Posta Güvercini Bakımı Nasıl Yapılır?

Posta Güvercini Bakımı Nasıl Yapılır? haydi bakalım hep birlikte hemen güzel bir açıklama yapacağız sizlere. Posta Güvercin bakımı hakkında tüm bilgiler...

Posta Güvercini Bakımı Nasıl Yapılır?
25 Haziran 2022 - 01:09 - Güncelleme: 25 Haziran 2022 - 01:10

Güvercin Bakımı Sonrası

Güvercin Bakımı

Güvercinlerin bakımı ve üremesi sabır ve çaba gerektirir. Bakımlarında beslenmeleri, sağlıkları, günlük uçuş egzersizleri ve hastalık durumları çok yakından izlenmelidir. Güvercin yetiştiriciliğinde güvercinlerin cins ve türlerine göre farklı bakım yöntemleri kullanılmaktadır. Yarış güvercinlerinin yetiştirilmesinde teknik bilgiye sahip olmak ve daha fazla özveri göstermek gerekmektedir. Bir sporcuyu önemli müsabakalara hazırlamak kadar güvercin bakımı ve antrenman operasyonları gibi genel antrenmanları da düşünmek ve buna göre çeşitli disiplinlerin gerekli olduğunu bilerek hareket etmek gerekir.
 

Güvercin Eğitimi E-Kitabı

Post Güvercine nasıl bakılır? Bakım pencereleri nelerdir?

Taşıyıcı güvercin bakımı nasıl yapılır? Sorularına cevap bularak öğrenmek isteyenler bu konuda kitap satın alarak her türlü bilgiye ulaşabilirler. Yarış güvercinlerinin bulunma sürelerine göre farklı bakım yöntemleri kullanılmaktadır. Taşıyıcı güvercin bakımını öğrenmeden önce bilmeniz gereken önemli bir detay var. Her yarış güvercini yılda 4 farklı dönemden geçer ve bu periyotlar şu şekildedir:
  • Posta Tüy değiştirme süresi
  • Posta kış dönemi 
  • Posta yarış dönemi 
  • Posta yavru Dönemi
Yetiştiriciler bu sürelere uymalı ve gerekli bakımları yapmalıdır. Yarış güvercinlerinde tüy değişimi genellikle Eylül ve Aralık ayları arasında gerçekleşir. Tüylerin değişmesi kış aylarına hazırlık ve yeni tüylerin çıkması olarak görülür.
 

Yavru Posta Güvercinleri Bakımı ve Dönemleri

Yetiştirici olarak seçilen yarış güvercinlerinin bakımı özellikle sağlıklı yavrulara sahip olmaları için yapılmaktadır. Yetiştirici olarak yetiştirilecek olan güvercinlerin yavru bakımı sürecinde tüm sağlık kontrolleri kuluçka döneminden önce yapılır. Parazit, hastalık gibi durumlara karşı aşıları yapılır ve sağlıklı oldukları garanti edilir. Şubat ortasından itibaren çiftleşme bitmiş ve yumurtlama dönemi başlamıştır. Damızlık güvercinler için sağlıklı olmak çok önemlidir. Çünkü onlar ne kadar sağlıklıysa, yavrular da o kadar sağlıklı olacaktır. E vitamini açısından zengin diyet takviyeleri, yavruların bakımında yapılır. Güvercin bakımında tercih edilen E vitamini kuluçka verimini maksimuma çıkaracaktır.
 

Posta güvercini için doğru bakım yöntemleri

Güvercin bakımı profesyonellik gerektiren bir iştir. Bakımları diğer kuş türlerinden farklıdır ve daha fazla zaman, emek ve özveri gerektirir. Yarış güvercinlerinin ortalama ömrü 10 ila 15 yıl arasındadır. Bazı yarış güvercinlerinin doğru bakım yöntemleri uygulandığında ve sağlıklı tutulduklarında 20 yıla kadar yaşayabildikleri bilinmektedir. Taşıyıcı gençler 30 gün sonra kendi başlarına yemeye başlayabilirler. Yavru güvercinlere nasıl bakılacağını öğrenmeli ve özel Yavru maması hazırlanmalıdır. Bu konuda gerekli bilgilere eğitim kılavuzları sayesinde kolayca ulaşılabilmektedir. Yavru güvercinler onlara bakarken kendi yerlerini ve konumlarını öğrenmeleri için düzenli aralıklarla serbest bırakılmalıdır.
 

Güvercin Yarışı Sonrası Periyod Bakımı

Yarışlar için uçuş eğitimi, kıştan önce tüylerini değiştiren yarış güvercinleri için Nisan'dan Mayıs'a kadar ilkbaharda başlar. Yarışlar ve uzun mesafe uçuşlar için hazırlanırlar. Yarış döneminde yarış güvercinlerinin bakımı yapılırken beslenmelerine özel önem verilir. Onları sağlıklı tutmak için bol miktarda enerji gıdası verilir. Buğday, arpa, mısır, darı için besinler yüksek enerji verecek şekilde oranları artırılarak verilir. Uygun bakım ve beslenme için diyete pirinç ve mercimek gibi belirli miktarda vitamin eklenebilir.
 

Posta güvercini uçuşlarının bakımı

Güvercin yetiştiricileri, belirlenen kurallara göre tüm bakım işlemleri yapıldıktan sonra güvercinleri uçuşa hazırlar. Yarış güvercinlerinin uçuş eğitiminde hava koşulları büyük önem taşımaktadır. Her yetiştiricinin güvercinin bakımını yapabilmesi için hangi hava koşullarında uçuş eğitimi alacağını bilmesi gerekir. Yağmurlu, sisli hava ve kuvvetli rüzgarlar uçmak için iyi zamanlar değildir.

Aşırı sıcak hava da uçmak için uygun değildir. Doğru bakım yöntemlerini uygulamak için her zaman hava koşullarını takip etmek gerekir. Uçuş eğitimi vermek isteyenler hava sıcaklığının 10-15 derece ve görüş mesafesinin en az 20 km olduğu hava koşullarını tercih etmelidir. Yarış güvercinlerinin serbest bırakılacağı hava koşulları, sağlıklarını ve bakımlarını doğrudan etkileyecektir. Yarış güvercinlerinin her türlü hava koşulunda bakımı için gerekli teknikler bilinmelidir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum