Yüksek Karlı Limon Yetiştiriciliği İşine Kolayca Başlayın - Limonun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Yüksek Karlı Limon Yetiştiriciliği İşine Kolayca Başlayın, Limonun Sağlığa Faydaları Nelerdir?, Limonun Besin Değeri nekadar yüksek, Bilinmesi gereken tüm bilgileri sayfamızda yer verdik okumak için Aşağıdaki metinimize göz atalım.

Yüksek Karlı Limon Yetiştiriciliği İşine Kolayca Başlayın - Limonun Sağlığa Faydaları Nelerdir?
06 Haziran 2022 - 03:07 - Güncelleme: 06 Haziran 2022 - 03:08
Ticari limon çiftçiliği, dünyanın birçok ülkesinde çok eski, popüler ve karlı bir iştir. Birçok kişi zaten bu işi ticari olarak para kazanmak için yapıyor.

Limon dünya çapında çok önemli bir meyvedir ve esas olarak posası ve suyu ile dünya çapında tanınmaktadır. Kolayca para kazanmak için harika bir iş.

Limon (Citrus limon), Asya'ya (öncelikle Assam, Kuzeydoğu Hindistan), Kuzey Myanmar veya Çin'e özgü çiçekli bitki ailesi Rutaceae'deki küçük yaprak dökmeyen bir ağaç türüdür.

Ağacın elips şeklinde sarı meyvesine limon denir ve meyvesi dünya çapında mutfak ve mutfak dışı amaçlarla kullanılır. Hem mutfak hem de temizlik amaçlı kullanılan suyu öncelikle suyu için kullanılır. Hamuru ve kabuğu da yemek pişirmede ve fırınlamada kullanılır.

Limonun suyu yaklaşık %5 ila %6 sitrik asittir ve pH'ı yaklaşık 2.2'dir ve limona ekşi bir tat verir. Limon suyunun kendine özgü ekşi tadı, limonata ve limonlu kremalı turta gibi içeceklerde ve yiyeceklerde önemli bir bileşen olmasını sağlar.[ 1 ]

Toplam dünya limon üretimi (raporlama için limonla birlikte) 19,4 milyon ton civarındaydı. En büyük limon üreticileri Hindistan, Meksika, Çin, Arjantin, Brezilya ve Türkiye idi (toplu olarak küresel üretimin %65'ini oluşturuyordu).

Ancak ticari limon çiftçiliği çok kolay ve karlı bir iştir. Ve kolayca para kazanmak için bu işe başlayabilirsiniz.
 

Limonun Besin Değeri

Limonun Besin Değeri

Limon çok besleyicidir. Özellikle zengin bir C vitamini kaynağıdır. 100 gramlık bir porsiyon Günlük Değerin %64'ünü sağlar. Ve diğer temel besinlerin içeriği düşüktür.


Limonlar polifenoller, terpenler ve tanenler de dahil olmak üzere çok sayıda fitokimyasal içerir. Limon suyu, limon suyundan biraz daha fazla sitrik asit (yaklaşık 47 g/l), greyfurt suyunun sitrik asidinin neredeyse iki katı ve portakal suyunda bulunan sitrik asit miktarının yaklaşık beş katı içerir.

C vitamini limonda çok yüksektir ve diğer vitamin ve mineraller nispeten daha azdır. 100 gram limon suyu aşağıdaki besinleri sağlar.
 • Enerji: 29 kcal (121 kJ)
 • Karbonhidratlar: 9.32 gram
 • Şekerler: 2.5 gram
 • Diyet lifi: 2.5 gram
 • Yağ: 0.3 gram
 • Protein: 1.1 gram
 • C vitamini: 53 mg
 

Limonun Sağlığa Faydaları

Limonun Sağlığa Faydaları

Limonlar çok besleyicidir ve sağlığa sayısız faydası vardır. Limonlar C vitamini, lif ve sayısız faydalı bitki bileşiği bakımından çok yüksektir.

Limonlar kalp sağlığını, kilo kontrolünü ve sindirim sağlığını destekleyebilir. Ancak burada limonun sağlığa olan en önemli faydalarından bahsetmeye çalışıyoruz.
 • Limonlar kalp sağlığını destekler çünkü kalp sağlığına faydalı C vitamini ve kolesterolü düşürebilecek çeşitli faydalı bitki bileşikleri içerir.
 • Düzenli limon tüketimi kilo kontrolüne yardımcı olur.
 • Limon suyu böbrek taşlarını önlemeye yardımcı olabilir.
 • Bildiğiniz gibi limon, bitkilerden hem olmayan demiri emmenize yardımcı olan C vitamini ve sitrik asit içerir ve bu da kansızlığı önleyebilir.
 • Limon, hayvanlarda kanseri önlediği gösterilen bazı faydalı bitki bileşikleri veya kimyasallar içerir (insan çalışmaları gereklidir).
 • Limonlardaki çözünür lif, sindirim sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ancak bu faydayı elde etmek için limonun sadece suyunu değil posunu da yemeniz gerekir.
 • Limonlu su nemlendirmeyi destekler. Limon eklemek suyun lezzetini artırır, bu da daha fazla içmenize yardımcı olabilir.
 • Limon yüksek miktarda C vitamini içerdiğinden cilt kalitenizi artırır. Cildin kırışmasını, yaşlanmadan kaynaklanan kuru cildi ve ayrıca güneşten kaynaklanan hasarları azaltmaya yardımcı olur.
 • Limonlu su nefesi ferahlatır.
 

Limon Yetiştiriciliği İşletmesinin Avantajları

Limon Yetiştiriciliği İşletmesinin Avantajları

Ticari limon yetiştiriciliği çok kolay ve karlı bir iştir. Birçok kişi zaten bu işi yapıyor. Çok kolay, yeni başlayanlar bile bu işe başlayabilir.

Ticari veya büyük ölçekli limon üretimi birçok ülkede para kazanmak için oldukça popülerdir. Ancak burada limon yetiştiriciliği işinin en büyük avantajlarını açıklamaya çalışıyoruz.
 • Ticari limon yetiştiriciliği işine başlamak çok kolay ve basittir. Yeni başlayan biri olsanız bile bu işe kolayca başlayabilirsiniz.
 • Limon bitkisi yetiştirmek çok kolay ve basittir. Bitkiler de çok güçlü ve dayanıklıdır.
 • Ticari limon çiftçiliği, Hindistan, Myanmar ve Çin'in bazı bölgelerinde geleneksel bir iştir.
 • Birçok üretici şimdiden ticari limon yetiştiriciliği işine başlamıştır. Bu nedenle, bu işe başlamak için çok fazla endişelenmenize gerek yok. Çok iyi bir geleceği var.
 • Ticari limon üretimi oldukça karlıdır. Böylece, bu işten iyi kazançlar elde edebileceksiniz.
 • Yeni başlamış olsanız bile bu işe başlayabilirsiniz. Bununla birlikte, ticari üretime başlamadan önce eğitim almanızı öneririz.
 • Sermaye gereksinimleri, diğer bazı mahsul çiftçiliği işleriyle karşılaştırıldığında nispeten düşüktür . Ama merak etmeyin getirileri iyi.
 • Piyasada limonun hem talebi hem de değeri iyi. Bu nedenle, ürünlerinizi pazarlama konusunda çok fazla endişelenmenize gerek yok.
 • Limon bitkilerinin bakımı çok kolaydır. Ve bitkilerinizin bakımı için daha az harcamanız gerekiyor.
 • Hatta küçük ölçekli limon üretimine başlayabilir ve kullanılmayan arazinizi, göletlerinizi veya göllerinizi vs. değerlendirebilirsiniz. Bunu yapmak size ekstra para kazandıracaktır.
 • Ticari limon yetiştiriciliği çok iyi ve karlı bir iştir. Dolayısıyla işsizler için iyi bir istihdam kaynağı olabilir. Özellikle eğitimli ama işsiz insanlar için.
 • Limonlar çok besleyicidir ve kendi limon üretim işinizi kurarsanız taze limonların tadını çıkarabilirsiniz.
 

Limon Yetiştiriciliği İşine Nasıl Başlanır?


Limon Yetiştiriciliği İşine Nasıl Başlanır?
Ticari veya büyük ölçekli limon üretimi işine başlamak çok kolay ve basittir. Yeni başlayan biri olsanız bile bu işe kolayca başlayabilirsiniz.

Ancak yeni başlıyorsanız, mevcut çiftçilerden eğitim veya pratik bilgi almanızı öneririz. Burada ticari limon yetiştiriciliği işine başlama hakkında daha fazla bilgi vermeye çalışıyoruz.
 

Yer Seçimi

Her şeyden önce, ticari limon yetiştirme işinize başlamak için çok iyi bir yer seçmelisiniz. Aslında limon hemen hemen her türlü toprakta yetiştirilebilir. Üretimi için drenajı iyi olan hafif topraklar uygundur.

İdeal pH aralığı 5.5 ila 7.5 olmalıdır. Bitkiler ayrıca hafif alkali ve asidik topraklarda da büyüyebilir. Hafif tınlı ve süzülmüş topraklar, ticari limon yetiştirme işi için en iyisi olarak kabul edilir.
 

Saha hazırlığı

Bitkilerin iyi büyümesi için toprağı mükemmel bir şekilde hazırlayın. Pulluk, çapraz pulluk ve araziyi düzgün bir şekilde düzleyin. Tepelik alanlarda dikim yapılması durumunda, dikimler tepelik alanlarda eğimlere karşı teraslarda yapılır. Bu tür alanlarda yüksek yoğunluklu ekim de mümkündür.
 

Limon Üretimi İçin İklim Gereksinimi

Limon Üretimi İçin İklim Gereksinimi

Alt tropikal iklim, limon bitkisinin büyümesi ve iyi gelişme için en uygun olanıdır. -4°C'nin altındaki sıcaklık genç bitkiler için zararlıdır. 24°C ila 25°C civarındaki toprak sıcaklığı kök büyümesi için optimum gibi görünmektedir.

Düşük yağışlı (75 cm ila 250 cm arasında değişen) iyi tanımlanmış yaz ile birleştiğinde kuru ve kurak iklimler/koşullar mahsulün büyümesi için en uygun olanlardır.
 

Çeşitler

Ticari üretim için dünya çapında birçok farklı limon çeşidi veya çeşidi vardır. Bazı yaygın ve popüler limon çeşitleri Bonnie, Eureka, Lizbon, Sorrento, Yen Ben vb. Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan ve yetiştirilen bazı yaygın çeşitlerdir.
 

Tohum/Bitki Satın Alın

Tohum/Bitki Satın Alın

Limon bitkileri tomurcuklanma veya hava katmanı ile çoğaltılır. Bitkileri kendiniz hazırlayabilir veya size en yakın fidanlıklardan satın alabilirsiniz.
 

Ekim

Limon bitkileri dikmek için en iyi mevsim Temmuz ve Ağustos ayları arasıdır. Minimum önerilen bitki yoğunluğu, dönüm başına 208 bitkidir.

Bitkiler arası mesafe 4.5×4.5 arasında tutulmalıdır. Fidan dikmek için 60×60×60cm boyutlarında çukurlar açılmalıdır. Ekim yapılırken çukurlara 10 Kg Çiftlik Gübresi ve 500 g single süperfosfat uygulanmalıdır.
 

İlgili

Limon bitkileri çok güçlü ve dayanıklıdır ve genellikle daha az bakım ve diğer yönetim gerektirir. Bununla birlikte, daha fazla özen gösterilmesi bitkilerin daha iyi büyümesine ve daha fazla üretmesine yardımcı olacaktır.

Burada, ticari limon yetiştiriciliği işletmesi için bitkilerin en üst düzeyde bakım sürecini anlatmaya çalışıyoruz.
 

Gübreleme

Limon bitkileri ağır besleyicilerdir. Daha iyi büyüme ve maksimum üretim için hem organik hem de kimyasal gübrelere ihtiyaç duyarlar.

Bitkinin yaşı 1 ila 3 yıl arasında olduğunda, ağaç başına 5 ila 20 kg oranında iyi ayrışmış inek gübresi uygulayın. Üreyi ağaç başına 100-300 gram oranında uygulayın.

Ağaçlar 4 ila 6 yaşları arasındayken, ağaç başına 25 ila 50 kg oranında iyi ayrışmış inek gübresi ve 100 ila 300 gram üre uygulayın.

7-9 yaş arası ağaçlar için, ağaç başına 600 ila 800 gram oranında üre ve iyi çürümüş inek gübresi 60 ila 90 kg oranında uygulanır.


Ağaç başına yaklaşık 100 kg iyi ayrışmış inek gübresi ve 10 yaşına kadar olan ağaçlar için 800 ila 1600 gram Üre uygulayın.

Aralık ayı boyunca tam miktarda inek gübresi uygulayın, Üre'yi iki parça halinde uygulayın; Ürenin ilki Şubat ayında, ikinci dozu Nisan-Mayıs aylarında uygulanır. Üre'nin ilk dozunu uygularken, tam doz SSP gübresi uygulayın.
 

Sulama

Limon bitkileri daha iyi büyüme ve üretim için düzenli sulama gerektirir. Kış ve yaz aylarında hayat kurtarıcı sulama yapılmalıdır. Çiçeklenme, Meyve verme ve uygun bitki büyümesi için sulama gereklidir.

Bununla birlikte, aşırı sulama Kök çürüklüğü ve Yaka çürüklüğü gibi hastalıklara da yol açabilir. Yüksek sıklıkta sulama faydalıdır.
 

Malçlama

Malçlama, topraktaki nemi tutmak için çok faydalıdır, ayrıca yabani otları kontrol etmeye de yardımcı olur. Malç olarak kullanmak için organik malzemeler kullanabilirsiniz.
 

Ayıklama

Yabani otlar elle çapalanarak kontrol altına alınabileceği gibi kimyasal olarak da kontrol edilebilir. 150 litre suya 1,6 litre oranında glifosat kullanın. Glifosatı sadece yabani otlarda kullanın, ekin bitkilerinde kullanmayın.
 

Budama

Bitki gövdesinin düzgün büyümesi için, zemin seviyesine yakın 50-60 cm'lik sürgünler çıkarılmalıdır. Bitkinin merkezi açık kalmalıdır. Su emiciler, büyümenin erken aşamalarında çıkarılmalıdır.
 

Zararlılar ve Hastalıklar

Limon Zararlılar ve Hastalıklar

Diğer birçok ticari ürün gibi, limon bitkileri de bazı zararlılara ve hastalıklara karşı hassastır. Limon bitkilerinin yaygın zararlıları ve hastalıkları, Narenciye psylla, Yaprak madenci, Ölçek böcekleri, Yaprak bitleri, Unlu böcekler, Narenciye kanseri, Gummosis, Külleme, Kara leke, Limon kabuğu, Yaka çürüklüğü, Çinko eksikliği, Demir eksikliği vb. Herhangi bir sorun fark ederseniz, bölgenizde uzman
 

Hasat

Meyveler uygun boyuta, şekle ve çekici renge ulaştığında hasata başlayabilirsiniz. Çeşitliliğe bağlı olarak meyveler genellikle Ocak ortasından Şubat ortasına kadar hasat için hazırdır.

Eureka limon çeşidi yıl boyunca ve bol miktarda yetişir. Bu, yıl boyunca birlikte meyve ve çiçek üretebilmesi nedeniyle 'Dört Mevsim' (Quatre Saisons) olarak da bilinen yaygın süpermarket limonudur.

Hasatı uygun zamanda yapın, çok erken veya çok geç hasat kaliteyi düşürecektir. Hasattan sonra meyveleri temiz suyla yıkayın.
 

Teslim olmak

Verim genellikle ilk yıllarda düşüktür. 2-3 yaşlarında ağaç başına 50 ila 60 meyve bekleyebilirsiniz. Bitkiler yaşlandıkça üretim artar ve 8. yaşından itibaren iyi bir üretim bekleyebilirsiniz. Stabilizasyondan sonra ağaç başına ortalama üretim yaklaşık 700 meyvedir.
 

Pazarlama

Pazarlama limon çok kolay ve basittir. Ürünlerinizi yerel pazarda veya herhangi bir süpermarkette kolayca satabilirsiniz. Bununla birlikte, bu işe başlamadan önce iyi bir pazarlama planı yapmalısınız.

Bunlar, başarılı bir limon çiftçiliği işine başlamak ve işletmek için ortak adımlar ve yöntemlerdir. Umarım bu rehber size yardımcı olmuştur. İyi şanslar ve Tanrı sizi korusun!

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 0 Yorum