Mezitli Plajları ve Koyları Listesi 2022

Mezitli Plajları ve Koyları Listesi 2022 hakkında gerekli olan bütün bilgileri sizlere net bir şekilde makalemizde tek tek anlatacağız hadi okumaya başlayalım....

Mezitli Plajları ve Koyları Listesi 2022
05 Ağustos 2022 - 23:14 - Güncelleme: 05 Ağustos 2022 - 23:17

Mezitli'deki plajlar ve koylar listesi

Mersin'in şehircilik açısından en zengin bölgelerinden biri olan Mezitli, yüksek yapıların ve modern kentleşmenin görülebildiği yerlerden biridir. Mersin'in dört merkez ilçesinden biri olan Mezitli Plajları , temiz denizi sayesinde Akdeniz'de huzurlu bir tatil düşünen herkese kapılarını açıyor. Mezitli'de tatil yapmayı tercih edenler, çevrede artan yapılaşma nedeniyle tatillerinin çoğunu Mezitli sahillerinde geçiriyor.

Mezitli Plajları genel olarak geniş bir kıyı alanına sahip olmasa da temiz denizi ve ince kumu sayesinde birçok plaja ev sahipliği yapmaktadır. Mezitli ilçesindeki plajlar oldukça temizdir. Mezitli plajları, suların tazeliği ve maviliği sayesinde özellikle hafta sonları oldukça hareketlidir. Kalabalıktan uzak bir plaj deneyimi için ziyaretçiler genellikle hafta içi Mezitli plajlarını tercih ediyor.

Akdeniz'e hakim konumu sayesinde birçok plaj alternatifi sunan bu güzel beldenin en popüler tatil bölgelerinden biri de Mezitli Plajları. Bu şirin belde, denize sıfır konumu ve birbirinden güzel plajları sayesinde her yıl binlerce tatilciyi ağırlamaktadır. Ağırlıklı olarak yüksek yapıların bulunduğu ilçede yazlık alanların sayısı oldukça fazladır.
 

Mezitli nerede?

Mezitli nerede?

Toros Dağlarına yaslanan Mezitli, Mersin şehir merkezine yaklaşık 35 km uzaklıktadır. Akdeniz'e bakan sahilinde yer alan plajları ile ünlüdür.
 

Mezitli sahillerinde tatil

Akdeniz'de, inanılmaz güzellikte ve sizi Mezitli'ye çeken mavinin içinde huzurlu bir tatil fırsatı bulmak mümkün. Mezitli'de en çok bilinen plaj isimlerini sizler için listeledik;
  • Soli Plajı
  • Tece halk plajı
  • Taşkıran Plajı
  • Plaj Sahil-Strand
  • Gümüşkum Orman İşletme Plajı'nın 100. Yıl Dönümü
  • Mezitli Plajları 

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Mezitli'de denize girebileceğiniz birçok plaj bulunmaktadır. Yine burada hem eğlenmek hem de tatil yapmak isteyenler için Pompeii plajı da tatil severlerin tercihleri ​​arasında yer alıyor.

 

Mezitli Soli Plajı

Mezitli Soli Plajı

Adını Mezitli'nin antik kentlerinden biri olan Soli antik kentinden alıyor. Soli Plajı'nda ince kum olmasına rağmen bazı yerlerinde küçük çakıl taşları da bulunmaktadır. Mezitli'deki diğer plajlara göre deniz daha dalgalı. Soli Beach'teki tesislere baktığınızda şezlonglar, soyunma odaları, şemsiye kiralama yerleri, tuvaletler, restoranlar ve ücretli duşlar olduğunu söyleyebilirsiniz. Konaklama alanları daha çok sahil çevresinde olduğu için özellikle hafta sonları çok kalabalık oluyor. Soli Beach halk plajı olduğu için giriş ücreti yok.

Adını 3 km uzaklıktaki Soli antik kentinden alan bu güzel plajda denize girmek ücretsiz. Genel olarak kumlu olmasına rağmen bazı yerlerde kayalık alanlar bulunmaktadır. Deniz genel olarak dalgalıdır. Bu özelliği ile denizde oyun oynamak isteyenler için idealdir.Plajda şezlong ve şemsiye kiralama,duş ve soyunma kabinleri ücretlidir. Yeme-içme hizmeti sunan tesisler sayesinde keyifli bir gün geçirmek mümkün. Hafta sonları çok kalabalık olabileceğinden erken gitmekte fayda var.
 

Mezitli Tece halk plajı

Tece halk plajı bölgenin en popüler plajlarından biridir. Denize girişteki ilk bölge çakıllardan oluşmaktadır. Sahilde piknik yapmak, kamp yapmak, yürüyüş yapmak gibi seçenekler ziyaretçilerin tercih edebileceği aktivitelerden bazılarıdır. Deniz suyunda zaman zaman kirlilik gözlemlense de belediye düzenli temizlik çalışmaları yaparak bu sorunu ortadan kaldırmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bu plaj duş, tuvalet, restoran, soyunma kabini gibi temel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir halk plajı olduğundan giriş ücretsizdir.


Mezitli ilçesi Deniz Mahallesi'nde bulunan Tece halk plajı, 60m genişliğinde ve 300m uzunluğunda yapısıyla sıkça tercih edilen bir plajdır. Deniz girişinde taşlık bir kısım olsa da kumun ipeksi yapısı tercih edilme sebeplerinden biridir. Plajın diğer özelliklerinden bazıları aşağıdaki gibidir.

Ücretsiz giriş mevcuttur.
Özel otoparkı sayesinde araçla gelebilirsiniz.
Sadece yüzmek için değil kamp, ​​piknik ve yürüyüş için de idealdir.
Soyunma odaları, duşlar, tuvaletler ve yiyecek ve içecek temin edilebilecek tesisler bulunmaktadır.
Deniz suyunun dalgalardan dolayı zaman zaman kirlenmesi olsa da belediyenin müdahalesiyle kirlilik ortadan kalkıyor.
 

Mezitli Taşkıran Plajı

Mezitli'nin en popüler plajlarından biri olan Taşkıran Plajı, güzel bir gezi sonrası denize girmek ve dinlenmek isteyen ziyaretçilerin ilk tercihleri ​​arasında yer alıyor. Diğer plajlara göre denizi daha sakin, plajı ince kumlu ve deniz giderek derinleşiyor. Otoyola yakındır, bu nedenle restoranlara ve yemek yemeye erişim kolaydır. Taşkıran Plajı'na giriş tamamen ücretsizdir.

Bölgenin en popüler plajlarından biri olan Taşkıran Plajı, Viranşehir ilçesinde bulunuyor. Plaja giriş ücretsizdir. Soli antik kentine çok yakın olduğu için aynı gün hem kültür gezisi hem de deniz tatili yapmak isteyenlerin ana durağıdır. Kumsalın genişliği sayesinde piknik yapmak da mümkündür.

Aniden derinleşmeyen deniz özellikle yüzme bilmeyenler için çok avantajlı. Bu plajda duş, kabin ve yemek tesisi gibi imkanlar bulunmamaktadır. Bu nedenle piknik yapmayı planlamayan kişiler plaj çevresinde bulunan tesislerde geçimlerini sağlayabilirler.
 

Mezitli sahil plajı

Bu plaj ilçedeki en temiz suya ve en temiz kuma sahiptir. Tatil olmayan günlerde bile sıklıkla kalabalık alan bu plaj, özellikle aileler tarafından tercih ediliyor. Beach Strand'a giriş ücretsizdir.
 

Mezitli 100. Yıl Gümüşkum Orman İşletme Alanı

Mezitli 100. Yıl Tabiat Parkı içerisinde yer alan Gümüşkum Orman Amenajman Plajı, Mezitli'nin mavi bayraklı tek plajıdır. Tabiat parkında piknik yapma imkanı sunar, deniz hemen derinleşmez ve ince kum plajın büyük bir bölümünü kaplar. Temel ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılayabileceğiniz tuvaletler, duşlar, soyunma odaları ve restoranların bulunduğu Gümüşkum Orman Amenajman Plajı, genellikle ailelerin tercih ettiği bir plajdır. Giriş ücreti kişi başı 3 ile 6 TL iken araçlar için 6 ile 162 TL arasında değişiyor. Akdeniz'in incisi Mersin'in Mezitli ilçesinde dilediğiniz plajda huzurlu bir tatil geçirebilirsiniz.
 

Mezitli 100. Yıl Gümüşkum Orman İşletme Alanı

Mersin şehir merkezine 19,6 kilometre uzaklıkta bulunan 100. Yıl Gümüşkum Tabiat Parkı, 75. Yıl Mahallesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Tabiat parkı içerisinde yer alan orman amenajman plajı 100. Yıl Gümüşkum 50 m genişliğe ve yaklaşık 700 m uzunluğa sahiptir. Kumsalı ve berrak denizi ile tatilcilerin gözdesi haline gelmiştir. Plajın bir kısmında Caretta Caretta kaplumbağalarının yumurtalarını bırakabilecekleri özel bir alan bulunuyor. Tabiat parkı içerisinde yer aldığı için ağaçların arasında piknik yapmak mümkündür. Tuvaletler, duşlar, soyunma kabinleri, restoranlar ve özel otopark orman idaresinin sunduğu diğer imkanlardır. Bu plajın en büyük özelliği Mezitli ilçesinde mavi bayraklı tek plaj olmasıdır. Gümüşkum 100. Yıl Tabiat Parkı'na giriş ücretlidir. Yayalar ve araçlar için çok uygun ücretler alınmaktadır.
 

Mezitli Sahili-Plaj-Sır

Mezitli Plajı-Plaj-Izgara mavi bayrak olmamasına rağmen bölgenin en temiz plajı olarak kabul edilir. Temiz deniz suyu ve kumun doğal karakteri sayesinde her zaman çok yoğun bir ortam sunar. Plajın hemen yanında bulunan yaya yolları sayesinde gece gündüz ayrıcalıklı bir bölgedir. Bu plaj genellikle çocukların yüzebileceği bir alan olduğu için aileler tarafından tercih edilmektedir. Plajda duş, tuvalet ve yemek gibi tesisler bulunmadığından bu ihtiyaçlar yakındaki işletmeler tarafından karşılanabilmektedir. Viranşehir ilçesinde bulunan bu plaja giriş ücretsizdir.
 

Mezitli Pompei Beach

Denizle birlikte eğlenmek isteyen tatilcilerin gözdesi olan Pompeii plajı, diğer plajlara göre farklı konseptiyle dikkat çekiyor. Özel servisi olan bu plajda duş, tuvalet, soyunma kabini ve restoran gibi hizmetler sunuluyor. Sahildeki ahşap yürüyüş yolları, masalar ve çardaklar masalsı bir görünüm sağlıyor. Müzik eşliğinde içkilerinizi yudumlayabileceğiniz bu güzel plajda servisler ücretli. Plaj içerisinde her şey dahil konsept arayanlar için idealdir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum