En İyi SEO Teknikleri Nelerdir?

Google'de sayfa sıralaması Çok önemlidir. Bunun için En İyi SEO Teknikleri olan kelimeyi tam anlamında kullanmak ve En İyi SEO Teknikleri Nelerdir? adına Anahtar kelimesini en üste çıkarmaktır.

En İyi SEO Teknikleri Nelerdir?
18 Mart 2022 - 00:23 - Güncelleme: 18 Mart 2022 - 00:24

İçindekiler;SEO'nun ne olduğunu anladıktan sonra, sitenizin organik trafiğini 2022'de bir sonraki seviyeye taşımak için bazı ek SEO teknikleri arıyor olabilirsiniz. Bir siteyi ilk başlattığınızda (veya SEO öğrenmeye yeni başladığınızda), yerinde olmanız gereken bir dizi temel şey vardır. Şöyle şeyler:
 • Anahtar kelime araştırması
 • Başlık etiketlerini ve meta etiketleri en iyi duruma getirme
 • En iyi duruma getirilmiş içerik oluşturma
Ama sırada tam olarak ne var? Belki de gelişmiş SEO taktiklerinin derinliklerine dalmaya tam olarak hazır değilsiniz, ancak organik görünürlük ve sonuçta ortaya çıkan trafikte önemli bir büyüme yapmanız mı gerekiyor? Bu kılavuzda, sitenizin performansını hızlandırmanıza ve bunların her birinin nasıl yürütüleceği konusunda adım adım size yol göstermenize yardımcı olabilecek 12 SEO tekniğini paylaşacağız.
 

2022'de Kullanmanız Gereken En iyi 12 SEO Teknikleri


Sitenizin 2022 yılında organik trafiğini artırmak için dikkat etmelisiniz seo teknikleri aşağıdadır. Burada sadece sayfa içi SEO taktikleri değil, aynı zamanda sayfa dışı olanları da bulacaksınız. Bunların her birini uygulamak için çalışarak görünürlüğünüzü ve trafiğinizi iyileştirmeye çalışabileceksiniz.
 

SEO Teknikleri Nelerdir?

Hadi başlayalım birlikte;

1. Rakiplerinizin En İyi Performans Gösteren Sayfalarını Bulun


SEO Teknikleri Nelerdir?; Rakiplerinizin SEO stratejisi hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, kendi siteniz o kadar iyi performans gösterir.

SPP'lerde rekabet ettiğiniz web siteleri SEO Teknikleri için neyin işe yaradığını anlamak için zaman ayırdığınızda, analizinizi bir sonraki seviyeye taşıyabilir ve bu içgörüyü kendi yaklaşımınızı bilgilendirmek için kullanmadan önce bu yaklaşımın neden çalıştığını anlayabilirsiniz.

Etkili bir başlangıç noktası, rakiplerinizin en iyi performans gösteren sayfalarını bulmaktır, böylece organik trafiğinin nereden geldiğinin ve ne tarafından yönlendirildiğinin bir resmini geliştirebilirsiniz. SEO Teknikleri ile Rakiplerinizin en iyi sayfalarını analiz etmek sizi aşağıdaki gibi şeylere yönlendirebilir:
 
 • İçerik/anahtar kelime boşluğu
 • Bağlantı boşluğu
 • Mevcut içeriğinizi geliştirmek için bir fırsat
 • Anahtar kelime yamyamlaştırma
En İyi SEO Teknikleri Nelerdir?, Rakiplerinizin en iyi sayfalarını nasıl buluyorsunuz? Semrush'un Organik Araştırma aracını kullanabilir ve bir rakibin URL'sini girebilirsiniz.

En İyi SEO Teknikleri Nelerdir?

Bu size sitenin tahmini organik trafiğini ve performansa genel bir bakış gösterecektir, ancak burada daha derine dalmak istersiniz.


Bu ekrandaki 'Sayfalar' sekmesini açın ve trafiğe göre sıralayın, hangi sayfaların bu alanda organik olarak performans gösterdiğini göreceksiniz.

SEO Teknikleri

En İyi SEO Teknikleri kolayca bula bilmek için rakip web sitelerine en çok trafik çeken sayfaları bulmanın bir yoludur. Bu sayfaların neden performans gösterdiğini ve bu trafiğin bir kısmını çalan bir stratejiyi nasıl oluşturabileceğinizi anlamak için bu içgörüyü bir sonraki seviyeye çıkarmanız gerekir.

Bunu, anahtar kelime araştırmalarından başlamak yerine, en büyük kazançlarınızın rakip etkinliğine göre nerede olabileceğini bulmak için bir fırsat analizi veya kısayol olarak düşünün.

İyi SEO yapmanız, bu çabalarınızı belirli bir anahtar kelime düzeyinde değil, sayfa düzeyinde odaklamanız için potansiyel alanları belirlemenize yardımcı olduğu için çalışır. Bu alıştırma, belki de rakip olarak düşünmediğiniz kendi web sitelerinize karşı rekabet eden diğer web sitelerini de bulmanıza yardımcı olabilir.

Aynı araçtaki Rakipler sekmesine gidin ve rakip alan adlarının bir listesinin yanı sıra ortak anahtar kelimelerin sayısı ve tahmini trafik hakkında içgörüler görürsünüz.

SEO Teknikleri Nelerdir?

Daha sonra, sektörünüzdeki en iyi SEO Teknikleri Nelerdir? ne gibi bir performans gösteren sayfalar hakkında ayrıntılı bir içgörü düzeyi oluşturmak için aracı kullanarak bu etki alanlarını tek tek analiz edebilirsiniz.
 

2. Anahtar Kelime Boşluğu Analizi Kullanarak İçerik Stratejinizi Bilgilendirin


İçerik stratejisi oluşturma söz konusu olduğunda, genellikle iki ana odak alanınız olur:
 • Varolan içeriği en iyi duruma getirme
 • Yeni içerik oluşturma
Mevcut içeriği optimize etmek genellikle en etkili başlangıç noktası olsa da (sonuçta, zaten dizine eklenmiş içeriğin iyileştirilmesinden elde edilen kazançları görmek tamamen yeni parçalara göre daha kolaydır), çoğu web sitesi mevcut tüm parçalarını optimize ettikleri bir aşamaya gelir.

En İyi SEO Teknikleri Optimize etmek için tam bu noktada, çabalarınız yeni içerik oluşturulmasına yönelmelidir. Ancak SEO'ların içerik oluştururken yaptıkları en büyük hatalardan biri bunu körü körüne yapmaktır.

Bir amaç için içerik oluşturmanız ve oluşturduğunuz her parçanın neden var olduğunu haklı çıkarabilmeniz gerekir. Bu, yeni içerik oluşturma stratejisi için dikkatlice planlamak için zaman ayırın anlamına gelir. En iyi SEO, uzun zaman içerisinde yapılan bir SEO Teknikleridir.

İçerik planınızı yönlendirmenin en hızlı yollarından biri, rakiplerinizin sıra ettiği ancak görmediğiniz anahtar kelimeleri görmenize yardımcı olacak bir anahtar kelime boşluğu analizi yapmaktır. Buradan, boşluğu doldurmak için bu anahtar kelimeler ve konular etrafında içerik oluşturabilirsiniz. Ve özel En iyi SEO araçları ile daha hızlı ve daha verimli bir şekilde yapabilirsiniz.

SEO Anahtar Kelimelerinize bakmak için; Semruh, Ahrefs, Anahtar Kelime Boşluğu aracına gidin ve en fazla dört rakibin yanında kendi alanınıza girin.' 'Organik anahtar kelimelerin' seçili olduğundan emin olun.

Seo Teknikleri

"Karşılaştır" tuşuna bastığınızda anahtar kelime fırsatları hakkında ayrıntılı bir fikir görürsünüz. Ancak özellikle karşılaştırma ızgarasına dikkat etmek istiyoruz.

SEO Teknikleri Nelerdir

Izgaranın üstündeki filtreleri görüyor musun?

Bunlar, tablo başlıklarıyla birlikte anahtar kelime boşluklarını bulmanıza yardımcı olabilir.

'Eksik', tüm rakiplerinizin sıraladığı, ancak sizin görmediğiniz anahtar kelimeleri görmenizi sağlarken, 'Kullanılmamış', diğerinin en az birinin sıraladığı anahtar kelimeleri gösterir.

Buradaki öneri, yüksek hacimli arama sorguları için rekabet etmek için yeterli site yetkiniz olup olmadığına bağlı olarak 'volume' veya 'KD%' (anahtar sözcük zorluğu) tarafından filtre uygulamaktır. Örnek olarak yeni bir siteyseniz, daha düşük KD% arama terimlerini hedeflemek isteyebilirsiniz.

Bu anahtar kelime boşluklarını, içerik stratejinizi bilgilendirmek ve rakiplerin sıralamada olduğu ancak şu anda yerinde olmayan içerik oluşturmanıza yardımcı olmak için kullanabilirsiniz.
 

3. Otorite Backlink'leri Kazanmak için Dijital PR Kullanın

SEO'ların karşılaştığı en büyük zorluklardan biri, uygun ölçekte otorite backlinklerinin nasıl kazanılacağıdır.

En iyi SEO Tekniklerin vazgeçilmezi olan Backlink'ler Google'ın en üst düzey faktörlerinden biri olmaya devam ediyor ve ilgili bağlantıları başarıyla kazanmanıza yardımcı olabilecek birçok farklı bağlantı oluşturma stratejisi olsa da, birçok taktiğin etkili bir şekilde ölçeklendirilmesinin zor olduğu gerçeği devam ediyor.

Google'ın bağlantı şemaları yönergelerine baktığımızda öneriler açıktır:
 

En İyi SEO Teknikleri Nelerdir? Nedir?

Diğer sitelerin sizinkiyle yüksek kaliteli, alakalı bağlantılar oluşturmasını sağlamanın en iyi SEO Teknik yolu, doğal olarak İnternet topluluğunda popülerlik kazanabilecek benzersiz, alakalı içerik oluşturmaktır. İyi SEO Tekniği için içerik oluşturmak karşılığını verir: Bağlantılar genellikle seçimle verilen editoryal oylardır ve ne kadar yararlı içeriğe sahip olursanız, başka birinin bu içeriği okuyucuları için değerli bulma ve ona bağlanma şansı o kadar artar.

Ve harika SEO Teknikleri ile içerik oluşturma yoluyla editoryal olarak yerleştirilmiş bağlantılar kazanmanıza yardımcı olabilecek bir taktik dijital PR'dır.

Bunu, gazetecilere ve yayıncılara makalelerinin içinden ele almak ve bağlantı vermek isteyecekleri içerik oluşturmak ve tanıtmak olarak düşünün. İçerik gibi:
 • İnfografikler
 • Araştırma çalışmaları
 • Araçlar ve hesap makineleri
 • Uzman içgörüleri
Ama gerçekten, her şey bir HALKLA İlişkiler gibi düşünmek ve En iyi SEO gibi yürütmekle ilgili. Dijital PR, bir basın açıklamasıyla tanıtım parçaları sunmakla ilgili değildir, bunun yerine sağlam bir sosyal yardım stratejisiyle bağlanabilir varlıkları teşvik etmektir. Buradaki asıl çekicilik, doğru hikayenin bir sonraki müşterinizin çevrimiçi takılabileceği yayınlardan önemli sayıda editoryal olarak kazanılan bağlantılar sunabilmesidir.

Dijital PR, aşağıdakiler de dahil olmak üzere sadece bağlantıların ötesinde avantajlar sağlar:
 • Yönlendirme trafiğini yönlendirme
 • Sosyal etkileşim oluşturma
 • Marka bilinirliği artırılır
 • Çevrimiçi içerik tüketirken sizi müşterilerinizin önüne koymak
 • Satış oluşturma
İşte daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olacak harika bir kılavuz.
 

4. PPC Testini Kullanarak Organik TO'nuzu Geliştirin

En İyi SEO Teknikleri için öncelikle TO bir sıralama faktörü olarak kullanılır ve optimize etmeniz gereken bir şeydir. Ancak sitenizin tıklama oranını etkileyebilecek öğeleri parçalayalım. Genellikle şunlardır:
 • Başlık etiketi
 • Meta açıklaması
En azından, bunlar üzerinde adil miktarda kontrole sahip olduğunuz alanlardır (ek reklam alanının, görüntü bloklarının ve benzerlerinin organik listeleri aşağı itebileceğini ve daha düşük bir TO ile sonuçlanabileceğini göz önünde bulundurarak). Ancak hangi başlık etiketinin veya meta açıklamasının en yüksek TO'yu sunacağını nasıl anlarsınız?

Evet, bu doğru. Sen test ediyorsun!

Bunu daha uzun bir süre boyunca değişiklikler yaparak ve sonuçları ölçerek yapabilirken, diğer değişkenler devreye girebilir. En İyi SEO Tekniklerini uyguladıktan sonra Sonuçlar için çok uzun süre beklemek istemiyorsanız, bu başlık etiketlerini ve meta açıklamaları test etmek için PPC'den yararlanabilirsiniz.

İşletme olarak bir PPC kampanyası yürütmeseniz bile, farklı başlıkları ve açıklamaları test etmek için bir bütçe yüklemeye ve bir dizi sayfa için reklam ayarlamaya değer. Reklam başlıklarının ve açıklamalarının yapılandırılması nedeniyle reklamlarla birlikte beğenebileceğiniz başlık etiketleri ve meta açıklamalar elde etmeyeceksiniz, ancak örnek olarak anahtar ifadeler ve başlıklar etrafında bazı güçlü veriler elde edersiniz.

Ctr üzerinde en büyük etkiyi neyin etkilediğini belirlemek için testinizi düzgün bir şekilde ayarladığından emin olun.

1. Kullanılacak en iyi başlık etiketini belirlemek için en az üç farklı başlığı sınayın, ancak açıklamayı her biri için aynı tutun.

2. Kullanılacak en iyi açıklamayı belirlemek için en az üç farklı açıklamayı test edin, ancak başlığı/başlığı her biri için aynı tutun.

Reklamlarınıza yeterli tıklama aldığınız sürece, bu performans verilerini kullanarak başlık etiketlerinizi ve meta açıklamalarınızı yeniden yazabilir ve organik TO'nuzu geliştirebilirsiniz.
 

5. 'İnsanlar Da Soruyor' İçin Optimize Edin

2022'deki SP'ler, bir zamanlar Google'ın ilk sayfasını işgal eden '10 mavi bağlantının' çok ötesine geçiyor ve akıllı SEO'ların mümkün olduğunca çok SERP özelliğinden yararlanmak için tekniklerini ve stratejilerini değiştirmeleri gerekiyor.

En İyi SEO Teknikleri Nelerdir? Nasıl kullanması gereken bu özelliklerden biri de 'İnsanlar Da Soruyor' (PAA). PAA'ya aşina değilseniz, AŞAĞıDAKI gibi, SERP'lerde gösteren sorulardır.

SEO Teknikleri
Semrush Sensor'a göre, PAA'lı SERP'lerin ortalama yüzdesi hem masaüstü hem de mobil için yaklaşık% 40-42'ye ulaştı. Ancak, PAA'ya dikkat etmeniz için şunları da içeren bir dizi neden vardır:
 
 • Öne çıkan parçacıkların aksine, bir PAA sonucu ve ilk sayfa sıralamasına sahip olmak mümkün olduğundan, sayfa 1'de iki kez sıralamanıza yardımcı olabilirler.
 
 • Paa sonuçlarının %75'inden fazlası ilk üç sonuçta göstererek, müşterilerinizin sorduğu sorulara bir cevap olarak SERP'lerin en üstünde belirgin bir şekilde görünmenize yardımcı olabilirler.
 
 • Google'ın yorumlamak için zorlanabileceği soru türleri için sorgu iyileştirmeleri olarak tetiklenebilirler.
Birçok pazarlamacı şu anda PAA'ya dikkat etmiyor, ancak bu, rekabet avantajı elde etmek için bir fırsat olduğu anlamına geliyor.

Web siteniz için bu fırsatlardan nasıl yararlanabilirsiniz öğrenmek için 'İnsanlar Da Soruyor' En İyi SEO Teknikleri ve SEO Fırsatlarını Nasıl En Üst Düzeye Çıkarabilirsiniz çalışmamızı okuyun.

Genel olarak, bu özelliği kazanmak için en üst düzey yaklaşım:
 • Semrush Konum İzleme aracıyla hedef anahtar kelimeleriniz için mevcut SERP özelliklerine genel bir bakış alın ve fırsatlarınızı anlamak için PAA'ya göre filtreleyin.
 
 • Zaten sıraladığınız ancak PAA sonuçları oluşturmadığınız sorguları görmek için Organik Araştırma aracını kullanarak kaçırılan fırsatları bulun.
 
 • Anahtar Kelimeye Genel Bakış aracıyla PAA sonuçlarını özellikle hedefleyen içerik oluşturmaya yönelik fikirler toplayın.
 
 • Sayfanızın kopyasının Semrush SEO Yazma Asistanı'nı kullanarak SEO açısından belirli bir kullanıcı sorgusunu ele almasından emin olun.
 

6. Rakibinizin Kırık Backlink'lerini Çalın


Kaliteli SEO backlink'ler oluşturmanın ne kadar zor olabileceğini zaten tartıştık, ancak kullanabileceğiniz harika bir taktik, kırık bağlantı oluşturmanın bir çeşididir.

SEO Teknikleri ve bu taktik genellikle bozuk bağlantıları bulmaya, bağlantıya uyan içerik oluşturmaya ve parçanıza yeniden atamaya çalışmak için uzanmaya dayalı olsa da (ölü olan yerine), bir avantaj elde etmek için kullanabileceğiniz bir dönüş vardır: rakiplerinizin web sitelerinde 404 sayfaya işaret eden bağlantıları bulmak.

Rakibinizin etki alanını Semrush Backlink Analytics aracına girin, 'Dizine Eklenen Sayfalar' sekmesine gidin ve 'Bozuk Sayfalar' kutusunu işaretleyin.

SEO Backlink

Bunlar 4XX hatası döndürür ve bu nedenle PageRank'i işaret eden bağlantılar aracılığıyla edinmez.

Bunu 'Etki Alanları'na göre sıralayın ve bu belirli sayfaya bağlanan yönlendiren etki alanlarının sayısını görürsünüz. Benzersiz yönlendiren etki alanlarının bağlantı oluşturma başarısının en iyi önlemlerinden biri olduğu göz önüne alındığında, bu ölçümle başlamak mantıklıdır.

Bu listedeki en üst örneğe bakalım. Bağlantıyı açın ve bunun bir 404 olduğunu açıkça görebiliyoruz.

SEO Teknikleri nelerdir?

Bu URL için belirli içgörüleri açacak olan araçtaki bağlantıya tıklayın. 'Backlinks' sekmesine tıklayın ve 'Takip Et' bağlantılarına göre filtreleyin.

SEO Teknikleri Nelerdir? Backlink Nedir?

Bunlar, kopuk bağlantının yerini alabileceğiniz benzer içeriğinize (bunu oluşturmanız gerekebilir) ulaşmak ve önermek için fırsatlardır.

SEO Teknikleri Sonuçta, bunu, bir ziyaretçinin sitesindeki ölü bir bağlantıya tıklaması durumunda kötü bir kullanıcı deneyimini önlemeye yardımcı olacak şekilde konumlandırabilirsiniz. Kırık bağlantı oluşturmanın nasıl kullanılacağını bu kılavuzda öğrenebilirsiniz.
 

7. Topikal Uzmanlığı Göstermek için Destekleyici İçeriği Kullanın


Google, belirli bir arama sorgusu için en iyi sonucu sıralamak istiyor ve bu yüzden sadece tek anahtar kelimeleri değil, konuları optimize etmeyi düşünmeniz çok önemlidir.
Örnek vermek gerekirse; Başlık ise "En iyi SEO Teknikleri Nelerdir?" ve Anahtar kelimesi ne olmalı hemen açıklıyorum "En iyi SEO" 2. Anahtar Kelimeside "SEO Teknikleri" gibi olması gerekiyor.
 

En iyi SEO Teknikleri Nelerdir? : Hedefimiz Üst Sıralar


Ana 'SEO Teknikleri' anahtar kelimeleriniz için SERP'lerin en üstünde yer alma şansına sahip olmak için topikal uzmanlık göstermeniz gerekir ve bu, içeriği destekleme kavramını kavramak anlamına gelir. Konu kümelerini biliyor musunuz?

Temel olarak, bu, dahili olarak bir sütun sayfasına geri bağlanan küme içeriği oluşturma işlemidir. Bunlar, geniş konunuzla ilgili belirli bir soruyu yanıtlayan ve ana sütun sayfasına geri bağlanan daha ayrıntılı sayfalardır. Bu strateji, uzun kuyruklu SEO Teknikleri ve anahtar kelimeler için optimize edilmiş içerik oluşturmanıza da olanak tanır.

İçeriği desteklemeyi, sitenize topikal derinlik katan ve Google'a (ve kullanıcılara) alanınızda uzman olduğunuzu gösteren parçalar olarak düşünün. Ancak, bu içeriğin her zaman SEO Teknikleri ve anahtar kelime araştırmalarından elde edilen içgörülere dayanarak oluşturulması gerekmediğini hatırlamak önemlidir.

Aslında, yeni kırılma trendleri veya alt kanalları etrafında içerik yayınlamak, sosyal veya diğer kanallarda ilgi çekebilecek fikir parçaları yazmak kadar önemlidir.

İçeriği desteklemek, kendi başına, her ay organik aramadan binlerce isabet almayabilir, ancak ana sayfalarınızın daha üst sıralarda yer almasına ve düzgün bir şekilde tanıtılırsa diğer kanallardan kendi trafiğini kazanmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, gönderileri birbirinize bağlıyorsanız, genel blog SEO'nuza yardımcı olabilir.
 

8. Sayfa 2 Sıralamalarını Süper Şarj Etmek İçin Dahili Bağlantıları Kullanın


2. Sayfada sıralayan ve SÇP'lerin ilk sayfasına yükseltilmesi gereken anahtar kelimeleriniz var mı? Anahtar Kelime, "SEO Teknikleri Nelerdir?" diğer kelimesi "En İyi SEO Teknikleri" Bu sayfalara işaret eden dahili bağlantılar eklemek bunu başarmanıza yardımcı olabilir.

dahili bağlantı hem PageRank (bağlantı yetkilisi) hem de relevans sinyallerini geçer. Dahili bağlantı, çok az kullanılan bir SEO tekniğidir ve genellikle bu sayfa 2 sıralamalarının sayfa 1'e atladığını görmek yeterlidir.

Dahili bağlantıdan yararlanmak için öncelikle sayfa 2 pozisyonlarını artırma fırsatları bulmanız gerekir.

Alanınızı Semrush Organik Araştırma aracına girin ve 'Konumlar' sekmesine tıklayın.

'Konumlar' filtresinden #11-20'yi seçin. Bu daha sonra, sayfa 2'de dahili bağlantı artışından yararlanabilecek arama sorgularının bir listesini verir.

SEO Teknikleri

Burada gördüğümüz en iyi fırsat ,'kibir url'si' için 11 numaralı pozisyon sıralamasıdır.

Bunu örnek olarak kullanalım.

Öncelikle bağlantı yetkisini geçmek istiyoruz, bu nedenle alan adı için Backlink Analytics aracından gelen içgörülere bakalım. 'Dizinlenmiş Sayfalar' sekmesine tıklayın ve yönlendiren etki alanlarına göre sıralayın.

Burada, diğer web siteleri tarafından bağlanmış ilgili sayfaları bulmak istiyoruz.

SEOquake ana sayfası 2,6k benzersiz etki alanlarıyla bağlanmıştır:

SEO Teknikleri Nelerdir?

Şaşırtıcı bir şekilde, sayfadaki içerik 'kibir url'si' olarak sıralayan sayfaya bağlanmaz. Bu kaçırılmış bir fırsat.

Sitenizin en iyi bağlantılı sayfalarında çalışın ve mümkün olduğunca dahili bağlantılar ekleyin. Diğer fırsatları da göz ardı etmeyin.

Örneğin, Google'a gidin ve alanınızı ve hedef anahtar kelimenizi aramak için bir "site:" araması çalıştırın.

SEO Teknikleri Google

Bunlar, Google'ın sorguyla ilgili olduğunu düşündüğü sayfalardır. Bunlar üzerinde çalışın ve dahili olarak bağlantı kurmuyorsanız, bir tane eklediğinizden emin olun.

SEO Teknik
 

9. Core Web Vitals için optimize edin


2021'de Google, sıralama faktörleri olarak sayfa ve kullanıcı deneyimine daha fazla önem verdi. Sonuç olarak, odak aşağıdakiler gibi birkaç sayfadaki UX öğesine kaymıştır:
 • Mobil dostu
 • Güvenli tarama
 • HTTPS
 • Müdahaleci geçişler
Yine de belki de en büyük değişiklik, Ağustos 2021'de bir sıralama sinyali haline gelen Core Web Vitals'in tanıtılması oldu.

Core Web Vitals, hız, yanıt verme hızı ve görsel kararlılık hakkında şunların tanımlandığı bir ölçüm koleksiyonudur:
 • En Büyük İçerikli Boya (LCP): Bir sayfanın ana içeriğinin yüklenmesi için gereken süre. İdeal olarak, bu 2,5 saniye veya daha hızlı olacaktır.
 
 • İlk Giriş Gecikmesi (FID): Bir sayfanın etkileşimli hale gelmesi için gereken süre, ideal olarak 100 milisaniyeden azdır.
 
 • Kümülatif Düzen Kayması (CLS): Görsel sayfa içeriğinin beklenmeyen düzen kayması miktarı, ideal olarak 0,1'den azdır.

Google'ın kendi ifadesiyle:

Core Web Vitals, tüm web sayfaları için geçerli olan, tüm site sahipleri tarafından ölçülmesi gereken ve tüm Google araçlarında ortaya çıkacak web vitals'in alt kümesidir. Core Web Vitals'in her biri kullanıcı deneyiminin farklı bir yönünü temsil eder, alanda ölçülebilir ve kritik kullanıcı merkezli bir sonucun gerçek dünya deneyimini yansıtır.

Core Web Vitals'inizin performansını Site Denetimi'nde hızlı ve kolay bir şekilde denetleyebilir ve bunları nasıl geliştireceğinize dair öneriler alabilirsiniz.

SEO Teknikleri Nelerdir?


10. PR Ekibinizin Çabalarını SEO İçin Daha Çok Çalışın ve Marka Bahsetmelerini Bağlantılara Dönüştürelim


Çoğu işletme, aktif olarak bir PR stratejisi üzerinde çalışmasalar bile, zaman zaman çevrimiçi basında bahsedilir.

İşletmenizi tanıtmak için çalışan bir PR ekibiniz olduğunda, bu çabaların SEO perspektifinden daha fazla çalışmasını sağlamak için neredeyse her zaman bir fırsat vardır. Ne yazık ki, tüm basın haberleri web sitenize bağlantı vermemektedir. Bazen sadece adın geçiyor.

Bu neredeyse kesinlikle bir PR uzmanının hedeflerini tatmin edecek olsa da, SEO'lar editoryal olarak kazanılan bağlantıların gücünü anlıyor. Öyleyse, marka bahsetmelerinin neden bağlantılardan ziyade gazeteciler tarafından sıklıkla kullanıldığına bakalım:
 • Bağlanabilir hiçbir şey yoktur (bağlandığında değer katan bir varlık)
 • (Zamana itilen) gazeteci bağlantı vermedi
Marka bahsetmelerini bağlantılara dönüştürmek kesinlikle mümkündür; çabalarınızı, bağlantınızın değer kattığı bir yayını ikna etmeye odaklamanız yeterlidir.
 

SEO Teknikleri Nelerdir? Nereden başlıyorsun?

Semrush Marka İzleme Aracı'nı kullanarak markadan bahsedilenleri bulabilirsiniz. Alanınızı ayarladığınızda, markanızın çevrimiçi olarak bulunan tüm bahsetmelerini görebilirsiniz. Bununla birlikte, bunun gerçekten yararlı olduğu yer, web sitenize bağlantısı olmayan bahsetmeleri göstermek için filtrelediğinizde olur.

SEO Teknikleri

Bu daha sonra sitenize bağlanmayan tüm bahsetmeleri gösterecektir. Bunları bir bağlantıya ulaşmak ve dönüştürmek için fırsatlar olarak düşünün.

SEO Teknikleri Nelerdir?

Bu bağlantıları doğrudan Semrush Bağlantı Oluşturma Aracı'na ekleyebilir ve buradan sosyal yardım e-postaları gönderebilir ve ilerlemeyi izleyebilirsiniz. 
 

11. Görüntü Araması için Optimize Edin


Görüntü arama için optimize etmiyorsanız, rakiplerinizin muhtemelen düşünmediği bir kaynaktan trafik alma fırsatlarını kaçırma ihtimaliniz mükemmeldir. Görsel aramanın önemli olduğunu da unutmayalım.

Birçok kişi resim SEO'sunu resimlerinizi alt etiketleriyle etiketlemek olarak düşünse de, bunun çok ötesine geçer. Sitenizin görüntülerini düzgün bir şekilde optimize ederseniz, görüntü SERP'lerinde belirgin bir şekilde sıralama yapabilme şansınız vardır.

Nereden başlıyorsun?

Resim SEO rehberimizi okumak, sitenizin görüntülerini optimize etmek için kullanmanız gereken SEO tekniklerinin derinliklerine dalmanıza yardımcı olacaktır, ancak kısacası şunları düşünmeniz gerekir:
 • Alt etiketleri
 • Dosya adları
 • Görüntüleri gerekli boyutlara yeniden boyutlandırma
 • Dosya boyutlarını küçültme
 • Resim site haritası oluşturma
 • Resimlerinizi CDN'de barındırma
Geri dönmek ve mevcut görüntüleri optimize etmek biraz zaman alabilirken, gelecekteki görüntüleri sitenize eklemek ve yüklemek için bir işlem oluşturmak, bu kutuların baştan işaretlenmesini sağlar.
 

12. Toksik Bağlantıları Temizleyin


Backlink'ler web sitenizin Google'da daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olabileceği gibi, yanlış bağlantı türü de sıralamalarınıza zarar verebilir.

Google'ın Bağlantı Şemaları kılavuzuna bakarsak, doğal olmayan veya toksik olduğu düşünülen bağlantılara ilişkin tutumlarını görebiliriz:

PageRank'i veya bir sitenin Google arama sonuçlarındaki sıralamasını manipüle etmeyi amaçlayan bağlantılar, bir bağlantı şemasının parçası ve Google'ın Web Yöneticisi Yönergeleri'nin ihlali olarak kabul edilebilir. Bu, sitenize veya sitenizden giden bağlantılara bağlantıları işleyen herhangi bir davranışı içerir.

En iyi ihtimalle, bu bağlantılar yoksayılır. En kötü ihtimalle sıralamanıza zarar verebilirler.

Sitenizin bağlantı profilinde toksik bağlantılar varsa, bunları temizlemek için zaman ayırdığınız önerilir. Ancak, sitenizin ilk etapta toksik bağlantılara sahip olmasının nedenlerinden bazılarına bakalım:
 • Satın alınan (veya hediye edilen ürünler karşılığında alınan) bağlantılar
 • Tam eşleşme bağlantı metnini kullanarak bağlantı oluşturma
 • Büyük ölçekli makale pazarlama veya konuk gönderme kampanyaları
 • Negatif SEO
 • Düşük kaliteli dizin veya yer işareti sitesi taktikleri
Semrush Backlink Denetim Aracı'nı kullanarak toksik bağlantılar bulabilirsiniz.

Araç içinde alanınızı ayarlarsanız, bağlantı profilinizin risk açısından nasıl bozulduğuna dair net bir döküm de dahil olmak üzere bağlantı profilinizin olası toksisitesi hakkında bir fikir görürsünüz.

SEO Teknikleri Nelerdir

Buradan, toksik olduğu düşünülen bağlantıları inceleyebilir ve doğal olduğunu bildiğiniz kişileri beyaz listeye ekleyebilir veya etki alanı sahiplerine backlink kaldırma isteklerine ulaşmak ve göndermek için 'kaldır listenize' geçebilirsiniz. Araç size otomatik olarak sitenin iletişim bilgilerini sağlayacaktır.

Sitenizin organik trafiğinin arttığını görmeye devam etmek istiyorsanız, temellerin ötesine geçmeniz ve sitenizi bir üst seviyeye taşıyacak SEO tekniklerinin derinliklerine dalmanız gerekir.

Temellerin ötesine geçmek için zaman ayırın ve rakiplerinizin yararlanamayacağı fırsatları arayın, bir strateji uygulayın ve sitenizin başarılı olmasını izleyin.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 0 Yorum