GTM ID Nedir?, GTM Üzerinden Google Analytics User ID Kurulumu

GTM ID Nedir?, GTM Üzerinden Google Analytics User ID Kurulumu yapabilmek için sizlere tam anlamında güzel bir makale hazırladık. Makalemizde GTM ID Nedir ve User ID Kurulumunu anlatacağız. Konumuz hakkında yorum yazmayı unutmayınız.

GTM ID Nedir?, GTM Üzerinden Google Analytics User ID Kurulumu
01 Mayıs 2022 - 14:56 - Güncelleme: 01 Mayıs 2022 - 16:49
Kullanıcı Kimliği nasıl yapılandırılır?GTM ID Nedir?, GTM Üzerinden Google Analytics User ID Kurulumu hakkında bilgiler...

Kullanıcı Kimliği nedir?

User ID, kısaca User ID diyebileceğimiz her kullanıcıya benzersiz bir takip kimliği atayarak Analytics raporlarında kullanıcı tekilleştirmeyi sağlayan bir sistem olarak tanımlanabilir. Birden fazla cihaz kullanan kullanıcının aynı veriye bağlanmasını sağlayan bu sistem, kullanıcının benzersizliğini sağlamakta ve daha güvenilir veri elde etme imkanı sunmaktadır. Kullanıcı Kimliği ile kullanıcıya verilen kalıcı kimlik sayesinde, kullanıcı farklı cihazlardan giriş yapsa dahi bu oturumlar kullanıcı ile ilişkilendirilebilir. Bu sayede, mülk içinde standart görünümlere (ağır filtre olmadan) kıyasla daha az trafikli ancak daha güvenilir veriler elde edilir.

Kullanıcı Kimliği

Kullanıcı Kimliği nasıl çalışır?

Google Analytics normalde her kullanıcıya bir kullanıcı numarası atar. Her ne kadar başlı başına bir kimlik sayılmasa da bir tür numaralandırma sistemi ile her kullanıcıyı diğerlerinden ayırır. Bu şekilde oturumları, etkinlikleri, satın almaları, hedefleri vb. görebilirsiniz. Bu Analytics numaralandırma sistemi gibi raporlar, Kullanıcı Kimliği sisteminin temel dayanağıdır.
 

Kullanıcı kimliğini yapılandırmak için analiz edilen sitenin bir üyelik sistemine sahip olması gerekir. Sitenin her müşteri üyesi için site veritabanında bir kimlik numarası tanımlanır. Analytics dışında, veritabanındaki kullanıcı kimlikleri ile satış ve site aktivite takibi yapılır. Üyelik sistemindeki numaralandırma sistemi, kullanıcı kimliğinin ayarlanmasının ikinci adımı olarak adlandırılabilir. Analytics'te kullanıcı kimliğini ayarlamanın temel ilkesi, Analytics'teki ve site veritabanındaki kimlik numaralarını eşleştirmektir. Bu nedenle incelenen sitenin üyelik sistemine sahip olması önemli ve gereklidir. Ancak içinde bulunduğumuz dönemde e-ticaret yapan sitelerde hatta e-ticaret yapmayan sitelerde bile üyelik sistemi bulunmaktadır. Dolayısıyla her sitede üyelik sisteminin kurulu olduğu varsayılabilir.
 

Kullanıcı Kimliğini Kullanmanın Faydaları

Kullanıcı kimliklerini kullanmanın faydaları, başka bir blog gönderisinin konusu olacak kadar önemlidir. Bu yazıda, bu faydalardan sadece bir kısmı tartışılacaktır. İlk olarak, genellikle User ID'nin birincil amacı ve en büyük faydası olarak bilinen kullanıcı tekilleştirmenin faydasından bahsetmek faydalı olacaktır. Kullanıcı tekilleştirme, analiste daha doğru ve anlamlı veriler sağlar. Google Analytics kullanıcıları kullanıcıları tek tek ayıramadıkları için her kullanıcı birden fazla kullanıcının bir parçası olarak Analytics'e isabet gönderir (Kapsamlardan da bahsettiğimiz özel boyutlar ile ilgili makalemizi burada iki kişi sayılmıştır. Burada bulabilirsiniz. Bu durumda, kullanıcı singleton alamıyor ve kullanıcı kapsamında yanlış veri elde ediliyor.Hem kullanıcı kimliği kurulumu hem de üyelik sistemi olan bir sitede üyelik sistemine kayıtlı bir kullanıcı, farklı cihazlardan farklı oturumlar sağlasa bile, tek kullanıcı olarak sayılacaktır. Google Analytics tarafından. Böylece kullanıcılar tekilleştirilerek, Analytics tarafından ölçülen verilerin doğruluğu artırılabilir.

Öte yandan, kullanıcı kimliğinin yapılandırılmasıyla kullanıcı davranışı daha iyi ölçülebilir. Kullanıcı tarafından Analytics'e gönderilen veriler aklı başında hale geldikçe, kullanıcının davranışı netleşmeye başlar. Sitede hangi kullanıcının ne yaptığını görmek doğru davranış analizini beraberinde getirir. Analytics, analistin kullanıcı davranışını ölçebileceği birçok rapor ve özellik sunar. Hedefler, e-ticaret verileri, alışveriş davranışları, site etkileşimleri (arama, açılış sayfaları, çıkış sayfaları) gibi birçok rapor, kullanıcı davranışlarını analiz etmeye yönelik raporlardır. Analist, raporları incelerken birden fazla veriyi göz önünde bulundurarak kullanıcıları kitleler halinde analiz eder ve hedef kitle tanımları bu perspektiften doğar. Kullanıcı kimliğinin yapılandırılması ile analist, kullanıcıları tek tek analiz etme olanağına sahiptir. Örneğin yatak satışı yapan bir e-ticaret sitesinden yatak satın alan bir kullanıcıyı yatak reklamları için hedeflemek mantıklı değildir. Çünkü yatak çok sık alınan bir ürün değildir.

Kullanıcı kimliği, edinmeler, etkileşimler ve dönüşümler arasında bir ilişki kuran bir yapıdır. Kullanıcının birden fazla oturumdaki kazanımları, site içindeki etkileşimleri ve bu etkileşimlerden elde ettiği dönüşümler ilişkilendirilebilir ve değerlendirilebilir. Kullanıcı kimliği sayesinde, doğru analizle edinmelerden dönüşümlere giden yol kısmen daha net hale getirilebilir.

Kullanıcı Kimliği nasıl yapılandırılır?

Kullanıcı kimliğini yapılandırmak, dikkat gerektiren bir görevdir. Hatalar yapılırsa amacını aşan ve doğru veri elde etmek istendiğinde tamamen yanlış veri veren bir yapıya dönüşebilir. Tabii bu zor olduğu anlamına gelmiyor.

 

Kurulum 5 adımda yönetilebilir;

Google Analytics Kullanıcı Kimliği Görünümü Oluşturma
Kullanıcı kimliği e-ticaret ayarlarını görüntüle
Kullanıcı Kimliği Görünümünde Özel Boyut Tanımlama
GTM'de Kullanıcı Kimliği Değişkenlerini Ayarlama
Tanımlanmış değişkenleri Analytics'e gönder
 


Google Analytics Kullanıcı Kimliği Görünümü Oluşturma
Kullanıcı Kimliğini yapılandırmanın ilk adımı, Kullanıcı Kimliği ayarını açmak ve taranan web sitesinin bağlı olduğu mülkte görünümünü oluşturmaktır.
 • İlk olarak, Google Analytics hesabına giriş yapın.
 • Ardından sol menüdeki "Yönetici" düğmesine tıklayın.
 • Mülk seviyesi menüsündeki "Takip Bilgileri" alanından "Kullanıcı Kimliği" sekmesine girilir.
 • Açılan sekmedeki yönergeleri izleyin, üç etkinleştirme adımından sonuncusu olan "Kullanıcı Kimliği görünümü oluştur" bölümündeki "Oluştur" düğmesine tıklayın.
 • Ardından açılan yeni sekmede yeni görünümün adı belirlenir ("Kullanıcı Kimliği Görünümü" veya benzeri olması önerilir), raporun yapılacağı saat dilimi seçilir, " Kullanıcı Kimliği Raporlarını Görüntüle", "Etkin" olarak ayarlanır ve son olarak "Görünüm Oluştur" düğmesi seçilir. Üzerine tıkladığınızda işlem tamamlanır.
 • Kullanıcı kimliği raporları görünümü hazır.
 

Kullanıcı Kimliği E-ticaret ayarlarını görüntüleyin 

 • Artık kullanıcı kimlik bilgilerinin siteden alınabileceği ve uygun analizlerin yapılabileceği bir görünüm oluşturulmuştur. Kullanıcı Kimliği görünümünü oluşturduktan sonra bu görünüme girdi.
 • Görünüme girdikten sonra sol menüde tekrar "Yönetici" paneli açılır ve "Görünüm" seviyesinin altındaki "E-Ticaret Ayarları" sekmesi açılır.
 • Açılan yeni sekmede "E-ticareti etkinleştir" ve "Gelişmiş e-ticaret raporlarını etkinleştir" bölümlerinin altındaki geçiş düğmeleri "Açık" olarak ayarlanmıştır. "Huni Aşamaları" şimdilik boş bırakılabilir.
 • Bu şekilde User ID görünümündeki e-Ticaret kurulumu tamamlanır.
 

Kullanıcı Kimliği Görünümünde Özel Boyut Tanımlama

 • Kullanıcı kimliği verilerini, taranan siteden oluşturulan görünüme çekmek için özel bir boyut tanımlanmalıdır. GTM adımlarında gelen verilerin doğru hedefe iletilebilmesi için adın eşleşmesini sağlamak önemli olduğundan, tanımlanan özel boyutun adının anlamlı ve kullanılabilir olmasına özen gösterilmelidir.
 • Özel ölçü tanımı hakkında detaylı bilgiyi burada bulabilirsiniz.
 

Kullanıcı Kimliği Değişkenlerini GTM ile Ayarlama

 • Kullanıcı Kimlikleri artık site veritabanından alınabilir ve Kullanıcı Kimliği görünümünde Kullanıcı Kimlikleriyle eşleştirilebilir. Bunun için siteden bağlanan kullanıcıların kimliklerinin kaldırılması gerekmektedir.
 • Kullanıcı kimlik bilgilerinin siteden kaldırılması işlemi GTM üzerinden yapılmaktadır. Her web sitesinin veri tabanı farklı olduğu için web sitesine göre Javascript kodları yazılarak bir değişken oluşturulmalıdır.
 • Kullanıcı girişi sırasında veritabanında oluşturulan kullanıcı kimliğini Javascript kullanarak almak için; Daha önce Google Analytics ile bağlantılı olan GTM hesabına bağlanın, sol menüdeki "Değişkenler" sekmesinde "Özel JavaScript" tipi bir değişken seçin ve gerekli kodları ekleyin.
 • Google Analytics izleme kimliğinin değerini içeren ve GTM ile GA arasındaki bağlantıyı sağlayan, önceden tanımlanmış "Google Analytics Parametresi" türündeki değişkene eklenir. Eklerken, "Ayarlanacak Alan" alanının "Değer" kısmına herhangi bir "Alan adı" ile eklenir. Aynı şekilde "Özel boyutlar" alanının "Değer" kısmına eklenir, ancak özel boyutun dizin numarasının def olduğunu unutmayın.
 

Çözüm

GTM üzerinde gerekli işlemler yapıldıktan sonra Kullanıcı Kimliği kurulumu tamamlanır. GTM üzerinden "Önizleme" modunda siteye başvurarak değişkenlerin doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz önerilir. Değişkenler sitede düzgün çalışıyorsa ve site veritabanından doğru veriler alınabiliyorsa, veriler mülkün Kullanıcı Kimliği görünümünde doğru şekilde görüntülenir. Artık daha net sonuçlar ve daha doğru analizler elde edilebilir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 0 Yorum