Mostar Köprüsü nerede? Mostar Köprüsü hangi ülkede? Mostar Köprüsünü kim yaptı?

Mostar Köprüsü nerede? Mostar Köprüsü hangi ülkede? Mostar Köprüsünü kim yaptı? 3 milyon 243 bin 425 kişinin hayalleri için ter döktüğü YKS'nin ilk oturumu TYT (Temel Yeterlilik Testi) bugün yapıldı. Sınav sırasında sorulan "Mostar'daki köprü nerede?" Soru herkes tarafından soruldu. Peki Mostar köprüsü hangi ülkede bulunuyor? Mostar Köprüsü ne zaman inşa edildi? İşte internette birçok kişinin aradığı sorunun cevabı...

Mostar Köprüsü nerede? Mostar Köprüsü hangi ülkede? Mostar Köprüsünü kim yaptı?
19 Haziran 2022 - 00:24 - Güncelleme: 19 Haziran 2022 - 00:25
Bugün Türkiye'nin dört bir yanından milyonlarca öğrenci üniversite hayallerini gerçekleştirmek için TYT sınavına girdi. Pek çok farklı konuda soruların yer aldığı sınavda çekilen Mostar köprüsü sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Pek çok insan soruyor, “Mostar'daki köprü nerede? Mostar Köprüsü ne zaman yapıldı? Mostar Köprüsü hangi ülkededir? gibi soruların yanıtlarını arama motorlarında hızla aramaya başladı. Etkileyici mimarisi ve tarihi dokunuşlarıyla herkesin merak ettiği Mostar Köprüsü ile ilgili tüm detayları anlattık.
 

MOSTAR KÖPRÜSÜ NEREDE? MOSTAR KÖPRÜSÜ HANGİ ÜLKEDE BULUNMAKTADIR?

MOSTAR KÖPRÜSÜ NEREDE? MOSTAR KÖPRÜSÜ HANGİ ÜLKEDE BULUNMAKTADIR?

Bosna Hersek sınırları içerisinde yer alan Mostar Köprüsü, Neretva Nehri üzerinde bulunuyor. Derin bir tarihi gözler önüne seren köprü, 1566 yılında Mimar Sinan'ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından yaptırılmış ve 9 Kasım 1993'te Bosna-Hırvat Savaşı sırasında yıkılmıştır.


Mostar Köprüsü

UNESCO ve Dünya Bankası öncülüğünde 1997 yılında yeniden inşasına başlanan köprü, 23 Temmuz 2004'te yeni haliyle ziyarete açıldı.

Mostar Köprüsü Nerede?


456 dökme taşın kullanıldığı Mostar Köprüsü, Neretva Nehri'nden 24 metre yükseklikte, 30 metre uzunluğunda ve 4 metre genişliğinde. Kentte ticaretin zenginleşmesinde önemli rol oynayan Mostar köprüsü, yapılır yapılmaz bölgeye adını vermiş. Mostar Köprüsü, Mostar Eski Kenti ile birlikte 2005 yılında Dünya Mirası Listesine girmeyi başardı.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum