Kars Kafkas Çoban Köpeği Özellikleri Nelerdir? , Kökeni, Mizaç

Rusya ve Kars'da köylerde meşhur köpek cinsi olan Kars Kafkas Çoban Köpeği Özellikleri Nelerdir? , Kökeni, Mizaç nedir? Hangi illerde en çok bakılıyor bu Kafkas Çoban Köpeği hakkında bilinmesi gereken tüm bilgileri öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki makalemizi okuyunuz.

Kars Kafkas Çoban Köpeği Özellikleri Nelerdir? , Kökeni, Mizaç
09 Haziran 2022 - 13:00 - Güncelleme: 09 Haziran 2022 - 13:01
Kafkas Çoban köpeği, Kafkas Dağları'ndan gelen büyük bir çiftlik hayvanı koruyucu köpek ırkıdır. Nagazi, Kafkas Dağ Köpeği ve Kafkas Ovcharka gibi başka isimlerle de bilinir . Transkafkasya'nın dağlık bölgelerinde, özellikle Azerbaycan ve Gürcistan'da yaygın olarak yetiştirilmektedir.

Kafkas Çoban köpeği Karsın Güçlü Köpeğidir.

Kafkas Çoban, en eski, en eski Molasser ırklarından biridir ve bu devasa, koruyucu köpeklerin kökeni biraz gizemlidir. Kafkas Dağları bölgesinden geliyorlar ve 2.000 yıldan fazla bir süredir varlar.

Kars Kafkas Çoban, en eski, en eski Molasser ırklarından biridir.

Bazı insanlar evcilleştirilmiş kurtlardan geldiklerine inanırlar. Diğerleri atalarının Mastiff'leri ve diğer ırkları içerdiğine inanırken. Ve birçok uzman, Kafkas Çoban köpeğinin Tibet'ten göç eden çoban köpeklerinden geldiğini iddia ediyor. Ancak bazı modern arkeolojik kanıtlar, türün Mezopotamya'ya kadar uzandığını gösteriyor.

Kafkas Çoban Köpeğinin Mezopotamya'ya kadar uzandığını gösteriyor.

Kafkas Çoban köpekleri, aslen nereden geldiyseler, yüzyıllar boyunca Kafkasya bölgesinin çobanlarına paha biçilmez yol arkadaşları yaptılar.

Koyun sürülerini ve sahiplerini kurt, ayı ve çakal gibi tehlikeli vahşi hayvanlardan şiddetle koruyorlardı.

Kafkas Çoban Köpeği, Fédération Cynologique Internationale ve United Kennel Club dahil olmak üzere büyük köpek kulübesi kuruluşları tarafından tanınan, tamamen standartlaştırılmış bir cinstir. Kafkas Ovcharka Working Dog Club of America, American Kennel Club'dan tam tanınma istiyor.
 

Kafkas Çoban Köpeği Özellikleri

Kafkas Çoban Köpeği Özellikleri

Kafkas Çoban köpeği çok güzel görünüme sahip büyük bir cinstir. Güçlü kemikli, kaslı, yakışıklı ve dengeli bir molossoid köpektir.

Sade köpeklerin tüyleri daha kısadır ve daha az güçlü yapılı oldukları için daha uzun görünürler. Alp türleri daha ağır bir kaplamaya sahiptir ve daha kaslıdır. Karaciğer, mavi ve düz siyah dışında herhangi bir düz renkte, alacalı veya benekli renkte görünürler.

Yetişkin köpeklerin ortalama vücut yüksekliği, erkeklerde omuzlarda 27 ila 30 inç ve dişiler için 25 ila 28 inç arasındadır. Ergin köpeklerin ortalama canlı ağırlıkları erkeklerde 50 ila 80 kg, dişilerde ise 40 ila 70 kg arasındadır.
 

1- Mizaç

Kafkas Çoban Köpeği Mizaç

Kafkas Çoban köpekleri son derece bağımsız, kendine güvenen, korkusuz ve zekidir. Tanıdık olmayan insanlara karşı temkinli olan son derece koruyucu bölgesel köpeklerdir.

Düşük aktiviteli, çalışmadığı zaman uyuşuk görünen, ancak ailesinin tehdit altında olduğunu hissettiğinde gürültülü ve korkutucu olan bir köpektir.Bazı türler diğerlerinden daha gaddar olsa da, genellikle diğer köpeklere karşı çok bölgesel ve saldırgandırlar, erken ve dikkatli geniş sosyalleşmenin yanı sıra tutarlı, ancak asla zorlayıcı bir muameleye ihtiyaç duymazlar. Bu cins, iyi eğitimli ve sosyalleşirse iyi bir aile köpeği olabilir.
 

2- Ömür

Kafkas Çoban Köpeği Kaç Yıl Yaşar Ömür ne kadardır?

Kafkas Çoban köpeğinin ortalama ömrü 10 ile 12 yıl arasındadır.

3- Besleme

Kafkas Çoban Köpeği Besleme

Olgun bir köpeğin ne kadar yediği, büyüklüğüne, yaşına, yapısına, metabolizmasına ve aktivite düzeyine bağlıdır. Köpekler de insanlar gibi bireylerdir ve hepsinin aynı miktarda yiyeceğe ihtiyacı yoktur.

Kafkas Çoban köpekleri iri yapılıdır ve orta derecede aktiftir. Bu nedenle, diyetleri, ortalama egzersiz ihtiyaçları olan büyük boy bir cins için formüle edilmelidir. Daha iyi beslenme önerileri için bölgenizdeki bir veterinere de danışabilirsiniz .
 

4- İlgili

Kafkas Çoban Köpeği İlgi

Kafkas Çoban köpekleri yetiştirmek için hayvana iyi bakmak çok önemlidir. Ana bakım şekli, uygun diyet ve egzersiz yoluyla kilo kontrolüne ihtiyaç duymalarıdır.

Ayrıca dişlerinin haftada iki veya üç kez fırçalanmasına veya veterinerinizin önerdiği şekilde profesyonelce temizlenmesine ihtiyaçları vardır.

Haftada en az bir kez kulaklarında kir veya kulak kiri olup olmadığını kontrol edin ve gerektiğinde temizleyin. Bunun yapılmaması kulak enfeksiyonlarına neden olabilir. Kırılma ve yaralanmaları önlemek için tırnakları da gerektiği gibi kesilmelidir.
 

5- Sağlık

Kafkas Çoban Köpeği Sağlık

Kafkas Çoban köpekleri genellikle sağlıklıdır. Ancak diğer tüm köpek ırkları gibi onlar da belirli sağlık koşullarına yatkındır.

Ortak sağlık sorunları arasında kalça displazisi, obezite ve ara sıra kalp rahatsızlıkları bulunur. Her zaman bölgenizdeki bir veterinerle iyi iletişim kurmaya çalışın.

Kars Kafkas Çoban köpekleri Cinsi Ve Özellikleri

Kars Kafkas Çoban köpekleri Cinsi Ve Özellikleri

Cins adı:    Kafkas Çoban Köpeği
Diğer isimler:    Nagazi, Kafkas Dağ Köpeği ve Kafkas Ovcharka olarak da bilinir.
cins boyutu:    Büyük
Yükseklik:   Erkekler için omuzlarda 27 ila 30 inç ve dişiler için 25 ila 28 inç arasında
Ağırlık:   Erkeklerde 50 ila 80 kg, kadınlarda 40 ila 70 kg arasında
evcil hayvan olarak iyi:    Evet
İklim Toleransı:    tüm iklimler
Renk:    Karaciğer, mavi ve düz siyah hariç herhangi bir düz renk, benekli veya benekli renk
Ömür:    10 ila 12 yıl arası
Çocuklar için iyi:    Evet
Nadirlik:    Yaygın
Menşei ülke:    Rusya

Not: Genelde Kafkas Çoban Köpekleri eskiden Kars ilinde daha çok yaygındır çünkü hayvancılık çok olduğundan bu Kafkas köpeklerini kapılarına koruma köpeği olarak kullanırlar. Rusya Kars iline yakın olduğundan dolayı Kafkas Çoban Köpeklerini beslerler.

Kafkas Çoban Köpeği Özellikleri hakkında bilgiler sizin için gerçek yararlı bir bilgi oldumu eğer yeterli bir bilgi olduysa yorum yazmayı ve paylaşmayı unutmayınız.

Unutmayın Paylaşmak Önemsemektir!....

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum