İnternet bağımlılığı nedir? İnternette vakit geçirmek günah mıdır? Nedir hakkında Bilgiler

Teknoloji her geçen gün değişiyor. İnternet bu teknolojinin bir parçasıdır, ancak hayatımızdaki en etkili faktörlerden biri haline gelmiştir. İnternet, insanlığa fayda sağlayan her icat gibi doğru kullanılmazsa insanı zor durumda bırakabilir. Peki internet bağımlılığı nedir? İnternette vakit geçirmek günah mı? Herkesi ilgilendiren bu konuya Prof. Dr. Mustafa Karataş açıklık getirdi.

İnternet bağımlılığı nedir? İnternette vakit geçirmek günah mıdır? Nedir hakkında Bilgiler
04 Haziran 2022 - 20:06 - Güncelleme: 04 Haziran 2022 - 20:07
İnternet bağımlılığı günümüzün en büyük sorunlarından biri ve kaçınılmaz bağımlılıklardan biri haline geldi. Bir nimet olarak hayatımıza giren internet, içeriğini artıran platformlardaki tehlikeler nedeniyle cezbediciliğe bile yol açabilmektedir. İnternet bağımlılığı, internetin aşırı kullanımı anlamına gelir. Bu aşırı kullanım, bireylerin sorumluluklarını ihmal etmelerine neden oluyorsa, internette vakit geçirerek zaman kavramı dikkati dağıtıyorsa durum vahim bir hal almıştır. Herhangi bir konuda aşırıya kaçmak uygun görülmemektedir. Nitekim Peygamberimiz (sav) zaman hakkında şöyle buyurmuştur: “Beş şey vuku bulmadan önce beş şeyi ganimet olarak bilin.
 
  • 1. Yaşlılığınızdan önce gençliğiniz,
  • 2. Hastalanmadan önce sağlığınız,
  • 3. Fakirliğinden önce zenginliği,
  • 4. Meşgul zamanlarından önceki boş zamanları ve
  • 5. Ölümünden önceki hayatın! (Buhari; Tirmizi). Öte yandan Prof. Dr. Mustafa Karataş da özel açıklamalarda bulundu. Karataş, İslami değerler açısından önemli olan internet bağımlılığına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.


İNTERNET BAĞIMLILIĞI NEDİR?

İnternet bağımlılığı, bir kişinin internet kullanımını artık kontrol edemediği bir durum olarak tanımlanabilir. Bu durum kişinin sosyal hayatını, meslek hayatını ve aile davranışlarını olumsuz etkiler. İnternet bağımlılığı, genel olarak hayatımızda gördüğümüz bağımlılıklar dışında en sık görülen rahatsızlıklardan biridir.

İNTERNET BAĞIMLILIĞI NEDİR?

İNTERNET BAĞIMLILIĞININ İSLAMİ SONUÇLARI

İmtihan için geldiğimiz bu dünyada sorumluluklarımızı yerine getirmemenin elbette İslami sonuçları olacaktır. Bu konuda Prof. Dr. Mustafa Karataş, buluşların kullanımının iyileştirilmesi halinde büyük faydalar sağlayacağını söyledi.

İNTERNET BAĞIMLILIĞININ İSLAMİ SONUÇLARI

KURTARMAK İÇİN NE YAPILMALI?​

Teknoloji bağımlılığı psikolojik bir rahatsızlık olduğu için profesyonel tedavi almak çok önemlidir. Ayrıca bu durumdaki kişiler aile ve arkadaşlarının yardımıyla daha kolay iyileşebilirler.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum