Posta Güvercini Yetiştiriciliği Hakkında Detaylar

Posta Güvercini Yetiştiriciliği hakkında bilinmeyen tüm bilgi detaylarını sizlere anlatacağız. Bizleri takip ediniz.

Posta Güvercini Yetiştiriciliği Hakkında Detaylar
25 Haziran 2022 - 01:29 - Güncelleme: 25 Haziran 2022 - 01:31

Güvercinlerin yetiştirilmesinden sonra

Güvercinlerin yetiştirilmesinden sonra

Yarış güvercinlerinin hayranları, yarış güvercinlerinin üremesi hakkında her geçen gün yeni bilgiler edinmeye çalışıyorlar. Yetiştirme çalışmalarına başlamadan önce yarış güvercinlerinin tarihi geçmişi ve özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Çalışmalar sırasında elde edilen ve toplanan yarış güvercinlerinin doğru üreme yöntemleri hakkında çeşitli bilgiler kolayca mevcuttur. Günümüzde yarış güvercinleri yarış güvercinleri olarak yetiştirilmekte ve çeşitli etkinliklere katılmalarına izin verilmektedir. Yarış güvercini yetiştirmek istendiğinde süreçteki adımların doğru bir şekilde belirlenmesi ve uygulanması gerekir.
 

Güvercin sonrası üremeye başlarken

Yarış güvercinlerinin birer canlı olduğu ve tüm yarış güvercinlerinin yetiştirilme yöntemlerinin hayvanın sağlığına uygun hale getirilmesi gerektiği asla unutulmamalıdır. Taşıyıcı güvercin yetiştirmeye karar verirken acele etmemek ve neler yapılabileceğini öğrenmek önemlidir. Günümüzde her türlü bilgiye dijital platformlardan veya yazılı kaynaklardan ulaşabilirsiniz. Her üretici önce kendini hazır hissetmeli. Güvercin yetiştiriciliği için kendinize yeterli alan ve zaman ayırmalısınız. Bu konuda sabırlı olmanız ve sorumluluk almaya hazır olmanız gerekir. Bu kriterleri karşılayabileceğini düşünenler güvercin yetiştirme işine başlayabilir ve ilk adımı atabilirler.

 

Güvercin yetiştiriciliği

Posta yoluyla güvercin yetiştirme kitabı ile sağlanan faydalı bilgiler
Yarış güvercinleri hakkında faydalı bilgiler almak isteyen herkes, özel olarak hazırlanmış yarış güvercini yetiştirme kitabı aracılığıyla tüm bilgilere kolayca ulaşabilir. Kitapta tüm yetiştiricilere hazırlık aşamaları, gerekli ekipman, etik kurallar, kümes yapısı, güvercin seçimi ve beslenmesi gibi çok çeşitli konularda bilgi verilmektedir. Güvercin yetiştirmeye yeni başlayanlar, güvercinlerin çiftleşme ve kuluçka dönemlerini dikkatle izlemelidir. Seçim süreçlerine başlayan veya başlayacak olanların dikkat etmesi gereken en önemli hususları şu şekilde sıralayabiliriz; Güvercin yetiştirme kitabını dikkatlice okuyarak gerekli tüm bilgileri edindikten sonra, yarış güvercinlerinin yaşamı için doğru zemini oluşturmak çok önemlidir.
 

Posta Güvercini Yetiştirmek için Doğru Kuşu Seçmek

Yarış güvercini yetiştirmek isteyenler doğru seçimi yapmalıdır. 5000 yıl önce mesaj iletmek için kullanılan güvercinler, günümüzde çeşitli ırklarda kullanılmaktadır. Taşıyıcı güvercin seçerken sağlıklı olmasına özen gösterilmelidir. Bunun için tüylerin yapısı, göz ve gaga yapısı, kanat ve kuyruk yapısı, göğüs, sırt ve ölçülerinin incelenmesi gerekir. Güvercinler kaslı olmalı. Posta güvenliğini artırmaya başlayanlar, besledikleri güvercinlerin en iyi özelliklere sahip olmasını sağlamaya çalışmalıdır. Tüm güvercinleri yarış güvercinleri olarak yetiştiremezsiniz. Güvercin güvercinlerini diğer güvercin çeşitlerinden ayıran birkaç özellik vardır. Bu özellikleri öğrendikten sonra, yarış güvercinleri yetiştirmek zor olmayacaktır.
 

Posta Güvercini Besleme

Güvercinleri merak eden ve yetiştirmeye karar verenlerin sağlıklı beslenme yöntemlerini ve kullanılacak yem çeşitlerini iyi bilmeleri gerekir. Yarış güvercinlerine çok fazla ve çok az yemek vermek sağlık sorunlarına neden olabilir. Özel kafeslerinde tutulan posta güvercinleri bir arada tutulabilir. Doğru beslenme için günde iki kez iki yemek kaşığı yemek verilir. Diyetleri için yiyecek seçimi yavru yemi, damızlık yemi ve damızlık yemi olarak ayrı ayrı seçilebilir. Yarış güvercinlerinin sağlığı için diyetlerine aspir dahil edilmelidir. Buğday, mısır, bezelye, darı başlıca besin kaynaklarıdır.
 

Yarış güvercinleri için fiziksel aktivite

Güvercinlerin kendi yuvalarını bulabilmeleri ve yuvalarını sahiplenebilmeleri için rahatça uçabilecekleri büyüklükte bir kafes kullanılmalıdır. Yarış güvercinleri yaklaşık 4 hafta kapalı kaldıktan sonra temizlenen alandan çıkmalarına ve temizlenen alan içinde uçmalarına izin verilir. 4 hafta kapalı oldukları için burayı evleri gibi benimserler ve ne kadar uzağa giderlerse gitsinler geri dönerler. Posta kuşlarının fiziksel aktivite yapabilmeleri için günde ortalama 2 saat uçmaları sağlanmalıdır. Uçuş eğitimi düzenli aralıklarla yapılmalıdır.
 

Uzun mesafe uçuş oluşumları

Taşıyıcı güvercinler önceleri tavuk kümesinin etrafında uçuşlar yaparak çevreyi ve kendilerini keşfetmeye çalışırlar. Uçuş egzersizleri sırasında elinizle daha uzak noktalara götürebilir ve yuvalarına dönmesine izin verebilirsiniz. Yönlendirme yetenekleri çok iyi olduğundan, ne kadar uzaklaşırsanız bırakın kümesini kolayca bulabilecektir. İki nokta arasında taşıyabileceği mesajları veya küçük malzemeleri taşımasını istiyorsanız diğer noktada onu beslemeli ve orada yiyecek bulabileceğini öğretmelisiniz.

 

Posta Güvercin Hastalıkları

Yarış güvercinleri çeşitli hastalıklardan muzdarip olabilir. Yetiştiriciler belli bir aşamaya gelmeden birçok hastalık türünü anlayamazlar. Çoğu yarış güvercini hastalığının benzer semptomları vardır. Yetiştiriciler, güvercinlerin sağlık durumlarının iyi olduğundan emin olmak ve ölüme yol açabilecek hastalıkları önlemek için sürekli kontroller yapmalıdır. Yarış güvercinlerinde ilerlemiş hastalıkların tedavisi çok zordur ve ölüme yol açabilir. Yarış güvercinlerinde görülen hastalıklar gözde sulanma, ishal ve göz hastalığıdır. Veteriner gözetiminde tutulması erken ve doğru teşhis için önemlidir.
 

Güvercin Hastalığı Önlemleri

Yarış güvercini yetiştirmeye başlayanlar, çeşitli ırklar için güvercin yetiştirerek rakiplerinden üstün olmaya çalışırlar. Her yetiştirici, yarışan güvercinlerin hastalıklarına karşı çeşitli yöntemler kullanır ve hastalıkların asla oluşmamasını sağlamaya çalışır. Yarış güvercini hastalıklarına karşı alınabilecek en iyi yöntemlerden biri bilinçli yetiştirici olmaktır. Görülebilen tüm hastalık türleri hakkında bilgi sahibi olmak ve hastalıkların belirtilerinin neler olabileceğini öğrenmek gerekir. Bu alanda gelişen yetiştiriciler her zaman en iyi önlemleri alacak ve hastalığın asla oluşmamasını sağlayacaktır. Özel araştırmalarla hazırlanan kitap, birçok bilgi içeriyor.
 

Posta güvercinlerin aşılanması

Güvercin yetiştirmeye başlayanlar, ev seçimi, beslenme, eğitim ve hastalık önlemleri hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Post güvercinler, sağlıklarını korumak ve daha sağlıklı olmalarını sağlamak için belirli zamanlarda aşılanmalıdır. Yarış güvercinlerinin ilk aşılaması 3-4 haftalıkken yapılır. İkinci aşı, taşıyıcı güvercin uçmadan veya yarışmada gösterilmeden en az 3 hafta önce yapılır. Yetişkin yarış güvercinleri yılda bir kez aşılanır. Ergin güvercinlerin çiftleşme döneminden 2-3 hafta önce aşılanması sağlıkları açısından önemlidir. Yetiştiriciler aşı dönemleri ve aşı türleri hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Güvercin yetiştiriciliği hakkında daha fazla bilgi için, Posta Güvercini Nasıl Yetiştirilir? başlıklı içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum