Seo İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Seo İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?, Günümüzde internet resmen bir bilgi çöplüğüne dönüştü ve arama motorlarından aradığımız her kelime için alakalı ve alakasız binlerce sonuç dökülüyor ve site sahipleri yukarıda olmak için aşağı doğru SEO tekniklerini kullanıyor.

Seo İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?
07 Mayıs 2022 - 13:02

SEO için ne yapılmalı?

Ne yazık ki her alanda olduğu gibi arama motorlarında da zafiyetler var yani SEO ile ilgili zafiyetler kastediliyor ve bu zanaatta yetkin olan SEO uzmanları bazen daha üst sıralarda yer almak için uygunsuz birçok teknik kullanıyor, bazen kurala bağlı bazen de kuralın dışında ama arama yapıldığında motor tarayıcıları sitenizi ziyaret eder ve uygunsuz SEO yöntemlerini fark eder. Kara listeye alınmanız an meselesi ve güveninizi yeniden kazanmanız çok zor olabilir. Tavsiyemiz aşağıdaki teknikleri sitenize uygulamak ve arama motoru SEO ile ilgili sonuçları beklemektir.

Kritik faktörler

Zengin snippet'leri kullanma
Zengin snippet'ler ve mikro veriler artık Google için çok önemlidir ve sizi mikro verileri kullanmaya teşvik eder. hızlı bir genel bakış verelim ve bir mikro veri üreteci adresi verelim. Mikrodata kullanımı ile ilgili temel kaynağa şema sitesinde ulaşabilirsiniz. Bu sitede hangi mikro kodun anlatıldığı ve ne işe yaradığı iş adresinizi belirleyebilirsiniz. zengin snippet'ler hakkında google'ı da dinleyelim

Herhangi bir çalışmadan önce, sitenin erişilebilir olması için Robots.txt dosyası oluşturulmalı ve arama motoru robotlarına uygun erişim sağlanmalıdır.

Eski alan

Eski bir alan adı kullanmak bir artıdır, ancak durum her zaman böyle değildir, örneğin, Menkul Kıymetler Borsası'na bağlı bir alan satın aldınız, alan adının yaşı 12'dir. Bu doman normal şartlar altında rütbenizi yükseltmede etkilidir. Ancak satın aldığınız alan adı daha önce başka işlerde veya içeriklerde kullanılmışsa faydadan çok zararı olacaktır o halde kullanmak istediğimiz alan adının geçmişini nasıl öğreneceğiz bunun için internet tutan bir arşiv sitesi var. Tarih, bu site zaman zaman siteleri ziyaret eder ve ekran görüntüsü alır. bu siteyi kullanabilirsiniz. alan geçmişi sorgulama

Hızlı ve yüksek kullanılabilirlik sunucusu

Barındırma hizmetinden aldığınız sunucu sürekli açık ve hızlı olmalıdır. Bir SEO ipucundan ziyade bir zorunluluktur. Google, açık olmayan bir siteyi dizine ekleyemez ve yavaş bir site Google'ın gözünde gerçekten değerini kaybeder. Site hızınızı ölçmek için Google Site Hızı Aracını kullanabilirsiniz. Sol tarafta site hızını ve önerileri gösteren ayarlar var, bu önerileri değerlendirmelisiniz...

Anahtar kelime yoğunluğu

Her sayfa için tanımlanan anahtar kelimeler genellikle farklı ve birbirinden bağımsız olabilir. İlgili tüm sayfaların gövde bölümlerindeki anahtar kelimelerin yoğunluğu orantılı olmalıdır. Anahtar kelimeler bir sayfanın gövde metninde kullanılmalıdır.

Sayfa Başlığı Anahtar Kelimesini Kullanma

Bir sayfanın en önemli unsurlarından biri başlığıdır. Sayfa başlığında ilgili anahtar kelime öbekleri kullanılmalıdır. (70 karaktere kadar)

Sayfanın özeti (meta açıklama) Anahtar kelimelerin kullanımı

Bir sayfanın "Açıklama" faktörü, arama motorlarında sayfamızın sonuçlar bölümünde görüntülenen özet bilgilerdir. Bu meta etiketi kullanarak; Anahtar kelimeler içermeli ve bir veya daha fazla anlamlı kelime öbeğinden oluşmalıdır. (Maksimum 160 karakter)

Anahtar kelimelerin kullanımı (meta anahtar kelimeler)

Anahtar kelimeler, sitemizin arama motorlarında görünmesini sağlayan faktörlerden biridir. Sayfadan sayfaya değişen anahtar kelimeler; Ziyaretçilerin aradığı kelimeler dikkate alınarak varyantları ile elde edilir. (Maksimum 260 karakter)

Kurallı URL'yi Kullanma

Standart URL, bu sayfanın tüm türevlerinin yerini alır ve arama motorlarına bu sayfanın bir referans olduğunu gösterir.

SEO dostu URL yapısı

Sitenin URL yapısı sorgulardan oluşmamalıdır. HTML uyumlu ve uzantılı olmalıdır. Bu ayrıcalık hem ziyaretçiler hem de SEO için faydalıdır. SEO dostu bir URL yapısı olmazsa olmazlardandır.

Harici bağlantı çıkışları

Sitede giden bağlantılar olmamalıdır. Bu da sitenin kalite puanını düşürür. Hiçbir koşulda linkler siteden kaldırılmamalıdır.

Büyük önem taşıyan faktörler

Anahtar kelimelerin kullanımı

Anahtar kelimeler sayfanın gövdesinde yer almalıdır. Yoğunluk oranı 300-400 karakterlik bir metinde 3-4 anahtar kelimedir.

Resimlerde ALT etiketini kullanma

Sayfalardaki görseller "alt" etiketine sahip olmalıdır. Alt etiketi, görseli bizim gördüğümüz şekliyle arama motoru tarayıcılarına tanımlar.

İçerik H etiketleri

Sayfa içeriğimizi oluştururken SEO dostu olmalıdır.

Makalelerin ilk başlıkları H1 etiketinde yer almalıdır. Sayfa başına bir H1 etiketi kullanılabilir. H etiketleri birden altıya kadardır. H1, H2, H3, H4, H5, H6.

H etiketleri yayın başlığı olduğu için makalelerin tüm paragraf başlıkları H etiketinde yer almalıdır.Burada önemli olan bu sayfanın en önemli anahtar kelimesini H etiketinde kullanmaktır.

İçeriğin Öne Çıkanları

Yazılarımızda kullanılması gereken bir diğer özellik ise kelime vurgusudur. Öne Çıkanlar, Kalın, İtalik ve Altı Çizili olmak üzere üç grup vardır. Altı çizili kelime, bu sayfayı temsil eden anahtar kelimedir. Fitilleri bir kez uygulamak yeterlidir.

Site Haritası.Xml Site Haritası

Sitenin tüm bağlantılarını arama motorlarına hızlı bir şekilde indekslemek ve robotların henüz göremediği veya erişemediği bağlantıların arama motorlarına bildirilmesi için bir site haritası oluşturulmalıdır. Site haritası, XML dosya biçiminde veya düz metin biçiminde oluşturulmalı ve sitenin herhangi bir yerinde site haritası adıyla köprülenmelidir.

Google Doğrulama Kodları

GOOGLE'ın Web Yöneticisi Araçları, siteyi tüm analizler için incelemek için kullanılır. Bu güçlü aracı kullanmak için gerekli izinleri sağlamak için Google Doğrulama meta etiketi siteye yerleştirilmelidir.

Görüntü optimizasyonu

İçerikteki görsellerin boyutu çok önemlidir. Bu, sitenin açılış hızını doğrudan etkiler. Sitenin yavaş açılması SEO ve ziyaretçiler açısından olumsuz bir noktadır. Görsellerin ortalama boyutu 30 ile 50 KB arasında olmalıdır.

Favicon'u ayarla

Site için benzersiz bir logo oluşturulmalıdır. Boyutu 16×16 pikseldir. Bu, tarayıcı sekmelerinde görünen simgemizdir. Bu simge hem kullanıcıların gözünü yorar hem de SEO için bir artıdır.

Orta derecede önemli faktörler

sayfa boyutu
Site sayfalarının hızlı açılması hem kullanıcı hem de SEO için oldukça önemlidir. Bu nedenle, açılış sayfalarının boyutu optimize edilmeli ve minimum boyuta indirilmelidir. Eski Google güncellemelerine göre sayfa boyutu 50KB civarındaydı.Yeni güncellemeler ve gereksinimler nedeniyle sayfa boyutları artık en az 200KB. Bu sayı ne kadar küçük olursa, o kadar fazla fayda sağlar.

Sitedeki istek sayısı

Bir sitenin barındırdığı istek sayısı çok önemlidir. Ne kadar çok istek olursa, içeriğin kullanıcıya gösterilmesi o kadar uzun sürer. Bu, sitenin açılma hızının doğrudan etkilendiği anlamına gelir. Bir site için standart istek sayısı 20 civarındadır.

İçerik/Kod oranı

Sitenin kod oranı standart seviyede olmasına rağmen sitenin metni içeriği geçmemelidir. Bir sitenin metin içerik yoğunluğunun kod yoğunluğuna oranı %25 olmalıdır. Sitenin %25'i kod ise, kalan %75'i metin içeriği olmalıdır.

CSS Sprite Tekniği

Site açılış hızının önemi SEO açısından oldukça önemlidir. Bu hızı arttırmak için içerikteki görselleri tek tek ayarlamak yerine CSS Sprite tekniği kullanılmalıdır. Bu teknik ile içerik görselleri CSS dosyasında tanımlanır ve stil dosyası siteye uygulandığında içerikte bulunması gereken görseller CSS ile sağlanır. Bu yöntem sitenin açılma hızında büyük bir gelişme sağlar.

Gzip Sıkıştırma Tekniği

Gzip bir sıkıştırma algoritmasıdır. Bu, sitenin açılış hızını doğrudan etkiler. Mevcut tüm tarayıcılar Gzip sıkıştırmasını destekler. Bu özellikle HTML, CSS, JS gibi metin dosyalarında çok ciddi sıkıştırma sağlayan bir yöntemdir. Gzip tekniği ile birçok farklı kombinasyon yapılarak site açılma hızları ileri seviyelere indirilmektedir.

Altbilgi bağlantıları

Sitede rekabetçi anahtar kelimeleri, işaret ettikleri bağlantılarla birlikte sitenin alt bilgisine yerleştirmek SEO için yararlıdır. Böylece PR ve değeri yüksek olan tüm sayfalar bu sayfalara anahtar kelime ile bağlanacak ve dahili bir backlink sağlanacaktır. Ana sayfanızın enerjisini önemli sayfalarınıza bu şekilde dağıtabilirsiniz.

Görüntü Boyutlarını Belirtme

İçeriğe eklenen resim dosyaları, sadece yolları (img src="") belirtilerek tanımlanmamalıdır. Resim kriterleri "html" koduna eklenmelidir. Yükseklik ve genişlik bilgisi "alt" etiketinden önce tanımlanmalıdır.

Kaliteli geri bağlantılar alın

Kaliteli bir backlink için olmazsa olmazlar; içerik partneri olmak, güncel olmak, index sayısının fazla olması, link çıkışının düşük olması, PR sahibi olmak, spam yapmamak veya kopyalamamak olarak sıralanabilir. SEO ipuçlarından belki de en önemlisi anahtar kelimeler aldığımız bağlantının en üstünde olmak veya bu kelimelerde bağlantılara sahip olmak. Kesin ve alakalı geri bağlantılar

İsteğe bağlı faktörler

yorumlara izin ver

Okuyucu yorumlarına dikkat edin. Tüm yorumlara yanıt verin.

Okuyucu yorumları siteyi ayakta tutar ve canlı tutar, abone sayınızı artırır, sayfanız güçlenir, anahtar kelimeleriniz artar, ziyaretleriniz artar.

RSS bağlantıları

Ziyaretçilerinizi sitenize abone olmaya teşvik etmek için rss bağlantılarını kullanın.

sosyal medya

Sosyal medya ile etkileşim SEO açısından önem kazanmaya başlamıştır. Sitenin canlı olması için sitenin sosyal medya kanalları ile entegre edilmesi gerekmektedir. Bunun için Sosyal Ağ Butonları siteye entegre edilmelidir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum