Kilo vermek isteyenler için kırmızı et, kırmızı et kaç kaloridir?

Türk halkının en sevdiği yiyeceklerden olan kırmızı et kaç kaloridir?, Kırmızı et, yüksek protein içeriği ile tokluk hissi verir. Bu nedenle kilo vermek isteyenler için kırmızı et listenin başında yer almaktadır.

Kilo vermek isteyenler için kırmızı et, kırmızı et kaç kaloridir?
11 Temmuz 2022 - 01:18 - Güncelleme: 11 Temmuz 2022 - 01:20
Kırmızı et, Türk mutfağında en çok tüketilen yiyeceklerden biridir. Özellikle akşam yemeklerinde afiyetle yenen kırmızı et tam bir protein deposudur. En fazla protein içeren besin grubunun başında gelir. Protein seviyesi yüksek olduğu için kilo vermek isteyenlerin ve diyet yapanların tükettiği bir besindir. Diyetisyenler özellikle kilo vermek isteyenlerin sofralarındaki eti asla ihmal etmemeleri konusunda ısrar ediyor.
 

Et kaç kaloridir?

Et kaç kaloridir?

Diyetisyen Emre Uzun, 100 gram yağsız dana etinin 205 kalori içerdiğini bildiriyor.

Yağda pişirilen 100 gram et 204 kaloriyi temsil eder.
100 gram kaynatılarak pişirilen et 89 kaloriyi temsil eder.
100 gram ızgara et 167 kalori içerir.
 

Kilo vermek istiyorsan et ye

Kilo vermek istiyorsan et ye

Her sağlıklı insanın günlük tüketmesi gereken protein kırmızı ette bol miktarda bulunur. Sağlıklı bir yetişkin erkeğin 55 gram proteine, dişinin ise 45 gram proteine ​​ihtiyacı vardır. Elbette bu miktar kişinin sağlık durumu ve kilosu ile orantılı olarak değişebilir. Bu günlük protein ihtiyacı yaklaşık olarak %75 hayvansal gıdalardan ve %50 bitkisel gıdalardan karşılanabilir.
Kırmızı et en fazla protein içeren besinlerden biridir. Yüksek protein içeriği içerdiğinden kişinin uzun süre tok kalmasını sağlar. Kırmızı et, tokluk özelliği sayesinde diyet listelerinin başında gelir. Sizi uzun süre tok tutan bir besin olduğu için kişinin daha hızlı ve kolay kilo vermesine yardımcı olur.Diyetisyen Ömer Can Yorulmaz kırmızı etin faydaları hakkında şunları ifade etti;

“Sağlıklı ve dengeli beslenmenin yolu et yemekten geçiyor. Kırmızı et en zengin demir minerali kaynağıdır ve aynı zamanda tam bir protein deposudur. Sağlıklı bir bireyin günde ortalama 100 gram kırmızı et veya 3 orta boy köfte tüketmesi önerilir. Kırmızı et her gün yenemese de haftada en az 2-3 kez yenmelidir. Elbette bu miktar her birinin sağlık durumuna göre farklılık göstermektedir.

 

Etin besin değeri nedir?


100 gram etin besin değeri;

Kalori (kcal) 143

Toplam yağ 3.5g

Doymuş Yağ 1.2g

Trans yağ 0g

kolesterol 73 mg

sodyum 57mg

potasyum 421mg

karbonhidratlar 0g

Diyet Lifi 0g

şeker 0g

26g proteini

C vitamini 0mg

Kalsiyum 6mg

Demir 1.2 mg

D vitamini 10 IU

B6 Vitamini 0.7mg

Kobalamin 0.6 mcg

Magnezyum 29mg

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum