Yüksek Kâr İçin Arpa Çiftçiliği İşine Başlayın

Yüksek Kâr İçin Arpa Çiftçiliği İşine Başlayın, Büyük ölçekli veya ticari arpa çiftçiliği, dünyanın birçok ülkesinde çok yaygın ve popüler bir iştir. Arpa aslında en popüler ve yaygın tahıl ürünleri arasındadır.

Yüksek Kâr İçin Arpa Çiftçiliği İşine Başlayın
09 Haziran 2022 - 12:32 - Güncelleme: 09 Haziran 2022 - 12:33
Hordeum vulgare veya arpa aslında çim ailesinin bir üyesidir ve küresel olarak ılıman iklimlerde yetiştirilen önemli bir tahıl tanesidir.

Arpanın ticari üretimi uzun zaman önce başlamıştır. Ve ilk ekilen tahıllar arasındadır (özellikle Avrasya'da ve insanlar daha 10.000 yıl önce arpa tarımına başlamışlardır).

Şu anda, küresel arpa üretiminin yaklaşık yüzde 70'i hayvan yemi olarak kullanılmaktadır ve kalan yüzde 30'u bira ve bazı damıtılmış içecekler için fermente edilebilir bir malzeme kaynağı ve ayrıca çeşitli gıdaların bir bileşeni olarak kullanılmaktadır.

Arpa, çorbalarda ve güveçlerde ve çeşitli kültürlerin arpa ekmeğinde kullanılır. Arpa taneleri, geleneksel ve eski bir hazırlama yöntemiyle yaygın olarak malt haline getirilir.

Arpa, yaygın olarak uyarlanabilen bir tahıl ürünüdür. Ticari arpa tarımı özellikle ılıman bölgelerde yazlık ürün olarak, kışlık ise tropik bölgelerde oldukça popülerdir.

2020 yılında dünya toplam arpa üretimi 157 milyon ton olmuştur. 2020 yılında toplam arpa üretimi , dünya toplamının yaklaşık yüzde 13'ünü üreten Rusya tarafından yönetilmiştir. İspanya , Almanya , Kanada ve Fransa başlıca üreticilerdi.
 

Arpanın Kullanım Alanları

Arpa, bira ve viski üretiminin ana maddesidir. Arpa suyu ve kavrulmuş arpa çayı gibi alkolsüz içecekler, arpanın suda kaynatılmasıyla yapılmıştır.

Arpa, hayvan yemi olarak da yaygın olarak kullanılmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri'nin arpa üretiminin yaklaşık yarısı hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca arpanın algistatik, ölçü, süs ve kültür gibi başka kullanımları da vardır.
 

Arpa Beslenmesi

Arpa çok besleyicidir. Wikipedia'ya göre , 100 gramlık referans porsiyon, pişmiş arpa 123 kilo kalori gıda enerjisi sağlar ve aynı zamanda diyet lifi, B vitamini, niasin ve diyet mineralleri (demir ve manganez dahil) dahil olmak üzere iyi bir temel besin kaynağıdır.

Healthline'a göre 100 gram pişmemiş, kabuğu çıkarılmış arpa aşağıdaki besin maddelerini içerir:
 • Karbonhidrat: 73,5 gram
 • Lif: 17.3 gram
 • Kalori: 123 kilo kalori
 • Yağ: 2.3 gram
 • Protein: 12.5 gram
 • B6 Vitamini: RDI'nin %16'sı
 • Riboflavin: RDI'nin %17'si
 • Tiamin: RDI'nin %43'ü
 • Demir: RDI'nin %20'si
 • Folat: RDI'nin %5'i
 • Potasyum: RDI'nin %13'ü
 • Bakır: RDI'nin %25'i
 • Fosfor: RDI'nin %25'i
 • Magnezyum: RDI'nin %33'ü
 • Manganez: RDI'nin %97'si
 • Selenyum: RDI'nin %54'ü
 • Çinko: RDI'nin %18'i
 

Arpanın Sağlığa Faydaları

Arpanın Sağlığa Faydaları

Yukarıda da görebileceğiniz gibi, arpa çok besleyicidir ve sayısız besin açısından zengindir. Çok sağlıklı ve insan sağlığına iyi geliyor. Burada arpa tüketmenin en önemli sağlık yararlarını açıklamaya çalışıyoruz.
 • Arpa, birçok faydalı besin açısından çok zengindir. Birçok vitamin, mineral ve diğer temel faydalı bitki bileşiklerinin harika bir kaynağıdır. Arpanın tüketilmeden önce ıslatılması veya filizlenmesi bu besinlerin emilimini iyileştirebilir.
 • Arpa, harika bir çözünür lif kaynağıdır (beta-glukan gibi). Ve bu çözünür lifler açlığı azaltmaya yardımcı olur ve kilo vermenize yardımcı olacak tokluk hissini artırır.
 • Düzenli arpa tüketimi, çok iyi bir çözünür ve çözünmez lif kaynağı olduğu için sindiriminizi iyileştirmenize yardımcı olacaktır.
 • Arpa tüketimi ayrıca safra kesesi taşlarını önlemenize ve safra kesesi ameliyatı riskini azaltmanıza yardımcı olabilir.
 • Arpada bulunan beta-glukanlar, kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olabilir.
 • Düzenli diyetinize arpa eklemek, yüksek tansiyonu ve 'kötü' LDL kolesterolü düşürmenize yardımcı olacaktır. Ve tüm bunlar, kalp hastalığı için risk faktörlerini azaltmanıza yardımcı olacaktır.
 • Arpada bulunan çözünür lif ve magnezyum, şeker hastalığına karşı korunmanıza yardımcı olabilir. Bu nedenle, tip 2 diyabetiniz varsa normal diyetinize arpa ekleyebilirsiniz.
 • Arpada bulunan lif ve diğer faydalı bileşikler, belirli kanser türleriyle (özellikle kolondakiler) savaşabilir.
 

Arpa Yetiştiriciliği İşletmesinin Avantajları

Arpa Yetiştiriciliği İşletmesinin Avantajları

Ticari veya büyük ölçekli arpa tarımı çok kolay ve basittir, yeni başlayanlar bile bu işe kolayca başlayabilir. Ticari arpa çiftçiliğine başlamak, tıpkı diğer mahsul çiftçiliği işine başlamak gibidir .

Arpanın ticari üretimi çok karlıdır ve büyük bir gelir kaynağı olabilir. Burada ticari arpa çiftçiliği işinin en önemli avantajlarını açıklamaya çalışıyoruz.
 • Arpanın ticari üretimi çok karlıdır ve iyi gelir elde etmek için harika bir yoldur.
 • Daha önce de belirttiğimiz gibi ticari arpa yetiştiriciliğine başlamak çok kolay ve basittir. Yeni başlayanlar bile bu işe kolayca başlayabilir.
 • Ticari arpa çiftçiliği zaten iş kuruyor ve insanlar bunu para kazanmak için yapıyor olabilir.
 • Arpa çiftçiliği işine başlamak ve işletmek konusunda çok fazla endişelenmenize gerek yok. Ve bölgenizde yardım için birçok çiftçi bulacaksınız.
 • Arpa bitkileri çok güçlü ve dayanıklıdır. Bu bitkiler genellikle daha az bakım ve diğer yönetim gerektirir. Dolayısıyla ticari olarak arpa yetiştirmek çok kolay ve basittir.
 • Arpanın hem talebi hem de değeri piyasada çok yüksek. Dolayısıyla, bu işteki karlar çok yüksek olacaktır.
 • Arpa piyasada zaten çok iyi talep ve değere sahip olduğundan, ürünlerinizi markalamak çok kolay olacaktır.
 • Arpanın ticari üretimi oldukça karlıdır ve insanlar için (özellikle eğitimli ama işsizler için) büyük bir istihdam kaynağı olabilir.
 • Üretim maliyetleri ve güçlükleri, diğer birçok bitkisel üretim işine kıyasla nispeten daha fazladır. Böylece, kazanç çok daha yüksek olacaktır.
 • Arpa çok besleyici ve insan sağlığı için iyidir ve kendi üretiminize başlarsanız taze arpanın tadını çıkarabilirsiniz.
 

Arpa Çiftçiliğine Nasıl Başlanır?

Arpa Çiftçiliğine Nasıl Başlanır?

Ticari arpa tarımına başlamak çok kolay ve basittir ve tıpkı buğday tarımı veya yulaf tarımı gibidir . Yeni başlayan biri olsanız bile bu işe kolayca başlayabilirsiniz.

Bununla birlikte, bu işe başlamadan önce pratik deneyime sahip olmanızı öneririz. Burada ekimden, hasata ve pazarlamaya kadar bu iş hakkında daha fazla bilgi vermeye çalışıyoruz.
 

Yer Seçimi

Ticari arpa tarımı, sodik, hafif ve tuzlu toprak gibi çok çeşitli toprak türlerinde yapılabilmektedir. Ancak bitkiler iyi büyür ve orta derecede verimli olduğu kadar nötr-tuzlu tepkiye sahip orta derecede ağır tınlı ila kumlu topraklarda daha fazla üretir. Asitli topraklar arpa ekimi için uygun değildir.
 

Toprağı Hazırlayın

Büyük ölçekli veya ticari arpa yetiştiriciliği işletmesi için toprağı mükemmel bir şekilde hazırlamak çok önemlidir. 2-3 kez sürmek arazi otunu serbest bırakmak için yeterli olacaktır. Ve ekimden önce ince bir eğim getirmeye çalışın.

Sürdükten sonra topraktaki nemi korumak için 3-4 tırmık uygulayın. Daha önceki mahsulün anızları ve kökleri, termitleri çektiği için elle toplanmalı ve yerden fırlanmalıdır.
 

Arpa Tarımı İçin İklim Gereksinimi

Arpa Tarımı İçin İklim Gereksinimi

Arpa hem yazlık hem de kışlık olarak yetiştirilebilir. Ancak Hindistan'da ağırlıklı olarak Rabi mevsimi mahsulü olarak yetiştirilmektedir.

Arpa genellikle büyüme aşamasında 12°C ile 16°C arasında ve olgunlukta 30°C ile 32°C arasında sıcaklık gerektirir.

Arpa mahsulü, gelişiminin herhangi bir aşamasında dona karşı çok hassastır. Mahsulün verimi, çiçeklenme dönemindeki don olaylarından büyük ölçüde etkilenir. Bu mahsulün kuraklık koşullarına çok iyi toleransı vardır.
 

Bir Çeşit Seçin

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda çeşit vardır. Bölgenizdeki mevcudiyetine bağlı olarak herhangi bir çeşidi seçebilirsiniz. Çeşit seçmeden önce yerel bir çiftçiye danışmalısınız.
 

Yayılma

Arpanın çoğaltılması çok kolaydır ve tohum yoluyla yapılır.
 

Tohum satın al

Arpa tohumları piyasada kolayca bulunur. İstediğiniz çeşidi yerel tohum tedarik mağazanızın herhangi birinden satın alabilirsiniz. İnternet üzerinden satın almayı da düşünebilirsiniz.
 

Ekim

Tohum ekimi veya ekimi için yayın ve ekim yöntemi kullanılmaktadır. Sulu koşullarda mahsul için 3-5 cm, yağmurla beslenen koşullar için 5-8 cm derinlik kullanın.

22,5 cm sıra sıra aralığı kullanın. Ekimin gecikmesi durumunda 18-20 cm arası boşluk kullanınız. Optimum verim elde etmek için ekimi Ekim ortasından Kasım ortasına kadar tamamlamaya çalışın.

Sulu koşullarda dönüm başına yaklaşık 35 kg tohuma ve yağmurlu koşullarda dönüm başına yaklaşık 45 kg tohuma ihtiyacınız olacaktır.
 

Arpa bitkilerinin temel bakımı

Arpa bitkilerinin temel bakımı

Arpa bitkileri çok güçlü ve dayanıklıdır ve genellikle daha az bakım ve diğer yönetim gerektirir. Bununla birlikte, ek bakım, bitkilerin daha iyi büyümesine ve daha fazla üretmesine yardımcı olacaktır. Burada arpa bitkilerinin temel bakımını anlatıyoruz.
 

Gübreleme

N:PK'dan 25:12:6 kg/dönüm oranında (Üre cinsinden dönüm başına 55 kg oranında, SSP cinsinden 75 kg oranında ve MOP cinsinden 10 kg oranında gübre uygulayınız.) dönüm başına).

Fosfor ve potas dozunu bazal uygulama olarak ekim anında, azot dozunu ise ekim öncesi sulamadan önce veriniz.
 

Sulama

Arpa bitkilerinin yaşam döngüsü boyunca 2-3 sulamaya ihtiyaç vardır. İlk sulamayı taç kökü başlangıcında uygulayın (örneğin, tohumları ektikten 25 gün ila 30 gün sonra). Salkım çıkış aşamasında ikinci sulama uygulayın.
 

Yabani Otların Kontrolü

Yabani otların kontrolü, ticari arpa yetiştiriciliği işletmesi için çok önemlidir, çünkü yabani otlar besin maddelerinin çoğunu topraktan tüketir. Manuel ayıklama iyi bir seçenektir.

Dar yapraklı yabani otları kontrol etmek için, bir dönüm için 100 Ltr su başına 500 gram oranında Isoproturon %75 WP veya 100 ltr su başına 1,4 Ltr oranında Pendimetalin %30 EC kullanın.
 

Zararlılar ve Hastalıklar

Zararlılar ve Hastalıklar

Arpa bitkileri, diğer mahsuller gibi bazı yaygın zararlılara ve hastalıklara karşı hassastır. Burada arpa mahsulünün yaygın zararlı ve hastalıklarını ve bunlarla mücadele yöntemlerini anlatmaya çalışıyoruz.
 

Zararlılar ve Yönetimi

Arpa bitkilerinin yaygın zararlıları ordu kurdu, yaprak biti, tel kurdu, kokuşmuş böcek vb.
 

Yaprak bitleri

Yaprak bitleri neredeyse şeffaf ve yumuşak gövdeli emici böceklerdir. Dönüm başına 5-7 bin chrysoperla predatörleri kullanın veya litre başına 50 gram neem konsantresi kullanın. Ayrıca 100 litre suya dönüm başına Thiamethxam veya Imidacloprid 60 püskürtebilirsiniz.
 

Ordu solucanı

Ordu solucanı yaprakları kenarlarından veya bazen tamamen tüketir. 3-4 nesil gösteren siklik yapıdadırlar. Ekinleri yok eden larvaları parazitleyebilecek doğal yaratıklara izin vermek, ordu solucanlarını kontrol etmenin doğal yoludur.
 

Tel kurdu

Wireworms açık kahverengi renktedir ve fidelere zarar verir. Tohumlara ekimden önce 100 tohum başına 325 ml oranında Thiamethoxam içeren Cruiser Maxx uygulayın.
 

Süne

Bu böcekler kalkan şeklindedir ve sarımsı kırmızı işaretlere sahip daha yeşil veya kahverengi renktedir. Koku böceğini doğal olarak yok etmek için mahsulün etrafındaki yabani otları ortadan kaldırın . Tüm bu haşereleri kontrol altına almak için permetrin ve bifentrin de kullanabilirsiniz.
 

Hastalıklar ve Yönetimi

Arpa mahsulünün yaygın hastalıkları, başak böceği, bayrak isi, ot hunisi, thrips, sarı pas/şerit, külleme vb.
 

Kulak Baş Böceği

Kulak başı böcekleri ortaya çıkan salkımla beslenir ve yetişkinler ekinlere sütlü aşamada saldırır. Şiddetli istila durumunda, Malathion veya Carbaryl'i litre suya 1 gram oranında püskürtebilirsiniz.
 

Smut ile ilgili şikayetler

Bayrak pisliği, tohumla bulaşan bir hastalık ve rüzgarla yayılan bir enfeksiyondur. Tohum partisindeki hastalık düzeyi yüksek ise tohuma, karboksin 75WP, kg tohum başına 2,5 g oranında Carbendazimat, kg tohum başına 2,5 g oranında Tebuconazole, tohum başına 1,25 g oranında Tebuconazole gibi mantar ilaçları uygulayın.
 

Çim hunisi

Periler ve yetişkin ot hunileri yapraklarla beslenir. Hasattan sonra tüm bitki kalıntılarını çıkarın ve tarlada uygun sanitasyon ve temizliği takip edin. İstila gözlemlenirse, dönüm başına 900 gram oranında Carbaryl 50 WP püskürtün.
 

Thrips

Thrips daha çok kuru havalarda görülür. Dönüm başına 6-8 oranında mavi yapışkan tuzaklar bulundurun. Ayrıca Verticillium lecani'nin insidansını azaltmak için litre suya 5 gram oranında püskürtün.
 

Sarı Pas/Çizgi

Bu hastalığı kontrol etmek için paslanmaya dayanıklı arpa çeşidi kullanın. Aşırı Azot kullanımından kaçınmaya çalışın. Şerit belirtilerini gözlemlerseniz, akre başına 12 ila 15 kg oranında Kükürt tozu alın veya litre başına 2 gram oranında Mencozeb spreyi alın veya ekine Propiconazole (Tilt) 25 EC oranında püskürtün. litre su başına 1 ml.
 

Külleme

Arpa bitkilerinin yaprak, kın, gövde ve çiçek kısımlarında grimsi beyaz toz oluşumu, külleme hastalığının yaygın belirtileridir. Suyun litresi başına 2 gram oranında ıslatılabilir kükürt veya dönüm başına 200 gram oranında Carbendazim püskürtün. Yüksek insidans durumunda her litre suya 1 ml oranında Propikonazol püskürtün.

Bunlar arpa mahsulünün yaygın zararlıları ve hastalıklarıdır. Daha fazla yardıma ihtiyacınız olursa yerel tarım yayım ofisinize danışın.
 

Hasat

Arpa mahsulü, yetiştirdiğiniz çeşide bağlı olarak genellikle Mart veya Nisan sonunda olgunlaşır. Aşırı olgunlaşmayı önlemek için hasatta gecikmeden kaçının.

Tahıldaki nem yaklaşık yüzde 25 ila yüzde 30'a ulaştığında, arpa hasadı için doğru aşamadır. Manuel hasat için tırtıklı kenarlı oraklar kullanın. Ve hasattan sonra kuru bir yerde saklayın.
 

Teslim olmak

Tam miktarı söylemek çok zordur, çünkü bu, çeşit, çiftlik yönetimi, hava koşulları vb. gibi birçok faktöre bağlıdır. Ancak ortalama olarak, dönüm başına 1.8 ila 2 ton arasında bir verim bekleyebilirsiniz.
 

Pazarlama

Pazarlama arpa çok kolay ve basittir. Ürünlerinizi yerel pazarda kolayca satabilirsiniz. Ancak bu işe başlamadan önce pazarlama stratejilerinizi belirlemelisiniz.

Bunlar, başarılı bir arpa çiftçiliği işine başlamak ve işletmek için ortak adımlar ve yöntemlerdir. Umarım bu rehber size yardımcı olmuştur! İyi şanslar ve Tanrı sizi korusun!

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 0 Yorum