Müzik festivalinin tarihi nedir?

Müzik festivalinin tarihi nedir?, Dünya Müzik Günü olarak da bilinen Müzik Günü, 21 Haziran'da tüm dünyada kutlanıyor. 1976'da hayal edilen ve 2022'de 40. yılını kutlayan bu festivalin tarihine dönelim.

Müzik festivalinin tarihi nedir?
20 Haziran 2022 - 16:56 - Güncelleme: 20 Haziran 2022 - 16:56
Her yıl 21 Haziran'da aynı nakarat. Sokak konserleri veya barlar, genellikle yaz gündönümüne denk gelen bu gecede parti yapmayı teşvik eder.

Fransa'da müzik festivalinin ilkini 1982'de başlatan o zamanın Kültür Bakanı Jack Lang'diyse, müzik festivalinin gerçek tarihini bilmek için 1976'ya geri dönmemiz gerekir.
 

Müzik festivalinin kökeni nedir?

Amerikalı bir müzisyen olan Joël Cohen, daha sonra France Musique müzik kanalında çalıştı. Kış gündönümünü ve yaz gündönümünü kutlamak için , gece boyunca yayınlanan ve "Müziğin Satürnya'sını" vaftiz edeceği özel bir müzik programı sunuyor. İlk baskı 21 Haziran 1976'da gerçekleşti.


Birkaç yıl sonra, 10 Haziran 1981'de François Mitterrand'ın seçilmesini kutlamak için "Müzik ve Gençlik Festivali" düzenlendi . Paris'teki Place de la République'de ücretsiz bir konser yaklaşık 100.000 kişiyi bir araya getirdi.

Bakanlık eski müzik ve dans direktörü Jack Lang ve Maurice Fleuret, bu şenlikli etkinlikten ve Joël Cohen'in "Saturnales de la Musique"inden esinlenerek, başlangıçta adı "Fait music!" olan Fête de la Musique'i yarattılar. amatörleri Fransa'da performans göstermeye teşvik etmek için. Ve çalışıyor ! İlk resmi müzik festivalinin yapıldığı 21 Haziran 1982'de müzisyenler barları, parkları ve sokakları vatandaşları memnun etmek için işgal eder.

Dünya çapında 110'dan fazla ülkede düzenlenen müzik festivali şu anda 350'den fazla şehirde ve 120 ülkede kutlanıyor.

 

Müzik festivali neden 21 Haziran'da yapılıyor?

Yaz gündönümü günü olan 21 Haziran, kuzey yarımkürede yılın en kısa gecesidir. Güneşli günlerin başlangıcına işaret eden sembolik bir gün ve sabaha kadar partileri teşvik eden bir tempo.
 

Müzik festivali 40 yaşında!

Müzik festivalinin 40. yıldönümünü kutlamak için Fransa genelinde birçok konser düzenleniyor. Covid-19 salgınıyla bağlantılı sağlık kısıtlamaları nedeniyle iki isteksiz baskının ardından Fransızlar tarafından merakla beklenen etkinlikler. "Bu basım bize Fête de la Musique'in temellerine geri dönme, yaratılışına öncülük eden ilkeleri vurgulama fırsatı veriyor: tüm izleyicileri hedef alan şenlikli, popüler ve kendiliğinden bir etkinlik. amatör uygulamaları teşvik", Kültür Bakanlığı belirtirkendi web sitesinde. Bu vesileyle, bakanlığın web sitesinde yayınlanan etkileşimli bir harita, yalnızca Fransa'daki tüm programları değil, tüm programları da ortaya koyuyor. Birleşik Krallık, Portekiz, Almanya ve İspanya da uyum içinde!

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum