Vücutta kırmızı noktalar Nedendir? Vücutta iğne ucu kadar kırmızı nokta çıkmasının 15 nedeni ve tedavisi

vücutta kırmızı noktalar Nedendir? Vücutta iğne ucu kadar kırmızı nokta çıkmasının 15 nedeni ve tedavisi hakkında gerekli tüm bilgileri tek tek açıklıyoruz. Aşağıda Hemen göz atınız.

Vücutta kırmızı noktalar Nedendir? Vücutta iğne ucu kadar kırmızı nokta çıkmasının 15 nedeni ve tedavisi
10 Ekim 2022 - 00:45 - Güncelleme: 10 Ekim 2022 - 00:46

Ev Sağlığı

Vücutta iğne ucu büyüklüğünde kırmızı noktaların 15 nedeni ve tedavisi
Vücutta iğne ucu büyüklüğünde kırmızı noktaların 15 nedeni ve tedavisi
Vücutta iğne ucu gibi kırmızı noktaların oluşmasının birçok nedeni vardır. Peki derideki küçük kırmızı noktalar hastalık belirtisi midir? Vücutta kırmızı noktalara ne sebep olur? Kırmızı noktalar ne anlama geliyor? İşte konuyla ilgili tüm merak edilenler…
Vücuttaki küçük kırmızı noktalar genellikle sırtta, yüzde, bacaklarda, kollarda, dirseklerde, koltuk altlarında ve cinsel organlarda görülür. 1-2 hafta gibi kısa bir sürede kaybolan bu lekeler bazı durumlarda kalıcı olabilmektedir. Peki vücuttaki kırmızı noktalar ne anlama geliyor? Vücutta iğne ucu kadar kırmızı noktalar nasıl elde edilir?

 

VÜCUT ÜZERİNDEKİ KIRMIZI NOKTA NE ANLAMA GELİYOR?

VÜCUT ÜZERİNDEKİ KIRMIZI NOKTA NE ANLAMA GELİYOR?

Vücutta görünen kırmızı noktalar farklı tiplerde olabilir. İğne ucundan yaklaşık 3 mm'den küçük kırmızı lekelere peteşi denir. Deri altındaki küçük damarların yırtılması sonucunda böcek ısırıkları, enfeksiyonlar, halsizlik, egzama, şeker hastalığı, kızarıklıklar, zona ve alerjik nedenler ortaya çıkabilir. Giyilen kıyafetlerin kumaşları ve kullanılan kozmetikler de küçük kırmızı noktaların oluşmasında ana etkendir. Ancak bazı durumlarda kırmızı noktalar menenjit gibi ciddi bir hastalığın belirtisi de olabilir.

 

VÜCUTTA KIRMIZI NOKTALARIN NEDEN OLUR?

Böcek ısırması

Vücutta birçok nedenden dolayı kırmızı noktalar görülebilir. Küçük kırmızı noktalar sadece bir değil, vücudun birçok yerinde görünebilir. Bazı faktörler vücutta kırmızı noktaların iğne ucu kadar kırmızı görünmesine neden olabilir. Nedenleri şu şekilde sıralanabilir:
 

SICAK HAVA

Vücutta iğne ucu kadar kırmızı noktalar oluşmasının temel nedeni aşırı ısıdır. Özellikle yaz mevsiminde artan bu kırmızı lekeler ısı nedeniyle ortaya çıkar.
 

Böcek ısırığı

Bazı zehirli böcek ısırıklarında yan etki olarak vücutta kırmızı lekeler oluşur. Özellikle hassas cilt, böcek ısırıklarına aşırı tepki verebilir. Küçük kırmızı noktalar, tahtakurusu, pire, bit, sivrisinek, uyuz (akar) ve kenelerin ısırması sonucu oluşur ve giderek yaygınlaşır.

 

DİYABET

Vücutta kırmızı noktaların ortaya çıkması şeker hastalığına yani şeker hastalığına bağlı olabilir. Şeker hastalığında vücutta kırmızı nokta ve beneklerle birlikte birçok değişiklik görülür.
 

ALERJİK NEDENLER

İlaçlar, alerjik kontakt dermatit, alerjik purpura, hayvan alerjileri, gıda alerjileri, zehirli sarmaşık, meşe, sumak ve çevresel alerjenler ciltte kırmızı lekelere neden olabilir.

 

MELAZMA HASTALIĞI

Melazma bir deri hastalığıdır. Genellikle yüzde olarak ortaya çıkar. Malesma vücutta hem kahverengi lekelere hem de kırmızı lekelere neden olabilir. Hormonal değişiklikler sonucu ortaya çıkan malezma, özellikle hamile kadınlarda görülür. Halk arasında hamilelik maskesi olarak bilinen Malesma hastalığı, hamilelik sırasında hormonal değişikliklere bağlı olarak kırmızı lekeler şeklinde kendini gösterir.
 

Egzama

Egzama bir deri hastalığıdır. Genellikle çocuklarda daha sık görülür. Egzamanın bir sonucu olarak, vücutta yavaş yavaş artabilen kırmızı lekeler ortaya çıkar.
 

ENFEKSİYONLAR

Çeşitli enfeksiyonlara bağlı olarak vücutta iğne ucu kadar kırmızı noktalar oluşabilir. Vücuttaki küçük kırmızı noktaların enfeksiyondan kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemek için hastaya testler uygulanır. Derideki kırmızı lekeler, aşağıdaki bulaşıcı nedenlerden kaynaklanabilir:
 

Mantar enfeksiyonları

Streptococcus bakterilerinin neden olduğu enfeksiyonlar
Menenjit (beyni ve omuriliği çevreleyen zarın enfeksiyonu)
Roseola (hastalık 6, insan herpes virüsünün neden olduğu bir hastalık)
Viral hastalıklar (kızamık, kızamıkçık, su çiçeği)

 

İSİLİK (MİLİARİA RUBRA)

Döküntü, aşırı terleme nedeniyle deride ter bezlerinin açıldığı deliklerin tıkanmasından kaynaklanır. Deride iğne ucu kadar kırmızı noktalar belirir. Bu küçük kırmızı noktalara kaşıntı, kızarıklık ve ağrı eşlik edebilir. Döküntü genellikle egzersiz sırasında veya aşırı nemli havalarda meydana gelir. Cilt soğuduğunda, kalamin veya steroid içeren kremler ile kızarıklık giderilebilir.
 

Zona hastalığı

Zona, etkilenen bölgede ağrılı, kaşıntılı bir döküntü olarak kendini gösteren varicella-zoster virüsünün neden olduğu bir deri hastalığıdır. Genellikle 7 ila 10 gün arasında ağrılı ve kaşıntılı kırmızı lekeler ortaya çıkar.

 

CİDDİ NEDENLER


Kırmızı noktalar, bazı durumlarda ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir:
 • Lösemi
 • Menenjit
 • Şiddetli alerjik reaksiyon (anafilaksi)
 • Trombositopeni (düşük trombosit sayısı)
 

VÜCUTTA İĞNE UÇUNA KADAR KIRMIZI NOKTALAR TROMBOSİTENİ HASTALIĞINA BELİRTİ OLUR MU?

VÜCUTTA İĞNE UÇUNA KADAR KIRMIZI NOKTALAR TROMBOSİTENİ HASTALIĞINA BELİRTİ OLUR MU?

Vücutta iğne ucu kadar kırmızı noktaların görünmesi uzmanlar tarafından trombositopeni belirtisi olarak kabul edilir. Düşük kan trombosit sayısı, trombosit metabolizması bozukluğu ve kanın pıhtılaşmaması gibi rahatsızlıklar vücutta iğne ucu kadar kırmızı noktalara neden olabilir. Trombositler vücuttaki kanama bölgesinde tıkaç görevi görerek kanamayı durdurur. Sağlıklı bir insanda kabul edilen normal trombosit sayısı 150.000 ila 450.000/mm3 civarındadır. Yani bu değerler düşerse trombositopenisi olan kişilerde vücutta küçük kırmızı kan lekeleri ortaya çıkar.

Hematoloji Uzmanı Dr. Fatih Öçal, hastalığın belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi vererek, "Trombositopenili kişilerde burun kanaması, anormal adet kanaması, deri altı kanama, vücudun çeşitli yerlerinde peteşi (beden 1-boyut) var. 3 mm, toplu iğne başı şeklinde kırmızımsı mor lekeler), geçmeyen bir kızarıklık olan purpura (3 mm -1 cm), morluk dediğimiz morluklar (1 cm'den fazla), diş eti kanaması, idrar ve dışkı kanaması, diş çekildikten sonra veya vücudumuzun bir bölümünün kesilmesinden sonra durmayan kanamalar." Trombositopeninin nedeni genellikle %70-80'dir, nedeni açıklanamayan idiyopatik durumlardır. Diğer nedenler arasında ilaçlar, enfeksiyonlar, romatizmal hastalıklar, kanserler ve aşılar yer alıyor” dedi.

 

İĞNE UÇU GİBİ KIRMIZI NOKTA VÜCUDA NASIL GEÇER?

Vücuttaki kırmızı lekelere ağrı, sızı ve kaşıntı eşlik ediyorsa bir dermatoloğa başvurmanızda fayda var. Kırmızı noktaların geçmesi için şu uyarıları dikkate alın:
 • Giyilen giysi türlerine dikkat edin. Dar giysiler giymek yerine pamuklu giysiler tercih edin.
 • Duş jeli, sabun vb. duş alırken kullandığınız Doğal olduklarından emin olun. Kullandığınız temizlik ürünleri alerjik reaksiyona veya tahrişe neden olmamalıdır.
 • Yaz aylarında aşırı sıcak ortamlarda ve güneş altında kalmamaya çalışın.
 • Bu kırmızı noktalar genellikle yaz aylarında küresel ısınmadan kaynaklandığı için yaz aylarında sık sık duş alın.
 • Yediğiniz yiyeceklerin vücutta alerjiye neden olup olmadığına dikkat edin ve o yiyecekleri tüketmeyin.
 • Sağlıklı bir cilt için diyet ve yeterli su içmek çok önemlidir. Yeterli miktarda meyve, sebze, vitamin ve mineral içeren yiyecekler yiyin.
 • Kırmızı noktalı alanlarda sert fırçalama yapmayın.
 • Cilt gözeneklerini açık tutmak için vücudu temizlemeye dikkat edin.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 0 Yorum