Yılan ısırması belirtileri nelerdir? Yılan ısırmasında neler yapılmalıdır? Tüm bilgiler

Yılan ısırması belirtileri nelerdir? Yılan ısırmasında neler yapılmalıdır?, Yılan ısırıkları, özellikle kırsal alanlarda ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Havaların ısınmasıyla artan bu vakaların önüne geçebilmek için uzmanlar özellikle yılanların yaygın olduğu bölgelerde yaşayanları uyardı. Yılan ısırığının belirtileri nelerdir? Yılan sokması durumunda ne yapılmalı?

Yılan ısırması belirtileri nelerdir? Yılan ısırmasında neler yapılmalıdır? Tüm bilgiler
17 Haziran 2022 - 18:25 - Güncelleme: 17 Haziran 2022 - 18:26
Yılanların diş kanallarında bulunan zehirli madde insan vücuduna zarar verir. Bazı yılanların zehri ölüme bile neden olur. Ülkemizde 41 yılan türünden 28'i zehirsiz, 13'ü zehirlidir. Özellikle Anadolu'nun doğu ve güneydoğu bölgelerinde yılan sokması vakalarına rastlanmaktadır. Yılan sokmasıyla ilgili yanlış bilinenlerden biri de ısırılan bölgenin bıçakla kesilip kanın tükürülmesidir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında kişinin bilinci açık tutulmalı ve doktora götürülmelidir. Aksi takdirde kalıcı hasarlara ve hatta ölüme neden olabilir. Bir başka yaygın yanılgı da deniz yılanlarının ısırmamasıdır. Deniz yılanları, kara yılanları kadar tehlikelidir. Hatta bu vakaların yüzde 50'si erken müdahale nedeniyle ölümle sonuçlandı.

Yılanların diş kanallarında bulunan zehirli madde

YILAN ISIRGISININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

En sık görülen semptom zehirlenmedir. Bu durumun ardından; mide bulantısı, kusma, ishal, baş dönmesi, taşikardi ve soğuk algınlığı semptomları ortaya çıkar. Bağışıklığı zayıf olan kişiler, erken müdahaleye rağmen ısırıldıktan sonra yüksek oranda felç geçirir. Çünkü yılanların salgıladığı zehir sinir hücrelerinin çökmesine neden olur.
 

YILAN VE ISIRGISI TÜRLERİ

YILAN VE ISIRGISI TÜRLERİ


Bir engerek ısırığı en sık görülen durumlardan biridir. Toplayıcı ısırıkları oldukça derindir. Isırılan bölge 5 saniye sonra morarmaya ve şişmeye başlar. Zehir bölgede ödem oluşturur. Bu tür yılan ısırıkları müdahale edilmeden bir uzmana bırakılmalıdır.
 
Engerek ısırığı küçüktür. Uyuşma ısırılan bölgede başlar. Daha sonra kişinin dili sararır ve şiddetli mide bulantısı nedeniyle kusar. Kandaki faydalı hücre sayısı hızla azaldıkça, kişi yüksek tansiyon ve titremeden bayılır. Bu tür yılan sokması vakası da uzman gözetiminde ele alınmalıdır.
 
Küçük yılan sokmalarında semptomlar çok şiddetli değildir, ısırılan bölgeye diyot tentürü veya kolonya dökülmesine yardımcı olur. Bunlar yoksa sarımsak ve limon da kullanabilirsiniz.

 

YILAN ISIRMASI İÇİN BİTKİSEL TEDAVİ

YILAN ISIRMASI İÇİN BİTKİSEL TEDAVİ
 

DULAVTRA OTU

Dulavratotu sirkeli suda yıkayın. Daha sonra temiz, ince bir bezle sarımsakla iyice ezin. Yılan ısırıkları sırasında bu bezi ısırılan bölgenin üzerine koyun. Bitkinin etkisi yılan zehirinin yayılmasını engeller.
 

SİNİR OTU

Muz, adından da anlaşılacağı gibi, yılan zehirinden etkilenen sinir hücrelerini yeniler. Blenderden geçirilen muzun suyunu çıkarın ve 1 yemek kaşığı limon suyu ekleyin. Yılan ısırdığı bölgeyi bu karışımla iyice yıkayın.
 

KENDİR TOHUMU

Kenevir tohumlarını ezin ve 2 çay bardağı ılık su ekleyin. Macun karışımını yılanın ısırdığı bölgeye uygulayın.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum