SEO Analiz Nedir, SEO Analiz Araçları

SEO Analiz Nedir ve nasıl uygulanmalı, SEO Analiz Araçları kontrol etmek için hangi SEO araçlarını kullanabilirim hakkında tüm bilgiler;

SEO Analiz Nedir, SEO Analiz Araçları
19 Mart 2022 - 01:55 - Güncelleme: 19 Mart 2022 - 01:56
İçindekiler;
SEO alanında zemin kazanmak için nereden başladığınızı bilmeniz gerekir. Bir SEO analiz yapmak, başlangıç noktanızın nerede olduğunu bilmeniz için ihtiyacınız olan bilgileri ve ( durum raporunuz) verecektir. Oradan, stratejinizi planlayabilir, nerede geliştirmeniz gerektiğini ve neye öncelik vermeniz gerektiğini belirleyebilirsiniz.

Ancak, SEO analiz tam olarak nedir? Bir tanesine başlamadan önce göz önünde bulundurmanız gereken alanlar nelerdir?

SEO Analiz Nedir?

Yukarıda da belirttiğim gibi, seo analizi, ayrıca bir SEO denetimi, durum raporu gibidir. SEO stratejinizi ne kadar iyi yürüttüğünüzü belirlemenize yardımcı olur, ancak bununla da bitmiyor.


Sonuçta, böyle bir SEO analiz trafiğinizi nerede ürettiğinizi, içerik stratejisi, hangi anahtar kelimeler için sıralama yaptığınız, rakiplerinizin kim olduğu, rakiplerinizin kendilerini nerede konumlandırdığı, hem sayfa içi hem de sayfa dışı SEO faktörleri için nasıl performans gösterdiğiniz ve herhangi bir teknik hatanız olup olmadığını kontol etmek.

SEO Analizi Nedir?

Bir SEO analiz, bulunduğun yerin ötesine geçer ve nereye gittiğinizi değerlendirmenizi, iyileştirmeye ihtiyacınız olan alanları belirlemenizi gerektirir. Bir analiz sırasında topladığınız tüm verilerle, yürütmenizin ayrıntılı bir resmini çizer ve nerede yetersiz kaldığınızı veya fırsatları ise bıraktığınızı vurgularsınız.


Bunu göz önünde bulundurarak, kendi analizinize başlarken önce aramanız gerekenler nelerse önce ona bakalım.

SEO Analiz Aracı ile SEO denetimi yaparak SEO stratejinizi nasıl geliştirmeniz gerektiğini öğrenin.
 

SEO Analiz Yaparken Neye Dikkat Etmeliyiz


Trafik SEO analiz nedir

Trafiğinizi SEO analiz ederken, her kanalı incelemeniz ve de trafiğinizin nereden geldiğini görmeniz gerekir. Bu, ziyaretçi çekebileceğiniz diğer potansiyel kanallara ek olarak organik, yönlendirme, sosyal medya, e-posta pazarlama, ücretli arama, ücretli sosyal ve doğrudan trafiğinizi kontrol etmeyi içerir.


İdeal olarak, trafiğinizin çoğunu organik kaynaklardan çekmelisiniz, çünkü bu sizlere en iyi ziyaretçileri sağlayacaktır. SEO Analiz Ayrıca, ücretli kanallar için ödemeniz gerektiği gibi organik ziyaretçiler için doğrudan ödeme yapmak zorunda değilsiniz.

SEO Analizi 

Organik kaynaklardan gelen trafiği sürekli olarak yönlendirmek, web sitenizi ziyaret eden ve yeni kullanıcılardan oluşan bir akışa sahip olmanızı sağlayarak müşteri adayları oluşturmanıza ve daha fazla kişi eklemenize olanak sağlayacaktır.

Trafiğinizin çoğunu organikten üretmiyorsanız, seo stratejinizi değiştirmelisiniz. SEO Analiz,  Analizinizin diğer bölümlerini de yürütürken stratejinizi nasıl değiştireceğinizi keşfedeceksiniz.

İçerik Stratejisi Analizi Nedir

Bu aşamada, kendinize bir dizi soru sormak akıllıca olacaktır:

Makale için bir içerik parçasından diğerine mantıklı bir bağlantı sağlıyor musunuz?
İçerik stratejisi analiziniz, editoryal takvim. Tartışmanız gereken konularda içerik eksik olduğunu veya sıralamadığınız konularda gönderiler yazdığınızı fark ederseniz, SEO Analiz  için yeni içerikler yazmanız veya eski içeriklerinizi optimize etmeniz gerekir.

İçerik Stratejisi Analizi Nedir

SEO Analiz Genel olarak, içeriğinizin tüketicilerinizin başka bir noktadan başka noktaya yani her alıcının bir adımdan diğerine yolculuğunu kolaylaştırmaya yardımcı olun. Bu durumda, gerekli bilgileri vererek ve her kişi için sonraki adımlar sağlayarak yeni içerik oluşturmanız gerekir.

Anahtar Kelime Analizi 

İçerik stratejiniz, içerik stratejinizi anahtar kelime stratejisi. Dönüşüm huninizdeki boşlukları veya sıralamanız gereken konuları belirledikçe, doğal olarak hedeflemeniz gereken terimleri bulacaksınız.

Ancak, daha derine inmeli ve stratejinizin geri kalanını oluşturmak için zaten ne sıralama yaptığınızı belirlemelisiniz. Daha sonra konuşacağımız çeşitli SEO analiz araçlarını kullanarak, hangi terimlerin en iyi performans gösterenleri temsil ettiğine bakabilirsiniz. Ayrıca, hangi terimlerin düşük performans gösterenleri temsil ettiğini görebilirsiniz.

Google Anahtar Kelime Planlayıcısı ADS

Tüm bu bilgiler açığa çıkabilir. SEO Analiz, Anahtar kelime analizinizin sonunda, anahtar kelime stratejinizi çeşitlendirmeniz, şu anda hedeflediğiniz şeyi iki katına çıkarmanız veya herhangi bir başarı elde etmedikleri için belirli terimlerden kaçınmanız gerekip gerekmediğine karar verebilmeniz gerekir.
 

Rekabetçi Analiz

SEO Analiz, Hangi anahtar kelimeleri sıraladığınızı belirlemenin yanı sıra, rakipler için sıralama. Daha önce de tartıştığımız gibi, içerik stratejiniz ve anahtar kelime stratejiniz de birlikte gider, bu nedenle rakiplerinizin ne hakkında yazdıklarına yakından takip etmeniz de önemlidir.

Kendinize sorun:
  • Rakipleriniz kim?
  • Sizin de hedeflemeniz gereken terimleri hedefliyorlar mı?
  • Şirketlerini tam olarak nasıl konumlandırıyorlar?
  • Şirketiniz konumlarıyla ilgili olarak nerede duruyor?
Her şeyden öğrendiğin rekabet analizi daha sonra anahtar kelimenizi ve içerik stratejilerinizi bilgilendirmelidir. SEO Analiz için, güçlü yönlerinizden yararlanmak ve rakiplerinizin zayıflıklarından yararlanmak için yörüngenizi ayarlamak istiyorsunuz, bu nedenle anahtar kelimelerini takip etmek ve içerik stratejilerini gözden geçirmek akıllıca olacaktır.

Sayfa içi Analiz 

İçeriğinizin ve anahtar kelime stratejilerinizin etki yaratabilmesi için, sayfa içi SEO ise başarılıdır. SEO Analiz bizim için çok önemli bir faktördür. Günün sonunda tek tek blog gönderileriniz ve site sayfalarınız arama için etkili bir şekilde optimize edilmiş değilse, yeni anahtar kelimeleri hedefleyerek veya yeni konular hakkında yazarak herhangi bir zemin maalesef kazanamazsınız.

Sayfadaki başarınızı değerlendirirken, anahtar kelime stratejinizin her sayfada açıkça tanımlandığından emin olmalısınız. SEO Analiz, sayfanızın amacı belirli bir anahtar kelime için sıralamaksa, terimin meta başlıkta, meta açıklamasında, sayfa başlığında ve sayfa kopyasında göründüğünden emin olmalısınız.

Ayrıca, gönderinize sitenizdeki ilgili içeriğe bağlanan dahili bağlantılar eklemelisiniz. SEO Analiz bu sitenizde mantıksal bir içerik organizasyonu oluşturmaya ve genel olarak kullanıcı deneyiminizi geliştirmeye yardımcı olacaktır.

Sayfanızdaki tüm başlıklar SEO'nun en iyi uygulamalarına da uygun olmalıdır. Sayfanızda yalnızca bir H1 etiketi kullanın ve sayfa konunuzu gösterdiğinden emin olun. SEO Analiz için, H2 üstbilgileri, okuyucular için içeriği ayırmak ve düzenlemek için de kullanılmalıdır. Bu, Google'ın yeni odağıyla anahtardır anlamsal arama ve kullanıcı amacı.

Son olarak,İnternet Web sayfalarınızda görünen tüm resimler yararlı alt metin içermelidir. Unutmayın, alt-metnin amacı erişilebilirlik, bu nedenle, SEO Analiz güçlü bir şekilde sitenizi tüm kitlenizin kullanımına sunamazsınız.

Sayfa dışı SEO Nedir?

Dış bağlantılar SEO başarınız için de çok önemlidir. Diğer yüksek kaliteli ilgili siteler size referans olarak bağlanıyorsa, Google'ın algoritması bunu bir güven işareti olarak yorumlar ve sitenizi alanınızda bir otorite olarak tanımlar. SEO Analiz Nedir, Analiz backlink'leriniz ve bir strateji oluşturmak backlink oluşturma sitenizin başarısının ayrılmaz bir parçası olabilir. Backlink'leri birkaç SEO kaynakları. 

Sayfa dışı SEO Nedir?

Tabiki, yüksek sitelerden bir sürü alakalı backlink isterken etki alanı yetkilisi, düşük etki alanı yetkilisine sahip sahte sitelerden bağlantı alırsanız eğer, spam puanınızı takip etmeniz gerekir. Sitenizi SEO Analiz etmek bu yüzden sayfanızı ne gibi zarar görmüş ve nelerden etkileniyor neler yararlı oluyor onun için çok önemlidir.

İstenmeyen gönderi puanı tarafından geliştirilen bir derecelendirme sistemidir Moz bu, geleneksel olarak spam sitelerle ilişkili kırmızı bayrakları olan sizinkine bağlanan sitelerin yüzdesini ölçen. Düşük spam puanları iyidir, daha yüksek puanlar ise sizinkine bağlanan çok sayıda düşük yetkili siteye sahip olabileceğiniz anlamına gelir. SEO Analiz de yüksek spam puanınız olduğunu bulursanız, bağlantıların takip edilmeyenlere geçilmesini isteyerek sosyal bağlantı yapmak akıllıca olacaktır.

Teknik Hatalar

Eğer bir sürü. SEO Analiz aracında teknik hatalarda bulunuyorsa google, sitenizde içeriğinizin önceliklerini hızla çözecektir. Hatalar büyük bir kırmızı bayraktır, çünkü arama motorlarına sitenizin kararlı olmadığını ve ziyaretçiler için iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamayabileceğini önerir.

Teknik hatalar 404

Çok sayıda bozuk bağlantınız yani, 404 hatanız varsa (tarayıcılar sunucuda bir sayfa bulamadığında), eksik görüntüler, yönlendirme döngüleri, yinelenen içerik, sayfalar yavaş yükleme hızı veya bir dizi başka sorun varsa, sitenizin iyi sıralanabilmesi olası değildir.

SEO Analiz, Sitenizin teknik olarak sağlam ve nispeten hatasız olmasını sağlamak, başarılı bir SEO stratejisinin temelidir. Bu alanda sorunlarınız varsa, burası başlamak için iyi bir yerdir.

SEO Analiz Araçları

Böyle bir SEO denetimi yapmak için, bunu yapmak için SEO Analiz araçlara sahip olmanız gerekir. Neyse ki, online birçok SEO analiz aracı vardır. Örnek verilirse eğer favorilerimizden bazıları şunlardır;

SEO Analiz Araçları

Moz: Domain Alan otoritesini icat ettikleri için, web sitelerinde bir dizi bilgi ve araç sunan bu konuda uzmandırlar.
SEMrush: SEO Analiz araç, sitenizin nasıl sıralandığını takip etmenizi ve onlarla ne tür bir rekabete sahip olduklarını görmek için bireysel anahtar kelimeleri incelemenizi, teknik hataları izlemenizi ve diğer birçok yararlı görevi yerine getirmenizi sağlar.
Ubersuggest: Neil Patel'in aracı, kullanıcıların bu sorguları SEO Analiz aracından sorgulayarak sonuçların ne olduğunu görmek, anahtar kelimeleri izlemek ve ilgili terimleri ortaya çıkarmak için belirli etki alanlarını veya anahtar kelimeleri aramasına olanak tanır.
Alexa: Alexa'da rakiplerinizi şirketinizin hedef kitlesiyle çakışmalarına göre tanımlayabilir, siteniz ve diğer siteler için anahtar kelime boşlukları bulabilir ve hedeflemek için en iyi terimleri belirleyebilirsiniz. Bunu yapa bilmek için SEO Analiz Araçlarını kullanmanız gerekiyor.
Google Arama Konsolu: Bu platformun en yararlı bulduğumuz bir yönü, insanların farklı sayfalara girmeden önce arayabilecekleri sorgulara bakabilmeniz ve kişilerinizin içeriğinizi nasıl keşfettiğini keşfetmenizdir. Web sayfanızı her zaman kontrol ediniz, bunu yapabilmek için SEO Analiz aracını kullanmanız yeterli olur.
Google (ADS) Anahtar Kelime Planlayıcısı: Bu site daha az özelliğe sahiptir, ancak yine de ilgili terimleri, geçmiş performansı ve her biriyle ilgili rekabet seviyesini görmek için farklı anahtar kelimelere bakmanıza kolaylık tanır.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum