Site İçi SEO Nedir, On-Page SEO Hakkında tüm Bilgiler

On Page SEO site içi SEO nedir? nasıl sayfama uygulaya bilirim. On-Page SEO Nedir, bir web sitesini nasıl optimize edebilirim. Arama motorlarında üst sıraya nasıl çıkabilirim hakkında tüm bilgiler.

Site İçi SEO Nedir, On-Page SEO Hakkında tüm Bilgiler
23 Mart 2022 - 11:09 - Güncelleme: 23 Mart 2022 - 11:10

İçindekiler;

Site içi SEO

Onpage optimizasyonu (Site içi SEO) (AKA on-page SEO), arama sıralamasındaki konumunu iyileştirmek için doğrudan web sitesi içinde alınabilecek tüm önlemleri ifade eder.
Buna örnek vermek gerekirse, içeriği optimize etmek veya meta açıklamayı ve başlık etiketlerini iyileştirmek için güzel önlemler verilebilir. Tersine, offpage SEO bağlantıları ve diğer sinyalleri ifade eder.
 

On Page Optimizasyonu için Analiz ve İzleme


On Page optimizasyonu, çeşitli faktörlerin bir birleşimini gerektirir. Performansınızı daha fazla yapılandırılmış bir şekilde artırmak istiyorsanız, yapılması gereken iki önemli şey analiz ve düzenli izlemedir. Bu süreç hedeflere ulaşmaya yönelik değilse ve temel sorunların ayrıntılı bir değerlendirmesi üzerine inşa değilse, bir web sitesinin yapısını veya içeriğini optimize etmenin çok az yararı vardır. Site içi SEO çalışmaları çok önemlidir.


Aşırı durumlarda, sağlam, kanıta dayalı bir plana dayanmayan optimizasyon önlemleri istenenin tam tersi bir etkiye sahip olabilir - anahtar kelime sıralamalarının kararlılığına zarar verme veya dönüşüm oranlarında bir düşüş yaratma potansiyeli olabilir.
 

Onpage SEO Optimizasyonu Öğeleri


Site içi SEO için standart, evrensel olarak tanınan bir iş akışı yoktur. Bununla birlikte, arama motoru sıralamalarını (veya diğer KPI'ları) iyileştirmek için her fırsatın yararlanılmasını sağlamak için uygulama için analiz ve önlemler mümkün olduğunca kapsamlı olmalıdır.

On Page SEO Nedir


Web sitelerinin site içi yönlerini iyileştirmek için On Page SEO ile basit bir adım adım kılavuz olmasa bile, aşağıdaki liste dört ana alana göre sıralanmış en yaygın öğelerin çoğunu kapsamaya çalışır:

1. Teknik optimizasyon


Bir web sitesinin optimize edilebilen üç ana teknik bileşeni vardır:

1.1. Sunucu hızı:


Web sitesi yükleme süreleri arama motorları tarafından sıralama amaçlarına yönelik değerlendirmelerinin bir parçası olarak kabul edildikçe, sunucu yanıt sürelerini hızlandırmak sayfa optimizasyonunun önemli bir parçasıdır.

1.2. Kaynak kodu:


Verimli bir kaynak kodu, web sitesi performansının artmasına katkıda bulunabilir. Gereksiz işlevler veya kod bölümleri genellikle kaldırılabilir veya Googlebot'un siteyi dizine eklemesi için diğer öğeler birleştirilmiş olabilir.
 

1.3. IP adresleri:


Bunlar, örneğin Kötü işler yapıp yapmadığın, sorununuz olup olmadığını öğrenmek için kullanılabilir. İdeal olarak, her web projesi için her zaman benzersiz bir IP adresiniz olmalıdır. Bu, Google'a ve diğer arama motorlarına web sitesinin benzersiz olduğunun sinyallerini veren bir sinyaldir.
 

2. İçerik


İçerik, bu bağlamda yalnızca metinler ve görüntüler gibi görünür ekran öğelerini ifade etmez. Ayrıca, alt etiketleri veya meta bilgiler gibi başlangıçta görünmeyen öğeleri de içerir.

 

2.1. Metin:


Uzun süredir anahtar kelime yoğunluğu esas alınarak metin optimizasyonu yapılmıştır. Bu yaklaşım, öncelikle WDF*IDF araçlarını kullanarak ve bir sonraki düzeyde, yazım denetleme koşullarına ve ilgili terimlere konu kümesi analizleri uygulanarak terimlerin ağırlıklandırıldığı için artık yerini almıştır. Metin iyileştirmenin amacı her zaman yalnızca bir anahtar kelime etrafında oluşturulmuş değil, aynı zamanda terim birleşimlerini ve tüm anahtar kelime bulutlarını mümkün olan en iyi şekilde kapsayan bir metin oluşturmak olmalıdır. İçeriğin bir konuyu en doğru ve bütünsel şekilde tanımlamasını sağlamak budur. Bugün, metinleri yalnızca arama motorlarının ihtiyaçlarını karşılamak için optimize etmek artık yeterli değildir.
 

2.2. Yapısal metin öğeleri:


Bu, paragrafların veya madde işareti noktası listelerinin, h- başlık etiketlerinin ve tek tek metin öğelerini veya sözcükleri kalınlaştırmayı veya italik hale eklemeyi kapsar.
 

2.3. Grafikler:


Tüm görüntüler optimize edilebilen önemli içerik öğeleridir. İçeriğin alaka düzeyini artırmaya yardımcı olabilirler ve iyi optimize edilmiş görüntüler Google'ın resim aramasında kendi başlarına sıralanabilir. Aynı zamanda, bir web sitesinin kullanıcılara ne kadar çekici göründüğünü artırabilirler. Çekici resim galerileri, kullanıcıların sitede geçirdikleri süreyi de artırabilir. Grafiklerin dosya adları görüntü iyileştirmenin bir parçasıdır.
 

2.4. Videolar:


Resimler için geçerli olanların çoğu videolar için de geçerlidir. SEO'lar ve web yöneticileri, sayfalarında sunulan görsel-işitsel içeriğin kullanıcılar tarafından gerçekten görüntülenebilmesini sağlamaya özellikle dikkat etmelidir.
 

2.5. Meta etiketler:


Sıralamalarla ilgili bir sayfa öğesi olarak meta başlıklar ve arama motoru sonuçları sayfalarında KI TO'yu (Tıklama Oranı) etkileyen dolaylı bir faktör olarak meta açıklamalar, sayfa optimizasyonunun iki önemli bileşenidir. Kullanıcılar tarafından hemen görülmeseler bile, metinlerin ve görüntülerin yanında yakından optimize edilmesi gerektiğinden, içeriğin bir parçası olarak kabul edilirler. On Page SEO olarak bu, içerikte ele alınan anahtar kelimeler ve konular ile meta etiketlerde kullanılanlar arasında yakın yazışmalar olduğundan emin olmaya yardımcı olur.
 

3. İç bağlantılar ve yapı


Dahili bağlantı, bir botun alanınıza yaptığı ziyarete rehberlik etmek ve ayrıca gerçek kullanıcılar için navigasyonu optimize etmek için kullanılabilir.
 

3.1. Mantıksal yapı ve gezinme derinliği:


Buradaki amaç, menüleri dikkatlice yapılandırmak ve bir web sitesi hiyerarşisinin en fazla dört seviye içermesini sağlamaktır. Ne kadar az seviye varsa, bir bot tüm alt sayfalara o kadar hızlı ulaşabilir ve tarayabilir.
 

3.2. Dahili bağlantı:


On Page SEO Nedir; Bu, bağlantı suyunun bir etki alanı etrafında nasıl yönetilir ve dağıtılacağını belirler ve bir alt sayfanın belirli bir anahtar sözcükle ilgili alaka düzeyini artırmaya yardımcı olabilir. İyi bir site haritası, hem etki alanında gezinmeye çalışan kullanıcılar hem de arama motoru tarayıcıları için var olan ve son derece alakalı olan en önemli sayfa SEO temellerinden biridir.
 

3.3. Kanonizasyon:


Yinelenen içerikten kaçınmanın yolları, varolan kurallı etiketlerin uygun kullanımını ve/veya noindex özniteliğine sahip sayfaları atamayı içerir.
 

3.4. URL yapısı:


Bu özellik, arama motoru dostu URL'lerin kullanılıp kullanılmadığını ve varolan URL'lerin mantıksal olarak birbirleriyle ilişkili olup olmadığını denetlemeyi içerir. On Page SEO için  URL uzunluğu, sayfa optimizasyonun bir parçası olarak da görülebilir.
 

3.5. Odak:


Özellikle yararlı içerik içermeyen ve Google dizini için anlamsız sayılabilir sayfalar, arama sonuçlarına dahil edilmelerini önleyecek robotların meta etiketi "noindex" ile etiketlenmelidir.
 

4. Tasarım


Günümüzde web tasarımında önemli bir faktör kullanılabilirliktir. Karmaşık grafikler (örneğin Flash kullanarak) genellikle sayfanın işlevselliğini artırmak için daha basit alternatiflerle değiştirilir. Aynı durum JavaScript uygulamaları gibi diğer öğeler için de geçerli olabilir.
 

4.1. Mobil optimizasyon:


Bu, bir web sitesinin masaüstü içeriğini akıllı telefonlar veya tablet bilgisayarlar gibi mobil cihazlarda kolayca erişilebilmesi ve görüntülenebilmesi için uyarlamak anlamına gelir.
 

4.2. Dosya boyutları:


Çok büyük görüntüler veya grafikler sayfanın yükleme süresini önemli ölçüde artırabilir. Sayfa iyileştirmelerinin bir parçası olarak, SEO'lar ve grafik tasarımcılar dosya boyutlarını mümkün olduğunca küçük tutmalıdır.
 

4.3. Harekete Geç:


Web sitesiyle etkileşimi teşvik ederek bir kullanıcı eylemini teşvik etmek için belirli sayfa öğeleri kullanılmalıdır. Onpage (ve offpage) optimizasyonu hakkında daha fazla bilgiyi Google arama motorundan On Page SEO Nedir yazıp araştırarak daha fazla bilgiler bulabilirsiniz.

Google'ın organik arama algoritması birçok farklı sayfa içi faktör içerir.
Site içi SEO Nedir?, yüksek kaliteli içerikle birleştiğinde, daha fazla organik arama başarısı için sağlam bir formüldür.
Sİte içi SEO anahtar kelimelerin çok ötesine geçer ve başlıklardan başlık etiketlerine, yapılandırılmış verilere, görüntü optimizasyonuna ve daha fazlasına kadar her şeyi içerir.

Site içi SEO Nedir, Google'ın web sitenizi daha iyi anlamasına yardımcı olur. Bu da sıralamanızı yükseltiyor ve bu da daha organik trafiğe de yol açıyor.

Google arama algoritmasını ne sıklıkta değiştirir? 2020'de Google, 600.000'den fazla deney yaptı ve algoritmasını 4.500'den fazla kez güncelledi. Şirket, dünyanın en akıllı arama motorunu oluşturma misyonunda ve oldukça iyi bir iş çıkarıyorlar.

Bu adım adım sayfa SEO kılavuzunda, kendi web sitenizde uygulamanız gereken en önemli sayfaya özgü optimizasyon en iyi uygulamalarını ve bunların neden genel SEO stratejinizin hayati bir parçası olduğunu açıklayacağım.
 

Site içi SEO nedir?


Site içi SEO Nedir? (On Page SEO), arama görünürlüğünü ve trafiğini iyileştirmek için web sayfalarını belirli anahtar kelimeler için optimize etme uygulamasıdır. On Page SEO Nedir Başlık etiketleri, başlıklar, içerik ve dahili bağlantılar gibi sayfaya özgü öğeleri anahtar kelimelerle hizalamayı içerir.
 

Teknik SEO ve Site içi SEO


Bazı SEO'lar site içi SEO'yu teknik SEO ile bir araya alır. Ama onları da ben ayrı tutmayı seviyorum. Kendi görüşüme göre, teknik SEO sayfa hızı ve site hızı, yinelenen içerik, site yapısı ve dizin oluşturma gibi şeyleri ele almaktadır. Başka bir deyişle, teknik optimizasyon tüm web sitenize, site içi SEO optimizasyon ise belirli URL'lere odaklanır.

Ayrıca, bağlantı oluşturma ve marka bahsetmeleri gibi web sitenizin dışında gerçekleşen her şeyi içeren sayfa dışı SEO da vardır.
 

Site içi SEO neden bu kadar önemlidir?

Site içi SEO Nedir? neden önemlidir?

Arama motorlarının sizi birinci sayfa görünürlüğü ile ödüllendirmesini istiyorsanız, site içi SEO stratejinizi ciddiye almanız gerekir. Ve son 20 yılda çok şey değişti. Google içeriğinizdeki anahtar kelimelere hala baksa da, anahtar kelime doldurma kullanıcı deneyimini mahvettiği için uzun zaman önce çalışmayı durdurdu.

Site içi SEO Nedir: Google arama algoritması daha karmaşık hale geldikçe, kullanıcı odaklı site içi SEO faktörleri daha önemli olacaktır. Düzgün yapıldığında, yerinde SEO, belirli sorgular için en alakalı URL'leri sıralamak için arama motorlarının içeriğinizi anlamasını sağlar. Ve kullanıcılar, site içi optimizasyonun sağladığı organizasyonu ve netliği takdir edecektir.
 

URL'ler Site içi SEO'ya yardımcı olur


Google, URL'lerin bir sayfanın ne hakkında olduğunu daha iyi anlamalarına yardımcı olduğunu açıkça belirtmıştir. Peki sizler, URL'lerinizi nasıl optimize edersiniz?
 
 • Anahtar sözcük ekleyin: Birincil anahtar kelimenizi URL'nize dahil koymanız, hem arama motorlarının hem de kullanıcıların bir sayfanın içeriğini anlamasına yardımcı olur.
 • Sola odaklan: Anahtar sözcüğü URL'de mümkün olduğunca sola yerleştirin.
 • Gerçek kelimeler kullanın: Mümkün olduğunca, url'nizde bazı içerik yönetim sistemlerinin pompaladığı deşifre edilemez saçma kelimeler yerine gerçek kelimeler kullanın.
 • Onları kısa ve kolay tutun: İdeal olarak, URL yapınız hem arama motorları hem de kullanıcıların anlaması için kısa ve kolay olmalıdır. Google'ın sayfadaki içerik türünü anlaması ne kadar kolaysa o kadar iyidir. Ayrıca, Google genellikle arama sonuçlarında URL'leri gösterir. Sayfa URL'si uzun bir rasgele harf ve sayı dizisiyse bu, kullanıcıların sayfanızı anlamalarına yardımcı olmaz. Sayfanızın amacını ne kadar iyi anlarlarsa, arama sonucuna tıklama olasılıkları o kadar yüksektir.
 • Sözcükler arasında tire kullan: Tireler URL'leri daha okunabilir hale getirir. Örneğin, bir sayfa SEO hakkındaysa, URL www.6608522.com/on-page-seo-site-ici-seo-nedir kullanın.
 • Oturum kimliklerinden kaçının: Mümkün olduğunda, aynı sayfa için bir dizi URL ürettiklerinden, oturum kimliklerinin URL'lerinize eklenmesinden kaçının. Google, bunun yerine birinci taraf çerezleri kullanmanızı önerir.
 

Başlık etiketleri ve meta açıklamalar


Meta etiketler, özellikle sayfa başlıkları olmak üzere en önemli site içi seo faktörlerinden biridir. Her sayfanın arama sonuçlarında başlık olarak görünen bir başlık etiketi vardır. Meta açıklama, arama sonuçlarında başlığın altında görünen sayfanın kısa bir özetidir. Her ikisi de arama motorlarının ve kullanıcıların bir sayfanın amacını anlamasına yardımcı olmak için önemlidir.

Başlık etiketi doğrudan site içi SEO sıralama faktörüdür, ancak meta açıklamalar değildir.

Hem başlık hem de meta açıklama, bir kişinin arama sonuçlarında bir listeye gerçekten tıklayıp tıklamadığı konusunda önemli bir rol oynar. Hem başlık hem de meta açıklama optimize edildiğinde, daha fazla trafik elde ettiğiniz anlamına gelen Tıklama Oranını (TO) artırır.

Site içi SEO da Ne yazık ki, Google Ağustos 2021'de başlık etiketlerini işleme şeklini güncelledi. Güncellemeden sonra Google, başlıklar ve hatta gelen bağlantılardan gelen bağlantı metni de dahil olmak üzere diğer sayfa öğelerine göre sayfa başlıklarını yeniden yazabilir. Bu değişiklik sıralamaları etkilemese de, yeni başlık iyi değilse TO üzerinde büyük bir etkisi olabilir.

Aslında, Wordstream TO'da% 37'lik bir düşüş gördü.
 

Meta etiketler için Site içi SEO


Site içi SEO analizinizin ilk adımı başlığınıza ve meta açıklamanıza bakmak olmalıdır. aşağıdaki adımları izleyin:
 • Birincil anahtar kelimenizi başlığın başına yakın bir yere yerleştirin.
 • Arama sonuçlarında kesilmemesi için başlığı yaklaşık 55 veya 60 karakter tutun. Yoast gibi WordPress eklentileri, meta etiketlerinizin çok uzun olup olmadığını söyleyebilir.
 • Başlık etiketlerinizdeki tüm büyük harflerden kaçının.
 • Google'ın yinelenen sayfalarınız olduğunu düşünmemesi için her sayfaya benzersiz bir başlık verin.
 • Kullanıcıların tıklamak isteyeceği net, ilgi çekici başlıklar yazın.
 • Birincil anahtar kelimenizi meta açıklamanıza ekleyin. Birisi bu anahtar kelimeyi aradığında, Google bu anahtar kelimeyi arama sonuçlarında kalın hale getirecektir.
 • Meta açıklamayı 155 karakterde tutun.
 • Sayfayı doğru bir şekilde tanımlasın diye meta açıklamanızı oluşturun. Bir reklam gibi davranın ve insanların tıklamak zorunda olması için kelime ustası olarak görün.
 

Yapılandırılmış veriler (Şema)


Yapılandırılmış veriler site içi seoya yardımcı olur
Yapılandırılmış veriler veya şema, Google'ın içeriğinizi daha iyi anlamasına yardımcı olur, bu nedenle Site içi SEO denetiminizin önemli bir parçası olmalıdır. Örneğin, fiyatlar, kullanılabilirlik, derecelendirmeler vb. Bu bilgileri HTML'de belirli bir şekilde yapılandırmadığınız sürece Google bu bilgileri anlayamaz.
Yapılandırılmış Veri Türleri
Yapılandırılmış veriler, Sayfalarınıza koyduğunuz ve Google'ın içeriği anlamasına yardımcı olan belirli site içi SEO kodudur. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli şeyler için belirli yapılandırılmış veri biçimleri vardır Örnek:
 • Kitaplar
 • Makaleler
 • Film
 • Kurs -ları
 • Derecelendirme
 • Olay
 • Yerel işletme bilgileri
 • Yıldız derecelendirmeleri
 • Tarifler
 • İş ilanları


Google genellikle yapılandırılmış verileri doğrudan arama sonuçlarına dahil haline getirerek "zengin bir snippet" olarak gösterir. Zengin bir snippet'e sahip olmak, birinin sonucuna tıklama şansını artırır.
 

Yapılandırılmış Veri Araçları


Semrush ve Ahrefs gibi anahtar kelime araştırma araçları, bir hedef anahtar kelime için gösterilen SERP özelliklerini ortaya alan arama motoru sonuçları sayfalarının analizini içerir. Bu, bu özelliklere görünmek için hangi tür verileri uygulamanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olur.

Site içi SEO Yapılandırılmış verileri uygulamanın en basit yolu Google'ın Yapılandırılmış Veri İşaretleme Yardımcısı'nı kullanmaktır. Bir sayfanın URL'sini girin ve Google yapılandırılmış veri ekleme sürecinde size rehberlik edecektir. Daha sonra Google'ın Yapılandırılmış Veri Test Aracı'nı kullanarak yapılandırılmış verileri test edebilirsiniz. Veya Bing'in sitenizi yapılandırılmış verilerle işaretleme kılavuzuna başvurun.

İşinizi bitirdikten sonra, güncellenmiş bilgileri kendi sitenize kopyalamanız yeterlidir.

DeepCrawl ve Screaming Frog gibi web sitesi tarayıcıları, web sitesindeki yapılandırılmış verileri ortaya çıkarır. Kendi sitenizi geziyorsanız, araçlar hata ayıklamak için de yararlıdır. Bir rakibin sitesini geziniyorsanız, bu rakibinizin kullandığı her şeyi görmenin harika bir yoludur.
 

Başlıklar On Page SEO'yu geliştirir


Sayfalarınızda birden fazla başlık (H1 etiketi, H2, H3 vb.) kullanmak SEO'ya çeşitli şekillerde yardımcı olur. İlk olarak, kullanıcıların içeriğinizi okumasını çok daha kolay hale getirir. Ziyaretçiler bir sayfada bir metin duvarıyla karşılaşırsa, okumak isteme olasılıkları çok daha düşüktür ve genellikle sayfayı terk ederler. Birden fazla başlık, kullanıcıların içeriği hızlı bir şekilde kavramasına yardımcı olarak genel kullanıcı deneyimini geliştirir (Google için önemli bir faktör).

İkinci olarak, alt başlıklar Google'ın bir sayfanın içeriğini anlamasına yardımcı oluyor. Üstbilgileri hazırlarken, birincil anahtar sözcüğünüzü en az bir veya iki H2 üst bilgisinde kullandığınızdan emin olun. Bağlamsal olarak mantıklıysa, birincil anahtar sözcüğü H3 veya diğer üst bilgilere yeniden ekleyin. Google'a kapsamlı konu hakkındaki sinyalleri güçlendirmek için bazı başlıklara da uzun kuyruklu anahtar kelimeler ekleyin.
 

SEO metin yazarlığı


Dizüstü bilgisayarda seo metin yazarlığı yapan adam
Metin yazarlığı, On Page SEO Nedir, site içi SEO çabalarınızı güçlendirebilir. Açılış sayfalarınız için harika içeriğe yatırım yaptığınızda, kullanıcılar daha meşgul olacaktır. SEO metin yazarlığı en iyi uygulamalarının yalnızca arama motorları için iyi olmadığını unutmayın. Ayrıca kullanıcılar için içerik pazarlamanızı da geliştirirler.

En iyi blogcular SEO metin yazarlığı ustalarıdır ve kullandıkları tekniklerdir:
 
 • Kısa ve ilgi çekici tanıtımlar yazın. Sorunu ve çözümünüzü açıkça ifade edin.
 • Uzun cümlelerden ve paragraflardan kaçının. Ancak, paragrafları tamamen terk etmeyin, aksinize içeriğiniz düzgün akmayacaktır.
 • Alt başlıklarla 300 kelimeden uzun bölümleri ayırın.
 • Hedef SEO anahtar sözcüğünü sayfa kopyası boyunca doğal olarak dahil edin.
 • İçeriği arama amacına göre hizalayın.
 • Okuyucularınız için her zaman yazın.
 • İnsanların sayfada ilerlemesini sağlamak için "içerik linkleme" kullanın. Elden ele içeriklerinizi bir birlerine bağlayın, konuşma değeri ekleyen köprü ifadeleridir. "şöyle bir şey var...,"şaşmamalı...", "ama bu hikayenin sadece bir parçası...", ya da "ortaya çıktığı gibi" gibi ifadeleri düşünün.
 • On Page SEO Nedir, Okuyucuların ilgisini çekmek için hikayeleri ve duyguları bir araya getirmek.
 

Hedef anahtar sözcüğü erken kullanma


Site içi SEO, Genel olarak konuşursak, hedef anahtar kelimenizi ilk 100 kelime içinde kullanmayı denemelisiniz. Bu, Google'a sayfanızın birincil konusu olduğunu bildirir ve ayrıca kullanıcılara doğru yerde olduklarını söyler.

İnsanların internette nasıl arama yaptığı hakkında düşünün. Bir arama sonucuna tıklarlar, sayfayı hızlı bir şekilde tararlar ve sayfanın alakalı olmadığını düşünürlerse ayrılırlar. Hedef anahtar kelimenizi içeren ilgi çekici introlar oluşturmak, kullanıcıların hızlı bir şekilde zıplayıp daha hızlı bir şekilde zıplayıp zıplayıp daha hızlı bir şekilde :))
 

Anahtar kelime yoğunluğu sayfa içi SEO'ya yardımcı olur mu?


Site içi SEO, Anahtar kelime yoğunluğu, bir web sayfasında belirli bir anahtar sözcüğü ne sıklıkta kullandığınızı ifade eder. Bir sayfada 100 kelime varsa ve hedef anahtar kelimenizi beş kez kullanıyorsanız, anahtar kelime yoğunluğunuz %5'tir.

On Page SEO Nedir: Anahtar kelime yoğunluğu hakkında sert ve hızlı sayfa SEO kuralları olmasa da, hedef anahtar kelimelerinizin gönderiniz boyunca doğal olarak göründüğünden emin olun. Bu arama terimi için en üst düzey içeriğe uygun en uygun anahtar kelime yoğunluğunu hedeflemelisiniz.

Birincil anahtar sözcüğünüze ek olarak, sayfanızın derecelenmesine yardımcı olabilecek eşanlamlıları, uzun kuyruklu anahtar kelimeleri ve ilgili terimleri ekleyin. Site içi SEO, On Page SEO Bunlar, Google'ın kullanmadığını söylediği gizli anlamsal dizin oluşturma (LSI) anahtar kelimeleriyle aynı değildir. Bunun yerine, bunlar yalnızca bağlam oluşturmanıza yardımcı olan konunuzla ilgili terimler.
 

Arama amacını karşılayan içerik


Koltukta dizüstü bilgisayar kullanarak gülümseyen kadın :)
Google, kullanıcılara arama amaçlarını karşılayan yüksek kaliteli içerik göstermek istiyor. Başka bir deyişle, bir arayıcının sorununu tamamen ve verimli bir şekilde çözer.

Yüksek düzeyde, Dört tür arama amacı vardır:
 
 • Bilgi: İnsanlar bilgi arıyor.
 • Gezinme: İnsanlar belirli bir sayfa bulmaya çalışıyor.
 • Ticari: İnsanlar bir şey satın almadan önce araştırma yapıyorlar.
 • İşlem: İnsanlar aktif olarak bir şeyler satın almak istiyorlar.
Site içi SEO, Belirli bir anahtar sözcüğündeki amacı bulmanın basit bir yolu, sorgu için sonuçların ilk sayfasına bakmaktır. Nasıl, yollar veya yöntemler gibi sözcükler içeren başlıklar, bilgi arama amacını gösterir. En iyi ve en iyi gibi kelimeler ticari niyeti ortaya getirirken.

Ardından, amacı karşılayan içerik hazırlamanız gerekir.

Bilgilendiriciyse, mümkün olduğunca alakalı içerik sağlayın. Konuyu kapsamlı bir şekilde ele alın, sık sorulan soruları yanıtlayın ve kullanıcının sorunu anlamasına yardımcı olun.

Amaç ticariyse, arama yapanlara bilinçli bir satın alma kararı vermek için ihtiyaç duydukları bilgileri sağlayın. Bu, yorumlar, fiyatlandırma, karşılaştırmalar, fotoğraflar, SSS vb.

Amaç işlem amaçlıysa, ürünlerin Google Alışveriş atlıkarıncasında gösterebilmesi için sayfalarınızın yapılandırılmış verilerle optimize edilmiş olduğundan emin olun. Ayrıca, sayfa başlığınızda indirimler, ürün kalitesi, geniş seçim vb.
 

Okunabilir metin yazma


Okunabilirlik doğrudan bir sıralama faktörü olmasa da, yine de site içi SEO sürecinizin bir parçası olmalıdır. Bunun nedeni, okunabilir metnin Google ve kullanıcılar için sindirilmesinin daha kolay olmasıdır, bu da sonuçta SEO'nuz için iyidir.

Metninizi okumak zorsa dönüşümleri, geliri ve yatırım getirisini azaltarak yüksek bir On Page SEO hemen çıkma oranına sahip olabilirsiniz.

Metninizi okunabilir hale getirmek için:
 
 • Sayfayı yağlanabilir hale getirin. İçeriğinizi kolayca sindirilebilir parçalara ayırın.
 • Birden çok üstbilgi ve alt başlık kullanın.
 • Büyük metin duvarlarından kaçınmak için bol miktarda paragraf sonları kullanabilirsiniz.
 • Listeleri madde işareti noktalarına ayırın.
 • Destekleyici görüntüleri ve diğer görselleri dahil edin.
 • Net, eyleme geçilebilir cümleler kullanın.
Unutmayın, insanların çoğunluğu içeriğinizi mobil cihazlarda okuyacak, bu yüzden kaydırmalarını ve parmağını yukarı aşağı almalarını kolaylaştırın.
 

Dahili bağlantı


Dahili bağlantı, site içi SEO "On Page SEO" için önemlidir, çünkü Google'ın sitenizdeki sayfalar arasındaki ilişkiyi anlamasına yardımcı oluyorlar. Kapsamlı bir iç bağlantı çerçevesi, bağlamı ve alaka düzeyini ve bir konudaki kapsam derinliğinizi güçlendirir.

Ayrıca kullanıcı deneyimi için de şaşırtıcıdır. Dahili bağlantılar, insanların ek blog gönderileri veya değerli bir vaka çalışması gibi içeriğinizin daha fazlasını keşfetmesine yardımcı olun. Güçlü bir dahili bağlantı stratejisi, hemen çıkma oranınızı azaltmanın ve dönüşüm oranı ve ortalama oturum süresi gibi diğer Google Analytics metriklerini iyileştirmenin harika bir yoludur.

Sİte içi SEO söz konusu olduğunda, sitenizdeki diğer ilgili sayfalara dahili bağlantılar eklemelisiniz. Ana sayfanız gibi yetkili sayfalardan bağlantı vermek özellikle önemlidir.

Bu bağlantıların bağlantı metni, bağlantılı sayfanın derecesini almak istediğiniz bir anahtar sözcük veya anahtar tümcecik olmalıdır. Google bunu anahtar kelime doldurma ve sistemi oyun yapmaya çalışma olarak yorumlayabileceğinden, aynı bağlantı metnini çeşitli sayfalarda tekrar tekrar kullanmamaya dikkat edin. On Page SEO bunun için çok önemlidir.

Backlink'lerin aksine, dahili bağlantılar web sitenizin yetkisini artırmaz, çünkü bunları kendiniz ekleyebilirsiniz. Bunu göz önünde bulundurarak, etki alanınızın zaten büyük miktarda yetkisi varsa, On Page SEO site iç bağlantı gerçekten sıralamalarda ibreyi hareket ettirebilir. Son derece yüksek alan adı otoritesi olan bazı durumlarda, dahili bağlantılar backlink'lerden bile daha önemli olabilir.
 

Görüntü Optimizasyonu


Görüntülerin seo için de optimize edilmesi gerekir. Tirelerle ayrılmış sözcüklerle açıklayıcı dosya adları vererek başlayın. Ardından, görüntünün kalitesini korurken hızlı bir şekilde yüklenecek şekilde dosya boyutunu en iyi duruma getirin. Siteniz sürekli olarak 400kb'nin üzerinde görüntülerle doluysa, sayfa yükleme süreniz olumsuz etkilenir ve bu, Google'da üst sıralarda yer alma yeteneğinize zarar verir.

Kullanılan araçlar Neler;
TinyPNG, ImageOptim veya WP Smush gibi bir araç görüntü iyileştirme işlemini kolaylaştırır.

Son olarak, resim alt etiketlerine metin ekleyin ve uygun anahtar sözcük zaman zaman metne eklenir. Alternatif metin, arama motorlarının görüntüyü anlamasına yardımcı olur.
 

Site içi SEO faktörleri Nedir?

Takip etmeniz gereken en kritik site içi seo tekniklerini özetleyelim:
 • Kısa, açıklayıcı sayfa URL'leri kullanma
 • Başlık etiketlerini en iyi duruma getirme
 • İlgi çekici meta açıklamalar yazma
 • Yapılandırılmış verileri uygulama
 • Üstbilgileri en iyi duruma getirme
 • SEO metin yazarlığı en iyi uygulamalarını uygulama
 • Hedef anahtar sözcüğü ilk 100 sözcük içinde kullanma
 • Uygun anahtar kelime yoğunluğunu koruma
 • Kullanıcı amacını karşılayan içerik oluşturma
 • Okunabilir metin yazma
 • Hem dahili hem de giden bağlantılar ekleme
 • Google görseller için optimize edin
 

Sİte içi SEO SSS'leri

Site içi SEO nedir?

Site içi SEO (veya yerinde SEO Nedir?), arama görünürlüğünü ve trafiğini iyileştirmek için web sayfalarını belirli anahtar kelimeler için optimize etme uygulamasıdır. Başlık etiketleri, başlıklar, içerik ve dahili bağlantılar gibi sayfaya özgü öğeleri anahtar kelimelerle hizalamayı içerir.

Site içi SEO, teknik SEO'dan farklı mı?

Site içi SEO sayfa düzeyinde optimize edilirken, teknik SEO Nedir?, sürünebilirlik, genel site hızı, bilgi mimarisi, site genelinde dahili bağlantı vb.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 0 Yorum