Işıklara Baktığımızda Bunu Fark Ederseniz, Hemen Doktorunuzu Arayın

Işıklara Baktığımızda Bunu Fark Ederseniz, Hemen Doktorunuzu Arayın sağlık beklemeye gelmez acil doktorunuzla iletişim kurunuz. İyi sağlıklı günler dileriz.

Işıklara Baktığımızda Bunu Fark Ederseniz, Hemen Doktorunuzu Arayın
03 Mayıs 2022 - 17:55

Işıklara Baktığımızda Bunu Fark Ederseniz

Görme duyunuzdaki bazı değişiklikler hemen endişe vericidir ve acil bir göz sağlığı randevusu ister. Ancak uzmanlar, daha ince semptomların genellikle göz ardı edildiği, çünkü nispeten normal ve ilgisiz görünebilecekleri konusunda uyarıyorlar - ve özellikle bir oküler fenomen, hızlı tıbbi bakım gerektiren bir duruma işaret edebilir. Hangi semptomun görüşünüzü etkileyebileceğini ve doktorunuzu arayacağınız bir şey olduğunda nasıl bileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Görme duyunuzdaki bazı değişiklikler

Parlak bir ışığa bakarsanız bir halo veya parlama görmek normaldir.

Gözlerinizi aniden parlak bir ışıkla kilitlerseniz (örneğin güneş, araba farları veya bir kamera flaşı), onu çevreleyen bir parlama veya halo fark etmeniz muhtemeldir. Bu olduğunda, ışık retina tarafından normal şekilde işlenmek yerine gözün içine dağılır. Tam olarak hoş olmasa da, oküler sağlığınız veya vizyonunuz için uzun vadeli sonuçları olması muhtemel değildir. Uzmanlar, semptomun tipik olarak dakikalar ila saatler içinde kendi kendine çözüleceğini açıklar.

Gözlerinizi aniden parlak bir ışıkla kilitlerse

Biraz farklı koşullar altında, ciddi bir göz rahatsızlığının belirtisi olabilir.

Aynı reaksiyon, geceleri veya ışıklar loş olduğunda fark ederseniz daha ciddi bir soruna işaret edebilir. Bunun nedeni, bu semptomun genellikle korneada şişmeye (kornea ödemi olarak da bilinir) yol açabilecek bir durum olan Fuchs ("fewks" olarak telaffuz edilir) distrofisi ile ilişkili olmasıdır.

Mayo Clinic'e göre, bu özel semptom kümesini fark ederseniz, "sizi bir kornea uzmanına yönlendirebilecek bir göz bakımı sağlayıcısı görmek" önemlidir. Semptomlar aniden gelişirse acil bakım çağrısında bulunmanız gerektiğini de ekliyorlar. Bu semptomları paylaşabilecek diğer durumların - örneğin glokom veya katarakt - tıbbi yardım gerektirdiğini belirtmektedirler.

Ciddi bir göz rahatsızlığının belirtisi

İşte bunun nedeni - ve ne zaman - olduğu.

Fuchs distrofisi, gözdeki endotel hücreleri tahrip olduğunda ortaya çıkar ve gözün önündeki berrak doku tabakası olan korneada sıvı birikmesine neden olur. Bu, korneanın kalınlaşmasına ve şişmesine neden olarak bir dizi semptomu tetikler.

Mayo Clinic, bu oküler distrofi formunun "genellikle her iki gözü de etkilediğini ve görüşünüzün yıllar içinde giderek kötüleşmesine neden olabileceğini" açıklıyor. Uzmanları, "Tipik olarak, hastalık 30'lu ve 40'lı yaşlarda başlar, ancak Fuchs distrofisi olan birçok kişi 50'li veya 60'lı yaşlarına ulaşana kadar semptomlar geliştirmez" diye ekliyor.
 

Fuchs distrofisinin diğer semptomlarına dikkat edin.

Fuchs distrofisi olan bireyler, loş ışıklara bakarken haleler veya parlama görmenin bir sonucu olarak, gece görüşlerinin zayıf olduğunu fark edebilirler. Hastalar ayrıca bulanık görme, günün başında zayıf başlayan ve daha sonra iyileşen görmedeki dalgalanmalar, kornea yüzeyinde küçük kabarcıklar, göz ağrısı veya gözde bulanıklık görünümünü fark edebilirler.
Semptomlar veya Fuchs distrofisi veya kornea şişmesi gösterdiğinizi düşünüyorsanız doktorunuzla konuşun.

"Işıklara Baktığımızda Bunu Fark Ederseniz, Hemen Doktorunuzu Arayın" içeriğimiz sizler için yararlı bir bilgi olduysa bu konu hakkında yorumlarınızı bekleriz. Hayatınızda ilk her zaman sağlık olmalıdır. Sağlıklı günler dileriz. Bu içeriğimizle alakalı başlıklar, Sağlık haberleri kategorisinde bulabilirisiniz. Bizleri takip ettiğiniz. için teşekkür ederiz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum