Soğuk Zincir ve Önemi - Gıda Soğuk Zİnciri Koruma Güvenliği

Soğuk Zincir ve Önemi - Gıda Soğuk Zİnciri Koruma, hakkında genel bilgilendirme veriyoruz. Hassas gıdaların muhafazasında önemli bir parametre hakkında açıklamalar.

Soğuk Zincir ve Önemi - Gıda Soğuk Zİnciri Koruma Güvenliği
10 Haziran 2022 - 12:27 - Güncelleme: 10 Haziran 2022 - 12:30
Et, süt, balık ve dondurulmuş ürünler gibi hassas gıdaların muhafazasında "sıcaklık" çok önemli bir parametredir. Sıcaklıktaki değişiklikler mikroorganizmaların üremesine ve ürünlerin fiziksel, duyusal ve kimyasal yapılarının bozulmasına neden olur. Bu nedenle mikroorganizmaların ürememesi ve gıdaların tazeliğinin bozulmaması için üretimden tüketime kadar tüm aşamalarda soğuk zincir kırılmamalıdır.
 

Taşıma sırasında gözlemlenmesi gereken en yüksek sıcaklıklar hakkında mevzuat ne diyor?

Soğuk ortamda muhafaza edilmesi gereken gıda maddelerinin nakliye, depolama ve teşhir gibi üretimden tüketime kadar her aşamada uygunluk ve özelliklerini korumak için uygulanması gereken soğuk depolama, soğuk taşıma ve benzeri işlemler, soğuk zincir denir. Buradaki amaç, tüketime sunulan gıdanın tüketici için bir risk oluşturmamasıdır. Kanunlar gıda üreticilerinin sorumluluklarını belirler. Bu kapsamda üreticiler, gıda ürünlerinin sevkiyattan tüketime kadar olan tüm aşamalarında (depolama ve satış vb.) uyulması gereken sıcaklığı kontrol etmeli ve gerekli soğuk ortamı sağlamalıdır. Kısacası "soğuk zincir" soğuk ortamda muhafaza edilmesi gereken gıda maddeleri için yasal bir zorunluluktur.

Soğuk Zincir ve Önemi

 

Soğuk zinciri korumak için tüketicilerin atması gereken bazı basit adımlar şunlardır:

Et, tavuk, balık gibi sıcaklık etkisi altında hızla kötü huylu bakterilerin çoğaldığı taze gıda ve dondurulmuş gıda alışverişlerinde alışverişin sonunda bu ürünler bırakılmalıdır.

Soğuk tutulması gereken yiyecekler soğuk sayılmıyorsa alınmamalıdır.

Soğutuculardaki sıcaklık göstergeleri kontrol edilmeli ve sürekli olarak soğutucu dolum çizgisinin altında kalan ürünler tercih edilmelidir.
Tazeliği korumak ve soğuk zinciri kırmamak için ısı koruma poşetleri veya termal poşetler kullanılmalıdır.


Ürün kullanılacağı zaman gerekli miktar ambalajından çıkarılıp, kalan miktar bir kenara ayrılmadan hemen dondurucuya kaldırılmalıdır.
 

Yiyecekler neden dondurularak korunur?

Yiyecekler neden dondurularak korunur?

Dondurma, uzun süre saklanacak gıdalar için tercih edilen yöntemdir. Dondurulmuş gıdaların yapısında doğal olarak bulunan enzimlerin aktiviteleri ve çeşitli kimyasal reaksiyonlar oldukça yavaşlarken, mikrobiyal gelişim tamamen durmaktadır. Dondurma, genel olarak gıdaların doğal lezzetini, rengini ve besin değerini en iyi şekilde korumayı sağlayan bir yöntemdir.
 

Dondurulmuş ürünler nasıl saklanır?

• Dondurulmuş ürünler son kullanma tarihine kadar -18°C'de derin dondurucuda saklanabilir.

• Soğuk zinciri kırmamak için çözülen ürünler kesinlikle tekrar dondurulmamalıdır.
 

Perakendede soğuk zincir nasıl sağlanır?

Perakende ticarette soğuk zincir, mal kabul aşamasında başlamaktadır. Taze ve dondurulmuş gıda üreticileri, soğuk zincirini koruyarak gıdaları yasal mevzuata uygun olarak satış noktasına veya depoya teslim eder. Üreticinin frigorifik araçlara sahip ürünleri, perakende satış şirketinin mal kabul personeli tarafından kontrol edilir ve teslim alınır. Taze gıdanın cinsine ve firmaların kalite anlayışına göre şekillenen bir dizi kontrolden sonra soğuk odalarda hızla muhafaza edilir. Taze ve dondurulmuş gıdalar, çeşitlerine göre farklı sıcaklıklarda reyonlarda satışa sunulmaktadır. Koridor sıcaklık kontrolleri çeşitli yöntemlerle sürekli olarak yapılmalıdır. Ayrıca bazı satış noktaları, ısıya duyarlı gıdaların soğuk zincirini bozmadan taşınması için dondurulmuş poşetler, termal koruma poşetleri, özel polistiren kutular vb. ürünleri tüketicilerine sunmaktadır. Çözümler de sunar. Bu çözümler ile gıdaların soğuk zincir kırılmadan güvenli bir şekilde sevkiyatı ve depolanması yapılabilmekte, ürün tazeliği ve güvenlik koşulları korunabilmektedir.

Soğuk zincir Önemi - Üreticiler, gıda ürünlerinin sevkiyattan tüketime kadar olan tüm sürecinde (nakliye, depolama ve satış vb.) uyulması gereken sıcaklığı kontrol etmek ve gerekli soğuk ortamı sağlamakla yükümlüdür. "Soğuk zincir", soğuk ortamda muhafaza edilmesi gereken gıda maddeleri için yasal bir zorunluluktur.


Kuru gıdaların saklanması: 20-25°C
Dondurucular: Maks -18°C
Şarküteri dolabı: 0-(+4)°C
Et dolabı: 0-(+4)°C
Sebze dolabı: 10°C'de olmalıdır.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum