Kedilerde Tırnak Hastalıkları Nelerdir?

Kedilerde Tırnak Hastalıkları Nelerdir?, Tırnaklar ve tırnak bakımı kediler için önemli kavramlardır. Bakımlı ve sağlıklı tırnaklar, kedilerin patilerinin sağlığını da korur. Ancak gün içinde çok hareketli olan kedilerin tırnakları çabuk bozulur. Patilerini yalamaya alışmış kediler tırnaklarındaki rahatsızlığı iç organlarına da taşıyabilirler.

Kedilerde Tırnak Hastalıkları Nelerdir?
13 Nisan 2022 - 23:58 - Güncelleme: 12 Mayıs 2022 - 21:30

Tırnak Hastalıkları Nelerdir?

Kediler, anatomileri gereği doğrudan parmakları üzerinde yürüyen canlılardır. Ek olarak, kedilerin yüzeyleri kavramak, nesneleri kolayca tutmak ve kaşımak için tırnaklarına ihtiyacı vardır. Bu nedenle tırnakları gün içinde aşırı yüklenir. Kediler için tırnaklar önemlidir. Sağlıklı tırnaklara sahip kediler her zaman daha mutludur.

Ancak sürekli aktif olan kedi tırnaklarının hastalanması çok kolaydır. Elbette kedinizin gün içinde sürekli tuvalete gittiği için tırnaklarının hijyenik olmasını bekleyemezsiniz. Çöp kutusuna giden kedilerin tırnak bozukluklarından muzdarip olma olasılığı daha yüksektir. Tüm bunlara ek olarak, genetik veya diğer sağlık durumlarından kaynaklanan tırnak bozuklukları da vardır. Kedilerde tırnak hastalıkları, iltihaplanmalar, enfeksiyonlar ve şekil bozukluklarından kaynaklanır. Bakteriyel ve fungal tırnak enfeksiyonları kedilerin tırnaklarının yapısını bozar.

Tırnak Hastalıkları Nelerdir?

Kedilerde Tırnak Hastalıkları Nelerdir?

Bakımı yapılmayan kedilerin tırnaklarında soyulma meydana gelebilir. Kedi tırmığı hastalığı genellikle kedi pireleri ile enfekte olan kedilerin tırnaklarında oluşur. Bir kedinin tümörü, kanseri veya bağışıklık sistemi sorunu varsa, tırnak rahatsızlığına neden olur. Kediler, tırnaklarında anormal bir durum tespit edildiğinde bir veterinere götürülmelidir. Aksi takdirde ortam başka sorunların ortaya çıkmasına hazırlanır.
 

Kedilerde tırnak mantarı nasıl tedavi edilir?

Kedilerin tırnağının yapısı ile insan tırnağının yapısı birbirine çok benzer. Tırnak mantarı, zayıf ve kırılgan tırnakların ana nedenidir. İnsanlarda ortaya çıkan bu durum kedilerde de sıklıkla görülmektedir. Tırnak mantarı zamanında tedavi edilmezse tüm tırnaklara zarar verir ve mantarı vücudun farklı bölgelerine yayar. Kedinizin tırnağındaki mantar için önce bir veterinere gitmelisiniz. Mantar tedavilerinde, kundaklanmış kedilere losyon ve ilaç tedavisi de uygulanmaktadır. Bu, kedinizin tırnaklarını sirke ile yıkamak için çok etkili bir yöntemdir. Çünkü sirke güçlü bir bakterisittir. Mantar tırnağı veya hatta tüm pençe sirkeli su ve batikon ile yıkanmalıdır.

Kedilerde tırnak mantarı nasıl tedavi edilir?

Kedilerde tırnak soyulması nasıl tedavi edilir?

Kedilerde Tırnak Hastalıkları, Sürekli kaşınan kedilerin tırnakları bir süre sonra kırılır veya soyulmaya başlar. Ek olarak, vitamin eksikliği veya cilt hastalığı olan kedilerde tırnakların soyulması yaygındır. Kedi tırnaklarındaki bu sorunları en aza indirmek için kedinizin tırnaklarını kesmeniz önerilir. Tırnak soyulması kendi kendini iyileştiren bir problemdir. Veterinerinizin önerdiği veya kendiniz için kullandığınız bir nemlendirici de kullanabilirsiniz. Kedinizin tırnaklarını düzenli aralıklarla elma sirkesine batırmak tırnakların soyulmasında etkili olacaktır.
 

Kedi tırnak iltihabı nasıl tedavi edilir?

 Tırnak Hastalıkları, Kedilerde iltihaplanmanın yaygın bir nedeni zayıf bir bağışıklık sistemidir. İltihaplı tırnak hastalığı kediler için zor zamanlar yaşanmasına neden olur. Kedinizi iltihap için veterinere götürmeniz gerekir. Veteriner hekim, tırnak diplerindeki iltihaplanma için uygun tedavi yöntemlerini uygulayacaktır. Veteriner hekiminiz tarafından tırnak altlarına losyon ve krem ​​sürmeniz daha pratiktir. Ayrıca kedinizin evde hijyenine daha fazla dikkat ederek bu sorundan daha hızlı kurtulabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum