Query Deserves Freshness (QDF) Algoritması Nedir? Ne İşe yarar?

Query Deserves Freshness (QDF) Algoritması Nedir? ne işlere yarar faydası nelerdir? Bu konu hakkında gerekli bir bilgi açıklamamızda yer verilmiştir. Query Deserves Freshness, Sayfamızın seo kategorisinde yer almaktadır.

Query Deserves Freshness (QDF) Algoritması Nedir? Ne İşe yarar?
07 Mayıs 2022 - 14:17
Query Deserves Freshness, çoğumuzun aşina olduğu bir kavramdır. Bazı sorgularda, "yeni içerik", uzun süredir sıralanan yetkili ve eski içeriği geçmekte zorlanırken, diğerlerinde daha iyi performans gösterebilir. Query Deserves Freshness (QDF) algoritması sadece belirli sorgu türleri için geçerli olsa da, bu algoritmanın varlığını bilmek ve özellikle bu algoritmadan etkilenebilecek sorgularda sıralama faktörlerine dikkat etmek sizin için büyük fayda sağlayabilir.

Query Deserves Freshness

Sorgu Tazeliği Hak Ediyor (QDF) nedir?

Query Deserves Freshness (QDF), Google tarafından özellikle eğilime bağlı veya sık sık değişmesi muhtemel sorgular için arama sonuçlarını sıralamak için kullanılan bir algoritmadır. Bu algoritma; özellikle dergi içeriğinde, haber ve sorgularda değişiklik gösterebilir, yani Google'ın SERP'de daha yeni ve daha doğru içeriğe ihtiyacı olduğunda.

Haber sorguları söz konusu olduğunda, doğrudan haberlerle ilgili algoritmalar QDF ile devreye giriyor. Ancak QDF'nin güncelleme gerektiren tüm sorgularda aktif rol oynadığını söylemek mümkün.

Sorgu Tazeliği Hak Ediyor 2007 yılında Amit Singhal tarafından tanıtıldı ve arama sonuçlarını etkilemeye başladı.

söz konusu olan Query Deserves Freshness

Kaynak: https://www.nytimes.com/2007/06/03/business/yourmoney/03google.html

2011 yılında Caffeine Update ile Google arama bloguna dahil edilmiş ve güncel içerikleri kullanıcılara sunmak için kullanılan bir algoritma olduğundan bahsedilmiştir.
 

QDF nedir

Kaynak: https://search.googleblog.com/2011/11/making-you-fresher-more-recent-search.html
 

Query Deserves Freshness, algoritmasından ne tür sorgular etkilenir?

Dergi sorguları, haber sorguları ve anlık arama artışları zamanla değişebilir; yani, trend sorguları güncel içerik gerektirir.

Query Deserves Freshness, Güncel içerik ihtiyacı sorgu türleri ile açıkça anlaşılabilirken, ilgili sorgularda artan arama hacmi, ölçülen tek metrik değildir. Aynı zamanda internetteki blogların, haber sitelerinin ve dergi kaynaklarının ilgili sorguya ilişkin paylaşımları da ölçülen metrikler arasındadır. Bir sorgu normalden daha fazla kişi tarafından aranıyorsa ve normalden daha fazla kaynak tarafından paylaşılıyorsa; bu sorgunun QDF algoritmasından etkilenmesi muhtemeldir.

Talep türlerine somut örnekler verin;
 

A) Trendlere göre arama hacminde artış olan sorgular

Trendler nedeniyle arama hacmi artan sorgulara verilebilecek en net örneklerden biri popüler markaların yeni ürünlerini sunduğu konferanslardır. Query Deserves Freshness, Bu konferanslarda markaların yeni ürünleri insanlara duyurulduğundan sorguya ilgi anında artıyor ve sorguya normalden daha fazla içerik üretiliyor.

Aşağıdaki örnekte, Apple'ın yılın belirli zamanlarında düzenlediği konferanslar aracılığıyla kullanıcılarına yeni ürünlerini duyurduğu bir sorgunun trend grafiğini görebilirsiniz. Bu dönemlerde “Yeni Apple Ürünleri” sorgusuna ani bir ilginin artmasıyla ilgili sorgunun aranma hacmi artmakta ve daha fazla web sitesi ilgili sorguyla ilgili içerik üretmektedir.

Bu tür metrikler, QDF algoritmasının ilgili sorgular için içerik hazırlamada aktif bir rol oynadığını göstermektedir.

Ayrıca, diğer SEO araçlarını kullanarak sorgulardaki eğilimlere dayalı olarak arama hacmi artışını da görüntüleyebilirsiniz.
 

B) Zamanla cevabı değişebilecek sorular

Çeşitli etkinlikler, dergiler ve tarihlerle ilgili soruların cevaplarının zaman içinde değişmesi muhtemeldir. Bir ünlünün sevgilisi olup olmadığını merak ettiğinizde veya yıllık bir etkinliğin bir sonraki tarihini öğrenmek istediğinizde, önceki aramanızdan farklı sonuçlar almanız şaşırtıcı değildir.

Bu soruna somut bir örnek olarak "lady gaga'nın erkek arkadaşı" sorgusunu gösterebiliriz. Bu tür sorgularda, sorulan sorunun cevabını bir kod parçasına dahil etmek mümkündür.

Bu tür sorgularda bir önceki örnek sorgudan farklı olarak yıl boyunca arama eğilimi düşüktür. Ancak sorguya verilen yanıtta herhangi bir değişiklik olmazsa normalde sorguya ilgide bir artış olmayacak ve sorgu ile ilgili yeni içerik paylaşılmayacaktır.

Aşağıdaki Google Trendler grafiğini incelediğinizde ilgili sorgunun 2 farklı trend çizgisine sahip olduğunu görebilirsiniz. Dergi kişilikleri ve ünlüler hakkındaki söylentiler de genellikle QDF algoritmasından etkilenir. Üstelik bu söylentiler "gerçekler"den daha ilginç olabilir.

Yeni erkek arkadaşıyla ilgili söylentileri ilk kez Ocak ve Şubat aylarında ortaya çıkan ünlünün o tarihte daha yüksek olduğu, ünlünün açıkladığı Mart ayında ise daha düşük olduğu rahatlıkla görülüyor. onların birliği.
 

C) Bilgi talepleri

Haber, haberin en önemli olduğu sorgu türlerinden biridir. Özellikle "son dakika" gibi ifadelerle yapılan sorgularda QDF algoritmasının önemi tahmin edilebilir. Ancak Google Haberler için özel olarak geliştirilmiş birçok algoritma olduğu için bu noktada birçok kriter en az QDF kadar iyidir.
 

İçeriğinizi her zaman güncellemeli misiniz?

En büyük SEO ve içerik mitlerinden biri, içeriğin sürekli güncellenmesi gerektiğidir. Örneğin, aşağıda zaten finalini yapmış bir dizi olan Community'de yapılan bir sorgu var. İlgili sorguda bahsi geçen dizi zaten kesinleştiğinden yani son kısım yayınlandığından sorgu kesinlikle QDF algoritmasında yer almamaktadır.

Üstelik söz konusu dizinin son bölümünde değişiklik yapmak mümkün olmadığı için zaman zaman bu konudaki içeriğinizi güncellemeniz de muhtemelen pek işinize yaramayacaktır.
 

İçeriğinizi her zaman güncellemeli misiniz?

İçeriği zaman zaman güncellemek, performansını artırmanıza veya mevcut sıralamasını korumanıza yardımcı olabilir. Ancak, sorgu türünden veya gelişmelerden bağımsız olarak içeriği sık sık güncellemek, içeriğinizi sürekli olarak bir "giriş" dizesine dahil edebilir. Bu, içeriğinizin tam potansiyelini göstermesini önleyecektir.

İçeriğin ömrünü 4 farklı bölüme ayırabiliriz (Tabii bu her istek ve her içerik için genel bir bilgi değil):
  • Yayınlamak, yani tanıtmak.
  • Büyüme.
  • Patron olma.
  • Aşağı gelme.
Yukarıdaki bölümleri aşağıdaki Search Console tablosunda oldukça net bir şekilde görüntüleyebilirsiniz. Yayınlanmasıyla birlikte gösterim ve trafik almaya başlayan içerik, belirli bir süre sonra bu gösterimleri ve trafik oranlarını artırmaya başlar. Kullanıcılara fayda sağlayan gerçekten iyi oluşturulmuş bir içerikse, SERP'de uzun süre üst sıralarda yer alması muhtemeldir. Yani otoriter hale gelecek ve belirli bir süre içerisinde yüksek tıklamalar alacaktır.

Google ayrıca SERP'de daha fazla "yeni" içeriğe yer açma eğilimindedir. Başka bir deyişle, yetkili olmak, ilgili sorguda sonsuza kadar 1. sırada kalacağınız anlamına gelmez. Hazırladığınız içerik hakkında yeni bilgiler varsa ancak içeriğinizi güncellemediyseniz veya rakipleriniz önden gitmek için sizinkinden çok daha kapsamlı ve uzman içerikler hazırladıysa; Aşağıdaki tabloya benzer sonuçları kaçınılmaz olarak göreceksiniz. Böylece içeriğiniz düşecektir.

Peki içeriğinizi ne zaman güncellemelisiniz? İçeriğinizi her zaman değil, gerektiğinde güncellemelisiniz. Aşağıdaki öğeleri gözden geçirmek, içeriğinizi ne kadar sürede güncellemeniz gerektiği konusunda size değerli fikirler sağlayabilir.

Yayınladığınız içerik konusunda yeni bilgiler ve yeni standartlar varsa zaman kaybetmeden içeriğinizi yenilemeniz gerekir.
Gönderdiğiniz içeriğin konusu ile ilgili yeni sorular varsa, hedef kitlenize her açıdan ulaşmak için içeriğinizi yenilemeli ve topikal otoritenizi sağlamalısınız.
İçeriğiniz uzun süredir yetkiliyse, rakiplerinizin örneğinize göre içerik değişiklikleri oluşturma ihtimali vardır. Rakiplerinizi gözden geçirirken, içeriğinizi eskisinden daha kapsamlı hale getirmek için yenilemelisiniz.
İçerikle ilgili belirli öğelere odaklanan yeni bir Core güncellemesi yayınlandıysa, içeriğinizi duyurulan yönergelere göre revize edebilirsiniz.
Aşağıdaki görselde büyük bir düşüş yaşadıktan sonra güncellenen içeriğin performansını görebilirsiniz.
 

Güncellenmiş olan içeriğin performansı

Bu konudaki tavsiyemiz; Rakiplerinizi ve SERP'lerinizi düzenli olarak kontrol etmek size kalmış olacaktır. Bu sayede yukarıdaki grafikten farklı olarak trafik kaybetmeden içeriğinizi ne zaman yenilemeniz gerektiğini tam olarak anlayabilir ve ilgili sorgudaki yetkinizi koruyabilirsiniz. Güncellediğiniz içeriğin "tanıtım" sürecine yeniden girmesi ve trafikte minimum düşüş olması olasıdır. Ancak iyi bir iş çıkardıysanız, eski işinize dönmeniz uzun sürmez.

"Query Deserves Freshness" başlık adında olan konumuz sizler için yararlı bir bilgi oyduysa konu hakkında yorum yazmayı bizleri takip etmeyi unutmayınız.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum