SEO Nedir? Neden Önemlidir

SEO Nedir? Web site üzerinde ne gibi faydaları vardır, yararları ve zararları nelerdir. SEO ile ilgili gerekli bilgiler detaylarda saklıdır.

SEO Nedir? Neden Önemlidir
19 Mart 2022 - 01:56 - Güncelleme: 19 Mart 2022 - 01:57

İçindekiler;

 

SEO / Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

SEO, "arama motoru optimizasyonu" anlamına gelir. İngilizce olarak; Search Engine Optimization (SEO) Basit bir ifadeyle, insanlar Google, Bing ve diğer arama motorlarında işletmenizle ilgili ürün veya hizmetleri aradığında görünürlüğünü artırmak için sitenizi iyileştirme işlemi anlamına gelir. Sayfalarınızın arama sonuçlarında ne kadar iyi görünürlük varsa, dikkat çekme ve potansiyel ve mevcut müşterileri işletmenize çekme olasılığınız o kadar yüksektir.
 

SEO nasıl çalışır?

Google ve Bing gibi arama motorları, web'deki sayfaları taramak, siteden siteye gitmek, bu sayfalar hakkında bilgi toplamak ve bunları bir dizine koymak için arama botları kullanır. Dizini, bir kütüphanecinin o anda tam olarak aradığınızı bulmanıza yardımcı olmak için bir örnek verilirse kitap (veya web sayfası) içerikleri çekebileceği dev bir kütüphane gibi düşünün.

Daha sonra, algoritmalar dizindeki sayfaları analiz eder, SEO çalışması yapılan siteler ise google dizininde yüzlerce sıralama faktörünü veya sinyali dikkate alarak, belirli bir sorgunun arama sonuçlarında görünmesi gereken sıra sayfalarını belirlemek için. Kütüphane benzetmemizde kütüphaneci kütüphanedeki her bir kitabı okumuştur ve sorularınızın cevaplarının tam olarak hangisi olacağını kolayca söyleyebilir.


SEO başarı faktörlerimiz, kullanıcı deneyiminin yönleri için proxy olarak kabul edilebilir. Arama botları, bir web sitesinin ne kadar iyi arayabileceğini tahmin eder.

Ücretli arama ağı reklamlarının aksine, daha yüksek organik arama sıralaması elde etmek için arama motorlarına ödeme yapamazsınız, bu da SEO uzmanlarının işe koyulmak zorunda olduğu anlamına gelir. İşte bu noktada biz devreye giriyoruz.

Periyodik SEO Faktörleri Tablomuz, faktörleri SEO'ya olan genel önemine göre 6 ana kategori başlıkları ile ağırlıkta düzenler. Örneğin, içerik kalitesi ve anahtar kelime araştırması içerik optimizasyonunun temel faktörleridir ve tasarım ve hız önemli site mimarisi faktörleridir.


Yeni güncellenen SEO Periyodik Tablosu, SEO en iyi uygulamalarından uzaklaşan Toksinlerin bir listesini de içerir. Bunlar, arama motorların yöntemlerinin çok daha az karmaşık olduğu zamanlarda yüksek bir sıralamayı garanti etmek için yeterli olabilecek kısayollar veya püf noktalarıdır. 

Ayrıca, üç temel hedef kitle arkasındaki SEO başarı faktörlerine derinlemesine dalan yepyeni bir hedef kitlesine sahibiz: Yerel SEO, Haber / Yayıncılık ve E-ticaret SEO. Genel SEO Periyodik Tablomuz size en iyi uygulamalarda yardımcı olacak olsa da, bu ziyaretçi kitlesinin her biri için SEO anlamlarını bilmek, küçük işletmeniz, tarif blogunuz ve / veya internet sanal mağazanız için arama sonuçlarında başarılı etmenize yardımcı olabilir.

SEO Nedir


Arama algoritmaları, ilgili, yetkili sayfaları ortaya çıkarmak ve kullanıcılara verimli bir arama deneyimi sunmak için tasarlanmıştır. Sitenizi ve içeriğinizi bu faktörleri göz önünde bulundurarak optimize etmek, sayfalarınızın arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olabilir.

SEO pazarlama Nedir? - Neden önemlidir?

SEO, dijital pazarlamanın temel bir parçasıdır, çünkü insanlar her yıl trilyonlarca arama yapmakta, genellikle ürün ve hizmetler hakkında bilgi bulmak için ticari niyetle. Aramalar markalar için birincil dijital trafik kaynağıdır ve diğer pazarlama kanallarını tamamlar. Arama sonuçlarında rekabetinizden daha fazla görünürlük ve üst sıralamada bulunmak kazanç üzerinde önemli bir etkisi olabilir.

Bununla birlikte, arama sonuçları son birkaç yıldır kullanıcılara daha doğrudan yanıtlar ve kullanıcıları diğer web sitelerine yönlendirmek yerine sonuçlar sayfasında tutma olasılığı daha yüksek bilgiler vermek için gelişmektedir.

Ayrıca, arama sonuçlarında zengin içerikler ve Arama Bilgi Panelleri gibi özelliklerin görünürlüğünü kalitesini artırabileceğini ve kullanıcılara doğrudan sonuçlarda şirketiniz hakkında daha fazla bilgi sağlayabileceğini de unutmayın.

Kısaca söylemek gerekirse SEO, bütüncül bir pazarlama ağı ekosisteminin temelidir. Web sitesi kullanıcılarınızın ne istediğini anladığınızda, bu bilgileri kampanyalarınızda (ücretli ve organik), web sitenizde, sosyal medya mülklerinizde ve daha fazlası arasında uygulayabilirsiniz.
 

SEO'yu nasıl öğrenebilirim?

SEO'ya yararlı bir giriş için, Periyodik SEO Faktörleri Tablomuz, başarılı sayfa içi ve sayfa dışı SEO öğeleri ve sıralamalarınıza zarar verebilecek "Ağlar" veya taktikler de dahil olmak üzere bilmeniz gereken tüm temel kavramları size tanıtacaktır.

SEO

Tablo ve beraberindeki rapor ayrıca üç küçük veya orta boyutlu aramaya da bakar:
  • Yerel SEO
  • Yayıncılık/Haber SEO
  • E-ticaret SEO
SEO Faktörlerinin Periyodik Tablosu, bu SEO Kılavuzu'nun temelini oluşturur. Birlikte, bu kaynaklar ise SEO hakkında bilgi edinmenize ve başarı stratejinizi bilgilendirmenize yardımcı olacaktır.

 

Arama Motoru SEO Kılavuzu

Periyodik SEO Faktörleri Tablomuzun bir arkadaşı olarak, Arama Motoru Arazi Kılavuzu SEO, sitenize organik trafik çekmek için sağlam bir strateji geliştirebilmeniz için aramalar için optimizasyonun temelleri hakkında size yol gösterir.

Aşağıdaki kılavuzda, bu faktörleri daha derinlemesine açıklıyoruz ve web sitenizin bu organik aramadan daha fazla ziyaretçi almasına yardımcı olacak arama motoru optimizasyonu konusunda uzmanların taktik ipuçlarını sizlere 9 maddeden oluşan bilgileri tek tek açıklıyoruz.

1: Arama Motoru Başarı Faktörleri Türleri: Bunlar, arama sıralamanızı etkileyebilecek sayfa içi ve sayfa dışı faktörlerdir. Ayrıca SEO'daki sıralama ve inceleme yapılarak kaçınılması gereken kötü içerikler ve SEO taktiklerine bakacağız.
2: İçerik ve Arama Motoru Başarı Faktörleri: Arama motorlarının ve hedef kitlelerinizin seveceği yüksek kaliteli içerik oluşturmak için bu öğeleri aklınızda bulundurun.
3: Site içi ve Arama Motoru Başarı Faktörleri: Perde arkasına geçelim ve sitenizin arama motorlarının kullanıcı deneyimine erişmesini ve etkilemesini kolaylaştıran yönlerine bakalım.
4: HTML Kodu ve Arama Motoru Başarı Faktörleri: HTML etiketleri ve yapılandırılmış veriler sitenizdeki bilgileri düzenlemeye ve arama motorlarının içeriğinizi anlamalarına yardımcı olabilir.
5: Güven, Yetki, Uzmanlık ve Arama Sıralamaları: Kullanıcılarınızın sitenizle nasıl etkileşime girdiği, itibarı ve otoritesi, arama motorlarının kullanıcılara gösterilmeye değer olup olmadığını belirlemesine yardımcı olur.
6: Bağlantı Oluşturma ve Arama Motorlarında Sıralama: Bağlantıların neden hala önemli olduğu ve arama motorlarına içeriğiniz hakkında ne söyledikleri.
7: Kişiselleştirme ve Arama Motoru Sıralamaları: Bunlar, kullanıcıların gördüğü sonuçları etkileyebilecek konum ve amaç gibi kullanıcıya özgü öğelerdir.
8: Erişim ve Arama Motoru Spam Cezaları: SEO "kısayollarına" dikkat edin. Bu taktikleri kullanırken Arama Motoruna yakalanmak site erişimine ve işlem cezasına neden olabilir veya hatta sitenizi arama dizininden liste dışı alabilir.
9: Aramada Ortaya Çıkan Yüksek Dereceli Sektörler: Ses, yerel, resim ve video araması, kullanıcıların aradıklarını bulmalarının yeni yollarını temsil eder. Her biri markalar için incelikli fırsatlar sağlarken, yine de SEO'nun temel ilkelerine dayanmaktadır.
Günlük SEO Haberleri ve Uzman SEO Tavsiyeleri
Editör kadromuzdan günlük SEO haberlere ek olarak, SEO Uzmanı Emrah ALADAĞ, uzman katkıda bulunanlardan SEO konuları hakında günlük makaleler yayınlamaktadır.
  • Google SEO
  • Google Algoritma Güncellemeleri
  • Google Arama Konsolu
  • Bing SEO; gibi
Arama Motoru SEO Kütüphanesi
Seo'yu genel olarak kapsamanın yanı sıra, Arama Motoru özellikle büyük arama motorları için arama motoru optimizasyon alanlarına da sahiptir:

SEO nedir?

SEO Nedir, 'Arama Motoru Optimizasyonu' anlamına gelir. Web sayfalarınızı Google ve diğer arama motorlarının arama sonuçlarında yüksek bir konuma ulaşmalarını sağlamak için optimize etme uygulamasıdır. Bu, insanların çevrimiçi arama yaparken web sitenizle karşılaşma olasılığının daha fazla olacağı anlamına gelir. SEO, organik - diğer adıyla "Search Engine Optimization" arama sonuçlarında sıralamayı geliştirmeye odaklanır. Bir web siteniz varsa ve daha fazla trafik almak istiyorsanız eğer, buna endişe etmeye gerek yok: Unutmayın SEO pazarlama çabalarınızın bir parçası olmalıdır.
 

Google Algoritması Nedir?


Her sonucun ne kadar yüksek olduğu Google'ın algoritması tarafından belirlenir. Google'ın algoritmasının bazı bölümleri gizli kalsa da, SEO'daki yılların deneyimi bize en önemli sıralama faktörleri hakkında fikir verdi. Bunları anlatmak gerekise bu sıralama faktörleri iki kategoriye ayrılabilir: Örnek;
 

Sayfa içi SEO faktörleri


Sayfalarınızın sıralaması kısmen sayfa içi faktörlere göre belirlenir. Sayfa içi SEO faktörleri, web sitenizde doğrudan etki ettiğiniz her şeydir. Bu faktörler arasında teknik yönler şöyle bir açıklama yapalım (örneğin, kodunuzun kalitesi ve site hızı) ve web sitenizin yapısı veya web sitenizdeki kopyanın kalitesi gibi içerikle ilgili yönler bulunur. Bunların hepsi üzerinde çalışabileceğiniz önemli sayfa içi SEO faktörleridir.
 

Sayfa dışı SEO faktörleri


Yukardaki metinde bahsetmiş olduğumuz gibi Sayfa içi SEO faktörlerine ek olarak, sıralamalarınız da birkaç sayfa dışı SEO faktörü ile belirlenir. Bu faktörler arasında diğer web sitelerinden bağlantılar, sosyal medya ilgisi ve kendi web sitenizde gerçekleşen diğer pazarlama faaliyetleri bulunur. İmkansız olmasa da, bu sayfa dışı SEO faktörlerini etkilemek daha zor olabilir. Bu sayfa dışı faktörlerden en önemlisi, sitenize yönlendiren bağlantıların sayısı ve kalitesidir. Web sitenize ne kadar kaliteli, alakalı siteler bağlanırsa, Google'daki konumunuz o kadar yüksek olur.

SEO'da rol oynayan bir başka sayfa dışı faktör, belirli bir işletmenizin güçlülüğü ile ilgili rekabetinizdir. Bazı güçlü olan kelimeler, diğerlerinden çok daha zordur. Bu nedenle pazarınızın rekabet gücü, sıralama şansınız üzerinde de en büyük bir etkiye sahiptir.
 

Bütünsel SEO Holistik ( Holistic)


SEO, web sitelerini Google'ın veya başka bir arama motorunun arama sonuçlarında yüksek bir konuma ulaşmalarını sağlamak için optimize etme uygulamasıdır. Kendi adıma konuşursam eğer sitenizin her yönünü optimize etmeye odaklandığınız için sayfalarınızı sıralamanın en iyi yolunun bütünsel SEO olduğuna inanıyoruz.

Herhangi bir Black Hat SEO (siyah şapka SEO) hilesi kullanmayın, çünkü sonunda, bu arama sıralamalarınız için olumsuz sonuçlar size doğuracaktır. Bunun yerine, kullanıcınızı düşünerek sürdürülebilir SEO uygulayın ve uzun vadede bir fayda sağlayacaksınız. Google'da nasıl üst sıralarda yer almak hakkında daha fazla bilgi edinin veya WordPress kullanıyorsanız, WordPress'te SEO ile ilgili Ultimate nihai kılavuzumuza göz atarak emin olun: Bizden bukadar, sürekli araştırma yaparak daha yararlı bilgiler elde edebilirsiniz.

Bizleri takip ediniz: "SEO", Kategorisine güncel içerikler atılmakta. iyi okurlar dileriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum