Lazy Load Neden Kullanılmalı? Özellikleri nelerdir?

Lazy Load Neden Kullanılmalı?, Lazy Load kullanarak, ziyaretçinin faresinin hareketine bağlı olarak, sayfanın ilk açıldığında görünmeyen kısmı, kullanıcı sayfayı aşağı kaydırdıkça sınırlı sayıda yüklenir. Böylece SEO ve kullanıcı deneyimi açısından oldukça önemli olan sayfa açılma hızı önemli ölçüde azalacaktır.

Lazy Load Neden Kullanılmalı? Özellikleri nelerdir?
03 Mayıs 2022 - 12:50 - Güncelleme: 03 Mayıs 2022 - 13:01
Lazy Load, İnternet kullanıcılarının %40'ının, yüklenmesi 3 saniyeden uzun süren bir web sitesini terk ettiğini biliyor muydunuz?*

Site hızı, SEO çalışmalarında en önemli alanlardan biridir. Özellikle e-ticaret sitelerinde görsel sayısının fazla olması site hızını olumsuz etkilemekte ve ziyaretçileri aradıkları ürüne ulaşamadan siteden ayrılmaya zorlamaktadır. Bu, hemen çıkma oranlarını artırırken, görünürlüğü ve sıralamaları da olumsuz etkiler.

Kod iyileştirmeleri genellikle site hızını artırmak için uygulanır. Önce kullanılmayan kod parçaları kaldırılır. Peki, hızı artırmak için kullanılan kodları nasıl iyileştirip iyileştirebiliriz?

Lazy Load Neden Kullanılmalı

İhtiyacın olana kadar gösterme!

Dinamik İşlev Yükleme olarak da bilinen Lazy Load Neden Kullanılmalı?, bant genişliğinden tasarruf ederken site hızını artıran bir moddur. Genel olarak konuşursak, gerekli olmadığında bir nesneyi çağırmamaya dayanır. Yarattığımız nesneleri ihtiyacımız olmadığında kullanmazsak performans artışı sağlarız.

Lazy Load, sitenin geç açılmasını önlemek için görsel yoğunluğu ve sayfa uzunluğu (aşağı) yüksek olan sitelerde ek bir Javascript dosyasının kullanılmasıdır. Bu özelliği kullanan bir web sayfası açıldığında henüz ekranda görüntülenmeyen resimler yüklenemez. Sayfadaki tüm resimler bir kerede yüklenemez ve yalnızca kullanıcının ekranındaki resimler yüklenir. Kısa boylu; gerekli görmedikçe herhangi bir görüntü oluşturmamayı taahhüt eder.

Lazy Load, ağırlıklı olarak e-ticaret sitelerinde kullanılmaktadır. Görsel listelemenin yaygın olarak kullanıldığı e-ticaret sitelerinde; Ortaya çıkan görsel fazlalık site hızını olumsuz etkiler. Bunun temel nedeni, sayfaya girildiğinde tüm resimlerin aynı anda çağrılması ve sunucudan yüklenmesidir. Ancak Lazy Load özelliği kullanıldığında sayfada listelenen ürün görselleri ihtiyaca göre açılmaktadır. Bu sayede sitenin hızı arttırılmış olur. Lazy Load Neden Kullanılmalı? fonksiyonu kullanılmadığında; ürün listelendiğinde; aşağı kaydırdığınızda sayfa ilk açıldığında tüm fotoğraflar yüklenmeye çalışır ve o sayfadaki tüm ürünler sunucudan çağrılır ve aynı anda yüklenir. Bu durum sitenin hızını azaltsa da ziyaretçileri sitenin açılmasını ve istedikleri ürüne erişmesini beklerken siteden ayrılmaya zorlamaktadır.

Lazy Load Hızlı yükleme

Tembel Yükleme özelliğinin faydaları nelerdir?

 • Artan site hızı ve performansı.
 • Sayfaları daha hızlı açmak hemen çıkma oranlarını düşürür. Bu sayede SEO çalışmaları da olumlu yönde etkilenmektedir.
 • Siteye giren kullanıcı tüm görsellerin açılmasını beklemez. Bu durumda hemen çıkma oranlarının artması engellenir.
 • Aşırı kaynak kullanımı yerine sadece kullanıcının gördüğü alanlar sunucudan yüklenir. Bu sayede gereksiz kaynak kullanımının önüne geçilmiş olur.
 • İçerik hareketini iyileştirmeye yardımcı olurken kullanıcı deneyimini geliştirir ve geliştirir.
 • SQL sorgularının gereksiz yere çalıştırılması engellenir.
 • Dinamik yükleme, kullanıcının sayfadan sayfaya atlamadan veya tarayıcıların yenilenmesini beklemeden daha fazla içerik deneyimi yaşamasını sağlar.
 

Düşünülmesi gereken şeyler:

 • Tembel yük; Bu, siteniz çok fazla resim kullanıyorsa kullanışlıdır. Daha yoğun içerikli sitelerde kullanılması önerilmez.
 • Bu özellik, dahili bir tarayıcı özelliği değil, bir JavaScript dosyasının kullanılmasını gerektirir. Bu, geliştirme ve test açısından süreci uzatabilir.
 • Yanlış yapılandırma, ziyaretçilerin görüntüleri izlemesini engelleyebilir. Bu nedenle hatasız bir yapı oluşturmaya özen gösterilmesi önemlidir.
 • Görseller, ziyaretçi ekranına düşerek mümkün olan en hızlı şekilde yüklenmelidir. Sayfa aşağı kaydırılmasına rağmen yüklenmesi gereken görsel 3 saniye içinde yüklenmezse kullanıcı deneyimi etkilenir.
 • Arka plan renkleri, yükleme animasyonları veya küçük resim önizlemeleri ile kullanıcı, resimlerin bu alanlara yükleneceğini bilmelidir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 0 Yorum