Kadınlar kendi kurbanını kesebilir mi?

Kadınlar kendi kurbanını kesebilir mi?, Maddi durumları müsait olan Müslümanlar, kurbanlarını yerine getirmek için günler öncesinden hazırlıklarını tamamladılar. Bayram namazından sonra yapılan ibadette, genellikle erkeklerin görevi üstlendiği zaman, kadınların kendi kurbanlarını kesip kesemeyecekleri ruhları meraklandıran sorular arasındaydı. Kadınlar kendi fedakarlıklarını indirebilir mi? Tüm detaylar burada...

Kadınlar kendi kurbanını kesebilir mi?
09 Temmuz 2022 - 01:55 - Güncelleme: 09 Temmuz 2022 - 02:00
Maddi ve manevi her türlü yakınlığı ve yakınlığı içine alan bir anlam yelpazesine sahip olan kurban, Allah'a yaklaşmayı ve özellikle Allah'a yakınlığı sağlamayı ifade eder. İslam'ın iki bayramından biri olan Kurban Bayramı'nın kurban edilmesi Hanefi mezhebine göre farzdır. Kitabımız Kur'an-ı Kerim'de, gücü yeten tüm Müslümanların kurban etmesi gereken kurbanlar için ayetler vardır. Allah Hac Suresi'nin 37. ayetinde şöyle buyurmaktadır: "Fakat onların etleri Allah'a ve kanlarına ulaşmaz. O'na ulaşan, ancak sizin iyiliğiniz ve ihlasınızdır. Biz onları niçin size sunuyoruz ki, O'nu teşbih edesiniz. O'nun şanını yüceltir ve onu doğru yola iletmesi karşılığında tekbir getirir.O halde iyilik edenlere müjde ver.Genellikle erkekler kurban keser Peki bu tarikatı kadınlar da yapabilir mi?Bu sorunun cevabını haberimizde bulacaksınız. 

Kadınlar Kurban kesimi
 

KADINLAR KENDİ KURBANINI KESEBİLİR Mİ?

KURBANI


Erkekler doğal olarak kadınlardan daha güçlüdür. Bu nedenle kurban bayramında çoğu erkeğin hayvanlarını kurban ettiği görülmektedir. Dini bir zorunluluk değildir. Fedakarlık yapacak kadar fiziksel güce sahip olduğunu düşünen kadınlar da bu işi yapabilirler.

Ancak kadın olsun erkek olsun kurban kesilirken bazı şartların oluşması gerekir. Kurban kesmeye geçmeden önce besmele çekilmelidir. Hayvanın gözleri kapalıyken işkenceye maruz kalmaması için kullanılan malzemelerin temiz ve yeni bilenmiş olması gerekir. Kadın veya erkek veya bu şartları sağlayabilen kadınlar bir hayvan kurban edebilirler.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum