PageSpeed Insights Nedir? Nasıl Kullanılır? | PageSpeed puanı nasıl yükseltilir?

"PageSpeed Insights Nedir" Sayfa Hızı Analizleri demektir. Nasıl kullanılır hakkında daha detaylı açıklamalarda bulunduk. PageSpeed 100/100 puanı nasıl yükseltilir? arama sıralamalarında ne gibi bir etkisi vardır. Burada sorulan tüm soruların cevaplarını açıklıyoruz.

PageSpeed Insights Nedir? Nasıl Kullanılır? | PageSpeed puanı nasıl yükseltilir?
19 Mart 2022 - 01:53 - Güncelleme: 19 Mart 2022 - 01:54

İçindekiler;

PageSpeed Insights Nedir?

 
  • Web yöneticileri, iyi bir kullanıcı deneyimi sunmada sayfa hızının önemini anlar. Açık Web'de reklamcılıkla para kazanan yayıncılar için sayfa hızını artırmak, arama trafiğini artırmak, hemen çıkma oranını azaltmak ve gelir artışını artırmak için en doğrudan kaldıraçlardan biridir.
 
  • Sayfa hızını optimize etmenin ilk adımı, bunu ölçmek ve ağırlaştırmış olan içeriklerin nerede olduğunu belirlemektir. Sayfa hızını ölçmek için birçok araç vardır. Ancak Google'ın PageSpeed Insights'ı, eyleme uygulanabilir öneriler sunma açısından belki de en kapsamlı olanıdır.
 
  • Bu kılavuzda, PageSpeed Insights aracına bir giriş, puanın arama sıralamalarını nasıl etkilediğini ve neden 100/100 puanı alamama gerektiğini açıklayacağız. Ardından, sayfa hızına, ne anlama geldiklerini ve bunların nasıl düzeltileceğini görmek için 5 yaygın içeriklere daha derin bir dalış yapın.

PageSpeed Insights Nedir?

Google PageSpeed Insights Nasıl Kullanılır

Google'ın PageSpeed Insights adlı kendi sayfa hız testi vardır. Yayıncıların web sayfalarının yükleme süresini masaüstünde ve mobil cihazlarda ölçmelerine yardımcı olur. Darboğazları tanımlayabilir ve bu bilgileri sitenin sayfa yükleme hızını optimize etmek için verimiş olduğum bu adresten pagespeed.web.dev/ PageSpeed Insights nedir, kullanabilirsiniz. Herhangi bir URL girerek başlayın ve testi çalıştırın.

PageSpeed Insights nedir, Testin ardından Google, test ettiğiniz site için 100 üzerinden bir PageSpeed Puanı atar. Bu, birkaç sayfa yükleme performansı en iyi uygulamalarına dayanır. Ayrıca puanınızı ve dolayısıyla sitenizin genel sayfa yükleme hızını iyileştirmek için önerilerin bir listesini alırsınız.


Google PageSpeed Insights Nasıl Kullanılır

Burası biraz zorlaştığı yer. Önerilerin çoğu geliştirici olmayanlar için mantıklı olmaz. Ama sorun değil! WordPress gibi bir CMS kullanıyorsanız, kodlama bilgisi olmadan bu önerilerin çoğunu uygulamak mümkündür (daha sonra bu konuda daha fazla bilgi).
 

Neden 100/100 puanı elde etmelisiniz?


Siteniz oldukça iyi bir PageSpeed puanı elde ettikten sonra, 90/100'ün üzerinden herhangi bir şeyi söyleyelim, kullanıcılarınız muhtemelen hızlı sayfa yükleme hızıyla ilişkili tüm avantajları yaşıyorlardır. Mükemmel bir 100/100 puanı elde etmeye çalışmak ne kolay ne de mutlaka yararlıdır.


Daha önemli olan, belirli bir sayıya çarpmak yerine PageSpeed önerilerini ne kadar iyi yürüttüğündür. Aşırı optimizasyon, iyi bir genel kullanıcı deneyimi sunmak için çok önemli olan temel tasarım ve kullanılabilirlik öğelerini soymak zorunda kalmak anlamına da gelebilir. Bu nedenle, web yöneticilerinin kullanıcıların siteyi gerçek bir ortamda nasıl deneyimlediğini geniş bir şekilde görmeleri önemlidir. Sitenizi hızlandırmak için form veya işlevden ödün vermeyin.

PageSpeed Insights nedir ne kadar yararlı olsa da, sayfa hızı optimizasyonundaki son kelime olmadığını da unutmayın. Google'ın en önemli olduğunu düşündüğü şeydir. Örneğin, bir sitenin sayfa yükleme süresi 500ms'nin altında olabilir, ancak PageSpeed Insights'ta yine de kötü bir puan alabilir.

Pingdom, YSlow ve GTMetrix gibi diğer sayfa hızı araçlarıyla test etmeyi deneyin. Bu araçlar ayrıca sitenin yükleme hızını çeşitli konumlardan test eder. Farklı araçlardan gelen sayıların tam olarak eşleşmediğini fark edeceksiniz, bu da bu testlerin ne kadar keyfi olabileceğini gösteriyor.

 

Google PageSpeed Insights'ı nasıl kullanılır?


PageSpeed Insights nasıl kullanılır, Google sayfa hızını sıralama sinyali olarak kullanır. Tabii ki, PageSpeed Insights gibi araçlar sağlamanın yanı sıra, Google dünyanın en büyük arama motorunun da çalıştırıyor. Bu nedenle, çıkarılacak doğal sonuç, PageSpeed Insights nedir, puanınızın arama sıralamalarını da etkileyebileceğidir.

Google, 2018 yılından bu yana arama sonuçları için sıralama faktörü olarak mobil sayfa hızını kullanıyor. Haziran 2021'de Google, arama algoritmasını core web vitals'i masaüstü sonuçları için bir sıralama sinyali olarak içerecek şekilde güncelledi. 

Sonuç olarak PageSpeed Insights puanı bir gösteriş ölçümünden daha fazlasıdır. Google, sayfa test metodolojisine gerçekten inanıyor ve sonuç olarak, arama motoru aracılığıyla daha iyi sıralama ve daha fazla trafik ile iyi bir PageSpeed puanına sahip siteleri ödüllendiriyor.
 

PageSpeed puanı nasıl yükseltilir?


İşleyici engelleme kaynaklarını ortadan kaldırma
Anlamı: İşleme engelleme kaynakları, web sayfasının işlenmesi için hayati önem taşıyan JS, CSS, HTML ve yazı tipleri gibi statik dosyalardır. Ziyaretçinin tarayıcısı, sayfanın geri kalanını oluşturmadan önce bu dosyaları indirip işlemeli.

Nasıl düzeltilir: PageSpeed sayfa hız puanı nasıl yükseltilir, sayfanın hızı için web sayfasında çok fazla JS veya CSS yoksa, bunları sıralayarak, yani JS /CSS kodunu HTML dosyasına ekleyerek bu uyarıdan kurtulabilirsiniz. WordPress kullanıyorsanız, bunu yapmak için Autoptimize gibi bir eklenti kullanabilirsiniz. Inlining sadece gerçekten küçük siteler için çalışır. Daha büyük siteler için, komut dosyalarını işleme engellemez hale getirmek için zaman uyumsuz ve erteleme özniteliklerini kullanmalısınız. Bu özniteliklerin her ikisi de tarayıcıya komut dosyasını arka planda indirmesini söyler, böylece web sayfasının işlenmesini engellemez. Zaman uyumsuz komut dosyaları karşıdan yüklemeyi bitirir bitirmez yürütülür, ancak erteleme komut dosyaları belge sırasına saygı gösterecektir. Son olarak, özel yazı tiplerinin işleme engelleme yönünü azaltmak için bunları Google Fonts gibi bir CDN yerine yerel olarak yükleyin.
 

Görüntülerin boyutunu tam optimize etme


Anlamı: Rakipsiz görüntüler nedeniyle eklenen sayfa gecikme süresi hızla toplanabilir. Görüntüleri uygun boyutta, biçimde ve doğru zamanda servis etmek, hem genel sayfa yükleme sürelerini hem de PageSpeed Puanı önemli ölçüde iyileştirebilir.

Nasıl düzeltilir: Açıkçası, görüntüleri optimize etmek için en iyi zaman, web sitesine yüklenmeden öncedir. Bu, tüm site kullanıcılarının uyduklarına uygun format ve maksimum çözünürlük standartlarının belirlenmesi anlamına gelir. Görüntüleri uygun boyutta sunmanın yanı sıra, WebP, JPEG 2000 veya JPEG XR gibi yeni nesil görüntüler sunmak da önemlidir. Yalnızca kullanıcının görüş açısına ilk ulaştıklarında katlananın altındaki görüntüleri yükleyin (bu, tembel yükleme olarak da bilinir). WordPress, Drupal, Magento gibi en yaygın kullanılan CMS, üst düzey formatlara gizli görüntüler sağlamak, tembelleştirmek ve toplu olarak optimize etmek için üçüncü taraf uzantılar ve eklentiler sağlar.
 

Kritik istekleri ilişkilendirmek dan kaçının


Anlamı: Bu, tarayıcının JS, CSS ve HTML'yi ekrandaki piksellere dönüştürmek için attığı adımların sırasını ifade eden kritik işleme yolu kavramına bağlıdır. Kritik istek ilişkileri, sayfa işleme için önemli olan bir dizi bağımlı ağ isteğidir. İlişki ve indirme boyutlarının uzunluğu PageSpeed puanını etkiler.

Nasıl düzeltilir: Buradan, sayfa gecikmesine en çok katkıda bulunanları, bunları erteleyerek, zaman uyumsuz olarak işaretleyerek ve kritik varlıkları mümkün olduğunca erken indirerek kritik yolu kısaltarak belirleyebilir ve hedefleyebilirsiniz. Optimizasyon için bir kaynak olduğu için Google'ın bu testte bir geçiş kartı atamadığını veya başarısız olmadığını fark edeceksiniz.
 

İstek sayısını düşük tutun ve aktarım boyutlarını küçük tutun


Anlamı: Tarayıcıların sitenizi yüklemek için yapması gereken istek sayısı ne kadar fazla olursa ve her isteğin boyutu ne kadar büyük olursa, sitenizin yüklenmesi o kadar uzun sürer. Kritik istekleri sabitlemek gibi, Google da bu test için bir geçiş kartı atamaz veya derecelendirme yapmaz, ancak oluşturulan toplam istek sayısının ve ilişkili indirme boyutlarının bir çetelesini sağlar.

Nasıl düzeltilir: Rapor, istekleri Komut Dosyası, Resim, Yazı Tipi, Stil Sayfası, Medya, Üçüncü Taraf ve daha fazlası gibi farklı varlık türleri altında kategorilere ayırır. Hızlı bir bakış, hangi varlık kategorisinin en çok istek oluşturduğunu ve en yüksek aktarım boyutlarına sahip olduğunu ortaya çıkarabilir. İdeal istek sayısı için bir standart olmasa da, Google bir performans bütçesi oluşturmanızı önerir. Bütçeye sahip olmak, web yöneticilerine kendilerini sorumlu tutmaları için bir standart sağlar. Bütçeyi aştığınızda, iyileştirmeler yapma veya yedekli varlıkları ortadan kaldırma hakkında bir karar verebilirsiniz.
 

Kullanılmayan JavaScript ve CSS'yi azaltma


Anlamı: Kullanılmayan kodun nakliyesi web geliştirmede yaygın bir sorundur. Bootstrap kitaplığından sitenize bir gezinti çubuğu eklemeniz gerektiğini, bu nedenle HTML'nizdeki Bootstrap stil sayfasına bir bağlantı eklemeniz gerektiğini söyleyelim. Stil sayfası yalnızca gezinti çubuğunu içermiyor, Bootstrap'ın tüm bileşenlerini de içeriyor. Kullanılmayan tüm kod sayfa gecikmesine katkıda bulunur.
PageSpeed Insights Nedir ve nasıl kullanılır googlede çok sayıda bir içerikleri bulunmakta fakat kimler doğru konuyu anlatmış kimlerde yanlış konular anlatmış bizlerde bu PageSpeed Insights nedir bilinmesi gereken bilgileri sizlere açıklıyoruz.

Nasıl düzeltilir: PageSpeed Nedir, sayfa için çok büyük bir etkisi vardır. WordPress kullanan yayıncılar, web sayfalarına yabancı JS / CSS kodu ekleyen eklentilerin sayısını azaltmayı düşünmelidir. Sorunlu komut dosyalarının veya stil sayfalarının URL'sini tanımlamak için Chrome DevTools'ta kod kapsamını kullanabilirsiniz. Kod kapsama alanında çok fazla kırmızı olan tema bileşenlerine veya eklentilere dikkat edin. Ayrıca, yüklenme süresini ve bant genişliği kullanımını daha da azaltmak için kodu sıkıştırmak için sözdizimini ve fazladan alanı kaldırma işlemi olan JS, CSS ve HTML kodunuzu küçültmeyi düşünün. WordPress'te kodu otomatik olarak küçültmek için Otomatikleştir veya WP Rocket'i kullanabilirsiniz. Başka bir CMS veya özel olarak oluşturulmuş bir web sitesi kullanan yayıncılar, kodlarını manuel olarak küçültmek için üçüncü taraf javascript minifier ve CSS Minifier kullanabilir.
 

WordPress'te Google PageSpeed puanı nasıl yükseltilir?


PageSpeed puanı nasıl yükseltilir: WordPress, web siteleri oluşturmak için kullanılan en popüler içerik yönetim sistemidir (CMS). Güzel web siteleri oluşturmak için oluşturulması kolay temalar sunmanın yanı sıra, web sitesi sahiplerinin site hızlarını temizlemelerine yardımcı olmak için çok sayıda WordPress eklentisi sunarlar. PageSpeed Insights Puanı ne işe yarar ve nasıl puanı yükselir. Gerekli olan bilgiler sayfamızda mevcuttur.

Google PageSpeed puanı nasıl yükseltilir?

Her eklentinin temanızla sorunsuz çalışmayacağını unutmayın.

İlk olarak, web sitenizin veya bir hazırlama ortamının yedeğini oluşturup oluşturamadığınızı kontrol edin. Bir şeyin kırılması durumunda web sitenizi geri döndürme yeteneği olmadan büyük web sitesi değişiklikleri yapmaktan kaçının. Ardından, PageSpeed puanınızı artırmaya yardımcı olup olmadığını görmek için eklenti özelliklerini test edin. Son olarak, web sitenizde olumlu bir sonuç ve görsel değişiklik görmüyorsanız, değişiklikleri canlı olarak zorlarsınız.
PageSpeed Insights Nedir hakkında, Bu bilgiler sizlere yararlı bir bilgi olduysa, yorum yazmayı unutmayınız.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum