Wordpress Seo Ayarları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Wordpress ile SEO Optimize Ayarlarını eklentilerini En iyi hale getiriyoruz. Nasıl yapıyoruz, Wordpress Seo Ayarları Nelerdir? resimli anlatım ile gösteriyoruz.

Wordpress Seo Ayarları Nelerdir? Nasıl Yapılır?
19 Mart 2022 - 01:51 - Güncelleme: 19 Mart 2022 - 01:52

Wordpress SEO Başlıklar;


İzmir'de mesela lezzetli bir kafeniz olduğunu hayal edin. Birisi Google'da "İzmir'de bir mahalle ekle] yakınındaki mesela kafede" arama yaparsa, WordPress SEO web sitenizin arama sonuçlarının en üstünde gelmesini istediğinizi varsaymak güvenlidir, değil mi? Bu şekilde, İzmir'de mesela kafe arayan kişilerin sitenizi görme, bilgilerinize tıklama ve müşteri olma olasılığı daha yüksektir (çevrimiçi veya mağazada olsun).

Web sitenizin bir arama motoru sonuçları sayfasının (SERP) en üstünde görünmesi, arama motoru optimizasyonunuzda biraz zaman harcarsanız başarabileceğiniz bir şeydir.

Wordpress'te Seo Ayarları Nelerdir?, Wordpress Ayarlarını Nasıl yapılır? sizlere resimli olarak aşağıdaki metinlerimizde görsel şekilde anlatacağız. Wordpress SEO hakında gerekli olan tüm bilgileri A dan Z ye anlatıyoruz. Örnek veremek gerekirse bir Wordpress SEO Klavuzu gibi, hadi sizleri bekletmeden hemen SEO nedir konusuna başlamak istiyorum.

SEO nedir?

SEO (arama motoru optimizasyonu), Google gibi arama motorlarında sıralamanızı ve görünürlüğünüzü geliştirerek web sitenizin ücretsiz, organik trafiğini artırma işlemidir. Optimize ettiğiniz belirli sorular için içeriğinizin SERP'in üst kısmında görünme olasılığı daha yüksektir.

Seo'nun ne olduğunu anladığınız için, neden bu kadar önemli olduğu hakkında daha fazla konuşalım.
İnanılmaz diye bileceğim kadar abartmadan söylüyürum Wordpress SEO ayarları çok işe yarıyor. Wordpress SEO sitenizi en üst sıralara çıkarmanın kolay yolu diye bilirim sizlere. Aşağıdaki Wordpress SEO Ayarları nasıl yapılır ve ayarları nelerdir derseniz Wordpress ayarlarını tam anlamında net bir şekilde açıklıyoruz.
Wordpress SEO Ayarları Nelerdir? Google'de aramalarında yoğun bir şekilde yerini alıyor. Bu konu hakkında sizleri bilgilendireceğiz, hadi başıyoruz hemen;
 

 

SEO Neden Önemlidir? Ayarları Nelerdir?

Arkadaşlar SEO ayarları neden önemlidir, WordPress SEO ayarları web sitenizi ve içeriğinizi optimize ettiğinizde, sizinkiyle ilgili hizmetler ve ürünler hakkında aktif olarak bilgi arayan kişilere ulaşma olasılığınız daha yüksektir. Bu organik olarak yapılır, yani içeriğinizi sonuçlar sayfasının en üstüne yerleştirmek için Google'a veya diğer arama motorlarına ödeme yapmazsınız.

Organik, sıralama içeriği oluşturmak da faydalıdır, çünkü web sitenizin ve bilgilerinizin ziyaretçiler için daha güvenilir ve güvenilir görünme olasılığı daha yüksektir (SERP'in üst kısmında bulunan ücretli bir reklama karşı). Bir işletmeye ve web sitesine sahip herkes, trafiği ve kullanılabilirliği artırmanın basit ve etkili bir yolu olduğu için SEO'larını geliştirmeye çalışmalıdır, ayrıca müşteri adayı, dönüşüm ve daha fazlası.
 

WordPress SEO Rehberi: Geliştirmenin 12 Yolu

Wordpress Seo Ayarları Nelerdir?

Aşağıdaki kılavuz, WordPress SEO ayarları, web sitenizin SEO'sunu büyük ölçüde geliştirebileceğiniz, organik trafiğinizi artırabileceğiniz ve daha fazla ziyaretçi ve müşteri alabilmeniz için SEO ayarları, arama motorları üzerindeki otoritenizi artırabileceğiniz 12 yol sağlar.

1. WordPress Görünürlük Ayarlarınızı Kontrol Edin

WordPress SEO ayarını ve WordPress'te görünürlük ayarlarınızı kontrol edin. Yazılım aslında Wordpress Seo Ayarları Nelerdir? web sitenizi arama motorlarından gizlemenizi sağlayan bir ayara sahiptir. Bu, sitenizi oluştururken veya yeniden oluştururken kullanışlı olabilir ve ziyaretçilerin devam eden çalışmalarınızı görmesini istemez.

Özellik, WordPress panonuzda "Ayarlar" ve "Okuma" altında bulunur.


WordPress panonuzda

Web sitenizi tamamladıktan sonra yanlışlıkla bu özelliği açıp açık bırakmadığınızı iki kez kontrol edin. Açıksa Wordpress SEO'nuz çalışmaz.
 

2. Kalıcı Bağlantılarınızı Değiştirin

Kalıcı bağlantı, kalıcı bir URL'dir veya web sitenizdeki belirli bir gönderiye, sayfaya veya bloga bağlantıdır. Kalıcı bağlantılar, gönderinizin, sayfanızın veya blogunuzun gerçekte ne olduğunu açıkça belirtir (URL'nin kendisinde) böylece ziyaretçiler neye tıkladıklarını bilirler. Kalıcı bağlantılarınızı yalnızca kullanıcı deneyimini iyileştirmek için değil, aynı zamanda Wordpress SEO ayarları SEO'nuzu geliştirmek için de değiştirmelisiniz. Arama motorları, web sitenizin belirli arama sorgularına yanıtları olup olmadığını belirlemek için kalıcı bağlantıları okur. 
 

Wordpress Seo Ayarları Nelerdir? Nedir?

WordPress SEO;

Örneğin, mesela kafeniz söz konusu olduğunda, paylaşılan glütensiz tariflere adanmış bir sayfanız varsa, kalıcı bağlantınız şöyle görünebilir: 6608522.com/wordpress-seo-ayarlari/30/

Kalıcı bağlantılarınızı içeriğinizin doğru bir açıklamasını içerecek şekilde değiştirmek için WordPress panonuza gidin, "Ayarlar" ı ve ardından "Kalıcı Bağlantılar" ı tıklayın.

Kalıcı Bağlantılarınızı Değiştirin

bitirdiğinizde "Değişiklikleri Kaydet" i tıklayın.
 

3. Etiketleri ve Kategorileri Kullanın

Etiketler ve kategoriler, web sitenizin sayfalarını ve blog gönderilerini sırasıyla belirli ve geniş gruplara ayırmanıza olanak sağlar. Bu, Wordpress Seo Ayarları SEO'nuzu geliştirir, çünkü arama motorlarının web sitenizin yapısını ve web sitenizin gerçekte içerdiği içeriği anlamasına izin verir. 

Eklenme Bonusu: Etiketler ve kategoriler, ziyaretçilerin aradıkları içeriği hızlı bir şekilde bulmalarını ve tüm web sitesi içeriğinizi yönetmenizi kolaylaştırmalarını sağlayarak kullanıcı deneyimini de geliştirir.

Etiketler

Etiketler, belirli bir sayfanın veya gönderinin ne hakkında olduğunu açıklamak için kullanabileceğiniz anahtar kelimeler gibidir. Örneğin, kafenizin web sitesini düşünürsek, sayfalarınızdan birinin etiketleri "kek", "çay" veya "çerezler" içerebilir.

Yeni bir etiket eklemek veya mevcut etiketlerinizi görüntülemek için WordPress panonuza gidin ve "Mesajlar" ve "Etiketler" i tıklayın.

WordPress Etiket

Mevcut etiketleri veya "Yeni Etiket Ekle"yi buradan görüntüleyebilirsiniz. Etiketler hakkında daha fazla bilgi için bu ipuçları listesine göz atın.

Kategori

Kategoriler, gönderilerinizi ve sayfalarınızı geniş bir şekilde nasıl gruplayıp gruplamayacaksınızdır. Güzel kafe durumunda, kategorileriniz "güzel", "kafe" ve "kafeler" içerebilir. 

Bir kategori oluşturmak için WordPress "Ayarlar" ınıza gidin ve "Yazma" yı tıklayın. Burada mevcut kategorilerinizi ve "Yeni Kategori Ekle" düğmesini göreceksiniz.

Yeni Kategori Ekle
 

4. Bir SEO Eklentisi Seçin

WordPress SEO ayarları eklentileri, yazılımla standart olarak gelmeyen özellikler ekleyerek web sitenizin işlevselliğini geliştirir. Seo'nuzu geliştirmenize yardımcı olabilecek on binlerce eklenti vardır. Sitenizde hangi eklentiyi uygulamak istediğinizin farkında değilseniz, ihtiyaçlarınıza uygun seçenekler için WordPress SEO eklenti kitaplığında arama yapabilirsiniz.

Wordpress Seo Ayarları Nelerdir?, Yoast SEO, All In One SEO Pack ve SmartCrawl Pro gibi WordPress SEO eklentileri, XML site haritaları oluşturmanıza, etiketleri ve kategorileri uygulamanıza, başlıklarınızı ve içeriğinizi anahtar ifadeler ve anahtar kelimeler kullanarak optimize etmenize, sitenizin içerik kırıntılarını kontrol etmenize ve Google Analytics desteğinden yararlanmanıza yardımcı olacak özellikler sunar. 

SEO Eklentisi


5. XML Site Haritalarını Kullanma

XML site haritası, web sunucunuzda web sitenizin her sayfasını içeren bir kod dosyasıdır. XML site haritaları, arama motorlarının sitenizdeki içeriği bulmasına, değerlendirmesine ve sıralamasına yardımcı olmak için kullanılır.

Kapsamlı kodlama bilgisine sahip biri değilseniz ve XML site haritanızı manuel olarak oluşturmak istemiyorsanız, en kolay seçenek Yoast SEO gibi bir Wordpress SEO eklentisi veya site haritalarınızı sizin için otomatik olarak oluşturan Google XML Site Haritaları gibi site haritaları oluşturmaya adanmış bir EKLENTI yüklemektir.

 Google XML Site Haritaları

6. Sitenizi Dahili Olarak Bağlayın

Wordpress Seo Ayarları, SEO'nuzu geliştirmek için web sitenizin otoritesini artırmanız gerekir. Arama motorlarının site yetkinizi belirlemesinin ana yollarından biri, sayfalarınıza, gönderilerinize, bloglarınıza ve diğer içeriğinize dahili olarak bağladiğiniz tutardır.

Diğer içeriğe bağlanmak için, sayfanızda bağlantıyı eklemek istediğiniz kelimeleri vurgulayabilir, WordPress araç çubuğundaki bağlantı düğmesine tıklayabilir ve bağlanmak istediğiniz URL'yi kopyalayıp yapıştırabilirsiniz. Bunu yaptığınızda, bağlı sözcüklerinizin maviye döndüğünü ve ziyaretçilerinizi yönlendirmek istediğiniz URL'yi içerdiğini fark edeceksiniz.

Sitenizi Dahili Olarak Bağlayın
 

7. Resimlerinizi Optimize Edin

Resimleriniz de dahil olmak üzere Wordpress Seo Ayarları kullanmak için en iyi şekilde web sitenizdeki her şeyi optimize edebilirsiniz. Görüntüleri en iyi duruma getirmek için Image-Alt-Text'i kullanın. Arama motorları, sitenizi sıralamak ve resimlerinizin kullanıcılar tarafından aranan bilgilere sahip olup olmadığını belirlemek için resimlerinizin açıklamaları olan Image-Alt-Text'i okur.

Resimlerinize Image-Alt-Text eklemenin en kolay yolu, Wordpress SEO ayarları Optimize Edilmiş Görüntüler gibi bir Wordpress SEO eklentisidir. Ayrıca, Image-Alt-Text eklemenize izin verdiklerinden emin olmak için mevcut eklentilerinizin özelliklerinin listesini her zaman okuyabilirsiniz.

Wordpress Seo Ayarları için resimlerde SEO'da çok önem taşıyor.
Örnek;
Hangi eklentiyi yüklerseniz yükleyin, Image-Alt-Text'inize girdiğiniz alan şöyle görünecektir:

Resimlerinizi Optimize Edin
Açıklamanızı "Alternatif metin" bölümüne girmelisiniz. Image-Alt-Text eklerken ve birden çok sözcük uzunluğunda bir açıklamanız olduğunda, sözcükleri ayırmak için tireleri kullanın. Bu, arama motorlarına birden çok farklı kelime yazdığınızı söyler.

Örneğin, HubSpot'un Wordpress İletişim Formu Oluşturucu eklentisinin bir resmini tanımlıyorsanız, Image-Alt-Text'iniz şöyle görünmelidir: "WordPressContactFormBuilder" veya "WordPress_Contact_Form_Builder" değil, "WordPress-Contact-Form-Builder". Bunu yaparsanız, WordPress açıklamanızı tek bir kelime olarak okuyacaktır.

8. SSL kullanın

SSL veya Güvenli Yuva Katmanı, sunucu ve tarayıcı arasındaki şifreli bağlantıyı yöneten standart bir güvenlik teknolojisidir. SSL, web siteniz ve ziyaretçiler arasında paylaşılan bilgilerin nasıl güvende kaldığıdır.

Örneğin, birisi sipariş formunuzu doldurup tüm kredi kartı bilgilerini listelerse, SSL, işletmelerin bilgilerin yol boyunca bir bilgisayar korsanı tarafından ele geçirilmemesini sağlama şeklidir. 

SSL WordPress SEO'yu geliştirir, çünkü Google gibi arama motorları bir web sitesinin sıralamasını belirlerken "güvenli ve şifreli" bağlantılar arar. Bu nedenle, iki özdeş site olsaydı, ancak birinde SSL olsaydı ve biri olmasaydı, Google'ın siteyi SSL ile sıralama olasılığı daha fazla olurdu.

Bu günlerde, WordPress.com sitenize otomatik olarak SSL ekler, böylece manuel olarak bir şey yapmanız gerekmez. Web sitenizin tüm güvenliğiyle tek tek ilgilenmenizi gerektiren bir WordPress.org sitesi gibi farklı bir hesap türünüz varsa, Real Simple SSL gibi bir SSL eklentisi yükleyebilirsiniz.

SSL kullanın

9. Nofollow Harici Bağlantılarını Kullanın

Wordpress, Sitenizdeki sayfalara dahili olarak bağlantı verdiğinizde, kendinize yetki vermiş olursunuz. Kaynaklarınıza veya ziyaretçilerinizin okuması veya deneyimlemesi gerektiğine inandığınız diğer içerik parçalarına harici olarak bağlantı verdiğinizde, yetki kazanmalarına yardımcı olursunuz veya bu web sitelerine "bağlantı suyu" vermiş olursunuz. Bu nedenle, harici olarak bağlantının kendi SEO'nuz için iyi bir şey olduğunu söyleyebilirsiniz, ancak Wordpress SEO, web sitenizde bahsettiğiniz sayfaların SEO'sunu da geliştirir. 

Girin: Harici bağlantıları takip etmeyin. 

Bu bağlantılar sadece WordPress SEO web sitenizdeki içerik spam'lerini önlemekle kalmaz, aynı zamanda arama motorlarının bu URL'leri web sitenizde bağlantı yaptığınız sitelere kadar takip etmesini de önler, böylece yalnızca kendi sitenizin sıralamasını ve yetkisini geliştirirsiniz.

Wordpress Seo Ayarları sitenize manuel olarak bir Nofollow bağlantısı ekleyebilir veya anahtar kelimelerinize veya tümceciklerinize bir köprü eklediğinizde "İlişkiyi Bağla" form alanına "nofollow" ekleyebilirsiniz.

Nofollow Harici Bağlantılarını Kullanın

10. Güvenliğinizi Yönetin

SSL sertifikaları hakkındaki tartışmamızda belirtildiği gibi, arama motorları güvenli web sitelerini sever - yani siteniz güvenliyse web sitenizin otoritesi ve sıralaması artacaktır.

Wordpress Seo Ayarları planınıza bağlı olarak, sizin için güvenlikle ilgilenebilir veya halledilmeyebilir. Ne olursa olsun, sitenizin korumasını geliştirmek için wordfence security veya iThemes Security gibi eklentileri her zaman yükleyebilirsiniz.

Güvenliğinizi Yönetin
 

11. Yorumlarınızı Optimize Edin

Wordpress SEO Ayarları tam optimize nasıl yapılır, SEO Ayarı nedir, Gönderilere yapılan yorumlar, web sitenizdeki etkileşimi artırmanın harika bir yoludur. Etkileşim genellikle daha fazla trafik, bağlantı paylaşımı ve etkileşim ve dolayısıyla geliştirilmiş Wordpress SEO anlamına gelir. Ancak, yorumlarınızdaki spam WordPress SEO'nuzu ve sıralamanızı mahvedebilir. Bu yüzden sadece gerçek insanlardan gerçek yorumlar aldığından emin olmanız gerekir.

WordPress eklentileri gibi All In One WordPress Security & Spam Protection, Anti Spam, Firewall by CleanTalk, spam içeren yorumları engeller ve hatalı form gönderimleri, abonelikler, siparişler ve daha fazlası gibi diğer spam biçimlerini durdurur. Bu eklentilerin çoğu, bilinen spam gönderenleri tamamen engelleyen özelliklere sahiptir, böylece sitenize tekrar dönemezler. 

Yorumlarınızı Optimize Edin
 

12. WWW veya www olmayanları seçin

Web sitelerine URL ile erişmenin iki ana yolu vardır - "www" ile arama yapabilirsiniz (böylece aramanız şöyle görünür: www.mysite.com) veya "www" olmadan (aramanız şöyle görünür: 6608522.com).

Arama motorları bu iki farklı URL'yi veya resmi alan adlarını tamamen farklı web siteleri olarak görür ... Bu yüzden birini seçmelisin. İyi veya kötü bir seçenek yoktur ve kararınız WordPress SEO'nuzu etkilemez - bu sadece bir tercihtir.

Bir seçenek seçtikten sonra , Wordpress sitenizin SEO'sunu geliştirmeye başlayabilmeniz için buna bağlı kalmak isteyeceksiniz. Bunu, resmi alan adınıza dahili olarak ve dışarıdan sosyal medya ve e-posta üzerinden bağlanarak yapabilirsiniz. WordPress SEO Alanınızla tutarlı olduğunuzda ve sık sık bağlantı verdiğinizde, arama motorlarının size daha fazla yetki vermesi ve bu nedenle sıralamada daha yüksek bir şans vermesi muhtemeldir. Bunun ziyaretçileriniz için işleri daha basit hale getirdiğinden bahsetmiyorum bile. 

Bir seçenek seçmek için WordPress panonuza gidin, "Ayarlar" ı tıklayın ve "Genel Ayarlar" altında URL'nizin form alanlarını göreceksiniz.

WWW veya www olmayanları seçin

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum