Google, Universal Analytics 2023 tarihinde Kaldırılacak

Google, Universal Analytics 2023 tarihinde Kaldırılacak Bunu Google kendi sayfasında duyurdu. Bizlerde bu konuyu sayfamızda yer aldık.

Google, Universal Analytics 2023 tarihinde Kaldırılacak
01 Mayıs 2022 - 16:38
Google, web siteleri ve uygulamalar arasındaki verileri ölçebilen GA4'ü kullanırken platformlar arası öngörüler sağlayamadığı için 1 Temmuz 2023'te Universal Analytics'i durdurmaya karar verdi.

Google; Universal Analytics'in, masaüstü web'e, bağımsız oturumlara ve çerezlerden daha kolay gözlemlenebilir verilere dayanan çevrimiçi metrik üretimi için oluşturulduğunu, ancak ölçüm metodolojisinin hızla eskidiğini açıkladı. Öte yandan GA4'ün yalnızca çerezlere dayanmayan olay tabanlı bir veri modeli kullanarak platformlar arası birlikte çalışabilirlik gibi daha dayanıklı çözümler sunduğu belirtildi.

Universal Analytics 2023 tarihinde Kaldırılacak, Google kendi resimi sayfasında bu konuyu duyurdu. Bizler için üzücü bir olay olacak fakat google ne düşünürse en doğrusunu yapacağına inanıyoruz.

Günümüzde kullanıcılar için oldukça önemli bir konu olan gizlilik konusunda daha güvenilir çözümler sunan GA4; IP adreslerini gizlemeyen yapısı ile veri gizliliğini korumayı amaçlar.
 

Google Analytics 4'ün Faydaları

GA4, uygulama satışlarını veya yüklemelerini artırmak, potansiyel müşteriler oluşturmak ve çevrimiçi ve çevrimdışı müşteri etkileşimlerini birbirine bağlamak gibi bir dizi önemli iş hedefini karşılamak üzere tasarlanmıştır.

 

Google Analytics 4'ün sunduğu avantajlardan bazıları;

 

"Temas Noktalarında İçgörüler"


Müşteri yaşam döngüsünün eksiksiz bir görünümü, platforma göre ayrıştırılamayan ve bağımsız oturumlar halinde organize edilen bir ölçüm modeliyle elde edilebilir.
 

"Veriye Dayalı İlişkilendirme"

Son tıklamadan daha fazlasına ilişkilendirme kredisi atayarak, farklı pazarlama etkinliklerinin toplu olarak dönüşümleri nasıl etkilediğini anlamaya yardımcı olur.
 

"Daha Değerli Veriler"

Makine öğrenimi, kullanıcı davranışına ve dönüşümlere ilişkin tahmine dayalı öngörüler üretir, satın alma veya kullanmayı bırakma olasılığı yüksek yeni kullanıcı kitleleri oluşturur ve kritik bilgileri otomatik olarak keşfeder.

 

"Daha fazla işlem yapılabilir veri"

Google Ads gibi diğer Google ürünleriyle kapsamlı entegrasyonlar, reklam kampanyalarını optimize etmek için Analytics analizlerini kullanmayı kolaylaştırmak için GA4'ün birleşik web ve uygulama verileri üzerinde çalışır.

Google, 1 Temmuz 2023'te tüm Universal Analytics mülklerinde yeni verileri işlemeyi durduracaktır; 1 Ekim 2023'te 360 ​​Universal Analytics mülklerinin tamamında yeni verileri işlemeyi durduracak. Daha önce Google Analytics'te işlenen veriler, bu tarihlerden sonra en az altı ay boyunca kullanılabilir durumda kalacaktır.

Bu kararın neleri etkileyeceğini ve Google'ın başka ürünler için alacağı kararlar olup olmayacağını önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum