İkiz bebek olma ihtimali nedir? Nasıl ikiz bebek sahibi olunur? İkiz bebek belirtileri neler?

İkiz bebek olma ihtimali nedir? Nasıl ikiz bebek sahibi olunur? İkiz bebek belirtileri neler?, Bir çiftin en büyük hayali evlenip ev sahibi olmaktır. Bu konuda ikiz bebek sahibi olmak isteyenler uzmanlara danışarak kendilerinin de ikiz bebek sahibi olup olamayacağını merak etmektedirler. Çiftlerin doğal olarak nasıl ikiz sahibi olacaklarını açıklayan uzmanlar, özellikle tüp bebek tedavisini açıkladı. İkiz olma şansı nedir? Nasıl ikizlerin var? ikiz gebelik belirtileri nelerdir?

İkiz bebek olma ihtimali nedir? Nasıl ikiz bebek sahibi olunur? İkiz bebek belirtileri neler?
07 Temmuz 2022 - 02:05 - Güncelleme: 07 Temmuz 2022 - 02:09
İkiz fikri, anne ve baba adaylarının çocuklarının yalnızlık çekmeden büyümesi ve aynı anda iki çocuğun daha rahat büyümesi için ikiz bebek sahibi olmaya karar vermesiyle oluşur. Bu istekler doğrultusunda katlar ile nasıl hamile kalınır soruları gündeme gelmektedir. Hatta bazı aileler ikiz yerine üçüz sahibi olmayı hayal ediyor. Uzmanlar ikiz bebeklerin oluşum nedenini ve nasıl olduğunu açıkladı.
 

İKİZ BEBEĞİNE SAHİP OLMA OLASILIĞI NEDİR?

İKİZ BEBEĞİNE SAHİP OLMA OLASILIĞI NEDİR?

İkiz olma olasılığının tüm gebeliklerin %1'i olduğunu belirten uzmanlar, 100 hamile kadından sadece 1'inin ikiz doğurabileceğini açıkladı. Ancak, bazı çalışmalar bu sayının dönem içinde arttığını göstermiştir. Her şeyden önce uzmanlar, nedensel faktörler arasında genetiğin büyük yer aldığını ve bu genetiğin oranının kalıtımla birlikte arttığını söylediler. Yani ailesinde veya akrabalarında ikiz bebek sahibi olan kişiler varsa, diğer ailelere göre ikiz bebek sahibi olma olasılıkları daha yüksektir.

 

SICAK İKLİM OLUMLU ETKİLER


Ayrıca yapılan araştırmalar, sıcak iklim bölgesinde hamile kalan kişilerin daha fazla ikiz bebek sahibi olduklarını göstermiştir. Örneğin, ekvator bölgesindeki insanların ikizleri olma olasılığı çok daha yüksektir.
 

AĞIRLIK VE UZUNLUK DÜRBÜN SAHİBİ KADIN

Anne adaylarının vücut tipine göre de değiştiğini söyleyen uzmanlar, kilolu ve uzun boylu kadınların ikiz sahibi olma olasılığının daha yüksekken, zayıf ve kısa boylu kadınların ikiz sahibi olma olasılığının daha düşük olduğunu söyledi.
 

ANNE YAŞLI İSE DÜRBÜN OLASILIĞI YÜKSEK

Anne adayının ileri yaşı, genç kadınlara göre çoğul gebelik olasılığını artırmaktadır. Özellikle 40 yaşından sonra hamile kalan kadınlarda ikiz bebeklerin daha sık görüldüğü ve bu oranın %5'e kadar çıktığı tespit edildi. Bunun nedeni özellikle 40 yıl sonra yumurtlama sayısının artmasıdır. Son olarak tüp bebek tedavisinde aşı yönteminin kullanılması ile ikiz gebelik olasılığı oldukça yüksektir. Normal bir hamilelikten %13 daha fazla olduğu uzmanlar tarafından açıklandı.
 

İKİZ BEBEKLERİ NASIL SAHİPTİR?

Fazla kilolu ve uzun boylu kadınların şansı daha yüksek olduğundan, daha uzun boylu kadınların sağlıklı kilo almayı taahhüt ederek ikizleri olma olasılığı daha yüksek olabilir.
Tatlı patates, süt ürünleri ve tatlı patates gibi yiyecekler yumurtalığı artıran yiyeceklerdir ve şansınızı artırabilir.

Araştırmalar sonucunda ortaya çıkan bir gerçek, folik asidin ikiz şansını artırdığıdır.
Tüp bebek tedavisinde uygulanan hormonal ilaçlar ikiz bebek oluşumunu teşvik eder.
Aynı zamanda emziren annelerin hormonlarının artması nedeniyle ikizlere hamile kalma olasılığının yüksek olduğu açıklandı.
 

İKİZ BEBEK BELİRTİLERİ NELERDİR?

İkizlere gebe olduğu düşünülen gebelerde normal gebelik belirtileri daha yoğundur. Yorgun eller ve ayaklar, duygusal olarak aşırı hassasiyet ortaya çıkabilirken, ikiz bebeklerde mide bulantısı daha sık görülür. Müstakbel ikiz annenin rahminde daha fazla tıkanıklık olacağı için sık tuvalete gitme isteğinin olacağı uzmanlar tarafından ortaya çıktı. Ayrıca kan testinde "Beta hCG" düzeyi oldukça yüksek görülür. İlk üç ayda çok hızlı kilo alımı olabilir. İlk muayene sırasında serviks normalden daha açık bir pozisyonda olabilir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum