan dizeleri çalıştıran] anahtar sözcüğünü hedefleyen bir kampanya belirlediniz ve satışlara odaklanmak için Dönüşümleri En Üst Düzeye Çıkar olarak ayarladınız, ancak sistem "Tamam, bu konuda sadece birkaç arama var, bu yüzden bütçe içinde en fazla dönüşüm elde etmek için en iyi şansım tıklama başına 50 $ teklif vermek!"
 

Hedef EBM

Hedef EBM (tCPA), belirlediğiniz eylem başına hedef maliyet (EBM) başına dönüşüm sayısını en üst düzeye çıkarmak amacıyla, her açık artırma için teklifi otomatik olarak ayarlamak üzere Google gelişmiş makine öğrenimini kullanan Google Ads için bir Akıllı Teklif stratejisidir. Her açık artırma için teklifi otomatik olarak ayarlamak için Google gelişmiş makine öğrenimini kullanır.
 

Hedef EBM Nedir?


Hedef EBM, 2007 yılında "Dönüşüm optimize edici" adıyla piyasaya sürülen ve 2013'te Hedef EBM olarak Target ROAS ile birlikte yeniden piyasaya sürülen Maximize Conversions'ın ablasıdır.

 

Maksimum dönüşüm ile Hedef EBM arasındaki fark nedir? Hedef EBM (tCPA) istediğiniz "hedef" EBM'i denkleme ekler. (EBM =Eylem Başına Maliyet, kelimenin tam anlamıyla Dönüşüm Başına Maliyet anlamına gelir... ancak TBM zaten Tıklama Başına Maliyet tarafından alındı).

 

Google, belirli bir EBM'de dönüşüm almaya çalışacaktır. Tıklama başına ödeme yapacaksınız, ancak sistem istediğiniz maliyetle dönüşüm alırken harcama yapmanızı sağlamaya çalışacaktır. Örneğin, hedef EBM'niz 20 TL ise, sistem dönüşüm almadan önce tıklamalarla 20 TL ödemenizi sağlamaya çalışır. Sadece bir hedef olduğu için, sonuçları garanti etmez.

 

Google'ın bu teklif stratejisini kullanmadan önce minimum sayıda dönüşüm ayarlaması gerekmez, ancak sistemin güvenilir olması için çok sayıda dönüşüm verisine sahip olmanız gerekir. Google'ın kendisi "düzgün bir şekilde değerlendirmek için bir ay veya daha uzun süre en az 30 dönüşüm içeren bir dönemi göz önünde bulundurmanız gerektiğini" söylüyor. En az 30 dönüşüm yaptıktan sonra, teklif stratejisini Hedef EBM olarak değiştirin ve test edin. Maliyetinizin/dönüşümünüzün daha iyi olup olmadığını görmek için kampanyayı 30 gün boyunca izleyin ve geçen ayla karşılaştırın.

Hedef EBM Nedir?

Hedef EBM - Artıları ve Eksileri


 Profesyonel
 •  Bazı durumlarda dönüşüm başına ödeme senaryosuna izin verebilen bir stratejidir
 
 •  EBM hedeflerini vurmak için teklifinizi otomatikleştirir
 
 • Kampanyaları Ölçeklendirme için İyi - Uncapped bütçe stratejisi ile iyi çalışır. Yani reklamveren, dönüşümler boyunca ne kadar harcandığını umursamıyor
 
Eksi -lerini

Hedef EBM stratejisini etkili bir şekilde kullanmak için iyi geçmiş verileri gerektirir. Dediğimiz gibi, "doğru değerlendirmek" için ayda en az 30 dönüşüm. Hedef EBM'nizi manuel olarak girdiğinizden, gerçekçi olmayan bir hedef girme riskiniz büyük olur... bunu yaparsanız, sistem en sık "vazgeçmek" ile sonuçlanır ve kampanya hizmet vermeyi tamamen durdurabilir veya dengesiz bir şekilde performans gösterir.
 

Bu çok hassas bir stratejidir - kampanyada veya hedef EBM'de köklü değişiklikler yaparsanız, performanslar büyük ölçüde etkilenebilir.
 

Dönüştürme Değerini En Üst Düzeye Çıkar


Kampanyalarınızın belirli bütçenize göre toplam dönüşüm değerini en üst düzeye çıkarmak için Google Ads otomatik teklif verme stratejisini kullanma.
 

Dönüştürme Değerini En Üst Düzeye Çıkarma Nedir?


2018 yılında Akıllı Alışveriş Kampanyaları ile birlikte başlatılan bu devrim niteliğindeki kampanya türü, yeni ve benzersiz bir teklif stratejisi üzerinde çalışıyordu. 2019'da Maksimum Dönüşüm Değeri de arama kampanyaları için yayınlandı.

 

Teklif stratejisi dönüşüm değerine odaklanır, yani Google'ın makine öğrenimi sistem faktörleri bir diğer önemli değişken olan dönüşüm değeridir. Şimdi sistem sadece tıklamanın Maksimum Dönüşümlerde olduğu gibi dönüşüm getirme olasılığını değil, aynı zamanda dönüşümün sahip olması muhtemel olası değeri de inceliyor.

 

Bu nedenle bu otomatik teklif stratejisi e-ticaret için çok önemlidir. Standart alışveriş kampanyalarında maksimum dönüşümler ve tCPA kullanılamazken, Akıllı Alışveriş kampanyalarında yalnızca dönüşüm değeri odaklı teklif stratejileri, Maksimum dönüşüm değeri ve tROAS kullanılabilir.

 

Bu, maksimum dönüşüm stratejisinin yalnızca e-ticaret veya misafirperverlik gibi çevrimiçi işlemleri olan işletmeler tarafından kullanıldığı anlamına gelmez. Strateji, diğer iş türlerinde de kullanılabilir, örneğin, iletişim formu tamamlandı ve vaka çalışması indirme gibi iki hedefi olan bir web siteniz varsa, her ikisi de dönüşümlerdir, ancak farklı değerlere sahiptirler. İletişim formu gönderiminin çok daha değerli olduğunu varsayarsak, maksimum dönüşüm veya tCPA teklifi kullanırsanız, bu dönüşümleri eşit olarak görürler.

 

Ancak, dönüşümünüze farklı bir değer atarsanız, bir form için 100 $ ve bir örnek olay incelemesi indirmesi için 15 $ diyelim, bu verileri dahil etmek için maksimum dönüşüm değeri akıllı teklifi kullanabilirsiniz ve sistem daha değerli dönüşümlere ağırlık verir, bu da daha fazla iletişim formu gönderimiyle sonuçlanacaktır.
 

Maksimum Konv Değeri - Artıları ve Eksileri

 
Profesyonel
 • Kurulumu çok basit.
 • Tam akıllı teklif makine öğrenimi,
 
 • Bütçenizi aşmadan daha fazla dönüşüm değeri oluşturun - zaten bütçeyle sınırlı olan ve günlük bütçeyi sürekli olarak harcayan kampanyalar için mükemmel bir seçimdir,
 • Dönüşümlerin değerini artırma

Eksi -lerini

Bütçeyi ROAS için dikkate alınmadan harcayacaktır (Reklam Harcamalarından İade)
 
 • Kontrol Yok - çok yüksek bir TBM ödeyebilirsiniz. Örneğin, 100 $ bütçeye sahip [ayakkabı floresan dizeleri çalıştıran] anahtar sözcüğünü hedefleyen bir kampanya belirlediniz ve satışlara odaklanmak için Dönüşümleri En Üst Düzeye Çıkar olarak ayarladınız, ancak sistem "Tamam, bu konuda sadece birkaç arama var, bu yüzden bütçe içinde en fazla dönüşüm elde etmek için en iyi şansım tıklama başına 50 $ teklif vermek!"
 
 • Verimli bir şekilde çalışmak için çok fazla veri gerektirir - yalnızca dönüşüm verilerinin ötesinde değer verilerini hesaba katdığı için, bu teklif stratejilerinin verimli bir şekilde çalışması için benzerlerinden daha fazla veriye ihtiyacı vardır.
 

Hedef ROAS

2013 yılında başlatılan Target ROAS (tROAS), yalnızca dönüşümlerde değil, dönüşüm değerinde de olması dışında Hedef EBM'ye (tCPA) benzer.
 

Hedef ROAS nedir?

ROAS, işletmenizin reklama harcadığı her dolar için elde ettiği gelir miktarını ölçen bir pazarlama metriki olan reklam harcamalarının getirisini temsil eder.

Esasen, ROAS, ortak iş metrik, Yatırım Getirisi, Yatırım Getirisi'ne eşdeğer reklamdır. Kampanyalarınız ROAS ne kadar yüksek olursa kampanyanız o kadar etkili olur.

ROAS, dönüşüm değerini maliyete bölerek hesaplanır. Bu bir sayı olarak ifade edilebilir veya yüzde olarak ifade edilecek 100 ile çarpılabilir. Örneğin, Geliriniz 500 ve reklam harcamanız 100 ise ROAS'ınuz 5, 5x veya %500 ise bunu ifade etmeyi tercih edersiniz. Google Ads'de, strateji olarak hedef ROAS yüzde olarak ifade edilir, ancak ölçüm sütunlarında esasen ROAS ile aynı olan "Maliyet Değeri / Maliyet" vardır ve burada bir sayı olarak ifade edilir.

Bir strateji olarak, tROAS Google'a "lütfen harcadığım her $ için bana x $ getirin" diyor (Google'a "lütfen harcanan her x $ için 1 dönüşüm getirin" diyen tCPA'nın aksine). Tabii ki, hedef ROAS'ınızın gerçekçi olması gerekir ve sonunda yükseltilebilir, ancak uçucu performanstan veya Öğrenme Aşamasına geri dönmekten kaçınmak için yalnızca kademeli olarak ve maksimum% 10-15 oranında yükseltilebilir.

tROAS, sonuçların doğru hesaplanabilmesi için tCPA'dan bile daha etkili bir şekilde performans göstermesi için çok fazla veri gerektirir. tROAS bu stratejiyi düşünmeden önce son bir ay içinde en az 50 dönüşüme sahip olmalıdır. Google'ın yalnızca dönüşüm olasılığını değil, aynı zamanda olası dönüşüm değerini de hesaplayabilmesi gerekir.
 

Hedef ROAS - Artıları ve Eksileri


tROAS için Artılar ve Eksiler tCPA ile aynıdır.

Bu strateji, kampanyanın ayda 50'den fazla dönüşüm aldığı ve en az birkaç aydır çalıştığı Dönüşüm Değeri odaklı reklamverenler için özellikle yararlıdır.
 

Tıklamaları Ekranı Kapla


Tıklamaları en üst düzeye çıkarmak, tekliflerinizi otomatik olarak ayarlamak için Google'ın makine öğrenimini kullanan başka bir otomatik teklif stratejisidir ve bu kez bütçeniz için mümkün olduğunca çok tıklama almaya yardımcı olur. Tıklamaları artırmanın en kolay yoludur, bütçeyi siz belirlersiniz ve gerisini sistem yapar.
 

Google Ads'de Tıklamaları En Üst Düzeye Çıkarma Nedir?


Yukarıdaki Maximize stratejilerine benzer şekilde, bu strateji "bütçenizi harcarken size en çok X getirmeye çalışıyor", bu sefer X tıklamalar. Bir süredir var ve Standart Alışveriş, Arama ve Standart Ekran'da mevcuttur. Tıklamaları En Üst Düzeye Çıkar daha önce "Otomatik teklif verme" olarak anılıyordu.

Tıklamaları En Üst Düzeye Çıkar gerçek zamanlı bir açık artırma teklifi stratejisi değildir, bunun yerine Google bütçenize, mevcut potansiyel açık artırmalara ve rekabet düzeyine bakarak sizin adınıza statik bir teklif belirlemektadır.

Sistem, yatay her değiştiğinde (yani haftalık) teklifinizi güncelleyebilir. Gerçek bis seçimi reklamveren tarafından görülemez ve meydana gelen herhangi bir değişiklik de yoktur. Sistem, bütçeniz için en fazla tıklamayı elde etmeyi amaçlayan tüm anahtar kelimeler, ürünler, görüntüleme hedeflemesi genelinde aynı teklifi ayarlar.
 

Otomatik maksimize tıklamalar, sistem tarafından seçilen statik teklife manuel teklif stratejisine uygulanacağı şekilde uygulanan tüm teklif ayarlamalarını desteklemeye devam eder.

Bu stratejiyi kullanırken, her tıklama için harcadığınız maksimum tutarı kontrol edebilmenizi sağlayan tekliflerde bir sınır belirleyebilirsiniz. Maksimum TBM belirlemezseniz Google, tüm bütçenizi harcayarak tekliflerimizi mümkün olduğunca çok tıklama almak için otomatik olarak ayarlar.

Google Ads'de Tıklamaları

Google Ads'deki Tıklamaları En Üst Düzeye Çıkarın - Artılar ve Eksiler


Profesyonel
 
 • Bütçeyle sınırlı kampanyalar için geçerlidir - Maksimum tıklamalar en düşük TBM'ye sahip strateji olma eğilimindedir, bu nedenle henüz Akıllı Teklif ile başlamak istemiyorsanız, ancak zaman kazanmak istiyorsanız veya belirli anahtar kelimelere veya ürünlere odaklanmak istemiyorsanız manuel olarak hangi teklifleri seçeceğinize emin değilseniz çok iyidir.
 
 • Bütçelerin harcandığından emin olmak için manuel TBM teklifiyle çalışabilir
 
 • Web sitenize trafik sürmenin en etkili yolu
 

Eksi -lerini
 • Trafik kalitesi üzerinde kontrol yok
 
 • Daha az anlamlı sonuçlar - sistem her KW (arama), Ürün (alışveriş), Hedefleme yöntemi (ekran) için aynı teklifi belirler ve ayırt etmez, bu nedenle daha pahalı KW'leriniz / ürünleriniz varsa, daha ucuz açık artırmaya öncelik verecektir, ancak bunlar dönüşümler için daha az etkili olabilir. Amaç tıklamalar, bu tıklamaların kalitesi dikkate alınmaz.

Tıklamaları en üst düzeye çıkarmak, özellikle nihai hedefiniz sadece trafik değil, dönüşümler ise, çoğu için "geçici" bir teklif stratejisidir.
 

Hedef Gösterim Paylaşımı


Bu strateji yalnızca Seah kampanyaları için kullanılabilir, amaç tıklamalar veya dönüşümler değil, SERP'in belirli bir mesleğidir, bu nedenle konum ve görünürlüğü hedeflemektir.

 

Hedef Gösterim Payı Nedir?


2018'de tanıtılan bu oyun, Hedef Arama Sayfası Konumu ve Hedef Üstün Paylaşım'ın yerini aldı. Hatırlatıcı olarak, gösterim paylaşımı = gösterimler / toplam uygun gösterimler.

 

Google, gün boyunca reklam açık artırmalarına bakar ve aynı reklam açık artırmalarında reklamlarınızın ve diğer reklamverenlerin kaliteleri gibi dahili verileri kullanır.

 

Hedef Gösterim Payı, sistemin her eylemde sizin için bir teklif belirleyeceği gerçek zamanlı bir teklif stratejisidir. Sistem, sağlamanız istenen 3 girişe göre biraz ayarlar.

Hedef Gösterim Payı Nedir?

1- Hedef konumunuz -SERP'in herhangi bir yerinde, SERP'in Üstü = organikin üstünde , SERP'in Mutlak Tepesi = ilk pozisyon.

2- Pozisyon hedefimize ne sıklıkta vurmak istediğiniz - %kaç kez, %, gol pozisyonunuzu vurmak istiyorsunuz. Temel olarak, hedef pozisyonlarınız için Hedef Gösterim Paylaşımınız nedir. Örneğin, KW'lerinizi arayan 100 kişiyi hayal edin ve 100 aramadan 80 gösterim alırsınız, 60'ı sayfanın en üstünde, 20'si 1.

3- Maksimum Teklif sınırı - burada zorunlu olduğu için bir Maksimum Teklif Sınırı belirtmeniz gerekir. Bu olmadan, eğer %100 olmak istiyorsanız, ki bu çok iyimser, ne yaptığınızı fark etmeden gülünç derecede yüksek TBM ödeyebilirsiniz. Öte yandan, iddialı konumlandırma hedefleriniz varsa, ancak düşük bir maksimum teklif sınırı (ve çok düşük bir bütçe) belirlerseniz hedefiniz elde edilemez olacaktır.
 

Hedef Gösterim Payı - Artıları ve Eksileri


Profesyonel
 • Yüksek gösterim payı gerektiren kampanyalar için iyi çalışır, yani bir Marka kampanyası
 
 • Mobil odaklı kampanyaların ideal yerleşimleri (#1 spot) güvence altına almasına yardımcı olur.
 
 • Google'ın SERP'indeki en iyi noktaların güvenliğini sağlamaya yardımcı olan tek otomatik strateji. Manuel teklif ayarlamalarına gerek kalmadan, anında iadelerle (trafik, EBM, ROAS) ilgilenmeyen ancak SERP'in stratejik işgaliyle daha fazla ilgilenen reklamverenler için harika olabilir.

Eksi -lerini

Amacınız reklamlarınızdan doğrudan iade almak ve uygun maliyetli olmaksa tıklamalara veya dönüşümlere odaklanmayın, bu sizin için doğru strateji değildir. Ne pahasına olursa olsun belirli bir pozisyonun işgal etmesi, Tıklama Başına Daha Yüksek Maliyete (TBM) yol açabilir. Sistem ayrıca, trafiğin zayıf olmasına neden olan bir dönüşüm olasılığını da dikkate almaz.
 

Otomatik teklif verme özelliğini ne zaman kullanmalısınız?


Genel olarak, otomatik teklif stratejileri deneyim veya zaman içinde sahip olabileceğiniz boşlukları doldurmak için mükemmeldir. Çoğu zaman, bilgi işlem yetenekleri ve google'ın tescilli verilerine gerçek açık artırma zamanında erişmesi nedeniyle, uzman olsanız bile sistemin makine öğrenimi ile rekabet etmek mümkün değildir.
 

Hatırlanması gereken önemli şey, tüm hesabınız için sadece bir otomatik teklif stratejisi seçmek zorunda olmadığınız, aynı zamanda hangi kampanyalar için hangilerini kullanacağınızı seçip seçebileceğinizdir. Stratejiniz, seçtiğiniz stratejiye bağlı olarak reklam grubu, kampanya veya portföy düzeyinde ayarlanabilir.


Stratejinizi seçerken, hedeflerinizi ve seçtiğiniz stratejinin çalışması için yeterli veriye sahip olup olmadığınızı aklınızda bulundurun.


Yukarıda belirtilen stratejilerin her biri, hesabınız ve ne elde etmek istediğiniz için doğru olduğu sürece kullanılabilir. Hangi teklif stratejisinin yararlı olabileceğini belirlemek için hesabınızı düzenli olarak değerlendirmek önemlidir, örneğin, daha önce sahip olmamış olabileceğiniz bir tCPA veya tROAS kampanyası uygulamak için dönüşümler alıyor musunuz?

 

Bir Akıllı Teklif stratejisi uyguladıktan sonra, doğru strateji olduğundan ve ulaşmak için belirlediğiniz hedeflere ulaştığından emin olmak için düzenli olarak kontrol edin.

 

Seçtiğiniz otomatik teklif stratejisine ek olarak DataFeedWatch, ürün feed'inizi otomatikleştirerek sonuçlarınızı en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olabilir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 0 Yorum