Neden TikTok Bu Kadar Popüler? oluyor TikTok'un bu kadar Bağımlılık Yapmasındaki 3 Neden Nedir?

TikTok girdiği tüm pazarlarda fırtına gibi esmeye devam ediyor. Bu fırtınanın etkisi o kadar büyüktü ki, hükümetler arasında bir krize bile neden oldu. 18 ay gibi kısa bir sürede yetişkin kullanıcı tabanını 5,5 kat artıran ve 60 milyon aktif kullanıcıya ulaşan sosyal medya platformunun bu dev yükselişi ABD hükümetini alarma geçirdi.

Neden TikTok Bu Kadar Popüler? oluyor TikTok'un bu kadar Bağımlılık Yapmasındaki 3 Neden Nedir?
03 Mayıs 2022 - 12:57 - Güncelleme: 03 Mayıs 2022 - 17:12
Çok geçmeden Facebook, Instagram ve Twitter üçlüsünden başka popüler sosyal ağ olmayacağını düşünenler şokta. Çünkü TikTok girdiği her pazarda fırtına gibi esmeye devam ediyor. Bu fırtınanın etkisi o kadar büyüktü ki, hükümetler arasında bir krize bile neden oldu. 18 ay gibi kısa bir sürede yetişkin kullanıcı tabanını 5,5 kat artıran ve 60 milyon aktif kullanıcıya ulaşan sosyal medya platformunun bu devasa yükselişi ABD hükümetini alarma geçirdi.

Çin Halk Cumhuriyeti ile ticaret savaşında teknoloji cephesinde ABD, TikTok'un ülkede faaliyetlerine devam edebilmesi için şirketin Çin dışındaki bir şirkete satılmasını istiyor. Bu muazzam tartışmanın ortasında gerçekten de TikTok'un benzeri görülmemiş ve bitmeyen yükselişi var (pandemi döneminde tüm dünyada trafiğini %15 artırdı). Peki tüm bu yükselişin gizli tarifi nedir? TikTok neden kullanıcılar için bağımlılık yaratıyor? Search Engine Watch makalesine göre bu soruların cevabı TikTok'un algoritmasında gizli.

TikTok

Algoritmanın Büyüsü: İyileştirilmiş İçerik Feed'i

Uygulamanın "Sizin İçin" bölümü, kişinin ilgi alanlarına göre her gün kişiselleştirilmiş bir içerik akışı sunar ve hemen hemen tüm kullanıcılar bu akış seçeneğinde zaman geçirir. Bu, dijital pazarlamacıların yüksek katılımı sağlayabilecek alakalı içerik üretmeleri için büyük bir alan açar.

TikTok algoritması, içeriği en çok etkileşimi alma olasılığı en yüksek olan içeriği feed'in en üstüne yerleştirir. Böylece rüzgarı yelkenlerinde taşıyan videolar giderek daha fazla yayınlanıyor. Bu yayılmada takipçi sayısından çok izlenimler, paylaşımlar, beğeniler ve yorumlar önemli rol oynuyor. Bu sayede sadece abone sayısı yüksek olanlar değil, gerçekten ilgi çekici içerikler de trend oluyor.
 

Favori içeriği vurgulayın

TikTok özet akışınızda izlediğiniz içeriğin bir kısmının aynı tür içerik tarafından takip edildiğini fark etmiş olabilirsiniz. Kullanıcı bir videoyu sonuna kadar izlediğinde TikTok, kullanıcının uygulamada daha fazla zaman geçirebilmesi için aynı tür videoları kullanıcının önüne sunmaya çalışır. Bu özelliğin sadece o sırada izlediğiniz ama sürekli görmek istemediğiniz içerikleri öne çıkarma alışkanlığı olmasına rağmen, bunu görmek istemiyorum seçeneği ile istemediğiniz içerikleri feed'inizden kaldırabilirsiniz. uygulamadaki içerik.

İçerik akışını belirleyen algoritmanın bu özelliği aslında içerik üreticilerini TikTok'a bağımlı hale getiriyor. Instagram etkileyicileri daha fazla görüntüleme ve etkileşime odaklanırken, Twitter gönderileri genellikle zaten ünlü olan kişilerden oluşur. Öte yandan TikTok'ta, ilgi alanları ve etkileşimi yüksek videolar yayınlayan yeni hesaplardaki içeriklerin viral hale gelmesi yaygın bir durum. Bu, markaların doğru içeriği oluşturduğunda, diğer tüm sosyal medya platformlarından daha fazla görünürlük elde edebilecekleri anlamına gelir.


TikTok Neden bu kadar popüler

Elle seçilmiş içerik (küratörlüğünde)

Algoritma, TikTok'ta görüntülediğiniz tüm içeriği seçmez. TikTok'un yaratıcı ekibi içeriği inceler ve bugün hangi içeriğin zirveye çıkması gerektiğine karar verir. Peki dijital pazarlamacılar için neden önemlidir? Çünkü daha önce harika içerikler oluşturduğunuz için ciddi izlenme alma şansınız olmadı. Instagram'da bunu başarmak için kaba kuvvetinizi yani yüksek bütçenizi ve etkileyicilerinizi kullanmanız gerekiyordu. TikTok sayesinde tüm markaların ve influencerların istediği güçlü içeriklerle organik başarının kapıları açılıyor.

Search Engine Watch makalesine göre TikTok'un başarısının arkasında bu özellikler yatıyor. Bu özellikler o kadar güçlü ki TikTok'un ana şirketi ByteDance, ilk yarıda reklam gelirini 7 milyar dolara çıkardı. Bu miktarın Twitter'ın aynı dönemdeki reklam gelirinden yaklaşık 5 kat daha fazla olduğunu belirtmek gerekir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum