Yenidoğan bebeğin bakımı nasıl olur? Bebek bakımında nelere dikkat edilmelidir? Tüm bilgiler

Yenidoğan bebeğin bakımı nasıl olur? Bebek bakımında nelere dikkat edilmelidir?. Bebeklerini kucağına alan ebeveynler, bebeklerinin doğru bakımı yapması için itici güç olurlar. Uzmanlar, hassas yeni doğan cildi ve vücudu için bakım şartlarını anlattı. Yenidoğan bakımı nasıl yapılır? Bebek bakımında nelere dikkat edilmelidir?

Yenidoğan bebeğin bakımı nasıl olur? Bebek bakımında nelere dikkat edilmelidir? Tüm bilgiler
15 Temmuz 2022 - 16:37 - Güncelleme: 15 Temmuz 2022 - 16:38
Yenidoğan bakımında temel eğitim taburcu olmadan önce hemşireler tarafından verilmesine rağmen, anneler yenidoğanın evde bakımı konusunda heyecanlı ve endişeli olabilir. Ancak, "Bebeğime bakarken nerede yanlış yapıyorum acaba?" sorusu da annelerin korktuğu ve endişelendiği konular arasında yer almaktadır. Yeni doğan bir bebeğin yapısı ve cilt hassasiyeti göz önüne alındığında, dünyaya uyum sağlamaya çalışan bir birey olarak düşünülmeli ve ebeveynler uzman tavsiyesi almaktan çekinmemelidir. Uzmanlar tarafından aktarılan yenidoğan ve bebek bakımında dikkat edilmesi gereken hususları sizler için derledik...

YENİDOĞAN BEBEK BAKIMI NASILDIR?

Yenidoğan bebeğin bakımı nasıl olur?

Yeni doğan bebeklerin bakımı ebeveynlerin düşündüğü kadar zor değildir. Birkaç hafta içinde, yenidoğanın temel ihtiyaçları netleşir, ancak oturma düzeninin başlangıcında biraz zayıflayabilir. İlk 28 günlük bebek yeni doğmuş bir bebek olarak tasvir ediliyor. Bebeğin bu ilk 28 günü boyunca popo temizliği, karın bakımı, cilt bakımı ve banyo gibi önemli konularda bilgi ihtiyacı olabilir. Her ebeveynin deneyimsiz olduğunu ve sorarak öğrendiğini unutmamak en büyük sorunlardan biridir.
 

GÖĞÜS DÜZENİ

İlk birkaç hafta emzirme düzensiz ilerler ve bebek istediği zaman emzirilmelidir. Her iki memeyi eşit olarak emzirmenin ve sağmanın önemli olduğunu belirten uzmanlar, bir seferde bir meme emilirse diğer memenin diğerinde verilmesi gerektiğini söyledi. İlk 10 dakikadan sonra süt koyulaşmaya başlayacaktır. Bebeğe tokluk hissi veren yağlı anne sütü aynı zamanda anneyi emzirirken rahim ve vajina kas sistemini de tetikler ve iyileşmesine yardımcı olur. Emzirmekle sütü sağmanın aynı etkiyi göstermediğini belirten uzmanlar, bebeğin emme gücü ne kadar yüksekse annenin toplama oranının da o kadar yüksek olduğunu söyledi. Günde yaklaşık 10 ila 12 kez emzirmesi gereken bebeklerde ilk 4 ila 6 ay boyunca gece beslenmesi esastır. Anne sütü alan bebeğe su vermenin zararlı olduğunu anlatan uzmanlar, 6 aydan sonra mutlaka ek gıdalara başlanması gerektiği konusunda da uyardı.

 

DIŞARI VE İDRAR SIKLIĞI

İlk ay boyunca yenidoğan dışkısının günde 6-8 kez çıkabileceğini söyleyen uzmanlar, bebeğin dışkısının anne sütü ile beslenmesi halinde sulu ve sulu olacağını söyledi. Bu bağlamda sürekli endişe ve korku içinde olan annelerin rahat olması gerektiği ve herhangi bir katı gıda tüketmeyen bebeğin ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri için endişelenecek bir şey olmadığı açıklandı. Dışkılar ilk birkaç gün yeşil iken daha sonra altın rengi alırlar. 2 ay sonra bebeğin günde iki veya dört kez dışkılamasının normal olduğu belirtildi.
 

KARIN BAKIMI VE ALT DEĞİŞTİRME

Bebeğin bezi sık sık değiştirilmelidir. Çok hassas ciltleri nedeniyle pişik ve yanıklardan korunmaları için mümkün olduğunca organik ıslak mendillerle temizlenmelidirler. Besleme ile dışkı artacağından, beslenmeden hemen sonra altının kirlendiğini ve değiştirilmesi gerektiğini unutmayın. Bebeğin altını çok kirli ise yıkamanın daha doğru olduğunu belirten uzmanlar, göbek bölgesinin daha fazla korunması gerektiğini de ifade etti. Göbek bölgesi kuru ve temiz tutulmalıdır. Yenidoğanda henüz kapanmamış olan göbek kordonunun hızlı enfeksiyon ve enfeksiyon olasılığı vardır. Göbek kordonu bölgesini günde 1-2 kez alkollü bir bezle temizleyin ve kurulayın. İlk iki hafta kanama olmasının normal olduğunu belirten uzmanlar, kanama varsa alkolle temizlenebileceğini söyledi.
 

BICI BICI BEBEK SAAT

Bebeğin göbek deliği düştükten 1 gün sonra duş alabileceğini anlatan doktorlar, göbek deliği düşmeden önce göbek deliğini sabun ve su ile temizlememenin daha iyi olduğunu söylediler. En uygun şeyin bebekleri yumuşak bir sünger veya bezle silmek olması gerektiği anlatıldı. Ayrıca ağız, çene ve boyun özellikle bez bölgeleri sık sık temizlenmeli ve pişiklere karşı dikkatli olunmalıdır. Bebeğin cildi için sabun kalıntısı kalmaması çok önemlidir.
 

BEBEK BAKIMINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

İlk olarak, ilk birkaç gün ziyaretler azaltılmalıdır. Uzmanlar, yabancılarla temastan kaçınılması gerektiğini ve dünyaya alışmaya çalışan bebeğe birden fazla bakteri ve virüs bulaştığını, bu da enfeksiyona veya hastalığa neden olabileceğini söylüyor.
Araba koltuğu bebek doğmadan önce temin edilmeli ve araba koltuğu olmadan araca konulmamalıdır.
Bebek uyurken sürekli pozisyon değiştirin, su kadar hassas olan başını döndürmeye çalışın, sırtına bir destek yastığı koyarak sağa ve sola baş bölgesi düzleşmeyecek ve gelişimden zarar görmeyecektir.

Yenidoğanın gözlerinde çok fazla leke olabilir. Kaynamış ve soğutulmuş suya batırılmış pamuk veya yumuşak temiz havlu ile temizleyebilirsiniz.
İlk 4 aylık bebeklerde gaz sorunu çok yaygındır. Ağlama nöbetlerinde veya ruh hali değişimlerinde yapılacak ilk şey bebeğin gazını çıkarmaktır.
Seni daha iyi tanımasına izin ver, her zaman konuş ve şarkı söyle. İçinde duyduğu sesin size ait olduğunu anlayan yenidoğan ile iletişimin daha güçlü bir bağla başladığı ve çocuğun ileride daha rahat konuşmasına yardımcı olduğu söylenmiştir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum