Google Ceza ve Filtrelerine Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Google Ceza ve Filtrelerine Neden Olan Faktörler Nelerdir? Google'de ne gibi kelimeler girip de ceza almamız lazım. İşte o açıklamaları sizler için düzenledik.

Google Ceza ve Filtrelerine Neden Olan Faktörler Nelerdir?
08 Mayıs 2022 - 10:42 - Güncelleme: 12 Mayıs 2022 - 19:33
Google'ın cezaları ve uyarıları tam olarak hesaplanamasa da belirli SEO kriterlerine göre tahmin edilebilir. Bu cezalarla yüksek hizmet kalitesinden ödün vermek istemeyen Google, site sahiplerinin çok daha dikkatli ve kurallara uygun çalışmasını sağlıyor. Web sitelerini caydırıcı cezalar uygulayarak belirli bir kalite seviyesinin üzerinde tutmak, kullanıcılar için en iyisini oluşturmaya çalışır. Genelde uyarı ve ardından ceza işlevi gören sistem, çok ağır cezalar taşıyor.
 

Google korumalı alan filtresi

Korumalı alan cezası, arama sıralamalarında çok fazla değer kaybedecektir. Aniden büyük bir endeks kaybı ve isabet var. Bazı durumlarda, arama sonuçlarında hiç görünmeyebilir. Son adım olarak "unindex" vererek sitenizi tamamen yok sayar. Google tarafından uygulanan en ağır yaptırım olarak tanımlanabilir. Çünkü bu olumsuz filtrelemeden çıkmak çok uzun zaman alabilir. Google Sandbox, doğal olmayan web sitelerinin hızlı yükselişini önlemek için hareket eder.

Google Ceza ve Filtrelerine Neden Olan Faktörler

Korumalı alan filtresine neden olabilecek faktörler

Yinelenen içerik sorunu, fazlalık

Spam olarak kabul edilebilecek anahtar kelimelerin kullanım yoğunluğu
Aniden çok fazla geri bağlantı
Sitenizle alakalı olmayan ve alan puanı düşük olan geri bağlantılar
Alakasız anahtar kelimelerin ve aşırı etiketlerin kullanılması
Çok fazla bağlantı çıkışı
Google bomba cezası


Arama sonuçlarında üst sıralarda yer alan anahtar kelimelerin aniden azalmasıdır. Google Bomb'ın nedeni, regresyon kelimelerinde çok fazla harici bağlantı almaktır. Kelimelerin azaldığı bu anahtar kelimeler için link tüketiminin azaltılması ve kalitesiz linklerin kaldırılması gerekmektedir. Ayrıca sitedeki link geçişlerinde aynı anahtar kelimeyi fazla kullanmamak Bomba filtresine karşı koruma sağlayacaktır.

-900+ Penaltı

Bu, Google'ın ön bildirimidir. Bu, bazı üst sıradaki anahtar kelimelerin düşmesine neden olur. Bu, korumalı alan filtresine girmeden önceki son çıkışınız olabilir. Google'ın katı kuralları ve algoritmalarına karşı aldatma odaklı çalışmalar sonucunda verilmektedir. Bir sayfada trafik çekmek için çok fazla bağlantıya ve çok fazla yönlendirme bağlantısına sahip olarak kullanıcıları ve botları aldatma nedeniyle genellikle -900'den fazla Google cezası alabilirsiniz.


-30 -60 -90 Penaltı

30 ve 90 sıralama arasında pozisyon kayıpları yaratabildiği için böyle adlandırılmıştır.
 

Nedenler

Kötü yerinde optimizasyon
kalitesiz geri bağlantılar
Unreal Instant Hits (hit sitelerine bağlantı)
Google güncellemelerinin arkasındaki site
Doğru ve güncel içerik girmemek, siteyi yenilememek
Gizlenme Cezası

Eğer web sitesi güvenilir ve düzgün hizmet vermiyorsa, içeriğin kalitesi bulunduğu konuma göre çok düşükse, ancak sıkı SEO çalışması ile üst sıralarda yer alıyorsa bu cezayı alması kaçınılmazdır. Ziyaretçiye fayda sağlamayan ve sadece botlar için tasarlanmış web siteleri bu kapsamdadır. Sitede uygun içerik ve hizmet bulunmamakla birlikte, arama sıralamalarında üst sıralarda yer alan siteler Google tarafından hızla fark edilmekte ve cezalandırılmaktadır.
 

Sinsi yönlendirmeler

Arama sonuçlarından sonra görünen URL adresi yerine farklı bir sayfaya yönlendirme yapılırsa, bu durum sayfanın kendisine veya sitenin tamamına ceza getirebilir.

Bu durum Google'a bildirilirse, etkilenen sayfa veya web sitesi bir uyarı cezası alır.
 

İçerik Kopyalama Cezası

Site genelinde tekrar eden içerik kullanımı, spam e-postalarda anahtar kelimelerin yoğun kullanımı, resim etiketlerinde ve başlıklarda aynı kelimelerin sık sık tekrarlanması içerik kopyalama cezası ile sonuçlanmaktadır. Orijinal olmayan herhangi bir içerik SEO'yu olumsuz etkiler.
 

Alakasız backlink ağı (doğal olmayan bağlantılar)

Düşük kaliteli ve alakasız backlink alımları da Google tarafından cezalandırılmanıza neden olur. Etki alanı yetkisi düşük olan siteler (ilgili olsa bile) olumsuz bir etki bırakır. Ayrıca bir web sitesinin reytingi ve itibarı ne olursa olsun, web sitenize bağlı değilse Google'ın gözünde olumsuz sonuçlar doğurabilir.

ÖRN: Domain değeri yüksek bir giyim sitesinden bir yemek sitesine link alınsa bile Google bu iki alakasız siteyi bulup cezalandırabilir. Ne kadar doğal olmayan geri bağlantılarınız varsa, cezalandırılma olasılığınız o kadar artar.
 

Reklamlar

Sayfaların neredeyse tamamını kapsayamayacak kadar çok reklam olması da Google'ın gözünde olumsuz ve cezalandırılabilir bir durumdur. Kullanıcıyı reklamı tıklamaya zorlayan web siteleri, reklam spam'i nedeniyle cezalandırılacaktır.
 

Bağlantı metninin yüksek kullanımı

Bu, sitenin içeriğinde Google'ın izin verdiğinden daha fazla bağlantının olduğu durumdur. Başka bir deyişle, makalelerde "sabit metin" kullanımı spam olarak kabul edilebilecek şekildedir ve yalnızca reklamlarda bulunursa bunun için cezalandırılabilirsiniz.
 

Yanıltıcı Yapılandırılmış Veri İşaretleme

Yapılandırılmış veri etiketleri yanlış kullanılırsa iyi alınmayabilir. Yapılandırılmış verileri, Google botlarına sayfa hakkında daha ayrıntılı ve zengin bilgiler vermek içindir. Kullanılan işaretlemeler sayfanın içeriğiyle alakalı değilse cezalandırılabilirsiniz.
 

Gizli bağlantılar ve metin dosyaları

Bir web sitesi ziyaretçilere ve botlara iki farklı sayfa içeriği sunuyorsa ceza alması kaçınılmazdır. Buna gizli metinler, bağlantılar, resimler ve her türlü yanıltıcı içerik dahildir. Bu, botlara sunulan içeriğin kullanıcıdan gizlenmesini içerir (okunamayacak kadar küçük metinler, renk yanılsamaları, resimlerle kaplı metinler vb.).
 

Sonuçlara ve çözüme odaklanın

Sitenizi tamamen silmek veya sayfa içeriğinizin bir kısmını filtrelemek, karşılaştığınız cezanın/uyarının boyutunu daha iyi anlamanıza yardımcı olur. Google'dan bir uyarı veya ceza ile karşı karşıya kalındığında, öncelikle sorunun kaynağı belirlenmeli ve bu duruma neden olan sorunlar ortadan kaldırılmalıdır. Ardından uygun bir optimizasyon işlemi yapılmalı ve Google ile iletişime geçerek sitenizi yeniden değerlendirmelerini istemeniz gerekmektedir. Tüm bunlara dikkat ettiğinizde "SEO nasıl yapılır/yapılmalı?" sorusunun bir kısmına cevap vermiş olacaksınız.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum